אוצר צילומים של PALESTINE הריקה

הדרך לירושלים 1875 (מתוך אוצר הצילומים)

 

שער הגיא ראשית המאה העשרים

שער הגיא ראשית המאה העשרים

ENGLISH VERSION

פרסי נובל – יהודים מול כל העולם


מאות צילומים נדירים מן המאה ה-19 מחזקים את המסקנה העולה ממפת המשלחת הבריטית * הצילומים לוקטו בשקדנות על ידי חוקר ארץ ישראל אלי שילר וניתן לצפות בהם באינטרנט * וגם מפות טופוגרפיות מעולות של הארץ ניתן להוריד ובקרוב אולי גם המפה הבריטית

כשפרסמתי כאן, לפני שבועיים, את המאמר על " המפה הגדולה של הארץ הריקה" , התקשיתי למצוא צילומים, שיתמכו במסקנה העולה מאותה מפה.

המפה – אשר שורטטה בידי משלחת בריטית שערכה כאן סקר יסודי בשלהי המאה ה-19- מוכיחה מעל כל ספק כי אנשי העלייה הראשונה (1882) מצאו ארץ שוממה וריקה. בדיוק כפי שתארו הסופר מארק טווין ותיירים רבים אחרים.

%d7%a7%d7%91%d7%a8-%d7%a8%d7%97%d7%9c-1900

קבר רחל 1900

מאותה תקופה יש שפע של איורים יפהפיים בספרי מסעות. מאחד מהם נטלתי את האיור של רחוב ביפו. הבעיה עם האיורים הללו הוא שהם משקפים יותר את הרומנטיקה של המאיירים כלפי הנוף הפיסי והאנושי של " ארץ הקודש" , מאשר את המציאות. בספרו של מארק טוויין מצויים כמה צילומים, אך הם באיכות כל כך גרועה שלא ניתן להשתמש בהם. וכך גם צילומי התקופה ממקורות אחרים. ביניהם צילומים שהופיעו בספריהם של חברי המשלחת הבריטית.

הכל תלוי במזל ואפילו ספר תורה שבהיכל. ואם ספר תורה כך, קל וחומר ולהבדיל טור בעיתון. שיחק לי מזלי ואחד הקוראים, יואב רופא שמו, הביא לתשומת ליבי את דבר קיומו של אתר אינטרנט בו מצוי אוצר גדול של צילומי ארץ ישרל מן המאה ה-19. לקוראים שאינם יכולים להתאפק אמסור מיד את כתובת האתר. ירוצו למחשב ולאחר שיזינו עיניהם באוצרות יחזרו לקרוא את המשך מאמרי. כתובת אתר הצילומים

http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz/

מה יש באתר

יש באתר הזה הרבה דברים טובים אך עיקר חשיבותו באוצר הצילומים שלו. הצילומים האלה מאשרים את דבריו של מארק טוויין (" ארץ ישראל יושבת בשק ואפר. מרחף עליה כישוף של קללה ששרפה את שדותיה" ). ארץ של דרכי עפר שוממות ומאובקות, מישורים גבעות והרים צחיחים, ריקים מאדם ומצל, בתי חימר עלובים, ביצות ממאירות. צילום קבר יוסף בשכם משנת 1865 מראה חורבה עלובה (אז הפלסטינים עוד לא ידעו שזה מקום קדוש שלהם) וסביבתו שוממה.

קבר יוסף בשכם 1865

הערים הערביות, אלה שהפלסטינים רוצים לחזור אליהן מכוח " זכות השיבה" , הם ישובים קטנטנים – יפו, חיפה, עכו, נצרת. כל מה שניתן להסיק מן המפה של המשלחת הבריטית מומחש כאן שחור על גבי לבן, בצילומי אמת ובזמן אמיתי.

הצילומים מלווים בכיתוב ובהסבר על שנת הצילום והמקום. לאוצר הצילומים מתלווה טקסט תמציתי באנגלית, המתאר את התקופה, פרי עטו של חוקר ארץ ישראל הוותיק, אלי שילר.

שאלתי את אלי שילר על הדרך בה הוקם האוסף. נתברר שמה שנמצא באתר הועתק (" ללא רשותי" ) מספר שהוציא לפני שנים רבות ושאזל מזמן מן השוק. הוא סיפר לי כי אסף את האוצר הזה בעמל רב, עקב בצד אגודל, מתוך ארכיונים, אוספים פרטיים ומקורות רבים אחרים.

%d7%91%d7%90%d7%a8-%d7%a9%d7%91%d7%a2-1880

באר שבע 1880

האתר כולל גם קבוצת מאמרים חשובים על ההיסטוריה של ארץ ישראל מאת ג'ואן פיטרס, שמואל כץ, הרב יואל כץ ועוד. כמו כן יש כאן אוסף של עיתוני " פלסטיין פוסט" (היומון האנגלי שממנו נולד ה" גרוזלם פוסט" ) מן השנים 1932-1950.

מול אתרי אש"ף

מאליה מתבקשת ההשוואה בין האתר הזה לאתרים הרבים של אש" ף ובמיוחד לאתר " הזיכרון הפלסטיני" . למרבית הצער אין מה להשוות. אתר " ארצישרואל" הוא אתר רדום. אין בו שום סימנים לפעילות כלשהי – אין עידכונים, אין תגובות של קוראים, אין מידע על מספר הכניסות. כמעט שאין קישורים לאתרים משלימים. בקיצור: אין בו מה שאתה מצפה מאתר הנלחם את מלחמת קיומה של ארץ ישראל כארצו של העם היהודי.

אתר הזיכרון הפלסטיני לעומת זאת הוא אתר עשיר, מטופח, דינמי. כבר סיפרתי על הצילומים המופיעים בו. אין כאן הצילומים מן המאה ה-19 החושפים את האמת. רוב הצילומים הם או צילומים נוסטלגיים משנות העשרים והשלושים (של המאה ה-20) ובעיקר צילומים בני ימינו. כל פינה בארץ הזו צולמה כשהפלסטינים מצביעים על הבתים והאתרים ש"נגנבו" , " נשדדו" וכו". חלק זה של האתר כולל גם שקרים לא מעטים – צילומים של בתים יהודיים כאילו נלקחו מערבים (ראה מסגרת).

