ארכיון חודשי: אפריל 2007

מי ראוי לקבל את הפרס על מפעל השו"ת

 

d799d7a2d7a7d791-d7a9d795d799d7a7d794-3

יעקב שוויקה, האיש ש"לימד" את המחשב לדבר עברית. (צילום: זאב גלילי)

 

כל אנשי המקצוע, בארץ ובעולם, תמימי דעים כי שני אנשים חוללו את המהפך הגדול במדעי המחשב ובארון הספרים היהודי: הפרופסורים אביעזרי פרנקל ויעקב שויקה * אך מבימת הכבוד למחלקי פרס ישראל נעדר פרופסור שויקה * מדגם מייצג לטרוף המערכות באקדמיה ובממשל של ישראל ביום העצמאות ה-59

לפני כחודשיים הופיעה בעיתונים מודעה חגיגית של אוניברסיטה בר-אילן ובה היא מברכת את צוות מפעל השו"ת על שזכה בפרס ישראל ליצירה תורנית. במודעה לא הופיע אף שם וההנחה היתה כי בהמשך יודיעו כי האנשים שייצגו את האוניברסיטה בטקס קבלת הפרס יהיו הפרופסורים אביעזרי פרנקל ממכון ויצמן ויעקב שויקה מבר-אילן.

אך הימים חלפו ואין קול ואין קשב. והנה ביום שישי האחרון פרסמה האוניברסיטה מודעה בה נאמר: "מצדיעים ליוזמי ומובילי פרוייקט השו"ת שזכו בפרס ישראל לספרות התורנית לשנת תשס"ז".

מתחת להצדעה הזו הופיעו תמונותיהם של אביעזרי ושויקה ובנוסף להם תמונות של שני אישים: הרב יעקב ויינברגר ופרופסור יעקב שפיגל.

שני האישים הנוספים לא היו מוכרים לי. אולי מקוצר המשיג, אולי מעומק המושג. פניתי לכמה אנשים בתחום, כולל אנשים מרכזיים בבר אילן, לשאול במי מדובר וגם הם לא היו מוכנים להאיר את עיניי. פניתי לאתר של מפעל השו"ת עצמו בו מופיע תקציר היסטורי של תולדות המפעל.

מי ומי בתקציר

בפרק על ראשי הפרויקט נאמר כי תוכנן והוקם על ידי פרופ' אביעזרי פרנקל בשנת 1963 (במכון ויצמן) ושלוש שנים לאחר מכן הצטרף אליו פרופסור שויקה והשניים פעלו במשותף עד לפרישתו של פרופסור פרנקל. משנת 1974 משך תריסר שנים, עמד פרופסור שויקה בראש הפרויקט והביאו לידי גמר.

מכאן ואילך הפך מפעל השו"ת למפעל מסחרי לכל דבר. כמו בכל מפעל מסחרי גם כאן באו מנהלים והלכו. האחרון שבהם הוא הרב יעקב ויינברגר. עליו שמעתי מפי רבים כי הוא מנהל יעיל ומסור שקידם את המפעל רבות בתחום המסחרי והתורני. בשנת 1991 התמנה פרופסור יעקב שפיגל מהמחלקה לתלמוד של בר אילן ליו"ר ועדה מייעצת אקדמית, שתפקידה להמליץ ולפקח על מדיניות הפרויקט. משנת 1997 מכהן פרופ' יעקב שפיגל כראש האקדמי של הפרויקט.

מה הביא את אוניברסיטת בר-אילן לשתף בקבלת הפרס את האישים שפעלו בקידום המסחרי של הפרויקט עם המדענים שחוללו אותו? האם מדובר בתרומה שווה? לא לי ההדיוט לשפוט  אסתפק בסיפור תולדות הפרויקט ובאירועים שהביאו למעמד המביך הזה בטקס חלוקת פרס ישראל.

בר-אילן: משרד החינוך אשם

פניתי לדובר בר-אילן, שמואל אלגרבלי, וזה הסברו:
"מיד כשפנו אלינו נציגי משרד החינוך וביקשו לדעת מי יקבל בשם הפרויקט את הפרס השבנו כי לדידנו כל ארבעת האישים- המייסדים והמובילים דהיום,יעלו לבמה, יקבלו את הפרס וילחצו את ידי המעניקים. לצערנו הרב סירבו המארגנים לבקשתנו וקבעו כי רק נציג אחד יוכל לעלות לבמה. לאחר שיחות עם ראשי המשרד הם הסכימו לאשר את עלייתם לבמה של שני נציגים. הוחלט לייצג את שני הדורות- מהמייסדים יעלה פרופ' אביעזרי פרנקל ומהמכהנים דהיום יעלה פרופ' יעקב שפיגל".

"אוניברסיטה איננה חנות" אומר אסא כשר

פרופסור אסא כשר, חתן פרס ישראל, חיבר כ-130 חיבורים מדעיים בתחומי הבלשנות, הפילוסופיה של השפה, מדעי המחשב ועוד. שאלתי אותו מי ראוי היה לדעתו לקבל את פרס ישראל למפעל השו"ת ואלה דבריו:

"שני האנשים שהיו צריכים להיות על הבימה בתור המייצגים האמיתיים של המפעל הזה – אביעזרי פרנקל ויעקב שויקה. הם מייצגים את בר אילן בין אם הם נמצאים בה היום או לא.

" פרופסור אביעזרי פרנקל היה היוזם ובן אדם טוב וחשוב. אבל בעיניי פרויקט השו"ת זה שויקה. אני מכיר את שויקה מזמן שהיינו שנינו תלמידי מתמטיקה בירושלים. שנינו סיימנו בערך באותו זמן את התואר השני ושנינו היינו מיועדים לחיל המודיעין. היחידה שהוא הלך אליה נקראת היום 8200. אני הלכתי ליחידה אחרת ושם ראיתי אותו עובד על דברים שיש בהם שימוש בתובנות הבלשניות. לימים הוא עשה משהו אולי פי עשרת אלפים יותר משוכלל במסגרת בר אילן. כל הלוגיקה של התכנית, כל העבודה הבלשנית והיוזמה והתבונה והמרץ, המאבקים שיש בכל אוניברסיטה הם אלה שמהם מורכב הפרויקט. כל זה הוא שויקה. וכשראיתי שאוניברסיטת בר אילן מקבלת את פרס ישראל על פרויקט השו"ת בשבילי זה היה דבר מובן מאליו שזה שויקה. לכן שמעתי בימים האחרונים ממש בתדהמה שהוא לא יופיע שם על הבימה קבל עם ועדה אלא מישהו אחר.
"במהלך הפרויקט הזה אני רואה פאזה מוקדמת שאפשר לקרוא לה 'היזמות' שפרנקל היה דמות מפתח בה. ויש פאזה של הפיתוח האקדמי הבלשני והתכנותי ושל ארגון העניין כפרויקט מדעי מתפתח וזה שויקה.

אחר כך הגיעה הפאזה המסחרית. מאגר הנתונים הלך וגדל ויש כאן תרומה לפרופסור שפיגל. והעובדה הבולטת היא שבשנים האחרונות זה נמכר לאנשים וזה דבר טוב ונהדר. אבל כשנותנים פרס ישראל לספרות התורנית צריכים לברר לאיזה פאזה נותנים את זה. קצת לא מתקבל על הדעת, בלשון המעטה, שנותנים את זה לפאזה המסחרית ולא לפאזה של התכנון האקדמי. אוניברסיטה היא לא חנות. הפאזה האקדמית היא צריכה להיות בראש מעיניה.
לכן נעשה פה מעשה שלא יעשה".

עד כאן דברי אסא כשר.

מחולל המהפכה

אין ספק שמחולל המהפכה שהביאה לפיתוח מפעל השו"ת ויתר מאגרי המידע הפועלים על פי אותו עיקרון הוא פרופסור אביעזרי פרנקל. זה היה בראשית שנות ה-60 בעת ששהה בארצות הברית לטפל בהבאת מחשב למכון ויצמן. איזה נדבן שאל אותו מה יכול המחשב לעשות למען היהדות ובמוחו של אביעזרי הבליח הרעיון שבהתגשמותו הפך למפעל השו"ת.

באותה תקופה שררה הדעה שהדרך היחידה לאחזר מידע ממאגרים גדולים היא באמצעות יצירת מפתחות, שיטת המפתות היתה קיימת מאות שנים ורבים החזיקו באמונה שזו הדרך היחידה. הכל ידעו ששיטת המפתחות אינה מדויקת. המפתח גדל בנפחים העולים פי כמה על הספרים הממופתחים והרבה חומר הולך לאיבוד.

אביעזרי זרק אז את הרעיון שהיום הוא מובן לכל ילד המחפש בגוגל. אז נחשב הדבר לרעיון משוגע. הרעיון אותו כינה "הטקסט המלא" היה לזרוק את כל החומר לתוך מאגר של מחשב. מן המאגר הזה צריך למצוא דרך להוציא כל מידע בהקשת מקש.

"הייתי אז למשל ולשנינה בחוגי האקדמיה" סיפר פרנקל. אך אט אט קנה הרעיון אוהדים והוא החל בעבודה .

