ארכיון חודשי: ינואר 2012

מדוע תוחלת החיים בבני ברק היא בין הגבוהות בארץ

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים על תוחלת החיים של תושבי ערים שונות בארץ בשנים 1998-2000. מן הפרסום עולה כי בני ברק היא בין הערים בעלות תוחלת החיים הגבוהה ביותר – 78.4 שנים לגברים ו-81.6 שנים לנשים.  [אמנם קודמות לה ערים כרעננה ורמת גן אך בהן אוכלוסיית הילדים נמוכה בהרבה והרמה הסוציו אקונומית בהתאם]. 

נתונים אלו מחייבים הסבר. במיוחד לאור העובדה שלא מכבר הכתירה הלשכה לסטטיסטיקה את בני ברק כעיר הענייה ביותר.

כמי שהתגורר למעלה משלושים שנה בבני ברק (ומקווה שסגולת אריכות הימים עוברת עם ותיקי העיר גם כשהם עוקרים לעיר אחרת) יש לי הסבר לתופעה.

רחוב ר' עקיבא בשבת צילום ORI ויקיפדיה

רחוב ר' עקיבא בשבת צילום ORI ויקיפדיה

בני ברק היא עיר מכוערת שיש בה הרבה יופי פנימי. זו עיר שאין בה אפילו דיסקוטק או בית קולנוע אחד, אבל יש בה בתי כנסת על כל שעל, ואתה יכול למצוא מניין בכל שעה משעות היממה. בבני ברק אין אף ספרייה ציבורית אחת (של ספרים חילוניים) אך יש בה יותר ספרים לנפש מאשר בכל עיר אחרת. בבני ברק אינך זקוק לשעון וללוח שנה, כדי לדעת באיזו אשמורת אתה נמצא, אם יום חול הוא או שבת, מתי ערב פסח ומתי סוכות. די שתעיף מבט מבעד לחלון ותדע.

אבל מעל לכל בני ברק היא עיר של גמילות חסדים. זו עיר המקיימת במלואה את מצוות "כי ימוך אחיך". זו עיר המקיימת מסורת יהודית בת אלפי שנים של תמיכה בזקן, באלמנה, ביתום, בחלש, בעני. כי הרי הקהילה היהודית לדורותיה היתה מדינת סעד עוד בטרם הומצא המושג הזה בעולם. בקהילה היהודית לא נותר מעולם יהודי מבחוץ – ללא מזון, ללא מרפא, ללא מעון ללא מלמד.

למפעל הסעד הרפואי של הציבור החרדי נחשף הציבור החילוני מכבר, תודות למוניטין של ארגונים כמו "יד שרה", "עזר מציון" ודומים להם. הפעילות של ארגונים אלה מגיעה לממדים אדירים והיא כוללת סיוע רפואי מכל הסוגים – יעוץ, ציוד, מנות דם, הסעות לבתי חולים, אספקת מזון חם לחולים לקרוביהם, ועד להטסת חולים לחוץ לארץ.

תקופה ארוכה השתתפתי בלימודי דף יומי שהעביר הרב משה שציגל בבית הכנסת השוכן על גבעה הסמוכה לרחוב רבי עקיבא. מדי פעם היו באים אנשי גמילות חסד למשתתפי השיעור ומבקשים תרומה. זכורני שפעם בא מישהו וביקש תרומה שנדרשה לביצוע ניתוח מוח דחוף בחו"ל. דובר אז על 50 אלף דולר. חשבתי לעצמי מה יכולה תרומה של כמה עשרות או מאות שקלים ממשתתפי דף יומי לעזור. ונתברר שתוך שבוע נמצא הכסף. החולה הוטס לחו"ל וחזר בריא. דבר דומה היה כשנתבקשו לתרום לאשה צעירה שהתאלמנה ונותרה לבדה עם חמישה ילדים. תוך כמה שבועות נאסף כסף מספיק כדי לרכוש דירה לאשה.

היופי האמיתי של הקהילתיות היהודית בבני ברק טמון במאות ארגונים קטנים לגמילות חסד. בעצם לא מדובר בארגונים, בתקציבים ובכספים. הגמ"חים ברובם אינם אלא מספר טלפון ודירה פרטית של אנשים המוכנים להגיש סיוע בכל תחום. משפחת רוזן מוכנה לייבש כביסה ליולדת, ומשפחת בן שמעון מספקת משאבות חלב לנשים מניקות; משפחת ברסץ מוכנה לספק קפיץ סלילי לפתיחת סתימות; משפחת שלום מבצעת למענך צילום צבעוני במחיר עלות; משפחת אורבך תספק לך שואב אבק; משפחת גולדשמידט תעמיד לרשותך מלכודת עכברים; משפחת ברזל תספק לך ארבעס (חימצה בעברית), שנוהגים לאכול בשבת לאחר לידת בן זכר.