החלק העיוני של האתר הפלשתיני מרשים מאד. יש שם איסוף שיטתי של סיפורי פליטים שנעקרו ממקומם ב-1948. יש שורה של ציטטות שמאמתות כאילו את טענותיהם – החל בציטטות ממאמרו של אחד העם " אמת מארץ ישראל" וכלה בדברי הבלע של אילן פפה. יש שם מערכת של שאלות ותשובות " מה תשיב לציונים" . יש מובאות מכתביהם של חיים ויצמן, דוד בן גוריון, ארתור רופין, זאב ז"בוטינסקי, מנחם בגין, יגאל אלון ורבים אחרים. יש שם עשרות מסמכים והסברים על כוונות ותוכניות הטרנספר של הציונות מראשיתה ועד מלחמת השחרור ועד ימינו.

יוזמי האתר ומפעיליו עושים שימוש עצום בטקסטים ישראליים דווקא, כדי לחזק את עמדתם. מובן שמככבים אצלם כל ההיסטוריונים הפוסטציונים, המספרים על העוול הנורא שגרמנו לפלסטינים. אבל דווקא ציטוטים מפי מחברים הקשורים לממסד הציוני נשמעים חזקים ומשכנעים בהרבה. כך, למשל, הם מצטטים מן הביוגרפיה של מיכאל בר זוהר על דוד בן גוריון משפט האומר כי הסיסמה " עם ללא ארץ לארץ ללא עם" לא היתה נכונה עובדתית וכי ארץ ישראל לא הייתה ארץ ריקה כשבאו אליה ראשוני הציונים.

המשת"פים היהודים

אין ספק שמוח יהודי ואולי מוחות יהודיים רבים עומדים מאחורי האתר הפלסטיני. ידם של המשת" פים היהודיים ניכרת בכל. בצילומים עכשוויים מכל חלקי ארץ ישראל. בחיפוש אתרים של כפרים שלא נותר מהם זכר. ובהשגת מובאות ממקורות נשכחים. כמו למשל: ציטוט מאמר של זאב ז"בוטינסקי שהופיע ב" הארץ" ב-1923.

יש באתר מקום ל" ספר אורחים" המעיד על השפעתו והאפקטיביות שלו. יש מכתבים רבים של ערבים מכל העולם בנוסח " לא נשכח אף גרגיר של אדמנתו" " פלסטיין עוד נחזור אלייך" . גם הרבה מכתבים של גויים בנוסח " עכשיו אנחנו מבינים את הבעייה" . או "יש לשים קץ למדינת האפרטהייד הסדיסטית" . אבל יש שם גם מכתבים של ישראלים. כמו למשל מכתבו של ד"ר יהודה בן חור, המציג עצמו פיסיקאי ופטריוט, האומר בין היתר " זה הזמן שאני ואחרים כמוני ננצל את המעמד האינטלקטואלי והטכנולוגי שלנו כדי לעמוד מול המדכא ונשחרר עצמנו מן הזיהום הזה" .

המפות הרוסיות של ארץ ישראל

האיש שהביא לידיעתי את דבר קיום אתר הצילומים הוא הקורא יואב רופא. וזהו סיפור בפני עצמו. בפנייתו אלי העלה הצעה לסרוק את מפת המשלחת הבריטית לצורך הפצתה ברבים באתר שהקים באינטרנט. (בינתיים המפה הועלתה כבר לאינטרנט.

ראה את המפה באינטרנט

http://amudanan.co.il/ (יש ללחוץ על המלה מפה ולבחור במפה של 1880)

יואב רופא הוא פיסיקאי צעיר, יליד רמת אילן שליד בר-אילן, שסבו וסבתו היו ממייסדי כפר פינס. הוא שרת בצה" ל בפענוח צילומי אוויר, היה מדריך בחוגי סיירות ובמסגרת זו כתב תוכנת מפות לידיעת הארץ לצורכי ההדרכה.

העיסוק האינטנסיבי של יואב רופא בנושא הביא אותו לרעיון מדליק – להקים אתר שיספק מפות טופוגרפיות באיכות גבוהה של ארץ ישראל. הוא הקים אתר בשם " עמוד ענן" http://amudanan.com, המציג מפות רוסיות של ארץ ישראל בקנה מידה של 1:50,000 ותצלומי לוין.

מדוע מפות רוסיות?

רופא גילה כי מפות כאלה, באיכות גבוהה, המבוססות על צילומי לוויני ריגול שעשתה ברית המועצות מעל אזורנו, ניתנות להשגה ואין עליהן זכויות יוצרים. רופא הלביש על המפות הסובייטיות את התוכנה שלו וכך " גייר" אותן – חתך, יישר, חיבר והוסיף כתובות עבריות. למפות הללו יש חסרון. הן מעודכנות רק לשנת 1988. אין בהן כביש חוצה ישראל, נתיבי אילון מגיעים רק עד מחלף ההלכה והעיר מודיעין הייתה רק בתכנון. רופא השקיע כבר מאות שעות עבודה במפות הללו ובדעתו לעדכן אותן כך שיעמדו לרשותו של כל מטייל כשהן מעודכנות וניתנות להורדה ולהדפסה חינם אין כסף.

אגב, אלי שילר שצילומיו מופיעים באתר " ארצישרואל" אמר לי כי אין כל חידוש במה שכתבתי על המפה וכי מצויות כמה מפות כאלה בארץ. הן מוכרות היטב לכל מי שעוסק בארץ ישראל.

קשה אכן להביא חדשות בנושא שהתרחש לפני 130 שנה. אך החדשות הישנות הללו נוגעות לסלע קיומנו. מדוע אין הציבור הרחב ובעיקר תלמידי בתי הספר יודעים את העובדות הנובעות מן המפות והצילומים? מדוע אין לישראל אתר כזה כמו שיש לפלסטינים? מדוע צריכות יוזמות כאלה להיות עניין של אנשים פרטיים ולא של משרד החוץ למשל? ומדוע אין משווקים את המפה ומכינים העתקים של הצילומים ושולחים  לכל בית ספר בארץ?

אני מחכה עדיין לטלפון ממשרד החינוך.