"ללמד את המחשב עברית"

על תרומתו של שויקה למפעל כתב פרנקל ב"הצופה" לפני כחודש: "מתחילת העבודה היה ברור שהכנסת הטקסט למחשב ויצירת מנוע חיפוש לא יספיקו. צריך היה גם 'ללמד את המחשב עברית' משמע – היה צורך בכלים לשוניים ממוכנים לטיפול בעברית ובארמית. שתי השפות הללו עניות ב"ערכים" ("שרשים"), עתירות בנטיות ובדרך כלל מחוסרות ניקוד… שוויקה עמד בראש המימוש של מרכיב לשוני יעיל. בעשור השני הוא ניהל את פרויקט השו"ת, ובמשך הזמן הוא תרם רבות לתחום הבלשנות החישובית בכלל".

עד כאן הקפה א'.
כל מה שנותר לשני האישים שחוללו את המהפכה הזו, כדי שיעלו על הבמה ויקבלו את פרס ישראל המגיע להם בדין, הוא לקבל הזמנה רשמית. והם המתינו והמתינו.

למי מיועד הפרס

על ההמתנה הזו כתב פרופסור שויקה לנשיא בר-אילן פרופסור משה קווה ב-11 באפריל, פחות משבועיים לפני יום העצמאות:
"הנחתי את הנראה מובן מאליו, כי פרס ליצירה מיועד ליוצריה. ויוצרי הפרויקט, כידוע לכל בר בי רב כיום וזה למעלה מעשרים שנה – הן בארץ והן בחו"ל, הן בחוגי החוקרים, הן בחוגי הלמדנים והן בחוגי הרבנים, ובעצם גם בחוגי עמי הארצות – הם פרופ' אביעזרי פרנקל שיזם את הפרויקט, הגה את הרעיון היסודי שלו, עמד בראשו כעשר שנים, והמשיך ללוותו לאחר מכן. עבדכם הנאמן, שהצטרף אליו כשנתיים לאחר מכן, היווה מאז ציר מרכזי בפיתוחו והפעלתו, ואף עמד בראשו כשתים עשרה שנה. יחדיו, בזכות חזונם, חשיבתם המדעית המקורית והנועזת, גם בקנה מידה בינלאומי, כשרונם, מקצועיותם ואמונתם ברעיון, עיצבו את דמותו של הפרויקט והביאוהו למה שהוא היום…


איש לא פנה

"אף אחד מבר אילן – לא נשיא, לא סגן נשיא לתחום זה או אחר, לא רקטור, לא דיקן, לא חבר סינט, לא מישהו מלשכותיהם או למשל מהמשרד ליחסי ציבור או ממשרד דובר האוניברסיטה, בקיצור אף לא אחד, פשוטו כמשמעו – לא פנה אלינו, לפרופ' פרנקל או לחתום מטה, בשיחת טלפון, מברק, פקס, מכתב, או מסר דוא"ל כדי לברכנו על הזכייה או לפחות להודיענו עליה בצורה מחויכת. תמהתי, אך תליתי זאת בכך שכולם בבר אילן עסוקים למעלה ראש בעשייה מבורכת, ואין להם זמן לזוטות כאלה שכמותן הם פוגשים מדי יום או לפחות מדי שנה…"


"מעשה ליצנות"

באחד הימים, ממשיך שוויקה לספר במכתבו, קיבל אות חיים מן האוניברסיטה. מן המחלקה ליחסי ציבור הזמינו אותו ואת פרנקל לצילומי וידאו לצורך טקס הפרס. השניים בילו שם חצי יום בצילומי סטילס וכשהגיע צוות הוידאו היפנו את פרופסור שפיגל לאולם אחר ושם צילמו רק אותו.

"נראה אם כך", כותב שוויקה בהמשך מכתבו, " שמה שלכאורה מובן מאליו אינו באמת מובן מאליו. הולכים ומתרבים הרמזים… כי בדעת האוניברסיטה לשלוח את פרופ' שפיגל לבדו לקבל ביום העצמאות את הפרס על היצירה, אף על פי שלא היה שותף ביצירתה. קשה לי להאמין שאמנם כך יהיה, שהרי יהיה זה מעשה ליצנות של ממש, ובדיחה עצובה שלא תביא לבר אילן תפארת… כל ניסיונותיי לברר את האמת דרך האוניברסיטה עלו בתוהו. כתבתי לרקטור כדי לברר את כוונות האוניברסיטה, אולם הוא לא טרח לענות, וכאשר לחצתי לתשובה מלשכתו, ענני דרך המזכירה (שוב לא טרח להרים את השפופרת בעצמו) כי אין זה בתחום עיסוקו, ועליי לפנות לנשיא, וכשביקשתיו כי יעביר את מכתבי לנשיא סרב והציע כי אפנה ישירות, והריני עושה זאת עכשיו"

בהמשך הביע שוויקה את ההשערה כי אולי אין אפשרות ששניים יעלו לקבל את הפרס בלבד. במקרה זה, כתב שוויקה "הריני מודיע כאן ובבירור כי אני מוכן לוותר מרצון ובטוב לב על חלקי, ובלבד שפרופ' פרנקל לפחות יקבל את הפרס כיוזם הפרויקט".

גם פרנקל הודיע כי הוא אינו מוכן לעלות לקבל את הפרס בלי ששויקה יעלה עמו. לבסוף חזר בו, לאחר שהיה נתון ללחץ כבד של בני משפחתו. רק ביום ראשון בצהריים, יומיים לפני יום העצמאות וכמה שעות לאחר שראיינתי אותו, קיבל פרנקל הודעה מוועדת הפרס כי הוא יעלה על הבמה לקבל את הפרס. הוא הודיע על כך מיד לשויקה והביע צער.
שויקה: "עודדתי אותו והרגעתי אותו, והזכרתי לו שביום ד' בבוקר כולנו מפשילים שרווליים וחוזרים לעבודה".

פרנקל: "כואב לי לעלות בלי שוויקה"

"כואב לי שאני עולה לבמה לקבלת פרס ישראל בלי פרופסור יעקב שויקה " – אמר לי פרופסור אביעזרי פרנקל. הוא הסביר כי תחילה הודיע על סירובו לעלות בלי שויקה. אך כל בני משפחתו – רעייתו וששת ילדיו – הפעילו עליו לחץ כבד ביותר והוא לא יכול היה לעמוד בו.

יש בפיו הרבה מילות שבח למנהל הנוכחי של הפרויקט, הרב יעקב ויינברגר, שתודות לו המפעל מחזיק מעמד. הוא בעל רעיונות תחזוקתיים ושיווקיים טובים מאד. אבל הפרס ניתן על יצירה תורנית לא על תחזוקה תורנית. הוא כואב את העובדה שהאוניברסיטה הפכה את מה שאמור להיות הפנינה שבכיתרה ל"יחידת שרות" המתקיימת רק מהכנסותיה המסחריות ואולי אף מפרישה מהכנסותיה למטרות אחרות. מוכרחים להמשיך במחקר ובפיתוח כי אחרת יתקיים בה מה שאמר ריש לקיש שמצא כתוב במגילת סתרים "יום תעזבני יומיים אעזבך".

מה זה שו"ת

אלה ראשי תיבות של המילים "שאלות ותשובות". זהו אחד מאוצרות הרוח הגדולים של עם ישראל.

השאלות הן ברוב המקרים של עמך ישראל והתשובות הן של חכמי התורה בכל הדורות. ראשיתה של ספרות השו"ת בתקופת התנאים והיא נמשכת בתקופת הגאונים (רב שרירא, רב האי גאון) בתקופת הראשונים (רבינו תם, רש"י, הרשב"א) בתקופת האחרונים (ר' יוסף קארו, ר' שלמה איסרליש) ועד ימינו – מהרב קוק ועד הרב עובדיה יוסף.

ספרות השו"ת מקיפה את כל תולדות ישראל ואת כל התפוצות. היא מהווה אוצר בלום של דברי הלכה שהכרתם חיונית לכל פוסק. אך יש בה גם אוצרות של מידע על חיי היהודים בכל התקופות.

לפי הערכה כאלפיים רבנים פרסמו שאלות ותשובות ומספר התשובות מגיע לכחצי מיליון. למען ההשוואה: התלמוד הבבלי כולו מחזיק 2711 דפים בלבד.

לרשות לומדי התלמוד הבבלי עומד אפרט משוכלל שבשולי הדף ( מסורת הש"ס, עין משפט, נר מצווה) ומעל לכל פרוש רש"י והתוספות. כמו כן קיימים ספרי עזר רבים כמו הערוך, דקדוקי סופרים, ואחרים. כל אלה מאפשרים לכל מי שמבקש לצלול לים התלמוד להגיע בקלות לכל מקום.

לא כן ספרות השו"ת שהיא כאוקיאנוס הרחב. לבן תמותה רגיל (אלא אם הוא בעל זיכרון פנומנלי כמו הרב עובדיה יוסף הזוכר על פה אלפי ספרים) אין סיכוי להיכנס לתוכו ולצאת ממנו בשלום.

את הבעיה הזו ביקש פרופסור פרנקל לפתור ביוזמתו החלוצית ויחד עם פרופסור שויקה הצליחו למצוא דרך לנווט באוקיאנוס הזה ולהפוך את כל ספרות השו"ת נגישה לכל אדם.

