הכה ביהודים [החרדים] ותציל את המדינה

 

תוצאות הבחירות הולידו קואליציה מקיר אל קיר – מבנט ועד לפיד * קואליציית החרדה מן החרדים * לא הגרעין האיראני והנשק הכימי בסוריה * לא מחירי הדיור ורודנות הוועדים הגדולים * אפילו לא מחיר הקוטג' – רק היהודים השחורים האלה מאיימים על קיומנו * ואולי האנטישמים בכל זאת צודקים? * ומדוע הפכתי חסיד של שלי יחימוביץ'

אפשר להסביר את הקואליציה הזו כטקטיקה רגילה של תן וקח. שני השחקנים החדשים שנכנסו לזירה, בנט ולפיד, שהבטיחו פוליטיקה חדשה ונקייה נתגלו כאמנים של הפוליטיקה הישנה והמלוכלכת. אויב משותף שכולם שונאים משיג את המטרה.

מדובר כאן בתופעה חמורה יותר. היא ביטוי להסתה שיטתית של אישי ציבור, עיתונאים ואקדמאים משך שנים נגד היהודים החרדים. להסתה הזו יש מאפיינים ברורים של אנטישמיות.

החרדי כקוף

הנה ההוכחות:

מה מבהיל את נחום ברנע

תחת הכותרת "ניצחון הרחם" ("ידיעות אחרונות" 28.5.97 ) כתב נחום ברנע: "ותיקי חטיבת הצנחנים, שיבואו לירושלים בשבוע הבא,ילמדו לדעת שלא בתעלות של גבעת התחמושת הוכרע הקרב על ירושלים".

ואיפה הוכרע הקרב? – בחדרי הלידה. בדיון שהתקיים במכון הישראלי לדמוקרטיה הובאו נתונים "שלאחדים נשמעו מדהימים ולאחרים מבהילים". מסתבר שמבין 500 היולדות המגיעות כל חודש לבית החולים "שערי צדק", שתיים שלוש יולדות את ילדן ה-16 ומעלה, בין 12 ל-16 יולדות את ילדן ה-12 עד 15 ו-80 נשים יולדות את ילדן ה-8 עד ה-11. "

הנתונים שהבהילו את ברנע מתייחסים ליולדות יהודיות. עוד מעט יהיה חלילה רוב חרדי בירושלים.

כנראה מה שמותר לרחם ערבית אסור לרחם יהודית.

הסתה נגד חרדים

* יהונתן גפן: אם החילוניים רוצים להמשיך לחיות פה אין להם ברירה אלא לפתוח באינתיפדה. כן אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה"

* יגאל תומרקין: "כשאני רואה את החרדים אני מבין את הנאצים… לבוש מגוחך אנאכרוניסטי ומעורר גועל… כשרואים אותם מבינים מדוע הייתה שואה… לעיתים קרובות חשתי תחושה עמוקה של גועל מן הריח העולה מאותם לובשי קפוטות" – מקומון תל אביב אפריל 1986.

* שולמית אלוני "החרדים הם עלוקות… יושבים עלינו כפרזיטים שותי דמינו תרתי משמע… שופכי דמים תרתי משמע" ( דברי הכנסת 3.7.91 ).

* עוזי אורנן: "צריך לתלות את החרדים על עמודי חשמל" ( כל העיר 30.12.83)

מי צריך ברית מילה

* אורי אבנרי: "הגיעה השעה לקבור אותם… צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמי"ם ומקלעים אפס חמש ולרסס" (העולם הזה 10.11.88).

* יעל לוטן : "אנו נגעלים מלבושם השחור, מן הפאות הנוכריות שעל ראשי הנשים, מן המקוואות, הנקרופיליה, העיסוק הכפייתי בבני מעיהם של הבריות" ( על המשמר)

* ח"כ רן כהן מרצ: "'ישיבות ההסדר מהוות איום יותר גרוע על הצבא מאשר החמאס" (2005)

* גבי גזית: "… צריכים לכלוא את החרדים בשכונותיהם, לנתק אותם מצינור החמצן של הקידמה, להותיר אותם לבד, בעליבותם ובשנאתם.. העלוקות, התולעים האלה, אלה שלא משרתים בצבא…" "