קישורים נוספים באותו נושא

196 ישובים חדשים של מהגרים ערבים מאז 1877

פתאום קם אדם ומרגיש שהוא עם ומתחיל לרצוח

http://www.zeevgalili.com/2012/01/16257

השתמרות שמות שמות עבריים בארץ ישראל

http://www.zeevgalili.com/2011/02/13803

 

""ג'ואן פיטרס שחשפה את הבלוף של הפליטים הפלסטינים

http://www.zeevgalili.com/?p=6933

יונה לוי גרוסמן מסבירה http://www.youtube.com/watch?v=rYxIgtuS5SM

יום הנכבה וההונאה

http://www.zeevgalili.com/2010/05/8830

המפה הגדולה של הארץ הריקה

http://www.zeevgalili.com/?p=325

דמוגרפיה וגאוגרפיה בארץ ישראל

http://www.zeevgalili.com/?p=1390

 

הגירת פועלים מצרים לארץ ישראל
http://www.zeevgalili.com/?p=5929

ללמד את הנאכבה או לאסור אותה
http://www.zeevgalili.com/?p=3784

The Palestine Exploration
http://www.pef.org.uk

אוכלוסיית ארץ ישראל 1875 פרד מ. גוטהייל

http://www.jstor.org/pss/4282757?cookieSet=1

אונר"א אירגון אנטישמי לחיסול ישראל
http://www.youtube.com/watch?v=C-omIlOSFvQ

 עזמי בשארה: אין עם פלסטיני
http://www.youtube.com/watch?v=U1KkYjhFryA

 

************* קטע חדש*******************

"הפלסטינים ניכסו הבית שבנה סבי בצפת"

על אמצעי ההטעיה שבהם משתמשים הפלשתינאים באתר שלהם ניתן ללמוד מן המכתב הבא, שקיבלתי מן הקוראת

עצמונה וקסמן שבתאי (לבית פרל), ילידת צפת:

" בעקבות רשימתך נכנסתי לאתר הזיכרון הפלשתינאי ומצאתי כי בין הבתים שמתועדים באתר כבית "שדוד" את הבית שבנה יואל ברשד, סבו של אבי, בשנת 1904. סבי עיטר את השער והחזית של הבית בסמלי מגן דוד. אשפי התעמולה הפלשתינים צלמו את החצר מהצד הפנימי. אין לי ספק שהם ידעו בדיוק כי הבית שייך מאז ומעולם ליהודים, אך ללא בושה הכניסו את התמונה לאתר" .

בית ברשד בצפת שהפלסטינים ניכסו לעצמם(למעלה). מגן דוד החקוק באבן הראשה של הבי ת(למטה)

magen-david

שני הצילומים: באדיבות משפחת ברשד

 

*************** מסגרת ***********************

הפלסטינים על מארק טוויין

באתרים של אש" ף מרבים להתייחס לתיאוריו של הסופר מארק טווין המתאר את ארץ ישראל של שנת 1867 כארץ ריקה ושוממה.

· הוא בא לארץ בתקופה החמה.

· ב-1861 הייתה מלחמה קשה בין נוצרים מוסלמים ודרוזים בהר הלבנון ונרצחו יותר מעשרת אלפים מרונים (מה הקשר?).

· הביקור שלו היה קצר וכלל רק את המקומות הקדושים.

· הוא לא מביא נתונים סטטיסטים על הדמוגרפיה והתוצרת החקלאית. כך שאין להתייחס לתאורו כאל מקור מוסמך.

· הוא משווה את ארץ ישראל לאדמות הפוריות של אמריקה וזה לא פייר.

מארק טווין

****************מסגרת************************

מיהו פלסטיני

יאסר ערפאת נולד בקהיר.

אדוארד סעיד, " הפליט האולטימטיבי" , שטען כי גורש מביתו בירושלים גדל ברוב ימי ילדותו ובגרותו בקהיר.

פאוזי אל קאוקג'י ממנהיגי מאורעות 1936, שעמד בראש צבא השחרור הפלשתינאי במלחמת השחרור, נולד בטריפולי שבלבנון.

נאיף חואתמה , מנהיג החזית העממית לשיחרור פלשתין נולד בירדן.

עיז א-דין אל קאסאם , ראש כנופיית טרור בשנות העשרים והשלושים. על שמו נקראת הזרוע הצבאית של החמאס. נולד בסוריה והתחנך במצרים.

מוחמד בודייה ראש המבצעים של ספטמבר השחור, נולד באלג'יריה.

ראה המפה הגדולה של הארץ הריקה

ראה אנמנו וערביי ארץ ישראל

41 תגובות בנושא “אוצר צילומים של PALESTINE הריקה

 1. פינגבאק: היגיון בשיגעון » Archive » המפה הגדולה של הארץ הריקה

 2. פינגבאק: דמוגרפיה וגיאוגרפיה בארץ ישראל | היגיון בשיגעון

 3. פינגבאק: הונאות ומתיחות באינטרנט | היגיון בשיגעון

 4. רפי חתוכה

  לזאב גלילי שלום,
  בשוטטות מקרית ברשת האינטרנט נתקלתי באתרך. אהבתי לקרוא את שכתבת במקור ראשון, ואני נהנה
  לקרוא את דבריך באתר זה.

  אי אפשר שלא לחוש בלהט החיובי שלך למען עם ישראל וארץ ישראל . למרות שהנך בעשור השמיני של חייך אתה "נשמע" צעיר , נמרץ ורענן. יהי רצון שתוסיף להיות "דשן,רענן ופורה" עוד שנים רבות.

  רפי חתוכה
  חשמונאים

 5. מאיר ברקו

  זאב גלילי שלום.
  אני מקפיד לקרוא את מאמריך בהגיון בשגעון, ולרוב בהסכמה מלאה. באשר למאמר זה, קראתי את ספרו של תום שגב ימי הכלניות. כאדם שנולד וגדל בארץ ישראל וימי ילדותי עברו עלי בתקופה בה הייתה נכוחותה של הדוויזיה המוטסת ה6 בארץ, וכאיש שסבל וכנער שסבל אישית מנחת זרועם של אותם צנחנים, יש לי מה לספר לו לתום שגב. אבל הוא בטח לא ירצה לשמוע אותי. עכ"פ זאב. יישר כח ותמשיך בדרך זו, אתה עושה עבודה ענקית. בידידות: מאיר

 6. מרדכי צבי

  זאב גלילי היקר
  נהנתי מכל מלה . אורך מאיר למרחקים. מי יתן והיו דבריך נשמעים לאוהבי הארץ האמתיים. יהיו נא אמריך אור לרגלם של מנהיגי האומה ויזכרו את כל אלו שבדמם הרוו את האדמה.
  תודה תודה.

 7. פינגבאק: יום הנכבה וההונאה

 8. דורון גיסין

  לזאב גלילי שלומות.
  לפי מסורת הנקוטה במשפחתנו אין לספור את תחילת העליה הראשונההחל מ-1882. שהרי אם זה כך אז ראשון לציון נוטלת את הבכורה ולא היא. אלמלא שנת השמיטה ב1879 היו מיישבים את פתח-תקוה יותר מבעלי הזכיונות. ועוד דבר. המושבה לא ניטשה מעולם ויהודה ראב ועוד שניים נשארו לשמור על המושבה.נכון שלא עיבדו את האדמה אך נטישה לא הייתה.ניתן להתווכח על "ציוניותם "של ראשוניה אך לית מאן דפליג שהסימן הראשון לתחילת העליה הראשונה הוא התלם הראשון באדמת המולדת בחנוכה תרל"ט – סוף שנת1878.