אין כמעט תחום שאין בו איזו גמילות חסד: איפור כלות, עששיות ומחזיקי נרות לחתונה, שמלות חופה, מאווררים, מזכירות אלקטרוניות, מחשבים, מצלמות, משקפיים, סולמות, ספרים, פלאפונים, צידניות, נרות שבת, ואפילו ניר טואלט חתוך לשבת וכבל מאריך.

ונחזור לסטטיסטיקה. יש בקהילה היהודית עוני אבל אין בה ניוול. יש בה מצוקות כבכל חברה אנושית. אבל אין בה את מצוקת הבדידות והנטישה. וזה אולי סוד אריכות החיים של תושבי בני ברק ואולי סוד אריכות החיים של העם היהודי.

קישורים למאמרים על חרדים

 הכה ביהודים החרדים והצל את המדינה

http://www.zeevgalili.com/2013/02/17660

 אם משה סילמן היה חרדי

http://www.zeevgalili.com/2012/07/17057

 מדוע קראו רבני צפת להחרים כתב עת ספרותי

http://www.zeevgalili.com/2012/07/1695

 דרכי החשיבה של הרב אלישיב

http://www.zeevgalili.com/2012/04/18019

 התלבטויותיו של חרדי שפוי

http://www.zeevgalili.com/2012/02/16339

 פשקווילים רציניים ומצחיקים

http://www.zeevgalili.com/2009/08/5986

 המתחבקים עם אחמיניג'אד אינם חסידי סאטמר

http://www.zeevgalili.com/2009/05/352

 עיתוני ירושלים במאה ה-19

http://www.zeevgalili.com/2009/05/3242

 הגירסה החרדית של יוסי ביילין

http://www.zeevgalili.com/2008/11/807

 כך ניצלנו מהטרפת כל החלב בארץ

http://www.zeevgalili.com/2007/11/515

 הפשקוויל שהטריף את המים של ניו יורק

http://www.zeevgalili.com/2007/11/514

 כך השליכו החרדים את אליעזר בן יהודה לכלא

http://www.zeevgalili.com/2007/11/495

  

הישראליזציה של החברה החרדית

http://www.zeevgalili.com/2007/06/429

 בין יהדות של מנהג ליהדות של הלכה

http://www.zeevgalili.com/2007/06/428

 ערב לזכרה של זלדה בצוותא

http://www.zeevgalili.com/2005/09/10581

 הסתה גזענית נגד חרדים

http://www.zeevgalili.com/2000/09/62

 

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהוא עם ומתחיל לרצוח

מיזם חדש של גוגל סורק מיליוני ספרים * סריקה זו נותנת תשובה ניצחת לשאלה אם וממתי קיים עם פלסטיני * בחמישה מיליון ספרים לא מופיע המושג "פלסטיני" או "עם פלסטיני" לפני שנות העשרים של המאה העשרים * מה שהוליד את "האומה הפלסטינית" אומרים היסטוריונים פוסט מודרניים אלה רציחות * ומדוע ניוט גינגריץ' וגולדה צודקים שאין עם פלסטיני

[לתשומת לב הקורא בשנת 2021. כל סרטוני יו טיוב המוכיחות שהערבים עצמם לא מכירים ב"עם פלסטיני" נמחקו. ] 

למהפכה התרבותית שחולל האינטרנט מאז הקמתו נוסף באחרונה מכשיר מדהים: סריקת מיליוני ספרים. התוכנה החדשה של גוגל נגישה כמו כל אתר בעולם. אתה יכול לחפש כל מלה המופיעה בכל אחד מהספרים הסרוקים ובתוך שניות תקבל תשובה. במסגרת המיזם נסרקה כמות שלא תאמן של ספרים מהמאות השבע עשרה שמונה עשרה ועד ימינו. כל אחד מן הספרים הללו ניתן לקרוא במלואו. ספרים בני ימינו, שיש עליהם זכויות יוצרים, לא ניתן לקרוא אבל ניתנים לסריקה ולקבל עליהם מידע ביבליוגרפי מלא, כולל הקטע בו מופיעה המלה שמחפשים. הסריקה נעשית בחצי תריסר שפות, ביניהן עברית. החשיבות התרבותית של האפשרות להגיע באמצעות המחשב הביתי למיליוני ספרים נדירים אינה צריכה הסבר. אך למיזם החדש יש חשיבות רבה למחקרים היסטוריים, ספרותיים, לשוניים, חברתיים ועוד. אפשר להגיע לא רק לכל מלה אלא לצייר גרפים של תדירות הופעתה. מתי נתגלה "העם הפלסטיני" כזה הוא הגרף הבא שבו חפשתי את המלה PALESTINIANS

גרף העם הפלסטיני – מי מכיר מי יודע לפני 1920

להמשיך לקרוא