 

הסתה נגד מתנחלים

* עמוס עוז : "כת משיחית, אטומה ואכזרית, כנופיית גנגסטרים חמושים, פושעים נגד האנושות, סדיסטים, פוגרומיסטים ורוצחים, שהגיחה מתוך פינה אפילה של היהדות… מתוך מרתפי ההתבהמות וסיאוב…. על מנת להשליט פולחן דמים צמא ומטורף" במאמר על גוש אמונים ידיעות אחרונות 1989

* נעמי חזן לשעבר ח"כ מטעם מרץ: "רק אם נצליח להיפטר מן הרעה האיומה הזאת, מהשתלטות השד השחור על חיינו, נוכל לטפח במדינה את כל הטוב".

* זאב שטרנהל: "אי אפשר לעצור את הפאשיזם בנימוקים רציונאליים. את זה עוצרים רק בכוח… רק מי שיהיה מוכן לעלות על עופרה עם טנקים, יוכל לבלום את הסף הפשיסטי המאיים להטביע את הדמוקרטיה הישראלית" (דבר", אפריל 1988).

* אלוף [מיל.] שלמה גזית: "הכיפות הסרוגות עבורי הן כמו צלב הקרס על השרוול של החיילים הנאציים" ,( ידיעות אחרונות, 8.3.98)

חרדי מוצץ-דם חילוני

* ח"כ אבשלום וילן בראיון ל'הארץ : "צריך יהיה לשתק אותם (את המתנחלים) באמצעות ירי-כדי-לפגוע".

* מאיר שלו: "רק כלי נשק אחד חסר היום בארסנל הנשק של צה"ל, והוא התותח הקדוש…" (ידיעות אחרונות, י"ט בחשון תשס"ג).

* יצחק לאור: 'אנחנו כיפות סרוגות… ואת… יום חג המצות הזה… נחוג בהתכוונות ובמצותנו דם נערים פלסטיניים" (יצחק לאור, 'המנון לגוש')

* "הקיבוץ",(אוגוסט 1995): "אלה לא האחים שלי…מלחמת אחים תהיה המלחמה…אני ארוץ לשם…ואדוש את בשרם במכות נאמנות להניס אותם… יירד הרבה דם".

* ח"כ אבו וילן: "אם חס וחלילה יכריחו אותנו, נאלץ לפתוח באש …. צריך יהיה לסחוט את ההדק, לאט, באחריות, בקור רוח ובשכל".(בראיון לארי שביט, "הארץ" 5/9/04 ).

* פרופסור משה צימרמן: "יש מגזר שלם בחברה הישראלית שללא היסוס אני קובע שהוא העתק של הנאצים. תראה את ילדי חברון הם בדיוק כמו נוער היטלר".

כתובת על הקיר רמוס כל דוס השמד כל חרד

איך להסביר את התופעה

הדוגמאות שהובאו למעלה הם רק קצה הקרחון. ההסתה באינטרנט, בכתובות קיר, בכותרות בעיתונים, בסטיקרים, כוללת ביטויים כמו:

"הם שחורים, טורדנים ומתרבים בקצב מחריד"; "אין כניסה לכופים". "צריך לתלות את החרדים על עמודי חשמל"; "הגיעה השעה לקבור אותם"; "הייתי קושר את כל הזקנים שלהם ביחד ומצית גפרור", "להרוג אותם כשהם קטנים".

ויש שאינם מסתפקים בדיבורים ועוברים למעשים של ונדליזם בבתי כנסת, חילול מצבות, עקירת מזוזות, מריחת צואה על דפי תנ"ך ומעשי אלימות פיסיים נגד חרדים.

לפני כשנה התקיים באוניברסיטת חיפה כנס על האנטישמיות. מארגני הכנס הזמינו אותי להרצות וביקשו סילבוס. הצעתי לדבר על אנטישמיות יהודית. מסיבות לא ברורות הסילבוס נדחה כבלתי מתאים לנושא הכנס.