 9. קרנית

  לא ברור לי מה מוכיחים הצילומים של ארץ ישראל ה"שוממה", שהיו התיישבויות יהודיות?
  התמונות של דגניה, קבוצת כנרת וכו' מוכרות. בתוך כל האוסף הזה אין כמעט תמונות של כפרים ויישובים ערבים, אז מה החוכמה?
  גם אני יכולה להגיד שאין לי אחות.

  תשובה לקרנית.
  לפני שאת פוגעת בכבוד אחותך כדאי שתציצי גם במאמרים האחרים באותו נושא

  המפה הגדולה של הארץ הריקה
  http://www.zeevgalili.com/?p=325

  ג'ואן פיטרס שחשפה את הבלוף של הפליטים הפלסטינים
  http://www.zeevgalili.com/?p=6933

  הגירת פועלים מצרים בתקופת המנדט
  http://www.zeevgalili.com/?p=5929

  דמוגרפיה וגאוגרפיה בארץ ישראל
  http://www.zeevgalili.com/?p=1390

  נראה לי שגם לא טרחת להיכנס לאתר אוצר הצילומים
  http://www.eretzyisroel.org/~dhershkowitz

  המכיל מאות צילומים מן המאה ה-19 המוכיחים כי "עם ללא ארץ בא לארץ ללא עם" איננה סיסמה אלא תאור של מציאות היסטורית.
  זאב גלילי

 10. יאיר

  יישר כוח! מספיק עם כל השקרים שהעולם הערבי מפיץ!! מספיק עם האו"ם והעולם ה"נאור" שחושב שאנו ברברים. יש לנו זכות ריבונית על הארץ שלנו והגיע הזמן שנעמוד על שלנו גם אם זה אומר שימוש בכוח !!!
  היום קיבלנו עוד עדות לצערי לברבריות הנבזית של מחבלים הפועלים בשירות האיסלאם ונשלחים לפעולות על ידי אנשי דת ( גם בשנת 2004 נשלחה לבצע פיגוע מחבלת מתאבדת בשם רים א-רישע במחסום ארז. היא ניצלה את יחסם ההומני של הסלקטורים. לאחר שהפעילה את המגנומטר טענה שיש לה פלטינה ברגל. נתנו לה לעבור ובמטען שפוצצה נהרגו ארבעה אנשי ביטחון ). אין עם מי לעשות פה שלום ואם לא נפעל מיד אנחנו נצטער על כך כי ככל שחולפות השנים והאיסלאם מתפשט אנחנו נהיה בבעיה גדולה יותר.

 11. פינגבאק: כל הקישורים לכל המאמרים על בלוף הנכבה | היגיון בשיגעון

 12. דני בוני

  כול הכבוד …..אפשר לומר שלא למדנו כלום בבית הספר .אני משתדל להפיץ בפייסבוק אבל אתם יודעים
  אנשים עסוקים עם שטויות

 13. אלי מייזליש

  תאריך: 9 לדצמבר 2013 שעה 2:07

  חיפשתי מקורות בעניין 'מי גירש את הבריטים?' ונתקלתי ורותקתי. אבל אין היגיון בשיגעון. כמו אחד כאן לפני שחטף מכות מהבריטים, כך גם אני שגם החזיר להם. ותום שגב יכול לקפוץ עד השמיים 100 פעם והארץ לא תרעד מהעט שלו – כי את האמת לא ניתן לסלף. גלילי, כל הכבוד. רק חבל שאין לך תפוצה רחבה יותר וקשה לי לייעץ לך איך האתר הזה שלך יהפוך לעיתון יומי שמופץ אוטוטמטית בכל בוקר במייל של כל אזרחי ישראל. .

 14. Lea Steinmetz

  זאב יקירי, שוב תודה על מאמר נפלא וחשוב. ממשלה מתוקנת עם מערך הסברה ראוי היתה צריכה מזמן לדאוג לאתר רישמי מעודכן, מתעדכן ומעדכן כל הזמן. אכן שי פירון, אייכה? כמו גם אביגדור ליברמן, ובראש וראשונה – ראש הממשלה, בנימין נתניהו.
  אני זוכרת הייטב את שמואל כץ ז״ל שהיה בהנהלת התנועה למען ארץ ישראל השלמה. מנחם בגין ז״ל, בהכנות לכינון ממשלתו לאחר המהפך של 1977 חשב למנותו לשר ההסברה. לצערנו, משה דיין שצורף לממשלתו של מנחם בגין כ״כוכב״ התנגד לכך. על טעות זו אנו משלמים עד עצם היום הזה.
  יישר כח זאב !!!

 15. אהרוני

  לזאב גלילי שלום .קראתי את מאמרך,והוא מצוין …ועדיין ,אחרי הכל ,כאדם חרדי ,די ברור לי ,שאם לא נוסיף ונפנים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל בגלל, ולדעתי ,רק בגלל שמירת תורה ומצוות .ללא חינוך אמיתי ושורשי לשמירת תורה ומצוות לעומקם ,קשה יהיה להמשיך ולחנך לאהבת הארץ ומסירות לה .וגם ,אגב ,להילחם על האמת בהסברת דבר זה .אדם שאינו מאמין באמת בקשר הרוחני של עם ישראל לא"י.מבפנים,זה ידעך וילך .רק המנוע הפנימי של תורת השם ,יתן כח וכמו שנתן לנו כח בכל שנות הגלות לעמוד בקשיים,כך ששוב ,הדברים נכונים וחייבים להזכירם שוב ושוב .אבל ,ללא נשיאת עינים לצור ישראל ,זה עלול לשקוע וליפול.בהצלחה .

