איך לפעול נגד מדינה מטורפת

פרופסור יחזקאל דרור, מומחה בינלאומי לתכנון אסטרטגי, צפה לפני 30 שנה את הסכנה האירנית * על פי משנתו העיקרון העליון הוא קיום העם היהודי אחרי השואה * נקודת המוצא: מה היו אומרים הילדים שניספו באושוויץ אילו היו שותפים לדיון האסטרטגי * את ההיסטוריון הפוסט ציוני תום שגב זה מצחיק

בין המועמדים לוועדת הטיוח שמבקש אולמרט להקים, היחיד שראוי לאמון הוא פרופסור יחזקאל דרור. הוא איננו מנכ" ל של מפעל בטחוני ממשלתי, איננו נציג חברת ענק המספקת ציוד למשרד הביטחון וגם איננו שואף להיות שופט בבית המשפט העליון. ככל הידוע לי הוא גם לא חבר של אולמרט. פרופסור דרור הוא חוקר והוגה דעות בתחום מינהל ומדיניות, אולי החשוב והמעמיק ביותר בתחום זה.

yalday-auscviz " מה הם היו אומרים – זו הכרעה ערכית יהודית ציונית" . ילדים באושוויץ חושפים את המספר החקוק על ידיהם.

" להשמיד את היכולת"

בדצמבר 1973 פרסם דרור את הספר " מדינות מטורפות" , שהוא מסמך כמעט נבואי. באותה שנה היה חומייני גולה בלתי ידוע בפאריז ואירן היתה בת ברית של ישראל, מלוכה שהתקדמה לכיוון מודרניזציה. ערפאת היה טרוריסט מנודה שהתרוצץ בכל רחבי העולם.

בספרו צפה דרור בין היתר היווצרות מדינה " מטורפת" שתהווה איום קיומי על ישראל. הוא התווה אז שורה של אמצעים לריסונה של מדינה כזו. כשכל האמצעים נכשלים יש להשמיד את היכולת שלה. וכך הוא כותב: " … האמצעים הנדרשים כדי להכות את המדינה המטורפת תלויים ביכולת הפעולה החיצונית שלה. מהלומה גרעינית, פעולות חבלה, הנחתת כוחות מוטסים והפצצות ממוקדות…"

 

 

" להשמיד את היכולת של מדינה מטורפת" . פרופסור יחזקאל דרור.

המצווה ה-614

נקודת המוצא בתפיסה האסטרטגית של דרור, המוצאת את ביטויה בספרו " חידוש הציונות" , שפורסם ב-1997, היא שקיום העם היהודי הוא ערך עליון. הוא מסתמך בין היתר על הפילוסוף והתיאולוג היהודי אמיל פקנהיים, שקבע כי מניעת שואה נוספת היא מצווה שנוספה לנו בדור זה על תרי" ג מצוות שחייב בה כל יהודי.

וכך כותב פקנהיים:

המצווה ה-614: "ליהודים של היום אסור להנחיל ניצחונות להיטלר לאחר מותו. הם מצוּוים להישאר בחיים כיהודים, לבּל ייכחד העם כולו…"

 

יחזקאל דרור איננו אדם דתי והתרגום שלו למצווה ה-614 היא זו: הכרעה ערכית יהודית ציונית מועמדת במבחן המחשבתי והרגשי של דיון שבו נוכחים כאילו הילדים הבוערים שנשרפו באושוויץ בעודם בחיים.

זהו עקרון מצמרר לקביעת דרכה של מדינת ישראל, עיקרון הממחיש במשפט אחד את גורלנו, את הכוח המניע ואת טעם הקיום של מדינת היהודים.

אבל את ההיסטוריון הפוסט ציוני תום שגב זה מצחיק.

תום שגב מלגלג

בטור האחרון שלו ב" הארץ" השתלח שגב בדרור בחריפות הגובלת בגסות רוח. במאמר תחת הכותרת " מה אומרים הילדים הבוערים" , הוא השווה אותו לד" ר סטרנג"לאב, המדען המטורף המגולם בסרטו של סטנלי קובריק על ידי השחקן פיטר סלרס.