להימלט מהגורל היהודי

ואלה עיקרי הסילבוס העונים על השאלה:

א. התבטאויות נגד חרדים ומתנחלים חורגות מן ההקשר הפוליטי. הן מבטאות שנאה אירציונאלית וסתירות פנימיות המאפיינות את האנטישמיות הקלאסית.

ב. ניתן להסביר את התופעה הזו בהיווצרות שתי קבוצות בחברה הישראלית – "ישראלית" הרואה ב"יהודים", את ה"אחר" השנוא. ה"אחר" הזה נחוץ לקבוצה הישראלית כדי להגדיר את עצמה. ראה מאמרי "מה בין ישראלי ליהודי". http://www.zeevgalili.com/2005/12/249

ג. השורשים הרעיוניים של התפישה "הישראלית", נעוצים ב"תנועת העברים הצעירים", הידועה יותר כתנועה הכנענית. . תנועה זו קמה בראשית שנות הארבעים. היא קראה לניתוק מוחלט בין ההיסטוריה היהודית ומורשתה הרוחנית והתרבותית לבין "העם העברי", המתגבש בארץ.

ד. פרופסור יהושע פורת תאר תנועה זו:: "כולם היו מתבוללים בהשקפת עולמם ובתרבותם… את המהגרים היהודים המסורתיים ממזרח אירופה, דוברי היידיש ולובשי המלבושים היהודיים המסורתיים שנאו בכל לבם …אחד מאנשי החוג אמר "שהרצון להימלט מהגורל היהודי ומהקשר עם היהודים הללו היה מניע מרכזי בגיבוש השקפותיהם… "

ה. פרופסור יעקב שביט שכתב ספר חשוב על הכנעניות ("מעברי עד כנעני" ירושלים 1984) אומר: "היחס כאן אל היהדות הוא כאל תופעה פתולוגית ורטוש מדבר בלשון המונחים האנטישמיים הוולגאריים על "זקני ציון".

ו. חלק נכבד מן התופעה ניתן להסברה בכישלון מערכת החינוך בהקניית ערכים יהודיים והיסטוריה של עם ישראל. נוכחתי בכך במבחני מיון לקורס עורכי חדשות שערכתי בידיעות אחרונות בשנים 1992-1994. 1200 מועמדים, רובם בעלי תואר ראשון עברו בציון ממוצע 80 ומעלה בתחומי יידע כלליים. בתחומי יהדות וגם ידיעת הארץ התוצאות היו עלובות. מן הקורסים שערכתי יצאו שני עורכים של ":ידיעות אחרונות" [שילה דה בר ורון ירון] ועוד כמה אנשי תקשורת בכירים.

ז. מועמדי הקורסים שערכתי ובוגריו הם מדגם מייצג של אנשי תקשורת. דבר המסביר את העובדה שהם אינם ממלאים את תפקיד "השוער", המונע חדירת התבטאויות וקריקטורות כמו אלה המובאים למעלה.

ח. הבלשן פרופסור גלעד צוקרמן בספרו "ישראלית שפה יפה". טוען כי השפה המדוברת בישראל אינה עברית של "לשון שפת עבר" אותה פיתחו ראשוני המשכילים והציונים. במקומה נוצרה שפה חדשה "ישראלית". דובר הישראלית איננו מבין פרק בתנ"ך כי התנ"ך כתוב עברית שאינה מובנת לו. את התנ"ך, אומר צוקרמן, יש ללמוד כשפה זרה.

בשיחה שקיימתי עם המחבר הוא הודה שאילו מערכת החינוך הייתה שונה והידע במקורות יהודיים היה עמוק יותר הרי הישראלית הייתה קרובה יותר לעברית מכפי שהיא היום.

אפשר אולי להסיק מכך שהשסע בין חלקים שונים של העם יכול היה להיות פחות חמור אילו מערכת החינוך הייתה מצליחה ליצור תשתית תרבותית משותפת, המבוססת על מקורות יהודיים. זלמן שז"ר ניסח בשעתו את מטרות החינוך ברוח זו.

כמה מילים טובות על שלי יחימוביץ'

מי שעקב במהלך מערכת הבחירות אחר הנאמר באתרים החרדיים גילה תופעה מפליאה: מילות שבח רבות על שלי יחימוביץ'. ויש לכך סיבה טובה.