 16. בילדד

  לא קיים עם פלסטיני! פלסטינים אינם עם, אלא פיקציה מוסלמית שמטרתה אחת ויחידה – לכבוש את ארץ ישראל!
  הרומים שכבשו את ישראל קראו לה כחלק מאקט הכיבוש 'פרוביניקה פלשתינה'- על שם הפלשתים שישבו בערי החוף הישראליות . הפלשתים היו יורדי-ים אדומי שיער שהגיעו לחופי ישראל מאירופה ונעלמו מאזורנו כ-1600 שנה לפני הולדת מוחמד. אין לערבים שמקורם בחצי האי ערב כל קשר לפלשתים – לא גנטי, לא דתי, לא תרבותי, לא היסטורי ולא גיאוגרפי. הערבים המתקראים הפלסטינים הם ערבים ולא פלשתים, שאפילו לבטא את שמם לכאורה אינם מסוגלים, היות ויש בה פּ' דגושה. באותה מידה יכלו הרומים לקרוא לישראל פרוביניקה שוויצריה. האם זה היה הופך את הערבים לשוויצרים?
  תבחר כל תיעוד היסטורי, כל מפה היסטורית, כל היסטוריון בינלאומי, שיראה לנו איפה פלסטין, מתי הייתה אי פעם בהיסטוריה האנושית מדינה או ארץ שנקראה פלסטין, מתי היה אי פעם בהיסטוריה האנושית עם שקראו לו העם הפלסטיני. מי זה בכלל הפלסטינים? מאין באו ומה הקשר שלהם לשטחי ארץ ישראל? אין בנמצא בכל העולם כולו מישהו או משהו שיאשש את קיומו של עם פלסטיני, כולל חוקרים מוסלמים וערבים, כולל הקוראן שבו ארץ ישראל נקראת 'ארץ ישראל, ארצו של עם ישראל'. קיים תיעוד בריטי רב מתקופת המנדט הבריטי, קיים תיעוד תורכי רב מהתקופה העותמנית, תיעוד של כל הכיבושים שהיו על ארץ ישראל – אין זכר לא לעם פלסטיני ולא למדינה פלסטינית ! לא קיימת שפה פלסטינית, לא קיימת היסטוריה פלסטינית ואין מורשת פלסטינית.
  הערבים פלשו / זלגו / חדרו / לארץ ישראל בחסות, עידוד וגיבוי הכובש העותמני והכובש הבריטי. הערבים בארץ ישראל הם צביר מקרי של פלגים ושבטים מרחבי העולם המוסלמי. בחלקי ארץ ישראל השונים, שומעים מבטא ערבי שונה, על פי מוצא התושבים.
  בסוף המאה ה-19 היו בשטחי ארץ ישראל רק כ-140.000 לא יהודים, כרבע מהם מהגרים של השנים האחרונות (ראה: ג' פיטרס, מאז ומקדם). והנה מספרם בשנת 1948 עומד על למעלה מפי 10, רק בשל הגירת ערבים לארץ ישראל. ב-1948 היה מספר הערבים שישבו בארץ ישראל זהה למספר היהודים שישבו בארצות ערב. המאה העשרים הייתה מאה של הגירה וחילופי אוכלוסין על פני כדור הארץ כולו. כל היהודים מארצות ערב היגרו למולדתם ישראל. אולם הערבים מישראל לא היגרו חזרה לארצות מולדתם הערביות , משם באו. לא רק שהערבים לא חזרו למדינותיהם – הם המשיכו להסתנן ולחדור לשטח ישראל בכל צורה מתוחכמת שאפשר להעלות על הדעת. רק ב- 30 השנים האחרונות, כ- 300 אלף ערבים התיישבו או התאזרחו בישראל, במסגרת מה שמכונה "איחוד משפחות" (מקור: הלמ"ס), בעידוד ארגוני השמאל האנטי-ציוני ובהתאם למדיניותה הרופסת של מדינת ישראל. ההגירה של ערבים לתוך מדינת ישראל נמשכת, למרות התיקון הזמני בחוק האזרחות. בלחץ של השופט העליון אהרון ברק, הותרה התאזרחות לגברים ערבים (שנישאים לערביות ישראליות) בני 35 ויותר, ולנשים ערביות (שנישאות לערבים ישראלים) בנות 25 ויותר. בשנת 2010התאזרחו בישראל 1,500 ערבים. כן, אלה נתוני הלמ"ס. תשאלו בלמ"ס ותקבלו את הנתון הזה. בין הערבים שהתאזרחו בישראל גם עשרת אלפים גברים מצרים שהתחתנו עם ערביות ישראליות. עשרת אלפים מצרים קיבלו אזרחות ישראלית (כל 300 האלף הערבים שהתאזרחו בישראל מקבלים כמובן קצבאות מהביטוח הלאומי).
  למעשה קיימת היום מדינה פלסטינית, היא ירדן, שהוקמה ע"י בריטניה בניגוד מוחלט למנדט שהיא קיבלה מהאו"ם. אבל הערבים רוצים לעצמכם שלוש מדינות פלסטין – ירדן , פלסטין החדשה שתקום ברצועת עזה והגדה וכמובן שערביי ישראל, המזהים עצמם כפלסטינים, ימשיכו להתגורר בישראל ויביאו אליהם עוד ועוד אחים פלסטינים מרחבי העולם המוסלמי. כך שבעוד עשור או שניים יהיו היהודים מיעוט בארצם וגם ישראל תהפוך לפלסטין.
  הספר "מסע תענוגות בארץ הקודש", שנכתב ע"י הסופר סמואל לונגהורן, הידוע בכינויו מרק טווין, הוא תיעוד היסטורי. מרק טווין סייר בישראל בשנת 1867 לאורכה ולרוחבה. הוא לא ראה כאן לא פלסטינים, לא בוסתנים מוריקים, לא כפרים ערביים, לא ערים שוקקות. כלום. הוא ראה ומתאר עזובה, ביצות, כולרה, קדחת וחולות . "ארץ הבכא", כך הוא כינה את ארץ ישראל .כל מה שיש כאן, גן העדן הזה הנקרא ישראל – בנה הגניוס היהודי.
  אחמד טיבי וחבר מרעיו, סוחרי הכזבים של התעמולה הערבית, טוענים שהיהודים הינם מהגרים ואילו הם הינם בעלי הארץ. טייבה, ממנה מגיע אחמד טיבי, נוסדה רק במאה ה-17 ע"י ערבים שהגיעו מסעודיה וממצרים ויעידו על כך תושביה ששם משפחתם "מצארוה". כפר קרע, מקום מגוריו של ד"ר זחאלקה נוסד רק במאה ה-18 תחת כנפי הכיבוש הערבי של ארץ ישראל. הכפר "שיח מוניס" עליו יושבת כיום אוניברסיטת ת"א הוקם לכל המוקדם רק בתחילת המאה ה-19, בעת כיבושה של ארץ ישראל בידי איברהים פאשה. אירוע זה התרחש כ-2500 שנה לאחר שנכתבה כתובת השילוח בירושלים, באותה העברית בה נכתבות מילים אלו.
  אם אחמד טיבי יכול לחיות במדינה מודרנית ולנצל עד תום את כל זכויות האזרח שלו, בניגוד ליהודים במדינות ערב, זה רק כי הציונים סידרו כאן מדינה המאפשרת לאחמד לחיות ברמה שונה לחלוטין משל 99% מאחיו במדינות ערב. אבל נא לא להתבלבל, היהודים הם בעלי הבית כאן, לא אחמד! ולסיום מילה לאחמד: אחמד יקירי, אתה פסיק קטן בהיסטוריה עברית רצופה בארץ ישראל. כדאי שתדע שדמויות היסטוריות כדוד המלך, יהודה המכבי ובר כוכבא, היו כאן בעלי הבית כשאברהים פשה עוד לא נולד. קרא את דבריו של פרעה מרנפתח, זה המציין את הימצאותם של ישראלים בארץ כנען לפני כ-3225 שנה. אתה אמנם גניקולוג ולא ארכיאולוג, אבל גם אתה ודאי יודע כי מתחת לכפרים הערביים בגליל נמצאים בתי כנסת מתקופת בית שני. מכל זה אין מנוס מהמסקנה כי אתה אורח פה.