הואיל והטכנולוגיה של איתור טקסטים בדרך ממוחשבת יפה לכל טקסט נוספו למפעל השו"ת במהלך השנים מאות ספרים: התנ"ך ומפרשיו, התלמוד ומפרשיו, ספרי הלכה ומוסר. בגירסות האחרונות נכללו גם כל כרכי האנציקלופדיה התלמודית שראו אור ובגירסה האחרונה 15+ כבר נכללו גם ספרי חסידות. בכך הפך מפעל השו"ת לארון הספרים היהודי, המרוכז בדיסקט קטן, ומגיע לכל בית בישראל. השם מפעל השו"ת מטעה הואיל ובתקליטור יש הרבה יותר משאלות ותשובות. באחרונה מפיץ המפעל את השם "מאגר היהדות הממוחשבת", אבל הוא טרם נקלט.

ראה מאמר על מפעל מחשוב אוצרות הגניזה בראשות יעקב שוויקה

http://www.zeevgalili.com/?p=216

לא קול ענות, לא קול שופר לא קול תופים, רק כאב צורב

יהושוע

 

ENGLISH VERSION

מלחמת ששת הימים שלי היא המלחמה בה איבדתי חבר, שהטביע את חותמו על חיי ועל חיי משפחתי יותר מכל אדם אחר. חרדת הכיליון שקדמה למלחמה ושיכרון הניצחון שבסופה נמחו באחת כשהגיעה הבשורה – יהושע דיאמנט נפל בקרב על ירושלים.

פצצת אנרגיה

יהושוע פרץ לתוך חיינו בסערה. היינו זוג צעיר עם תינוקת בת כמה חודשים, מטופלים בחיתולים ובבעיות פרנסה ולימודים ומשכנתא. והוא, שבסך הכל היה צעיר מאתנו בשלוש שנים, נראה כאילו בא מעולם אחר. מכנסיים קצרים, סנדלים, חובש כיפה סרוגה, שפם עבות, מחייך תמיד, כאילו רווק עליז חסר דאגות. בפועל הוא היה פצצת אנרגיה: עבד בסלילת כבישים בימים, ובלילות סייע לאביו במפעל אריגה קטן. למד באוניסרסיטה, לימד בחצי תריסר בתי ספר, הדריך טיולים, עשה מילואים כצנחן. בין לבין גם שיחק שחמט וניצח שני רבי אמנים בינלאומיים, סמיסלוב וגליגוריץ, במשחק סימולטני.

גם צלם חובב

הוא הגיע אלינו ביוזמתו ובדרך האופיינית לו. הוא ורעייתי למדו יחד קורס בסטטיסטיקה,אך לא הכירו מקרוב. לאחר שנכשלה באחת הבחינות הציע לבוא ללמדה. יום אחד, בלי להודיע מראש, הופיע בפתח ביתנו. בא לקיים את הבטחתו. בתוך זמן קצר נקשרה נפשו בנפשנו, והוא היה לבן בית, חלק בלתי נפרד ממשפחתנו. טיפל במסירות בבתנו התינוקת ובאחיה שנולד שנתיים אחריה. הרבה לצלם אותם. כשפתחנו עכשיו את האלבומים הישנים נתברר שרוב הצילומים של ילדינו מאותה תקופה הם שלו.

דיכאון עמוק

נפילתו הכניסה אותי ואת רעייתי לתקופה ארוכה של דיכאון עמוק. הלכנו לנחם את אביו ואת אמו, אברהם וטובה, שהתגוררו בשכנותנו, מיד לאחר היוודע האסון. עלינו לבית הקברות בהר הרצל בו נקברו החללים בחיפזון, בשעה שריח הגוויות עדיין עמד באוויר.
אחר כך הסתגרנו בתוך עצמנו. האם נפטרה זמן קצר לאחר נפילתו. האב בא לבקרנו מדי שבת וברוב עדינות לא הזכיר כלל את יהושע. הוא, האב השכול, עדין נפש כבנו, התחשב בשכול שלנו ויחד שתקנו את יהושע.

הרבה יהושוע

הפצע של אובדן יהושע המשיך לדמם עוד שנים. רק לאחר ארבע שנים, כשנולד בננו השלישי והחלטנו לקרוא לו יהושוע, חשנו איזו הקלה. את הכיפה שחבשתי לראשי בעת הכנסתו בבריתו של אברהם אבינו לא הורדתי מאז. עם הכיפה חשתי שאני עושה משהו המצדיק את הזכות שהיתה לי להכיר את יהושע. רק אז התקשרנו עם אחיותיו, עלינו לקברו ביום השנה וחינכנו את ילדינו על מורשתו. אז גם נודע לנו שלפחות חצי תריסר ילדים קרויים על שמו.

מה אפשר לומר על מורשתו של אדם שהביוגרפיה שלו נסתיימה בגיל 27?
לכאורה מסלול רגיל: ישיבת כפר הרואה, שרות בצנחנים, לימודים באוניברסיטה. לכאורה סיפור על בחור טוב, עדין נפש, חבר מסור, אוהב ארץ ישראל, מגלה נאמנות ומסירות אין קץ להוריו , לבני משפחתו ולחבריו. דתי דתיות עמוקה שמקרינה על סביבותיה, איש חסד של אמת. אם הייתי מתבקש להגדיר אותו היום הייתי אומר שזה האדם הקרוב ביותר לדמות צדיק שאני מכיר.

קיללת השיכחה

אט אט חלפו השנים. אנו בגרנו וזקנו. הבאנו לעולם ילדים ונכדים. יהושע נשאר בן 27, דמותו הלכה וניטשטשה.

כשנתבקשתי על ידי העורך לכתוב על "מלחמת ששת הימים שלי" תגובתי המיידית היתה שאין לי מה לומר. צה"ל לא רצה אותי, ואת המלחמה ביליתי בעורף. לאחר שהשבתי בשלילה פלחה לפתע את הכרתי המחשבה: יהושע. הזמן שריפא את הפצעים, עמעם את הכאב וגם גרם לשיכחה.

פתאום מצאתי עצמי מנסה להיזכר בשמות אחיותיו של יהושע. כיצד והיכן נפל. מה אני יכול לספר עליו. ניגשתי ל"גוגל" והקשתי "יהושע דיאמנט". מצאתי רק שני אתרים המתייחסים לאיזה עורך דין הנושא שם זה. ליהושע שלנו אין זכר באינטרנט. ראיתי בכך ממש עלבון אישי.

ואז נזכרתי בד"ר יהודה מלצר, המו"ל, בעל הוצאת "עליית הגג". איש תרבות, נעים הליכות, בנו של המשורר שמשון מלצר מחבר הפואמה "אשירה לרש"י". הלכתי להפגש עמו.

יהודה הוא איש חביב, אך תהום אידיאולוגית מפרידה בינינו. הוא סבור שגוש אמונים המיט אסון על המדינה. לי יש דעה אחרת. אך יש בינינו דבר משותף אחד: הגעגוע ליהושע. והפגישה בינינו העלתה דמעות בעיניי.

נסיבות קשריו עם יהושע דומות לשלי. גם הוא הכיר אותו רק שנים ספורות וגם בו הטביע חותם בל יימחה. הגורל הפגיש אותם במלחמה באורח מקרי. שנים שרת יהודה בצה"ל כמורה בגלל בעיות בריאות. ערב המלחמה עלה הפרופיל שלו והוא נזרק לתוך יחידה שלא הכיר איש מאנשיה. יהושע הקיף אותו בחום ובאהבה, דאג למחסורו וכאילו ביקש להגן עליו בגופו.

סימטת המוות

יהושע נמנה עם חטיבת הצנחנים שנועדה לצנוח ולהילחם בסביבות אל עריש. כשיהושע שמע כי הוחלט להעביר את החטיבה למלחמה על ירושלים הוא צהל. לחבריו אמר: "נסו להבין לקראת מה אנחנו הולכים. הרי לשום יהודי בעולם לא היה משהו כל כך חשוב."

הכח של יהושע התקדם בדרך שכם כשמשני צדי הכביש נורית לעברו אש צלפים ומותירה הרוגים ופצועים. הטור הגיע לסימטה צרה שבקצה עמדת מקלע. על הכיתה של יהושע הוטלה המשימה להסתער אל תוך הסימטה. הוא זינק בראש הכיתה, חשוף כולו, עד שהכריע אותו כדור האויב.

סמטת המוות כפי שצולמה זמן קצר אחרי הקרב. יוצר: udi Steinwell

"למען ירושלים"

במהלך הקרב אמר לאחד מחבריו: "אם יקרה לי משהו תגידו להוריי שזה היה למען ירושלים".

אחד מפרשני התורה ("מגלה עמוקות") מפרש: "דודי ירד לגנו זה הקב"ה בעצמו יורד ליקח נשמות של צדיקים". בהמשך הוא שואל " למה לפעמים מתים נערים ופעמים מתים זקנים?".
ואין תשובה לשאלה.

סרט על יהושע

לשנות את " התקווה" או לאבד את התקווה

דגל בריטניה מכיל 3 צלבים וההמנון הבריטי קורא לאלוהים לנצור את המלכה. יש אנשים שאינם מרוצים לא מהדגל ולא מאלוהים וגם חלק מאזרחי בריטניה (הסקוטים), סבורים שהמלכה אינה המלכה הנכונה. ההמנון הצרפתי רווי תאורים אלימים ואמירות נגד " דם לא טהור" . ההמנון של דנמרק מדבר על כך שחרבו של מלך דנמרק מפלחת את קסדותיהם וגולגולותיהם של השוודים. איש לא מציע להחליף את ההמנונים הללו. רק את ההמנון של מדינת ישראל, " התקווה" , מבקשים לשנות כי הוא אנכרוניסטי, כי אינו לגיטימי, כי אינו מאפשר לאזרחי ישראל הערבים להזדהות עם תוכנו.