 תום שגב הוא היסטוריון חרוץ ויסודי, סופר מבריק ועיתונאי מיומן. הצרוף הזה הופך את מחקריו ההיסטוריים לספרים מרתקים, הנקראים בנשימה עצורה. אבל כשהוא מסיר את איצטלת החוקר האקדמי וחובש את כובע העיתונאי יודע שגב להשתולל ללא הגבלה. כמה ממאמריו בגנות מדיניות ישראל מככבים דרך קבע באתרים של אש" ף.

תום שגב ויקיפדיה יוצר Dittmeyer

 


דרור חזה את אוסלו

פרופסור יחזקאל דרור, 78, הוא נשיא מכונן של " המכון לתכנון מדיניות העם היהודי" . הוא מכהן כפרופסור למדע המדינה ומנהל ציבורי, באוניברסיטה העברית בירושלים. שימש כיועץ בכיר לראשי ממשלה ושרי ביטחון, וגופי ממשל נוספים. זכה בפרס ישראל ובפרסים רבים אחרים.

בספרו " מדינות מטורפות" מנה שורה של כשלי חשיבה האופיניים לישראל. הכשל האחד הוא " אמונה בתועלת שבמשא ומתן" והשני הוא " האמונה בהסכם" . על הכשל הראשון אומר דרור כי האמונה במשא ומתן יוצאת מן ההנחה שהצד השני שואף לאותם דברים שאנחנו שואפים ומשא ומתן יביא להסכם פשרה שיהיה טוב לשני הצדדים. הוא מצביע על החשיבות המוגזמת שמייחסים לבעיות ניסוח החסרות כל משמעות של ממש, הסתמכות על ענייני נוהל חסרי תוכן מהותי וכניעה ליריב בענייני מינוח. כן מצביע דרור על כך שכשל האמונה במשא ומתן מביא לכשל החשיבה של חשיבות ההסכמים שכמעט תמיד מופרים על ידי הצד הרוצה בכך.

אילו רבין היה נוהג לקרוא ספרים והיה מגיע לספרו של דרור ייתכן שהסכם אוסלו לא היה בא לעולם.

התנתקות = פוסט ציונות

פרופסור דרור שולל בתכלית את הפוסט ציונות. בין היתר כתב מאמר בו הוא אומר: " …ההינתקות והמשכיה הצפויים מהווים שבר בציונות הקלאסית… השבר בערכי ההתיישבות עשוי לחזק את מי שסבורים כי "הציונות" בכללותה גמרה את תפקידה – וכעת יש לפתח את ישראל למדינה "נורמלית". זהו ניצחון לפוסט-ציונות…"

אחד האנשים הצעירים העובדים במחיצתו של פרופסור דרור מספר לי: " הוא איש מדהים. למרות 78 שנותיו הוא מתחיל לעבוד ב-5 בבוקר. תכונתו החשובה ביותר היא חשיבה רעננה ומקורית המפרה את סביבתו" .

למה הסכים למינוי לוועדה של אולמרט?

פרופסור דרור מסרב להתראיין בנושא. אך אחד ממקורביו אמר לי:

" הוא החליט להיענות לבקשה מתוך רצון אמיתי לחקור את הכשלים ולפעול לתיקונם. יתכן שהוא היה מעדיף ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט עליון, אולם יש לקבל את הכרעת הממשלה הנבחרת, ומשנתקבלה ההכרעה, רצוי שבוועדת החקירה יהיו האנשים המתאימים לכך. דרור מאמין שהוא בין המתאימים" .

ראה כשיקה נבחר לוועדת חקירה

(על רון בן ישי ראה קישור)


12 תגובות בנושא “איך לפעול נגד מדינה מטורפת

 1. פינגבאק: מי באמת גרש את הבריטים ואיך היו החיים בימי המנדט | היגיון בשיגעון

 2. Yossi Agmon

  מדינת היהודים, שמנהיגיה איפשרו לארה'ב – להיות כמעט היחידים,
  שתומכים בצה'ל והרבה פרוייקטים בתוך ישראל, שמעלימים המידע עליהם מרוב התושבים…,

  גרמו לתלות נוראית של ישראל, בהחלטות הנשיא ומימשל האמריקנים…,
  בנוסף לפעילויות עם מניעים-זרים, של בכירים שלנו בכל המגזרים…!