 17. bpdghnarsvpbho

  זה שעם ישראל לא התייחס לערביי ישראל ב – 48 ,כמו שהתייחסו ליהודים בארצות ערב עד שנאלצו לברוח , לא נותן לערבים זכויות יתר על ישראל . לפני שהערבים מדברים על זכויות שיחזירו את כל ההרוגים , שירפאו את כל הפצועים והנכים , ויפצו על הסבל של כל המשפחות , לפני שהם מדברים על ישראל שיחזירו לנו קודם את כל הרכוש היהודי בארצות ערב . רק אז תהיה להם זכות לדבר .

 18. אלי כהן

  משום מה נשכח היישוב היהודי הגדול יחסית שחי כאן בארץ מאז ומתמיד, בשפרעם, פקיעין, עכו, טבריה, שכם, חברון, סכנין, והרבה כפרים אחרים שתושביהם נשחטו וגורשו עם הגעת מהגרי עבודה ערבים בתחילת המאה והלאה. הנשיא בן צבי כתב מספר ספרים ( לא מכילים הכל) מצויינים בעניין אך נתבקש על ידי בן גוריון לא לקדם את הנושא בתודעה וזאת כדי כנראה להבליט את מקומו של היהודי החדש החלוצי על פני היהודים ה״ערביים״ שחיו בארץ בשקט על מנת לשרוד. זו היתה גישה מוטות כמובן בלי לדון כרגע במניעה. משפחתי חייתה בשפרעם ובירושלים ובשכם ובטבריה וביפו ובעיקר בגליל היא עסקה בחקלאות ובעיקר בשמן זית ובבתי בד.

  בבקעת סכנין, היה ישוב יהודי גדול שעסק בגידול ובשיווק כותנה בין היתר. משיחות לא רשמיות עם ערבים בסכנין, חלק גדול מהכפר היה יהודי עד תחילת המאה ה 19 אז בחסות התורכים חלקם נטבחו והרבה אולצו להתאסלם…חלק לא מועט מהערבים שם כיום הם כנראה צאצאי יהודים. בזמנו היה גם בית כנסת עתיק שם.

  המקרים כנראה עוד רבים אך למרבה הפליאה אף אחד לא יודע מכך כיום. כאשר אני מספר זאת לחברים יהודים הם מרימים גבה כאשר אני אומר זאת לערבים איתם אני בקשר, מתברר שהם החלקם יודעים את האמת או שנעו בפורים אך כמובן משנים נושא ומפחדים לדבר

 19. עמית הרפז

  פלסטינה (ישראל) לא הייתה ריקה בתקופה העות'מנית ובוודאי שלא בשנת 1882 אחרי תום השלטון המצרי בארץ, שנים של יציבות שלטונית והשלטת חוק וסדר. בשנים האלו (אחרי 1840) החלו התיישבויות של מילנריסטים אמריקאים וגרמנים והחלה חקלאות מודרנית שיכלה לספק יותר מאשר כלכלת קיום. בשנת 1882 היו בישראל כ 24 אלף יהודים שהיוו כ 8.6% מהאוכלוסיה. בשנים הבאות החלו גלי עליה של יהודים מחוץ לארץ, כך הוכפלה האוכלוסיה היהודית והגיע לכ 60 אלף בזמן שהאוכלסיה הערבית גדלה בעיקר בריבוי טבעי לכ 600 אלף עד 1918 ותחילת השילטון הבריטי. חשוב להבין את ההקשר העולמי בנושא ריבוי אוכלוסין, קצב הגידול בעולם קשור כולו במהפכה המדעית והתקדמות הרפואה שהקטינו באופן דרמטי את מספר המתים בלידתם ובשנות חייהם הראשונות, לכן אנחנו רואים כי בשנים האלו 1882 ועד היום גדלה אוכלוסיית העולם פי חמש. את הנתונים של ישראל/פלסטינה אפשר לראות במספר מקומות, עד תחילת השילטון הבריטי המקורות אינם מדעיים ולכן אני משתמש במקורות יהודיים שאינם אובייקטיביים אבל אנחנו לא יכולים להטיל בהם ספק, אחרי תחילת המנדט ישנם כבר מפקדי אוכלוסיין והמידע זמין בלמ"ס.

  1. זאב גלילי

   לעמית הרפז.
   אוכלוסיית ארץ ישראל, היהודית והערבית גם יחד לא יכלה לגדול מריבוי טבעי. המהפכה המדעית בעולם המערבי לא הגיעה לתחומי הממלכה העות'מנית המושחתת. אני מצוי היטב במצב היהודים בעקבות מחקרי שיראה אור בקרוב בספר על משפחתי שהגיעה לארץ ב-1820. במאה ה-19 לא היה ריבוי טבעי כלל.בצפת. מכל 10 ילדים שנולדו רק שלושה נותרו בחיים אחרי גיל 5.. תמותת תינוקות הגיעה ל-60 אחוזים. כל הגידול היהודי נבע מהגירה וזו גם היתה סיבת הגידול של האוכלוסייה הערבית.
   זאב גלילי

 20. עמית הרפז

  זאב, אני מחכה למחקר שלך, בנתיים המחקרים שאני מכיר מראים שההגירה הערבית אל פלסטינה וממנה היו שוליים. השינויים בתמותת תינוקות היו גדולים מאוד לאורך המאה ה- 19 לכן מה שלא קרה עד 1882 קרה בין שנה זאת ל 1918 כאשר האוכלוסיה הערבית הוכפלה. השינויים בשנים האלו היו לא רק בתחום הרפואה, הם היו בתחום החקלאות, הטכנולוגיה, התשתיות, והכלכלה. וכמו שאמרתי בתגובה שלי אני מסתמך על מקורות ציוניים שאמנם פחות מדוייקים אבל לא ניתנים לסתירה מהכיוון הציוני.

