ארכיון שנתי: 2012

ישראל אומן חתן פרס ישראל על פרדוקס הסחטן ולמה אנחנו נכשלים בכל משא ומתן עם הערבים

 

חתן פרס נובל, פרופסור ישראל אומן, מראה כיצד מצליחים הערבים לסחוט מישראל ויתורים ללא תמורה * "הם משדרים ביטחון ואמונה בדרישותיהם, ודואגים להבהיר לישראל כי לעולם לא יוותרו על הדרישות הללו. בלית ברירה, נאלצת ישראל להיכנע לסחטנות" * "מצב זה ייפתר רק אם נשכנע את עצמנו בצדקת עמדותינו. רק אמונה מלאה בדרישותינו תצליח לשכנע גם את היריב להתחשב בעמדותינו"

פרופסור ישראל אומן [ויקישיתוף]

להמשיך לקרוא

סביבון סוב סוב סוב, חנוכה הוא חג טוב

איך הפכה הציונות את חג הנס הדתי לחג הגבורה * האם ניסו חז"ל להשכיח את החג? * מי המציא את "נס גדול היה פה" ואת המלה סביבון * האם היו המתיוונים משת"פים של השלטון הזר * 

חג חנוכה שנקבע בהלכה הוא חג של ברכת הלל לה' על הנסים, והדלקת הנר לפרסום נס פך השמן. אבל מאה שנות ציונות הפכו את חג החנוכה לחג חילוני. חג הגבורה, חג מלחמת המעטים נגד הרבים, ניצחון בני האור על בני החושך. חג שאוהבים להזדהות עם סמליו ועם גיבוריו.

למה פרץ המרד

העובדות ההיסטוריות הקשורות בחג החנוכה ידועות ואינן שנויות במחלוקת. ארבע מאות שנים היתה יהודה משועבדת לכובשים מתחלפים – פרס, אלכסנדר מוקדון, בית תלמי ובית סילווקוס. אנטיוכוס השלישי, שכבש את ארץ-ישראל בשנת 219 לפני הספירה, העניק ליהודים חופש פולחן מלא.

מטבעןת כסף עם דיוקן אנטיוכוס השלישי (ויקישיתוף)

מטבעןת כסף עם דיוקן אנטיוכוס השלישי (ויקישיתוף)

יותר מזה: הוא אסר במפורש להכניס לירושלים חיות טמאות ואף אסר גידול חזירים בתחום ירושלים. באותם ימים, יש לזכור, לא היה בג"ץ בירושלים.

להמשיך לקרוא

כלה, אלמנה, בעיר לא קסומה

 על הספר "הבריחה מצפת" ראה

בריחה מצפת: ראשית דבר

בשנת 1975 , במסיבת קוקטייל בוושינגטון, גילתה אורה אחימאיר, אז בת 34, את סוד חייה של אמה *  צעירה בת למשפחה חרדית בצפת, שהתאהבה בחלוץ חילוני, אילצה את הוריה להסכים לנישואיה עמו והתאלמנה שלושה ימים לאחר החתונה * סיפור המעקב אחר הארועים הוליד פנינה ספרותית ותעודית * סיפור המצטלב בסיפור משפחתי

שער הספר

להמשיך לקרוא

השמאלנים שנמאס להם "להיות חמורים"

 מיהו ספי רכלבסקי שאנשי השמאל הרדיקאלי קראו להכניסו לכנסת, כדי להילחם "בהקצנה שהביאה לרצח רבין" * הוא חיבר את הספר "חמורו של משיח" שבו המציא ספר שלא כתב הרמב"ם, הוסיף בת לילדיו של נוח וייחס לרב קוק דברים שלא אמר * הוא גם השווה את חוקי ישראל לחוקי נירנברג של הנאצים

להמשיך לקרוא

האם משה פייגלין הוא "ליכודניק אמיתי"?

 

 

משה פייגלין [ויקישיתוף]

משה פייגלין. מיהו "ליכודניק אמיתי". למטה: כרזה של "חרות" משנות החמישים.

