הישראלים שחתמו על עלילת הדם של ה-LANCET

 עידכון אחרון: 29 ביולי 2014   13.30;  30 ביולי  12.30

עם חידוש הירי הבוקר על עוטף עזה הגיע הזמן להחליט: התנתקות. אין שום היגיון שצה"ל יגן על קומץ ישובים שהחליטו לחיות דווקא ליד הרצועה. להתנתק. זה הצליח בגוש קטיף. אין שום סיבה שזה לא יצליח בעוטף.[ 8.8.14 – 8.30]

כתב העת המדעי LANCET , הנחשב לכתב העת המוביל בעולם בנושאי מחקר רפואי, פרסם בימים אלה מאמר מתועב, המצטרף לשורה הארוכה של עלילות הדם שפורסמו מאז ומעולם על יהודים ועל מדינת ישראל.

על המאמר חתומים 24 רופאים מאיטליה, בריטניה ומדינות אחרות. המאמר הכאילו מדעי נכתב בניגוד לכל כללי הכתיבה המדעית שכתב העת הבריטי משתבח בהם. הוא כולל כאילו עובדות מחרידות על  תוצאות הפעילות הישראלית בעזה בלי להביא מראי מקום והוכחות.

למאמר צורף גילוי דעת בו נאמר בין היתר בין היתר:
"ישראל מבצעת מעשי טבח איומים ופשעים נגד האנושות. העולם חייב לנקוט סנקציות מיידיות נגד ישראל, כולל הפסקת כל סחר והסכמי שיתוף פעולה עם אירופה.

"אנו קוראים לעולם לא לשתוק יותר. עזה לכודה במצור והתושבים נהרגים על ידי אחד ממכונות המלחמה הצבאיות המודרניות, הגדולות והמתוחכמות בעולם".
מה שמעניין בפרסום הזה הוא שכתב עת המוקדש כאילו אך ורק למחקר מדעי נרתם למכונת התעמולה החמאסית. ובפרסום המתכסה באיצטלה מדעית פשוט מעליל על ישראל עלילת דם. על כך הגיבו רופאים ישראלים במחאה. 

לעומת המחאה שנשמעה בקול ענות חלושה הצטרפו לעלילה שורה ארוכה של אנשי אקדמיה ישראלים. לחלקם אין שום קשר לרפואה ומחקר מדעי.
עברנו על שתי רשימות של ישראלים החתומים ומצאנו בין החותמים את האישים הבאים:

[הערה: ראה תגובתו של הקורא יואב למטה. מדובר בשתי רשימות שונות].

אודי אדיב חלוץ הבגידה הישראלית. בשנות השבעים יצר אדיב קשר עם סוכן סורי, פלסטיני חבר אש"ף. אדיב נסע לדמשק, שם שיתף את הסורים בידיעותיו הצבאיות ועבר אימוני חבלה. לאחר מכן הוא שב לישראל. על פי התוכנית, היו אמורים חברי החוליה לבצע פעולות חבלה כאשר ישדרו הסורים ברדיו מסרים מוצפנים. הוא נידון למאסר ממושך ולאחר שחרורו למד והצטרף לסגל האוניברסיטה הפתוחה.
על פעילותו ראה http://www.shabak.gov.il/heritage/affairs/Pages/israel-arab-spying-1972.aspx

אודי אדיב בידיעות אחרונות

אפרים דוידי הוא חבר הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית. הוצב ברשימתה של חד"ש לכנסת השש עשרה, לכנסת השבע עשרה ולכנסת השמונה עשרה. הוא נמנה עם מייסדי האתר הגדה השמאלית, אחד האתרים המרכזיים בשמאל הרדיקלי בישראל. דוידי תומך בחרם של הפלסטינים על תוצרת ההתנחלויות תוך התעלמות מהסכמי פריז.