" אלה המבקשים זאת אינם מבקשים לשנות את ההמנון אלא את התקווה להיות עם חופשי בארצנו" .

את הדברים הללו אמר ד"ר אלכסנדר יעקובסון מן החוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בדיון שנערך בתכנית " פופוליטיקה" . הנושא הועלה בעקבות סירובו של השר הערבי ראלב מג'אדלה לשיר את התקווה.

" לא מבינים מילים"

ראש הדוברים בדיון הייתה שמירה אימבר, קרובה רחוקה של נפתלי הרץ אימבר, מחבר  "התקווה" , שהיו לה כל מיני רעיונות איך לשנות את ההמנון. במקום נפש יהודי משהו כמו נפש אדם במקום עין לציון עין לשלום או משהו כזה. היא נתנה נימוק מוחץ: אנשים ששרים את ההמנון לא מבינים את המילים.

נדב העצני שהשתתף בדיון שאל: אם כך מדוע לא לבטל את השם השוביניסטי " ישראל" ולמה לא לבטל את חוק השבות הגזעני?

עצם הדיון הזה בערוץ ממלכתי מעיד על השחיקה ההולכת וגוברת בתודעה הציונית. לא של העם היהודי אלא של האליטות התקשורתיות המכתיבות את סדר היום שלנו.

מחקר חלוצי

כדאי אולי לחזור לשורשים ולשאול מי וכיצד הפך את "התקווה" להמנון הלאומי. האיש שערך מחקר חלוצי בנושא היה איש הזמר של ארץ ישראל, אליהו הכהן. הוא פרסם אותו במאמר שהופיע ב" עתמול" בנובמבר 1978. (פרטים נוספים על " התקווה" מצויים בספר " שיר שיר עלה נא" – תולדות הזמר העברי מאת נתן שחר. המחבר לא טרח לתת את הקרדיט לחלוץ המחקר של הזמר העברי).

נפתלי הרץ אימבר, חיבר את הגרסה הראשונה של השיר בשנת 1877 ביאסי שברומניה. הוא עלה לארץ ב-1882 ונהג לסובב במושבות ולהקריא משיריו. לא לפני שטעם מן הטיפה המרה שמאד אהב. מדי פעם היה מוסיף בית, משנה ומשפץ. את הגירסה הסופית חיבר בחדרו בירושלים, שקירותיו היו מכוסים שברי פסוקים ופניני לשון שעלו בדעתו במהלך יצירתו.

תפוצה מהירה

את השיר שנשא את הכותרת "תקוותינו" פרסם בספר "ברקאי" , שפורסם בשנת 1886 והפך בזאת לחלוץ משוררי העליה הראשונה. שירי "ברקאי" נפוצו במהירות בכל המושבות בארץ וגם הגיעו באמצעות העיתונות היהודית לתפוצות הגולה ומכולם השפיע ועורר התלהבות השיר "תקוותנו" , שבמקור היה בן תשעה בתים.

מאי שם הופיעה מנגינה שהתאימה למילות השיר וזה החל להיות מושר. תחילה בראשון לציון ולאחר מכן ביתר המושבות ועד מהרה הגיעו השיר והלחן לכל תפוצות הגולה.

המנון לא רשמי

השיר עבר שינויים רבים בנוסח וכן קוצר עד שנוצרה גרסתו המוכרת עד ימינו. התקליטים הראשונים של הזמר העברי היו הקלטות של התקווה והוא הפך להיות ההמנון הציוני עוד בטרם החליט על כך מישהו. בקונגרס הציוני השישי (1903) פרצה שירת "התקווה" מפי מאות המשתתפים באורח ספונטני ומאז הוא הושר בכל הקונגרסים. אך באורח רשמי לא הוחלט לקבוע את השיר כהימנון הציונות.

לאחר הכרזת המדינה ב-14 במאי 1948 במוזיאון תל-אביב בשדרות רוטשילד, השמיעה התזמורת הפילהרמונית (שכונסה לאולם שמעל לאולם בו הוכרזה העצמאות) את נגינת התקווה כשהנוכחים כולם מצטרפים לשירת ההמנון בהתלהבות.

כשהודיע בן גוריון בכנסת על תפיסת אדולף אייכמן קמו חברי הכנסת כאיש אחד על רגליהם ושרו את "התקווה" .

הצעות לתחליפים

במהלך השנים היו הצעות רבות לקבוע שיר אחר כהמנון. בתקופת העליה השניה התחרה על הכתר "תחזקנה" של ביאליק. הרב קוק חיבר את השיר "האמונה" על פי הלחן של התקווה. היו שהציעו את "שיר המעלות בשוב ה את שיבת ציון" ב-1967 הציע אורי אבנרי לקבוע את " ירושלים של זהב" כהימנון.

רק בב-10 בנובמבר 2004 כמעט 120 שנה לאחר ש"התקווה" ראתה אור החליטה הכנסת על "התקווה" כהמנון הקבוע של מדינת ישראל.

העם בחר בהמנון

על עצמתו של " התקווה" אומר אלי הכהן: " למעלה משלושה דורות הייתה התקווה השיר העברי המוכר ביותר בעולם היהודי והיא נישאה גם בפי יהודים שלא ידעו לומר משפט אחד בעברית. בפעם הראשונה אחרי אלפי שנים היה לעם היהודי כולו שיר עברי אחד משותף, שאיננו מן התנ"ך, מן הסידור או מן המחזור. "התקווה" הניעה את גלגלי הציונות יותר מאלף דרשות של מנהיגים ושליחים. כל עם היה מתקנא בהמנון שכזה, שצמח בתהליך היסטורי בלתי מכוון וללא התערבות יזומה. החוש העממי הטבעי, הבריא, הבלתי רציונלי חרץ את גורלו מעבר לכל החלטה פורמלית" .

עתה שוב עולים בשיח הציבורי קולות הקוראים לשינוי מילות ההמנון כדי שגם אזרחים לא יהודים יוכלו להזדהות עם תוכנו.

לאלה ייאמר: לא הכנסת אלא העם בחר בשיר הזה כהמנון שלו. לא הכנסת תקבע ברוב מקרי לשנות את ההמנון. ולאזרחי ישראל שאינם יכולים להזדהות עם מילות השיר אפשר לומר: יתכבדו נא ויעברו לאחת מן המדינות הרבות שמסביבנו שעם המנונם יוכלו להזדהות.

אם כבר לשנות אולי אפשר להחזיר כמה מן הבתים הנפלאים שהושמטו מן השיר המקורי, כמו שני הבתים המסיימים את השיר:

" כל עוד רגש אהבת הלאום

בלב היהודי פועם

עוד נוכל קוה גם היום

כי ירחמנו אל זועם"

" שמעו אחי בארצות נודי

את קול אחד חוזינו

כי רק עם אחרון היהודי

גם אחרית תקוותנו

" התקווה" כפיוט בטקסים דתיים

עד כמה השתרש ההימנון הלאומי בתודעת העם ניתן ללמוד מן העובדה שזהו אחד הטקסטים המודרניים הבודדים שחדרו לטקסים דתיים.

ד"ר אהרון ארנד מן המחלקה לתלמוד בבר-אילן, מספר כי בשני כתבי יד של יהודי צפון אפריקה מראשית המאה העשרים מובא "התקווה" כ"פיוט נאה" בצד פיוטים דתיים אחרים של כמיהה לירושלים וקיבוץ גלויות.

" התקווה" נדפסה גם בסוף ההגדה לפסח שהודפסה ב-1919 באי ג'רבה שבדרום טוניסיה. אופייני ש"התקווה" התחבבה על ידי היהודים שומרי המצוות שבצפון אפריקה אך נדחתה על ידי מתנגדי הציונות הדתיים באירופה שראו במלים "להיות עם חופשי" מעין כפירה. בהגדה הצפון אפריקנית מופיע עדיין הנוסח הישן של "התקווה" " עוד לא אבדה תקוותנו התקווה הנושנה לשוב לארץ אבותינו לעיר בה דוד חנה" .

גם בארצות הברית הודפסה התקווה בהגדות משנות העשרים. כאן הודפסו הבית הראשון המקורי והבית האחרון ולצידם המנון ארצות הברית. גם בהגדות שהודפסו בקהיר נכללה "התקווה", והוסרה רק עם פרוץ מלחמת השחרור.

בארץ ישראל נהוג לשיר את התקווה בכותל המערבי ובבתי הכנסת לאחר תקיעת השופר, בתום צום יום הכיפורים. בתפילות יום העצמאות משולבת התקווה, בטקסט או במנגינה, בחלק מן המחזורים שיצאו ליום זה .

מהו מקור הלחן

שנים רבות היו ויכוחים מה מקור המנגינה של השיר. מספר ההשערות היה רב מני ספור: ברכת הלל נוסח ספרד, תפילת גשם מהמאה ה-17 , לחן לפיוט " יגדל אלוקים חי" בנוסח יהודי רומא, שיר רועים סלאבי, שיר ילדים צ'כי ועוד. לבסוף ייחסו את המנגינה למולדבה של סמטנה בגלל הדמיון בין הלחנים.