שלי היא אולי אשת הציבור היחידה [ממחנה מרכז שמאל] שהעזה לומר בגלוי את דעתה על האנטישמיות כלפי חרדים הרבה לפני מערכת הבחירות. וכך אמרה:

"החרדים נתפסים כגוף שחור חסר פנים המשריץ ילדים ומבקש להשתלט על המדינה. עלוקות, רודפי בצע, משונים ונלעגים בבגדיהם ובמנהגיהם, גלותיים. ארסנל הביטויים כלפיהם, זה הנקוט בערבי שבת חילוניים, נשמע לפעמים כאילו הועתק ישירות מהדר-שטרימר, שלא לדבר על האופן שבו מציירים אותם לפעמים בקריקטורות. הבטן מתהפכת… "לא כמה נהרגו צריך לחשב אלא כמה עוד נשארו מהם", אמר לי אחרי הפיגוע בירושלים איש אחד, מוסרי וחכם בדרך כלל… אבל, אחיי החילונים, בואו נהיה כנים עם עצמנו ונודה שזה משפט לא נדיר, לא חריג, והוא עובר לידנו בלי שאוזנינו יצלצלו בכאב."
[פורסם ב "גלובס". צוטט באתר "שופר ניוז].

וכמה מלים פחות טובות לנפתלי בנט

התלבטתי אם להצביע לך או לנתניהו. חשבתי שטוב שיש סוף סוף מנהיג האומר את האמת, שאין טעם ואין סיכוי לתהליך מדיני ולא תקום מדינה פלסטינית. [אבל הצבעתי נתניהו].

לא חלף שבוע מאז הבחירות ופתאום גם אצלך השוויון בנטל הפך להיות הבעיה המרכזית שלנו. וזה הרקע לפרסומים על ברית בינך לבין יאיר לפיד.
מה קרה? גילית שהייתם יחד בקורס טרור? או שהוא אח לנשק מן הסיירת?

והערה אישית אחת

שלא יובן מן המאמר כי אני מסכים עם דרכו של הציבור החרדי ויחסו לציונות ולמדינה. אך אני מתקומם נוכח אלה העושים רצח אופי  לחלק נכבד של העם,  ורואים בו  "בעיה" שמחפשים לה פתרון סופי.

אך על כך בפעם אחרת.

קישורים 

 איש הקולנוע ג'אד נאמן קורא למלחמת אזרחים

 https://www.youtube.com/watch?v=VDUgG6MB_5M

&feature=player_embedded

ראה הסתה במקו נגד חרדים

http://dossim.com/ContentPage.aspx?item=461

 הסתה גזענית נגד חרדים

http://www.zeevgalili.com/2000/09/62

 מי הם המתחבקים עם אחמדיניג'אד

http://www.zeevgalili.com/2009/05/3520

 ההסתה שהכשירה את חורבן גוש קטיף

http://www.zeevgalili.com/2005/09/237

 כך גרשו קיבוצי הגליל את הקיבוץ הדתי "נחלים"

http://www.zeevgalili.com/2005/09/237

 השינאה למתנחלים כאנטישמיות

http://www.zeevgalili.com/2004/01/282

 מלחמת העגלה הריקה בעגלה המלאה

http://www.zeevgalili.com/2006/10/356

העגלה הריקה של החילוניות

http://www.zeevgalili.com/2000/08/9158

 המהפכה החילונית של אהוד ברק

http://www.zeevgalili.com/2000/09/61

 עשרת הדיברות של החילונים

http://www.zeevgalili.com/2000/02/11270

 חוזרים בשאלה וחוזרים בתשובה

http://www.zeevgalili.com/2008/01/573

 ההסתות של השמאל

http://www.zeevgalili.com/2012/05/16745

 משנתו הפוסט יהודית של עדי אופיר

http://www.zeevgalili.com/2010/11/11778

 הפוסטמודרניזם כמחולל האנטישמיות החדשה

http://www.zeevgalili.com/2009/07/4900

 כניסת חרדים לשוק העבודה תגרום אבטלה המונית

מצא את ההבדלים שער עיתון ישראלי וכתובת אנטישמית

 

כרזה נגד חרדים שהופצה באוהלי המחאה

 