  1. זאב גלילי

   לעמית הרפז. אתה מתאר מציאות בביטחון לגבי תקופה שהנתונים לגביה מאד לא אמינים ולא מדוייקים. החל במספר המדויק של האוכלוסיה וכלה במצב התברואתי. אתה מדבר על שינויים בטכנולוגיה. האם ידוע לך שהטורקים אסרו על שימוש בחשמל. אתה מדבר על התשתית. אתה יודע כי בארץ ישראל העות'מאנית, עד למלחמת העולם היו בסך הכל כ-500 קילומטרים כבישים. אם אפשר לכנות כך את הדרכים הסלולות, שהתאימו רק לתנועת הולכי רגל, בעלי חיים, עגלות וכרכרות . וגם זאת לא בכל ימות השנה. ולבסוף העיקר: "הבעיה הפלסטינית" נוצרה בעקבות המנדט. האם קראת את כל הפוסטים שפרסמתי על ההגירה הגדולה שהבריטים עודד של ערבים שהפכו כך לפלסטינים. ראה רק דוגמא אחת של מחקר שערכו הבריטים ראה את המידע שבקישור הבא וקרא את הקישורים שבתחתית הפוסט הזה
   http://www.zeevgalili.com/2016/04/21173
   בברכה
   זאב גלילי

   1. עמית הרפז

    זאב, יש שתי בעיות במיתוס שאתה מקדם ומדבר עליו, ראשית אין לו תימוכין בממצאים מדעיים, והממצעים הקיימים דווקא מערערים עליו. שנית הוא לא רלבנטי לזמננו, יש לנו היום בעיה אותה אנחנו צריכים לפתור והיא הסכסוך בין הפלסטינאים שישנם היום (בלי קשר ל: האם היו בהיסטוריה) לבין היהודים. השאלה היא איזה הסכם אפשר להשיג, משום שאם לא יהיה הסכם הנכדים שלנו ישירו "על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו".

    1. זאב גלילי

     לעמית הרפז,
     אתה יודע למי ניתנה הנבואה. הואיל וגם אני יכול להיחשב לשוטה אנבא שאם נפנה את יהודה ושומורון ונהפוך אותה לעזה מספר שניים לא נכדינו ישבו על נהרות בבל אלא אנחנו. השאלה כמה היו פה מאד רלבאנטית לזמננו. היא נוגעת לשאלת תחושת הצדק שלנו ותחושת השייכות לארץ. הערבים, ולא משנה כמה היו כאן, הם במקרה הטוב מהגרי עבודה ובמקרה אחר פולשים וכובשים. ערביי ארץ ישראל מעולם לא היו פלסטינים והמושג הזה נולד רק בשנות ה-20 של המאה ה-20. בלי קשר למה שהיה לפני העליה הראשונה "הבעיה הפלסטינית" נוצרה מהגירה שבאה אחריה. ראה את המחקר הבא: http://www.zeevgalili.com/2016/04/21173
     טענתך שאין בסיס מדעי לטיעון של ארץ ריקה. אפילו מצילומים שעשו הגרמנים במלחמת העולם הראשונה אתה יכול לראות כמה ריקה הארץ. איש אינו יודע בוודאות כמה היו והמספרים נעים כפי שכתבתי בין מעט יותר ממאה אלף לבין 400 אלף. ובאמת זה לא משנה.
     זאב גלילי

     1. עמית הרפז

      זאב, נניח לרגע שלהיסטוריה יש חשיבות אז כדאי לדייק. אתה צריך ראשית לדעת שהקונספט של מדינת לאום הוא קונספט אירופאי שלא היה קיים בשום מקום בעולם לפני 1848 פלשתינה/ישראל הייתה תחת שילטון אימפריאלי וגרו כאן אנשים, 94% מהם ערבים. ברור שלפני 1848 לא היה עם פלסטינאי כפי שגם לא היה עם גרמני, יהודי, צרפתי וכפי שהיום אין עם אמריקאי. היו עממים בעלי קירבה מסויימת שהתבטאה לפעמים בשפה דומה, תרבות דומה ועוד. לאחר אביב העמים החל הרעיון של מדינת לאום לתפוס פופלריות באירופה, ומשם ייבא אותו הרצל ולאורו גיבש את המחשבה שניתן להקים מדינת לאום גם ליהודים. לתושבים הערבים של פלסטינה/ישראל שמנו באותה תקופה +200 אלף לא הייתהתודעה לאומית כפי שגם לכמה אלפי היהודים שגרו בערים הקדושות ובגליל לא הייתה תודעה כזאת, התודעה הזאת התפתחה ברבע האחרון של המאה ה-19 בקרב היהודים האירופים שהגיעו לכאן.
      האם יש לבעלי תודעה לאומית זכות עודפת על פני אנשים ללא תודעה כזאת? האם מי שפיתח את התודעה הלאומית שלו במפנה המאה ה-20 יש יותר זכויות מאשר למי שפיתח אותה במהלך המאה ה-20, אני חושב שאפילו אדם בעל דעות קיצוניות כמוך לא יוכל לטעון זאת. לגבי העתיד הוא אכן לוט בערפל אבל בדיוק כמו בסיפור הילדים על אי השמש והסוס המעופף, תפסת מרובה לא תפסת. אין לנו אפשרות לגרש את הערבים ומתברר שגם לא לחיות במדינת אפרטהייד, לכן נצטרך לצאת מהשטחים הכבושים ואני מקווה מאוד שזה יקרה בקרוב.
      האם תחזור התופעה שהייתה אחרי פינוי עזה? אני חושב שזה תלוי בנו, בעזה העברנו את כל אמצעי השליטה לידי החמאס (שהקמנו ביחד עם אחמאד יאסין כמשקל נגד לפתח), אני מקווה שעם פינוי הגדה המערבית נשכיל לסייע לכוחות הדמוקרטיים המתקדמים ולא נמשיך בשיטת הפרד ומשול הקולוניאליסטית אותה אנחנו מיישמים כרגע.