מחקרו של הכהן העלה כי האיש שהתאים את המנגינה לשיר הוא איש העליה הראשונה שמואל כהן מראשון לציון שנטל לחן של שיר רומני בשם "העגלה והשוורים" .

ראה גם את המאמר "המעמד בו התקדש התקווה"

התכנית הסעודית ושורשי הג'יהאד

רופא מצרי, שהיה חבר בקבוצה איסלמית המקורבת לאל קעידה, התפכח וברח למערב * פרסם ספר ועשרות מאמרים בהם הוא מזהיר את העולם מן הסכנה האיסלמית * " הפלסטינים, עיראק, אפגניסטאן, העוני הם רק תרוצים * " זהו אימפריאליזם מסוג חדש המבקש להשתלט על העולם" * יש לו גם מה לומר על סעודיה כמדינה שוחרת שלום

חבורת הכסילים המושחתים, הנקראת ממשלת ישראל, בראשות אהוד אולמרט, כבר הביעה כמעט הסכמה למה שנקרא    " תכנית השלום הסעודית" . לפני שהחבורה הזו תמיט עלינו אסון צריך שמישהו ילמד אותם את הנושא. אני לא מציע שיקראו את מאמריהם של אליקים העצני ופרופסור אריה אלדד, שהם כידוע פנאטים קיצוניים. אולי כדאי שיקראו את מאמריו ואת ספרו של ד"ר תואפיק חמיד.

" גיליתי את השטן"

ד" ר (לרפואה) חמיד נולד לפני 45 שנים למשפחה מצרית חילונית. בגיל 16 החל להתחבט בבעיות קיומיות ובמשמעות החיים. הוא קרא את התנ"ך, הברית החדשה והקוראן והחל לבקר במסגד. במהלך לימודי הרפואה נמשך לקבוצה מוסלמית קיצונית, "אל ג'מהה אל איסלמיה" , שהייתה קשורה לאל קעידה. בראש הקבוצה עמד איימאן אלזוואהירי האיש מספר 2 באל קעידה.

 

תאופיק חמיד

תאופיק חמיד

תוך זמן קצר למדיי עמד ד" ר חמיד על אופיה של הקבוצה אליה הצטרף או כפי ניסוחו " גיליתי את השטן" . הוא פרש והחליט להקים גוף איסלמי מתון שיגלה סובלנות ואהבה לכל בן אנוש תהא דתו אשר תהא. הוא החל להטיף את דעותיו במסגדים. תגובת הקבוצות האיסלמיות הפונדמנטליסטיות לא אחרה לבוא ותואפיק חש שחייו בסכנה. הוא היגר עם משפחתו לארצות הברית. החל ללמד בסטנפורד ובאוניברסיטה של קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA). הוא מפרסם מאמרים וספרים בנושאי האסלם ושומר בסוד את מקום מגוריו מחשש שמא יתנקשו בחייו.

" סכנה לשלום העולם"

בספרו, "שורשי הג'יהאד", בנאומיו ובמאמריו (האחרון שבהם פורסם השבוע ביומון רב היוקרה The Wall Street Journal ונשלח אלי על ידי ידיד אמריקני) הוא אומר לערך את הדברים הבאים:

שער הספר "שורשי הג'יהאד"

שער הספר "שורשי הג'יהאד"

הגיע הזמן שהמערב יתחיל לתפוס את מהותה של הסכנה האיסלמית לשלום העולם. אל תחפשו סיבות להתנהגות האיסלמית הפונדמנטיליסטית. זו לא ישראל, זו לא הפלישה לעיראק ולאפגניסטן. זה גם לא האימפריאליזם, הקולוניאיליזם, העוני או האפליה כל אלה הם רק תרוצים. מספר המוסלמים שנהרגו בידי בני עמם ודתם עולה עשרות מונים על כל האבדות שגרמו להם הישראלים או מדינה מערבית כלשהי.

" אימפריאליזם חדש"

עליכם להבין שמדובר כאן באימפריאליזם מסוג חדש, אימפריאליזם איסלמי. כשאיימאן אלזוואהירי אומר בשידורי הוידאו שלו (לצידו של בין לאדן) כי הטרור האיסלמי ייפסק רק כשהעולם כולו יהיה איסלמי הוא מתכוון לכך ברצינות.

המניעים של סעודיה

מה שקורה היום במזרח התיכון, אומר חמיד, הוא שקבוצות איסלמיות שונות נאבקות ביניהן באמצעים הרצחניים האופיניים להן. אך אין שום הבדל ביניהן. סעודיה החוששת מאיראן, מחפשת דרך להתגונן וזקוקה לרצון הטוב של האמריקנים. ועכשיו היא נחשבת לראש המדינות הערביות המתונות. אבל בסעודיה רוגמים למוות נשים החשודות בניאוף וכורתים את ידיהם או ראשיהם של גנבים ורוצחים.

 

כך נראית סעודיה ה"מתונה". רגימת אשה למוות.

כך נראית סעודיה ה"מתונה". רגימת אשה למוות.

חמיד מבקר קשות את החוגים הליברליים במערב המנסים להבין את הטרור האיסלמי ולמצוא לו צידוקים. אכן, אומר חמיד, הטרור איננו המחלה אלא הסימפטום שלה. המחלה היא האיסלם עצמו ומי שמנסה להבין את המניעים לטרור האיסלמי רק מסייע לו.

" ישראל היא אי של שפיות באיזור"

לעתים מגיעה כתיבתו של חמיד לוידוי כואב: המורים שלנו מטיפים לשינאה ולאלימות, אנו מאפשרים פוליגמיה, מכים את נשותינו והורגים את מי שממיר דתו; מעולם לא התנגדנו לעבדות ולמלחמות כדי להשליט על אחרים את דתנו; איזה מסר אנו מעבירים לילדינו כשאנו קוראים ליהודים צאצאי חזירים וקופים; אנו מקימים צעקות כשמאשימים את מוחמד בפדופיליה, אך מקבלים כמובן מאליה את העובדה שנשא ילדה בת 7 כשהיה בן 50; אני בוש לומר שרבים מאתנו חשו מאושרים אחרי ה-11 בספטמבר ואחרי מעשי טרור אחרים; אנו מטילים את כל צרותינו על אחרים ובמיוחד על ישראל שהיא אי של שפיות תרבות וזכיות אדם במזרח התיכון; אנחנו גרשנו את היהודים מארצותינו ואילו בישראל חיים יותר ממיליון ערבים הנהנים מזכויות שאין לשום ערבי במדינות ערביות; הגיע הזמן שאנו המוסלמים נגיד לעצמנו: אנחנו צריכים להשתנות.

 

וכך מוציאים להורג בסעודיה

וכך מוציאים להורג בסעודיה

תכנית שלום נסיכי סעודיה

קשה לדרוש משר בטחוננו (בעת כתיבת שורות אלה, עמיר פרץ) לקרוא מאמר בוולסטריט ז"ורנאל. אך "ידיעות אחרונות" הוא יכול לקרוא. כדאי שמישהו מעוזריו יביא לו את מאמרו החשוב של גיא בכור, מומחה לעניינים ערביים, על " תכנית השלום" הסעודית.

גיא בכור מספר כי למייסד הממלכה הסעודית, עבד-אלעזיז איבן סעוד, היו לא פחות מ-43 בנים זכרים רשומים ועוד כמספר הזה של בנים לא רשומים. אלה נולדו לו מעשרות נשים שנשא. כל הנישואים שלו היו פוליטיים – אישה מכל שבט. בניה של כל אחת מהנשים היו המניות של השבט שלה בממלכה. כיום יש בסעודיה אלפי נסיכים ובני נסיכים. אבן סעוד קבע כי המלוכה תעבור מאח לאחיו על פי סדר הילודה, ובדרך זו יזכה כל שבט לפי תורו במלוכה.

בפועל נוצר מצב שצאצאיה של אחת הנשים שבאה מן השבט הגדול ביותר, שבט סודיירי, זכו ביתרון. לאחר המלך פאהד, שהיה בן לשבט סודיירי, תפס את המלוכה המלך הנוכחי, עבדאללה, שאינו סודיירי, והוא בן 84. אחריו לפי הסדר האופקי יורש העצר הוא סולטאן בן ה-80.

 

עבדאללה מלך סעודיה

עבדאללה מלך סעודיה

בני שבט הסודיירי נתמלאו חרדה שמא יקבע המלך החדש סדר חדש ויביא להמלכת בנו. המלך חשש שהסודיירים יפגעו בו.

ואז עלה על הרעיון – רק ישראל תציל את השושלת. הוא יזם את הפגישה המפורסמת עם העיתונאי תומאס פרידמן מן הניו יורק טיימס והעלה את "תכנית השלום הסעודית" . בדרך זו השיג את אשר רצה: האמריקנים, שכל השנים תמכו בסודיירים, העבירו תמיכתם לעבדאללה.

הבנת את זה פרץ ?