נצחונו של פיגלין בפריימריס בליכוד עורר צהלות שמחה במפלגות השמאל הגוועות *  הידד, נחשף פרצופו האמיתי של הליכוד: ימין * אם ימין פרושו ירושלים. אם ימין פרושו סוף לנסיגות תמורת טרור. אם ימין פרושו גאווה יהודית וחינוך יהודי – אזי הרוב המכריע של העם הוא ימין * כזה הוא גם הליכוד * נתניהו לא הבין זאת  בפריימריס 2008 והרחיק אותו * עכשיו הוא ייאלץ לחבק אותו

להמשיך לקרוא

שלום רב שובך ציפורה נחמדת

איך הפכה ציפי לבני, בתו של קצין המבצעים של האצ"ל, לחביבת השמאל הגוסס * איך הפכה מיס קלין, הסינדרלה של הפוליטיקה הישראלית ל"ליכלוכית" * מי האישיות הבכירה ממערכת המשפט שהגדירה את ציפי כסכנה למדינה * איך כשלון מנהיגותי קולוסאלי מכריזה על עצמה כאלטרנטיבה * קווים לדמותה של דמות טראגי-קומית חלולה

ציפי לבני [צילום זאב גלילי]

להמשיך לקרוא

איזה אסון – רקטה על מערכת "הארץ"

 שתי רקטות "פג'אר" שנחתו אתמול באזור תל-אביב זעזעו את "העיר ללא הפסקה" יותר מ-12000 הרקטות שנחתו במהלך השנים על ישובי עוטף עזה.

מה יקרה אם הירי יימשך?

אם למשל תיפול רקטה אחת בחצר בית "ידיעות אחרונות" ואחריה אחת בבית "מעריב" ואפילו "הארץ" לא ייצא נקי, (כי גם בעזה אין הרבה קוראים לעיתון החשוב לאנשים החושבים). שלא לדבר על כך מה יקרה אם יפלו רקטות באולפני הטלוויזיה.

משגרי רקטו גראד

תשובה על כך כבר נתן המשורר, נתן אלתרמן, בטור השביעי שלו בשנת 1955.

להמשיך לקרוא

זהירות: חמור טרויאני במדפסות 6500A של HP


המדפסת המצויינת שלי השתגעה לפתע * פלטה הודעות מוזרות ממקור לא ברור שחיסלו את מיכלי הדיו * חששתי מוירוס קטלני או שסוס טרויאני אלים חדר למחשב שלי * אבל נתברר שזה רק חמור

לפני כשנה רכשתי מדפסת מדגם A6500 של חברת HP. המדפסת הזו היא מלאכת מחשבת של הטכנולוגיה הדיגיטלית. גם מדפיסה בצבעים, גם מצלמת מסמכים, גם סורקת תמונות, גם שולחת ומקבלת פקסים. והכל במחיר מגוחך של פחות מ-400 שקלים.

רוויתי הרבה נחת מן המדפסת הזו [אם להתעלם ממחיר מיכלי הצבע], עד לפני כשלושה חודשים. ואז לפתע השתגעה המדפסת. היא החלה לפלוט מדי יום הודעות מוזרות שלא הבנתי מנין הגיעו.

המדפסת וחלק מן העלונים שחיסלו את מיכלי הצבע שלי

להמשיך לקרוא

לקראת הימים הנוראים – כל הקישורים

יום הכיפורים, ציור שמן על בד מאת איזידור קאופמן (לפני 1907)

 

תגובות בפייסבוק

 

 רבנים חיזרו בתשובה !

 

כשאתה קורא את התארים הבומבסטיים הנלווים לשמות רבנים בימנו = "גאון"  "צדיק יסוד עולם", "אדוננו מורנו ורבנו" "גדול הדור" "מרן".

ואפילו מורשעים בעברות פליליות נקראים "הרב".

ואפשר להתפלץ מהאבסורד והנלעגות.

 בהשוואה לרבני העבר הם כגמדים. מתקשטים בנוצות כמו "צ'יף" אינדיאני.

אין לנו אלא דברי הרמב"ם בהקדמתו למשנה, האומר : " הפרק השביעי – בסדר מעלותם כמו שעשה המחבר (רבי יהודה הנשיא עורך המשנה) חילק מעלות האנשים הנזכרים במשנה – שהם מאה ושמונה ועשרים – לשלוש מעלות. שכול מי שהיה בעיניו נכבד מאד במעלתו על כול המעלות – קראו בשמו !!! , כגון : שאמר הלל ושמאי ושמעיה ואבטליון – והיה זה לגדולתם וכבוד למעלתם, בשביל שאי אפשר למצוא כינוי ראוי להם לכבד בו את שמם. כמו שאין כינוי לנביאים (ומשה הגדול מכולם רבנו ). אבל החכמים שהיו בעיניו למטה מן-המעלה הזו יכנה אותם : ב"רבן": , כגון: רבן גמליאל ורבן יוחנן בן זכאי. ושהיו בעיניו למטה מן המעלה הזאת – יכנה: "רבי" : , כמו שאמר : רבי מאיר ורבי יהודה, והיה מכנה אנשי המעלה הזאת כמו כן "אבא" ( מצלצל בבא) כמו שהוא אומר: אבא שאול."