 

13 תגובות בנושא “הכה ביהודים [החרדים] ותציל את המדינה

 1. גלעד

  עוד לפני התייחסות עניינית – מה התועלת במאמר פובלציסטי שמביא ציטוטים מלפני שני עשורים בממוצע? ומאידך – מה הבעייה למצוא ציטוטים עדכניים? הצדדים רק התקטבו.
  ב – השנאה היא הדדית. החרדים מזלזלים ומתקטבים, מסתגרים בתוך שלהם לתוך 'צניעות' משוגעת והתרחקות וחרם חברתי על כל מה שלא מתיישר להם עם קווים שרק הולכים ומתרחקים, מאז ומעולם הם ראו בחילונים עגלה ריקה, עדר של בורים, חסרי תרבות ובוגדים בעמם ובאלוהים. כולל אמירות מבזות ושונאות לא פחות. אבל ככה זה בכל מחנה: תמיד תוכל 'לדוג' כמה אמירות;וככה זה בפוליטיקה, בשביל לשרוד ולהגיע להשיגים צריך לתמרן, על זה לבסס מאמר? אמירות של קיצוניים ומעשים של פוליטיקאים?
  הייתי מצפה למשהו יותר מבוסס, שתביא מחקר כלשהו אמיתי, אבל אתה נשען על עובדות מאוד ספציפיות שלא אומרות כלום, ולכם גם המאמר שלך לא אומר בעצם כלום.

 2. גלעד

  עוד לפני התייחסות עניינית – מה התועלת במאמר פובלציסטי שמביא ציטוטים מלפני שני עשורים בממוצע? ומאידך – מה הבעייה למצוא ציטוטים עדכניים? הצדדים רק התקטבו.
  ב – השנאה היא הדדית. החרדים מזלזלים ומתקטבים, מסתגרים בתוך שלהם לתוך 'צניעות' משוגעת והתרחקות וחרם חברתי על כל מה שלא מתיישר להם עם קווים שרק הולכים ומתרחקים, מאז ומעולם הם ראו בחילונים עגלה ריקה, עדר של בורים, חסרי תרבות ובוגדים בעמם ובאלוהים. כולל אמירות מבזות ושונאות לא פחות. אבל ככה זה בכל מחנה: תמיד תוכל 'לדוג' כמה אמירות; וככה זה בפוליטיקה, בשביל לשרוד ולהגיע להשיגים צריך לתמרן, על זה לבסס מאמר? אמירות של קיצוניים ומעשים של פוליטיקאים?
  הייתי מצפה למשהו יותר מבוסס, שתביא מחקר כלשהו אמיתי, אבל אתה נשען על עובדות מאוד ספציפיות שלא אומרות כלום, ולכן גם המאמר שלך לא אומר בעצם כלום.
  תגובה
  הואל נא להיכנס לאתר שלי לקטגוריה "חרדים" ותקרא כמה מאמרים המבוססים על מחקרים וראיונות שיפקחו את עיניך. עצה שנייה היא שתקרא את המאמר שנית ותשקול אם אפשר להבין ממנו שאני מגן על העמדות של החרדים. ואם תחזור שוב לאתר שלי תמצא שם ביקורת עניינית על החרדים. הנימוק שהדברים מיושנים כבר העלו כמה מגיבים. פשוט זה מה שהיה זמין במחשב שלי. בקלות ניתן לאסוף ציטוטים כאלה בכל יום מכל עיתון ומכל רשת רדיו וטלוויזיה. שלא לדבר על כך שחלק גדול מן המצוטטים הם גיבורי תרבות גם היום ולא שמעתי שמישהו מהם חזר בו.
  ולבסוף מי שאומר דברים אמיצים כאלה מן הראוי שיופיע בשמו המלא ולא יסתתר מאחורי שם פרטי.
  זאב גלילי

 3. zg

  כשאני קוראת את הציטוטים שהבאת מפי אנשי ה"תרבות" שלנו, אני חושבת שאינם נופלים מההתבטאויות הנאציות שהובילו לשואה. נראה לי שיש מקום בהחלט לדבר על אנטישמיות יהודית כלפי יהודים.