כך נולדה מלכודת הפתאים

ב-5 במארס 1945 התקיימה פגישה היסטורית על סיפון אוניית המלחמה  האמריקנית "קווינסי" שעגנה באגם המר הגדול שבתעלת סואץ.  נשיא ארצות הברית, פרנקלין דלנו רוזוולט, נפגש עם מלך סעודיה,  עבד אל-עזז אבן סעוד. זמן קצר קודם לכן קיבל רוזוולט דו"ח של מומחי נפט שבו נאמר כי ארצות הברית עומדת על סף משבר אנרגיה, הואיל והעתודות של בארות הנפט שלה הולכות ואוזלות. לפגישה בין רוזוולט לבין  אבן-סעוד נועדה  איפוא חשיבות אסטרטגית ממדרגה ראשונה. היה ידוע אז שסעודיה יושבת על  עתודות הנפט הגדולות בעולם.

המלך הסעודי הגיע למקום המפגש במשחתת האמריקנית "מרפי". יחד עמו באה פמליה של חמישים איש, ביניהם שניים מבניו, ראש ממשלתו, האיצטגנין שלו ושומרי ראש רבים. היתה זו פגישת הפיסגה הראשונה  בה נידון האינטרס האמריקני באוצרות הנפט במזרח התיכון. במהלך הפגישה עלתה על הפרק גם "השאלה הציונית".  אבן סעוד הביע  כמובן דעה שלילית ביותר על הציונות והנשיא רוזוולט  העיר בתום הפגישה: "למדתי על הבעיה היהודית-ערבית בחמש דקות שיחה עם אבן-סעוד יותר מתריסר חילופי מכתבים" (שהיו לו עם מנהיגים ציונים). כשיצא המלך הסעודי לדרכו הצדיע לו רוזוולט.

חשוב לזכור את סיפור הפגישה ההיסטורית בין המלך הסעודי והנשיא האמריקני (שהיה אז חולה אנוש בסוף ימיו) נוכח המדיניות הצפויה לנו מן המימשל האמריקני הנוכחי. אין זה סוד שכמה ממהלכיו של הנשיא ג'ורג' דבליו בוש הושפעו לא מעט מלחצים שהפעילו הסעודים על ג'ורג' בוש האב. אין זה סוד גם שריח הנפט איננו זר למשפחת בוש.  הקשרים המעוותים הללו שבין המימשל האמריקני והנפט הסעודי יש בהם כדי להסביר דברים רבים, בין היתר את ההתעלמות הטוטאלית מן העובדה שסעודיה היא האם-אמא של כל הטרור האיסלאמי בעולם.
על רקע זה יש לבחון את "תכנית השלום הסעודית", שהיא מלכודת פתאים שרבים כבר נפלו לתוכה.

 

סעודיה כ"חור שחור"


התכנית הסעודית,   נולדה בסעודה אליה הזמין יורש העצר הסעודי את פרשן הניו יורק טיימס תום פרידמן. פרידמן הוא העיתונאי הנחשב למשפיע ביותר בארצות הברית. אומרים שכל נשיא אמריקני קורא את המאמר שלו מדי בוקר לפני כל דבר אחר. לאחר ה-11 בספטמבר הצביע פרידמן, בשורה של  מאמרים, על העובדה שרוב המשתתפים בפיגוע ה-11 בספטמבר היו סעודים; על הכספים הרבים שזורמים מסעודיה לארגוני טרור בכל העולם ועוד.


באחד המאמרים אף קרא פרידמן לבוש להכריז על משטר חרום בתחומי האנרגיה, לקרוא לאמריקנים להנמיך את הטמפרטורות בחימום בתיהם ולהשתחרר מן התלות בנפט הסעודי. פרידמן היה אולי המשפיע ביותר, אך לא היחיד. שורה של פרשנים ומומחים הצביעו על החור השחור הזה הנקרא סעודיה. סעודיה היא בעיה לא רק בגלל התלות האמריקנית בנפט שלה. המשטר הסעודי הוא מצד אחד משטר איסלמי קיצוני המדכא באכזריות את  מתנגדיו. מצד שני הוא גם משטר מסואב, המחלק את כספי הנפט בין משפחת המלוכה והמקורבים לשלטון  בעוד ההמונים אינם זוכים אלא בפרורים. עצם קיומה של סעודיה תלוי בהגנה האמריקנית – הן מפני סאדם חוסיין ואיראן והן מפני חתרנים איסלאמיים המבקשים למוטט את שלטון המלוכה. זהו הרקע לכך שהסעודים הם רק "כאילו" בעלי ברית של האמריקנים. מאפשרים להם להחזיק בסיסים על אדמתם אך אסרו עליהם להשתמש בבסיסים אלה נגד אפגניסטן. שייכים לחזית נגד הטרור אך ממשיכים לשלם תמלוגים לכל ארגוני הטרור בעולם ומונעים מן האמריקנים מידע חיוני על הטרור.
ההתפכחות של האמריקנים מן האשליה שסעודיה היא בעלת ברית במלחמה בטרור הניעה את הסעודים למסע עצום של יחסי ציבור לשיפור תדמיתם. הסעודה של פרידמן עם יורש העצר היא חלק ממסע זה.

 

פרידמן מעלה רעיון

פרידמן  מספר  כי בשיחה עם יורש העצר,  עבדאללה  בן עבד אל-עזיז אל-סעוד העלה בפניו פרידמן רעיון מקורי:  יכריז יורש העצר כי אם תיסוג ישראל לגבולות 67 יסכימו חברות הליגה הערבית לכונן עמה יחסים דיפלומטיים ומסחריים מלאים ולספק  לה ערבויות בטחוניות.

ואז, מספר פרידמן , הסתכל בו יורש העצר  בתדהמה ושאל: "האם פרצת את שולחן הכתיבה שלי?". הוא הסביר  כי ממש דברים ברוח הצעתו של פרידמן מוכנים  בנאום כתוב שהוא מבקש לשאת.

את לבו של פרידמן, שבשבת רוח ידועה, הוא קנה.  פרידמן שכח לפתע כל מה שהוא עצמו כתב נגד הסעודים. כל מה שהיה לו להגיד הוא שיורש העצר "נחשב לאומני יותר מכל המנהיגים הסעודים ופחות מושחת מהם". לכן, אם יישא את הנאום עם רעיונותיו של פרידמן, (כך חשב םרידמן שהרעיון הוא שלו) תהיה לו השפעה על דעת הקהל הערבית והישראלית. פרידמן כבר שכח מה ערכן של הבטחות ערביות וערבויות ערביות. אפילו את הלוקש שהאכיל אותו יורש העצר בתשובה לשאלה מדוע הסעודים לא התנצלו עד כה  על מעורבותם של 15 סעודים בהתקפה על בנייני התאומים הוא בלע.  יורש העצר אמר: "ראינו בהתקפה של בן לאדן גם התקפה עלינו".

 

התוכנית צוברת תאוצה


העובדה שפרידמן אכל את הלוקש הזה עודדה את הסעודים והם ראו בה סדק דרכו יוכלו להשפיע על דעת הקהל האמריקנית. התוכנית צברה עד מהרה תאוצה, קרמה עור וגידים. תמורת נסיגת ישראל  לגבולות 67 הם מוכנים שכל מדינות ערב יקיימו יחסי נורמליזציה עם ישראל. הם מוכנים ברוב טובם להכיר בריבונות ישראלית על הכותל ועל שכונות יהודיות במזרח ירושלים, מוכנים לחילופי שטחים ועוד ועוד. ועוד פרט קטן ובלתי חשוב: כל הפליטים צריכים לחזור למקומותיהם ביפו, ברמלה בעכו ובכל פינה אחרת.

על התוכנית ברךכמובן ייד ערפאת וכמה מדינות ערביות. מסוממי השלום בישראל שוב הרימו ראש והם  כבר מוכנים לקבל אותה. שמעון פרס הגיב בהתלהבות  ובשיחותיו באירופה קרא לאירופים לקדם אותה. והחמור מכל: ארצות הברית החלה במגעים כדי לקדם את התוכנית. זה נשמע אידאלי: הסעודים יירגעו, דעת הקהל האמריקנית תרגע, המזרח התיכון יהיה רגוע על חשבון ישראל ובוש יתפנה לטפל בסכנה העיראקית. את הסקאדים אנחנו נחטוף.  והנשיא משה קצב, שאינו מחמיץ אף הזדמנות לומר משהו על כל נושא, הכריז כי "כל הצעה בעולם הערבי שרוצה לחיות איתנו בשלום, זו הצעה שצריך לעודד אותה".

Y

 תואפיק חמיד מרצה על השקפותיו

על תמיכת ציפי לבני בתכנית ראה

כורת הראשים המלכותי בסעודיה

החיים הטובים של כורת הראשים המלכותי בסעודיה

איך דיבר פרץ עם עמיתו האמריקני

האנגלית של שר הביטחון היא לא אוכספורדית, אם לדבר בלשון המעטה. זה לא הרתיע אותו מלצאת לארצות הברית ולהפגש שם עם עמיתו האמריקני.

איך קיים שם פרץ מגעים עם האנגלית העילגת שלו?

אי אפשר בלי לחזור לבדיחות דוד לוי, שגם האנגלית שלו לא היתה ברמה של אבא אבן.

אחת הבדיחות מספרת כי לפני צאתו לביקור בבית הלבן שאל את מקורביו מה עליו לעשות. אחד מהם אמר לו: דע לך שאנגלית היא בעצם כמו עברית. אם תדבר עברית לאט, כולם יבינו אותך.