 מצער שאין בנמצא בימנו רב בשיעור קומה שייקרא בשמו הפרטי. אין רב בשיעור קומה שימחה :"הגזמתם," ללמד שככול שהתארים רבים הקהל נושא על קביים את רבו לכפות "מעלתו" החסרה. והבזוי מכולם התואר המפוקפק "הרב המורשע".

מאיר בן חיים

קישורים

ונתנה תוקף  – ומלחמת יום הכיפורים

 http://www.zeevgalili.com/2007/10/477

עתה ניתן לשמוע הניגון של חסידי מוזדזיץ' ל"אלה אזכרה"

http://www.zeevgalili.com/2013/11/18744

למה קוראים את ספר יונה ביום הכיפורים ואיפה נקבר

http://www.zeevgalili.com/2007/10/477

 מחה והעבר פשעינו

 http://www.zeevgalili.com/2010/09/10765

 שנות טובות בימים ההם ובזמן הזה

http://www.zeevgalili.com/2010/09/10457

 כל נדרי – נוסחים ולחנים

http://www.zeevgalili.com/2009/09/6645

 אבינו מלכנו זכרנו לחיים טובים

http://www.zeevgalili.com/2008/10/765

 

הניגון של חסידי מודז'יץ לתפילת "אזכרה אלוקים ואהמיה"

http://www.zeevgalili.com/2009/09/6383

 

מוסיקה יהדות ומשמעות החיים

 http://www.zeevgalili.com/2010/04/8583

מחזור "ממך אליך" לימים נוראים

http://www.zeevgalili.com/2010/08/10120

תגובות

כמה עולה כיסא במקום טוב בבית כנסת?

 צביעות של פוליטיקה דתית.

עידו טל

ניהול אסטרטגיה תקשורתית 

תשובה

לעידו טל שלום,
מאדם המנהל "אסטרטגיה תקשורתית" אפשר לצפות שיידע על מה הוא מדבר.
 
אני גר ברמת-גן ליד הפארק הלאומי. יש באזור 15 בתי כנסת, שבהם מתפללים בני כל העדות. באף אחד מבתי כנסת אלה לא עולה מקום לתפילה  – לא בכל ימות השנה ולא בימים נוראים. בימים נוראים רק קצת צפוף יותר. בתי הכנסת מתוחזקים על ידי תרומות שנותנים המתפללים, כל אחד מרצונו החופשי, כפי יכולתובכל מועד שירצה בלי קשר לכיסא בימים נוראים. ואם לא תתרום מאומה איש לא יאמר לך מלה.
 
יש אמנם בתי כנסת מהודרים וגדולים שבהם הפאר רב, הוצאות התחזוקה גדולות והמבקשים להתפלל בהם מתבקשים לשלם על הזכות הזו כמו מנויים בקונצרט לפילהרמונית.
 
אלה העובדות.
 
אם אתה משתוקק להתפלל ואין לך אמצעים לתשלום בבתי הכנסת המהודרים אתה מוזמן להתפלל באחד מבתי הכנסת הקטנים שנועדו לפשוטי עם ואינם אסטרטגים.
בברכת שנה טובה
[
זאב גלילי

 

 

המלצה: אל תשלח פרחים ב"זר פור יו"

שנים רבות אנו שולחים פרחים באמצעות חברה זו * הערכנו את השרות האדיב, המבחר העשיר והאיכותי של פרחים וממתקים ואת העמידה בלוח הזמנים * אבל השנה כבר לא נשלח באמצעותם פרחים לקראת השנה החדשה * וזה סיפור המעשה:

 

לפני כחודשיים טילפנה רעייתי, יסמין, לחברה והזמינה משלוח פרחים לבת משפחה לרגל מינויה לתפקיד ציבורי בכיר. כרגיל היא מסרה את כל הפרטים [כתובת ושם הנמען, טקסט המצורף למשלוח , פרטי כרטיס האשראי והטלפון וכו']. בתום מסירת הפרטים הודיעה המוקדנית לרעייתי את ההודעה הבאה [רשמנו במדוייק}:
"עוד עשר דקות או רבע שעה יתקשרו אלייך מ-AIG."

זר ושוקולד של זר פור יו [הסבר בסוף הרשימה]

להמשיך לקרוא