 4. פ.ג

  הכצעקתה?

  הציטוטים שהבאת, והאיורים, הם כמובן מגעילים, מטומטמים ומזעזעים. אבל זהו רק לקט ציטוטים ותו לא (חלק מהם אגב לוקטו משנות ה- 80 – כמה רלוונטיים הם היום? מה בדיוק דבר שמיטה להר סיני בלצטט את "על המשמר" שנסגר ב- 1995? וכמה אנשים כבר קראו אותו גם בשנות ה- 90?).

  אינני מקבל את הטיעון לגבי "קצה הקרחון" – זהו טיעון דמגוגי ומשולל תוכן. אגב, זהו בדיוק הטיעון שאחרי רצח רבין השתמשו בו רבים בשמאל כדי להכפיש את כל המחנה הלאומי ואת הציונות הדתי ולהפשיעם ברצח רבין – מלקטים כמה ציטוטים, רובם טיפשיים והזויים, אחדים מהם כנראה מחוץ להקשר ומצהירים שזהו רק קצהו של קרחון.

  אני מסכים שיש תופעה של שנאה לחרדים שגם אנשים נורמטיביים לפעמים נופלים אליה. אבל בגדול זוהי תופעה שולית ואני חושב שרובם המוחלט של מצביעי לפיד אינם אנטישמיים נבערים מדעת כפי שאתה מציג אותם בכתבה הזו. גם אותי אולי קצת מפתיע לגופו של עניין שהשיוויון בנטל הפך להיות הנושא המרכזי כרגע אבל זה טבעה של הדמוקרטיה – אם העם העניק 19 מנדטים למפגלה שזה האישיו המוצהר העיקרי שלה, אז ראש הממשלה המיועד צריך להתייחס לזה. ככה עובדת השיטה ואין מה להלין עליה.

 5. מאיר עוזיאל

  זאב – כדרכך, חזק, מהמם ולא משאיר מקום להתחמקויות. אולי רק התנצלות מצר המתבטאים כך, וחרטה אישית, אחד אחד, יכולה לתקן משהו מן הנאמר, אבל הרי עצם הרעיון לצפות לסליחה יעורר צחוק. מאיר עוזיאל

 6. מטלפס

  על שלושה פשעי יהודה ועל ארבעה לא אשיבנה. על הגזענות כלפי ספרדים כמו שבאה לידי ביטחי בעמנואל ובכלל על רמיסת מסורות יהדות המזרח לדורותיה. על ביזוי הציונות הדתית לדורותיה, שוב מטעמי עליונות מדומה ועל הבוז לרפורמי והקונסרבטיבי ה"לא יהודי". ונתי אש ביהודה ואכלה את אכסניות הבטלנים בשם תורה ומכבי מאור הדת. זעקת עמנואל לא תושב ריקם

 7. יאיר דקל

  קראתי את דברך ואני מסכים: יש אנטישמיות ישראלית.
  אני אומר את הדברים לחברים, אבל לא מעז להגיד אותם בקול רם. רבים מבין השומעים נגועים במחלה זאת וחלקם אף לא מודעים לכך.
  יפה שהעלית את הנושא בצורה ברורה וחדה.
  אני מסכים שלמערכת החינוך ולקברניטי החינוך יש אחריות רבה למצב, אולם גם ההתחרדות הגוברת והנטיה להתבדלות תורמת לכך.
  קיבצת מספר גדול של הוכחות. לצערי, המספר הולך וגדל והמצב הולך ומחמיר והקיטוב נעשה איום.

 8. פינגבאק: מכתב גלוי לנפתלי בנט | היגיון בשיגעון

 9. פינגבאק: מדוע תוחלת החיים בבני ברק היא הארוכה ביותר | היגיון בשיגעון

 10. פינגבאק: האם אמר ביאליק שהוא "שונא ערבים כי הם דומים לספרדים" | היגיון בשיגעון

 11. פינגבאק: "החרדים והישראלים הם כמו שני עמים" – טוען הפרופסור | היגיון בשיגעון

 12. פינגבאק: נפתלי בנט יקים את ממשלת ציפי-בוז'י | היגיון בשיגעון

השאר תגובה