דוד לוי הפנים את העצה הזו ויישם אותה עם בואו לארצות הברית. יצא מן המלון, הזמין מונית ואמר לנהג, לאט לאט: ב-ב-ק-ש-ה קח או-תי ל-ב-ית ה-ל-בן. הנהג הבין מייד והסיע את לוי ליעד. כאן ביקש ממנו דוד לוי, באותה דרך, להמתין לו ונסע עם אותו נהג בחזרה למלונו.

ברידתו מן המונית שאל לוי את הנהג: מ-א-פה א-תה?

השיב הנהג: מה זאת אומרת מאפה אני אתה לא מכיר אותי? אני הרי מקרית שמונה.

דוד לוי: אז למה לא אמרת לי מייד. לא הייתי מתאמץ לדבר אתך אנגלית והיינו מדברים עברית.

לשבחו של דוד לוי אפשר לומר שהוא ידע לפחות להתבטא היטב בצרפתית. דוד לוי גם הפגין הבנה מדינית והצבעתו בממשלה בכמה צמתי הכרעה חשובים היתה שקולה ונבונה. מה שקשה להגיד על אמיר פרץ.

אגב, האנגלית של אבא אבן שהיה שגריר ישראל באו" ם ושר החוץ היתה גבוהה כל כך שספרו כי בכל נאום שנשא באו" ם החזיק השגריר הבריטי את מילון אוכספורד הגדול כדי להבין מה הוא אומר.

מי אשם בבורות של בני הנוער

לפני זמן מה קיימתי שיחה עם קבוצת נשים משכילות, המשתתפות עמי בקורס ליהדות. כולן חילוניות, כולן שייכות לדור שעדיין ידע ואהב תנ"ך. כולן מודעות לחשיבות של שיבה למקורות.


במהלך השיחה העליתי את השאלה מה קרה לתנ"ך שהפך להיות בחזקת ספר זר לנוער שלנו. איפה הימים שבכל בית ספר (חילוני) שיננו לבגרות 200 פרקי תנ" ך. מה נותר מתכנית הלימודים בתודעה יהודית שעיצב שר החינוך הראשון (החילוני) בן ציון דינור שקבע: " יש לטפח בילדים את ההכרה כי שקידת היהודים על לימוד התורה, אמונתם בנצח ישראל, קשריהם הבלתי פוסקים עם מולדתם ואמונתם בגאולה, הם שהביאוהו למולדתנו ולהקמת המדינה" .
אחת המשתתפות בשיחה ענתה לי בלי היסוס: הדתיים אשמים. הם ניכסו לעצמם את יהדות וגרמו להתרחקות הנוער מכל דבר שריח יהודי נודף ממנו. התשובה הזו הרגיזה אותי ושאלתי: ואולי גם הכיבוש אשם? ואולןי המתנחלים? והתשובה היתה (בכל הרצינות): כן, גם הם.

והנה בימים אלה אני קורא בעיתון על סקר שנערך בקרב תלמידי חטיבות ביניים בירושלים. מן הסקר נתברר כי 34 אחוז מן הנשאלים לא ידעו מיהו חוזה המדינה, 11 אחוז לא ידעו מי היה ראש הממשלה הראשון, 80 אחוז לא ידעו מהם ראשי התיבות רש" י. הסקר נערך בקרב 274 תלמידי חטיבות הביניים בירושלים.

הלאה הכיבוש.

ראה: התנ"ך של השומר הצעיר שהוציאו מתוכו את שם אלוהים

       מה היו מטרות החינוך ומה נותר מהן

מורה דרך למי שאופנועו נגנב

רפי הוא החשמלאי שלי. בחור כארז. מופיע תמיד בזמן. עובד בשקט ובמהירות. תמיד עבודה נקיה ומקצועית. מחירים הוגנים. תענוג לעבוד אתו.

בשבוע שעבר הזמנתי אותו לבצע כמה תיקונים בביתי ולהפתעתי לא הגיע בזמן. לאחר כמה שעות התקשר וכששאלתי מה קרה השיב: אל תשאל. גנבו לי את האופנוע. בלעדיו אני כמו בלי רגליים.

לאחר יום הגיע רכוב על אפונוע חדש וזה סיפורו:

" זה קרה במוצאי שבת לפני שבועיים. בלילה שמעתי שמתניעים איזה אופנוע ליד הבית שלי אך לא חשדתי.

קמתי בבוקר ואין אופנוע. זה היה אופנוע "גנדינג – 250" של חברת "קינקו". קניתי אותו רק לפני חודש וחצי. הוא עלה לי 24 אלף שקל ב-10 תשלומים.

" הגשתי תלונה בתחנת המשטרה בדרך לוד. אמרו לי תשאיר פרטים וזהו. ואיך יחזור אלי האופנוע? השוטר הציע: תעשה סיבוב בפארק. אולי נטשו אותו שם. סיירתי שעה שעתיים ולא היה סימן לאופנוע. לא עשיתי ביטוח מקיף. ביטוח חובה עולה 3000 שקל. ביטוח מקיף זה עוד אלפיים. בביטוח מקיף הם דורשים לשים אזעקה ושני מנעולים ולקשור לעמוד. זה צריך לעלות עוד אלפיים. ואם שמים אזעקה ומנעולים לא צריך ביטוח כי לא גונבים.

" אני לא יכול לעבוד בלי אופנוע. רציתי לקנות יד שניה אבל אז דורשים ממך מזומן שלא היה לי. החלטתי לקנות עוד פעם אופנוע חדש שאפשר לשלם עליו בתשלומים. את האופנוע קניתי ביום חמישי וביום שישי מישהו התקשר אלי לנייד, שאת מספרו מצא כנראה בכרטיסי הביקור שנמצאו במושב של האופנוע. הוא דיבר עברית במבטא ערבי. שאל אם יש לידי מישהו דובר ערבית. היה אכן מישהו כזה.

" המטלפן אמר: "אם אתה רוצה את האופנוע תשלם שש אלף שקל". אמרתי שאני מוכן אמרו לי תבוא לקבל אותו ברמאללה. חששתי שזו מלכודת בה ירצחו אותי או שזה סתם עוקץ שיקחו את הכסף ולא יתנו כלום בתמורה. התקשרתי למשטרה והודעתי להם על העניין. ואיזו מוקדנית אמרה לי: אנחנו לא נכנסים לשם – תוותר.

" בינתיים שמעתי שיש מישהו, יהודי, שמתווך במקרים כאלה. הוא הסכים לבצע את התיווך. יצאנו עמו, אני יחד עם שני בני משפחה שלי שיש להם נשק ברישיון. הגענו לתחנת דלק הסמוכה למודיעין ובטלפון הודיעו לנו שהאופנוע מועבר במיניבוס ויגיע לנקודת המסירה בתוך 20 דקות.

הנקודה שנבחרה להעברת האופנוע נמצאה בכפר פלסטיני הסמוך לגבול ישראל. כשהבעתי חשש להיכנס לשם הרגיע אותי המתווך ואמר שהוא מכיר את המקום ואת האנשים החיים שם.

למרות דברי ההרגעה של המתווך די חששתי ללכת לשם. כשנכנסנו לכפר נתקפתי פחד אימים. בכפר היתה התגודדות של עשרות ערבים ואולי יותר. אתה רואה לפניך ערבי עומד עם ידיו מאחוריו ואתה לא יודע אם הוא מחזיק סכין או שהוא מתגרד.

" המתווך ניגש למישהו ואז הראו לי את האופנוע. זיהיתי אותו מייד לפי הסבל שיש לי. שילמתי ואז הורידו את האופנוע מן המיניבוס. אחד מאלה שבאתי עמם, שהיה חמוש, העביר את האופנוע לתחנת הדלק שבשטח ישראל (אני פחדתי לרכב על האופנוע לבד בתוך הכפר).

האופנוע היה במצב תקין אך ללא ביטוח וללא מספר זיהוי. ניסיתי לסדר בטלפון ביטוח לנסיעה הזו אך אמרו לי שאי אפשר לסדר ביטוח כזה בטלפון. בלית ברירה נסעתי וכל הדרך שקשקתי.

רפי עם האופנוע שהוחזר. למרות החזרתו הפסיד    ש"ח. (צילום: זאב גלילי)

רפי עם האופנוע שהוחזר. למרות החזרתו הפסיד 11,00 ש"ח. (צילום: זאב גלילי)

עכשיו אני תקוע עם שני אופנועים – החדש והישן. שניהם מאותו דגם. אבל את הישן שבסך הכל שרת אותי כמה ודשים אני יכול למכור ב-20500 למרות שעשיתי בו רק 1600 קילומטר. הנזקים שלי מהפרשה הסתכמו כך: 6000 לגנבים 500 למיניבוס שהביא את האופנוע, 200 שקל לאיזה ערבי שיום קודם ניסה להוציא את האופנוע ללא הצלחה, הפחת על המחיר שאקבל בעד האופנוע שנגנב והוצאות תיקון הנזקים. בסך הכל הפסדתי כ-11000 שקל – לתפארת מדינת ישראל.

ההתעללות הבלתי נסבלת בעובדים הזרים

רב גונדר יעקב גנות,שנפסל לכהונת מפכ" ל המשטרה זכה לשבחים על השגיו בעבר וביניהם הקמת משטרת ההגירה * בפועל הקים יחידה של ציידי אדם שהיכתה, רמסה זכויות אדם והפכה את חיי העובדים הזרים לגהינום * האם היינו צריכים מפכ" ל כזה

 

ביטול מינויו של רב גונדר יעקב גנות למפכ" ל המשטרה היה מלווה בהבעות צער ומילות שבח של אלה שביקשו למנות אותו, ובראשם אבי דיכטר. מה רוצים מן האיש שעשה מעשי גבורה, הוכיח עצמו כאיש ארגון יעיל בתפקידיו כראש מנהלת ההגירה הראשון ונציב שרות בית הסוהר. והכל בגלל איזה כתם אפלולי ש" כבר מלאו לו בר מצווה" לפי לשון הפז של דיכטר.