     2. זאב גלילי

      לעמית הרפז,
      העלית שורה של נימוקים שמעורבת בהם עמדה אידאולוגית עם קביעות עובדתיות היסטוריות.
      על עמדה אידאולוגית קשה להתווכח. איש באמונתו יחיה. ברוב המקרים הנימוק לעמדה וניגודה הוא "ככה". [וראה על כך מאמרי ישעיהו ליבובוביץ']. כלומר אם למשל אתה בעד ארץ ישראל השלמה או נגדה כל אחד מהצדדים מביא נימוקים עובדתיים שאינם לעניין. האחד טוען שאי אפשר להגן על ארץ מחולקת והאחר אומר שבימינו אין לכך משמעות. אך מה שעומד מאחורי הוויכוח הוא עמדה אידאולוגית ערכית שאין מאחוריה נימוק לוגי ועובדתי.

      לכן לא אתייחס כאן לעמדות האידאולוגיות שאתה מביע [שכאמור באות לביטוי בנימוקים לוגיים ועובדתיים].
      אתייחס לעובדות.
      ההשוואה בין היות עם פלסטיני להיות עם יהודי היא פירכה היסטורית.
      לא משנה מה חשב ואמר הרצל שהיה רק המאיץ שהצית את המהפכה הציונית, ששורשיה הרבה יותר עמוקים מאביב העמים האירופי. העם היהודי הוא עם שלא נולד מהתגבשות הרעיון של מדינות לאום. לבואזיה גילה את החמצן אך כמו בבדיחה הידועה על הילד ששאל איך נשמו לפני הגילוי. העם היהודי היה קיים לפני הרעיון של מדינת לאום. וראה על כך את ספרו של יעקב כ"ץ "לאומיות יהודית"
      זאב גלילי

     3. eli

      אדון הרפז הנכבד, אומר את דבריו בכזה בטחון וסמכותיות אשר יוצרים רושם כנראה אצל הרבה הדיוטות שלא ממש מכירים את ההסטוריה… אך לצערי רוב דבריו חסרי ביסוס ולא נכונים בעליל !! ואני אומר לצערי מכיוון שאמירות ו"עובדות" מסוג אלו מוצאות אוזן קשבת אצל הרבה אנשים ובעיקר נוער שחסרים את היידע. אין לי מושג אם דבריו נאמרים מתוך בורות או מתוך כוונת מכוון אך בכל מקרה עליו להפנים שהוא יורק לבאר שהוא עצמו שותה ממנה…

  1. זאב גלילי

   הצילומים אינם מתקופת התנ"ך אלא מן המאה ה-19. אכן היה אז כיבוש לא חוקי של הארץ בידי הערבים.
   זאב גלילי

 21. שמואל

  ונניח ש-100% מהפלסטינים (כ-3.5 מיליון בני אדם) לא היו פה ב-1880. אזזז?????????

  אתה מציע לסלק אותם מהארץ ?
  או, כמו רוב הימנים, אתה מציע סיפוח ומתן אזרחות לפלסטינים – ובכך ליצור את חלום אש"ף – ישראסטין הגדולה בין הים לירדן עם רוב ערבי

  1. זאב גלילי

   כשהגיעו לכאן אנשי העליה הראשונה כבר היו באזור 500 מיליון ערבים. לא היה כאן אף פלסטיני כי לא היה דבר כזה. לפי השקפתך אם אפשר היה לחזור לאחור במכונת הזמן לא היינו צריכים להתחיל במפעל הציוני? אם ניסוג מאזורי ה"כיבוש" יתווספו לשטח שבין ישראל לירדן עוד כמה מיליוני ערבים שיבואו מסוריה ומיתר מדינות ערב ואז חיינו יהפכו לגיהינום לא משנה אם איזה קו גבול יפריד בינינו או שנחתום על פיסת נייר שקוראים לה הסכם שלום. אכן צריך לספח את כל שטחי ארץ ישראל. צריך גם לדאוג שתמיד יהיה רוב יהודי. אפשר ליצור פדרציה שתיתן לערבים חרות גמורה בכל התחומים מלמבד היכולת להשמיד אותנו. כל פתרון אחר הוא אשליה. ראה http://www.zeevgalili.com/2000/05/47
   זאב גלילי

 22. עמית הרפז

  זאב, אין שום ספר שיכול ליצור תפיסה שלא הייתה. לא היה עם יהודי כי לא היה רעיון כזה של עם בנמצא. זה לא דומה לחמצן שאיננו פרי מוחו של האדם.
  מעניין לראות שבתשובתך לגבי הרלבנטיות של ההיסטוריה לימינו אנו אתה עונה כי אם אין חשיבות להיסטוריה אז אין לנו שום זכות על הארץ. אתה גם אינך מבדיל בין הגבולות של ישראל לבין שטחים שכבשה ואשר אפילו הממשלה הימנית קיצונית הנוכחית אינה רואה בהם חלק משטח המדינה. העמדה שלך דומה להפליא לימין הקיצוני הפלסטיני, גם אנשים שנמצאים שם, בקצה השני של הסקלה חושבים כמוך, גם אצלם אין הבדל בין תל אביב לבין שכם.

 23. זאב גלילי

  אין שום ספר שיכול ליצור תפיסה שלא היתה? הייתי נותן לך ברצון ביבליוגרפיה מקיפה אך תוכל לקפוץ לספריה הלאומית ולמצוא שם רבבות ספרים שנכתבו בידי עם בלתי ידוע באותיות שבו נכתבות מלים אלה. תוכל למצוא שם גם ספר בעברית של שלמה זנד הטוען שגם העם היהודי הוא המצאה וגם ארץ ישראל. שני ספרים הזויים המעוררים ספק עם זנד עצמו קיים.
  אכן איני מוצא הבדל בין תל אביב-יפו לבין שכם. יפו נכבשה ב-1948 שכם ב-1967. סבא של סבתא שלי בא לצפת ב-1820. גם הוא כושבש?
  "ימין קיצוני פלסטיני?"
  מצא לי ערבי אחד החושב שיפו היא שטח ישראלי לגיטימי או תל אביב או עכו או צפת או כל מטר מרובע בשטח מדינת ישראל שמאחורי הקו הירוק.

 24. פינגבאק: דובר החמאס בעזה: הפלסטינים הם מצרים או סעודים או תימנים | היגיון בשיגעון

 25. בן

  שלום זאב,
  אשמח להבין כיצד ידוע לך היכן צולמה התמונה בכותרת "שער הגיא ראשית המאה העשרים". מה מקורה?
  תודה!

השאר תגובה