  לכן, נכון יותר לפרסם, כי מדינת ישראל – מ-ט-ו-ר-פ-ת…- בהרבה מובנים,
  כמו מדינות קיצוניות אחרות, בלי שתושבינו מתאחדים –
  לעצור את הרכבת, שמתדרדרת למעמקים…!

 3. גלעד

  יש היסטוריון בשם ג'ון לואיס ז"ל, שכתב ספר שמכסה כמה אלפי שנים של היסטוריה של עימותים, ואיזו דרך עדיפה לנצח בעימות מול מדינה, עם או קבוצה שנחושים לנצח ולחסל אותך בכל מחיר, מימי יוון העתיקה, דרך מלחמת האזרחים בארה"ב ועד מלחמת העולם השניה ואחרי.
  לספר קוראים Nothing Less Than Victory, והוא כתב מאמר שתורגם לעברית באתר "אנוכי".

  מאוד מעניין, והמסקנות די חד משמעיות.

 4. פינגבאק: יום הזיכרון לשואה ולגבורה | היגיון בשיגעון

 5. האיש שעזב

  קראתי את מאמרך http://www.zeevgalili.com/2008/10/741 נדהמתי לגלות שהכתב משתמש בכינוי גנאי
  בזוי כלפי עדת המרוקאים- שחשבתי לתומי שעבר מן העולם-עם דודו טופז
  אני מצטט

  "בגין העדיף את מסע האופנועים של הצ'חצ'חים על פני חברותא עם אנשי הרוח של התנועה."

  אתה אולי איש ימין אולי איש אוהב ושומר דת-אך בין הכשרונות- חבוי גזען -כלפי מזרחיים/עדת המערב
  היגיון בשגעון? -אני לא מצאתי היגיון -לכן אשאירך עם שאר אנשי ה"רוח"

  END

  1. זאב גלילי

   ל"האיש שעזב" ,

   כנראה שלא קראת את מאמריי הרבים בגנות הגזענות כלפי מזרחיים. צריך הרבה דמיון לייחס לי גזענות. במאמר שביקר חריפות את בגין. כתבתי כי הביטוי של דודו טופז בגנות הצ'חצ'חים העלה אותו לשלטון. לא התכוונתי לומר שההמונים שהעלו אותו לשלטון הם פרימיטיביים. אני לא דודו טופז.
   להזכירך שצמרת "חרות" של בגין אז וגם שנים רבות אחר כך לא כללה אף מזרחי אחד פרט לעלה התאנה של דוד לוי. הביקורת שלי על בגין לא נוגעת לביטוי של דודו טופז אלא לכך שבגין
   רידד את התנועה מאנשי רוח מכל העדות. הדבר בא לביטוי עד היום בעובדה שהאליטות השמאלניות אשכנזיות ממשיכות לשלוט בתרבות, באקדמיה ובתקשורת.
   ופרט לא חשוב אולי סבתא שלי ספרדיה מלבנון וכל חיי חייתי בין ספרדים.
   אם נפגעת ממה שכתבתי אני מתנצל.
   לפני כן כדאי שתקרא את המאמרים הגזעניים הבאים:
   הגזענות של נתן זך
   http://www.zeevgalili.com/2010/08/10153
   הגזענות של חיים חפר
   http://www.zeevgalili.com/2010/08/10153
   בין המהפכה האשכנזית למהפכה הספרדית
   http://www.zeevgalili.com/1999/02/11101
   הגרסה האשכנזית לקשת הדמוקרטית המזרחית
   http://www.zeevgalili.com/?p=222

   בברכה
   זאב גלילי

  2. משה פלאם

   זאב, הכל טוב ויפה במאמרים אחרים. אבל מה שכתבת במאמר זה פשוטו כמשמעו ואין לך אלא להתנצל, לאור דעותיך ואף מוצאך אתה, ולעדכן את המשפט באופן מוצלח יותר.

    1. משה פלאם

     ולשבי פשע, נאום ה'.

     פעם התרגז עלי פרופסור ולאחר שהבהרנו האחד לשני הוא אמר: "יושרו ההדורים". מקווה שהאיש שעזב יחזור ויכיר בדבריך ויאמר כך גם הוא.

     שנה טובה, כתיבה טובה וחתימה טובה וימלא ה' כל משאלות לבך לטובה.

השאר תגובה