האם הוא ראוי לשבחים שהרעיפו עליו?

על הקמת " מינהלת ההגירה" הודיע שרון באוגוסט 2002 . עצם ההחלטה טעונה בדיקה, אם לא היתה נגועה בשחיתות, כמו כל מעשיו של שרון בשנים אלו. המשימה של המנהלת הוגדרה כ" צמצום מספר השוהים הבלתי חוקיים בישראל" . הגוף העיקרי עליו הוטל ליישם את ההחלטה היה משטרת ישראל שהקימה את מה שנקרא " משטרת ההגירה" בראשה הועמד גנות.

מינהלת ההגירה דיווחה לממשלה ולכנסת כי בין ספטמבר 2002 ועד סוף 2003 – בתקופה שברובה כיהן גנות – עזבו את הארץ 77,535 עובדים זרים – שני שליש " מרצונם" ושליש אחד " הורחקו" . אבל מבקר המדינה בדו"ח מ-2005 קבע כי בהעדר נוהל עבודה תקין התבסס הדיווח על מידע לא מדויק.

האם בעיית העובדים הזרים נפתרה? כל אדם המסתכל סביבו יכול להשיב על השאלה. אתרי העבודה בבנין ובחקלאות ובעשרות משקי בית מלאים עובדים זרים. ספק אם מישהו יודע את מספרם..

שאלה עוד יותר אקוטית היא האם התגברנו על החרפה של סחר בנשים? האם כבר ירדנו מרשימת המדינות המתועבות המתייחסות בשוויון נפש לעבדות המודרנית? התשובה שלילית והאמריקנים מזכירים לנו זאת מדי פעם.

מה נשתנה איפוא מאז הוקמה "מינהלת ההגירה" ? הדבר היחידי שהשתנה הוא שהפכנו מדינת משטרה דרקונית כלפי אחת האוכלוסיה החלשה ביותר במדינה. מדינה שפועלת בה יחידה של ציידי אדם.

למרבית המזל יש עדיין במדינת ישראל יהודים שמצוות " ואהבת לרעך כמוך" עדיין מדברת אליהם ועל פי הפרשנות של חז" ל שרעך הוא גם הגר שבשעריך.

שורה של ארגונים המנסים לסייע לעובדים זרים עוקבים אחרי פעולת משטרת ההגירה. הם מדווחים על עשרות מקרים של הכאת עובדים זרים על ידי שוטרים, פריצחה לדירותיהם באישון לילה, פגיעה ברכושם ושלילת זכויותיהם המשפטיות של המועמדים לגרוש. כל זה בתקופת גנות.

הסוציולוגית ד" ר רבקה נוימן החוקרת את הנושא כתבה: " מה שהושג בשנה האחרונה זה השלטת משטר טרור והפיכת חיים של מהגרי העבודה לגהינום" .

" מה מסתתר מאחורי הקיר"

למשטרת ההגירה יש גאוות יחידה, אם לשפוט לפי סיפורי הגבורה שמתוארים באתר שלהם. כך, למשל, מסופר על שוטרים שהגיעו לבית חשוד ולאחר בדיקה נתברר שהשוהים בו הם חוקיים. מפקד הפעולה, פקד אליאור חפיף, נתגלה כבעל תושיה. הוא ערך בדיקה יסודית ואז גילה באחד החדרים אריחי חרסינה שנראו כאילו הודבקו מחדש. הוא הסיר את האריחים ומאחוריהם נתגלה חדרון צר ובו מסתתר " נתין זר לא חוקי ממולדביה" . הסיפור נסתיים בהפי אנד. הנתין נעצר ויתר הדיירים בבית שידעו על המסתור עוכבו לחקירה.

אין ספק שלפקד חפיף מגיע צל" ש על גילוי דבקות במטרה, מעל ומעבר לדרישות התפקיד.

ואילו אני מסרב אפילו להעלות על הכתב איזו אסוציאציה עורר בי הבונקר הזה בו הסתתר אדם נרדף.

מי מרוויח מן העובדים הזרים

לפי דיווח שנמסר לוועדת העובדים הזרים של הכנסת מגלגלת תעשיית העובדים הזרים 300 מיליון דולר בשנה. האומדן נעשה על פי חישוב שכל עובד זר משלם דמי תיווך (האסור על פי החוק) שנע בין 10000 ו-18000 דולר. הואיל ובשנת 2006 התחלפו 30000 עובדים זרים המכפלה נותנת את המספר הזה.

גביית דמי התיווך גם מניעה מעבידים רבים לתבוע יותר עובדים מן הדרוש בגלל הרווח מדמי התיווך. בדיון שנערך אמר חבר הכנסת רן כהן " רק כשאראה את המעסיק הראשון נכנס לכלא אדע שהמדינה מתחילה להתייחס לעסק הזה ברצינות" .

" אני מתביישת להיות אזרחית מדינת ישראל"

את הסיפור הזה שמעתי לפני כשנתיים מפי אחת הקוראות שביקשה לשמור על עילום שמה. עכשיו הגיע זמנו של הסיפור להתפרסם.

" בימים אלה חשתי לראשונה בושה להיות אזרחית מדינת ישראל. מה שגרם לי להתבייש הוא היחס הנבזי שלנו כלפי העובדים הזרים, והמעשה הנפשע שעשו לעוזרת הנאמנה שלי, שאקרא לה רגינה.

" אנו מתגוררים במרכז הארץ. יש לנו דירה נאה, ילדים בוגרים ושנינו עובדים ועבדנו כל השנים כל אחד במקצועו. תמיד נזקקנו לעוזרת בביתנו. אנו כבר די מבוגרים, רואים את האור של הפנסיה בקצה המנהרה. אנו זקוקים לעוזרת כי אנחנו עדיין עובדים, כי הכוחות כבר לא מה שהיו וכי אחרי ביקור הנכדים בבית צריך מישהו שיסדר את הפוגרום הקטן שהם עושים.

" לפני כעשר שנים עזבה אותנו עוזרת שליוותה אותנו שנים רבות ונתברר לנו שהזמנים השתנו. פנינו ללשכות עבודה ומתווכים למיניהם. שלחו לנו עוזרות שהתנהגו כאילו הן עושות טובה שהן באות לביתנו. הציגו תנאים בלתי סבירים. הפעילו את הרדיו או הטלוויזיה ברעש מחריש אוזניים. נהגו בחוצפה, והשתמשו בקוסמטיקה שלי ולעתים גם בבגדיי בלי לבקש רשות.

" העוזרות התחלפו חדשות לבקרים וכל אחת היתה גרועה מחברתה. אז באה הישועה בדמותה של רגינה. אשה נאה בשנות הארבעים לחייה. תחילה סברנו כי היא עולה חדשה מברית המועצות. היא דיברה אנגלית מצוינת וכך תקשרנו. במרוצת הזמן גם למדה עברית לא רעה. הייתה מגיעה לעבודה בדייקנות של שעון שוויצרי. אט אט התקרבנו ולמדנו לדעת כי היא באה מאחת הרפובליקות האיסלמיות הנידחות של ברית המועצות. היא בוגרת אוניברסיטה בספרות אנגלית והגיעה לארץ כדי לממן את לימודי בנותיה באוניברסיטה. שילמנו לה את השכר הרגיל שמשלמים לעוזרות ישראליות וגם הוספנו בונוסים.

" כשמשטרת ההגירה התחילה לעסוק בציד אדם ברחובות למדנו לדעת על מצוקותיה. היא נאלצת להסתתר. נמנעה מלנסוע באוטובוסים כי שמעה שציידי משטרת ההגירה עוצרים אוטובוסים ובודקים את נוסעיהם. הלכה ברחוב צמודה לקירות. השתדלה ללמוד עברית כדי להסתיר את זהותה. החזיקה כל העת את כספה על גופה כדי שאם ילכדוה לא יישאר הכסף מאחור. סיפרה לנו שקשייה הולכים וגדלים. אינה יכולה להעביר כסף למשפחתה כי הבנקים אינם מאפשרים זאת בלי הצגת דרכון בעל תוקף. נאלצה להיעזר במתווכים שנוטלים עמלות של נשך. נתונה כל העת לחרדות ולסחיטות של בעלי אגרוף ולחרדה העיקרית מציידי האדם הפורצים לדירות באישון לילה.

" השבוע טילפנה להגיד לנו שלכדו אותה. איבדנו עוזרת מעולה וידידה טובה. למשטרת ההגירה אני יכולה לומר כי לכידתה וגרושה של רגינה לא הוסיפה אפילו מקום עבודה אחד לישראלי. מה שעשיתם הוא שהעשרתם עוד את קופת המאפיה הרוסית שתכין לה ניירות מזוייפים שיאפשרו לה לחזור ארצה. ואת המתווכים שיביאו אותה. ועל העבודה הנבזית שאתם עושים אתם עוד מקבלים שכר מן המסים שאני משלמת" .