אפרים דוידי

אפרים דוידי

חוה יבלונקה. היא חתמה על העצומה הבריטית הקוראת לחרם אקדמי נגד ישראל כתגובה על מדיניות ישראל בשטחים. נמנית עם יוזמי עצומה של אנשי אקדמיה ישראלים הקוראת לממשלה לאפשר לסטודנטים פלסטינים גישה חופשית ללימודים גבוהים.‏ חתמה על עצומה הקוראת לביטולה של תוכנית לשילובם של קציני צה"ל בבתי ספר תיכוניים.‏ חתמה על עצומת אקדמאים למען חד"ש בבחירות לכנסת ה-18.

חוה יבלונקה

חוה יבלונקה

תמר פלג שריק היא עורכת דין ופעילה ישראלית למען זכויות פלסטינים. ייצגה אלפי עצירים פלסטינים וסייעה לשחרור רבים מהם ממעצר. בשנת 1990 קיבלה בניו יורק אות הצטיינות מטעם ארגון Human Rights Watch, שהוענק לעשרה פעילי זכויות אדם מכל העולם.
ענת בילצקי. היא פרופסור בחוג לפילוסופיה של אוניברסיטת תל אביב ופעילתשמאל רדיקלי, כיהנה כיושב ראש ארגון "בצלם" בין השנים 2006-2001.

תמר פלג שריק

תמר פלג שריק

פרופסור עדי אופיר. פילוסוף פוסט ציוני ופוסט יהודי. ראה מאמרי עליו. http://www.zeevgalili.com/2010/11/11778

 1. * מתניה בן ארצי. אחיה של שרה נתניהו. פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה העברית ופעיל פוליטי בשמאל. 
 2. מיד לאחר מלחמת ששת הימים הוא גיבש את עמדתו ההפוכה מזאת של התנועה למען ארץ ישראל השלמה ויותר מאוחר נהג להגיע לפגישות של תנועת תכלת-אדום. בשנות ה-70 שירת במילואים באזור שכם ולבסוף ב-1980 הוא נשפט על סירוב לשרת בשטחים והוצב בקריה‏. בן ארצי נמנה עם התומכים בתנועת ארמגדון, המבקשת לעורר דיון ציבורי בנשק להשמדה המונית שבידי ישראל. מתניה בן ארצי נשוי ואב לשלושה. אחד מבניו הוא סרבן הגיוס יונתן בן ארצי‏[
פרופסור מתניה בן ארצי

פרופסור מתניה בן ארצי

 

 • גדי אלגזי. הוא פרופסור מן המניין בחוג להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, ופעיל חברתי ופוליטי ישראלי, חבר מזכירות חד"ש.  היה מיוזמי הקמת קבוצת התיכוניסטים, שחבריה הכריזו ב-1979 על סירובם לשרת בשטחים ("קבוצת ה-27"). הוא התגייס לצה"ל ולאחר שבעה סירובים חוזרים ונשנים לשרת בשטחים ותקופות מאסר קצרות, הועמד בדצמבר 1980 למשפט פומבי ונידון לשנת מאסר. לאחר מאבק ציבורי למען שחרורו, נאלץ הרמטכ"ל לקצר את מאסרו וחודש לאחר מכן הוא שוחרר משירות סדיר. הוא פעיל כיום בארגון תראבוט.
גדי אלגזי

גדי אלגזי

 

 • יהודה שנהב. פרופסור מן המניין בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית.  על הקשת ראה
 • http://www.zeevgalili.com/2005/10/251

 

יהודה שנהב

יהודה שנהב

 

 • חנה ספרן. נמנית עם המייסדות והפעילות המרכזיות בקואליציית נשים לשלום ונשים בשחור. בעבר חלקה את חייה עם בן זוג והיא חיה כיום עם בת-זוג. היא מגדירה את עצמה כלסבית כל עוד קיים דיכוי של החירות של נשים לבחור את סגנון החיים שלהן ולבטא את המיניות שלהן באופן חופשי. [ויקיפדיה]
חנה ספרן

חנה ספרן

המשותף לרוב החותמים הוא שהם מקבלים את שכרם ממשלם המיסים הישראלי.

האמת מאחורי מכתב הגינוי לישראל בכתב העת הרפואי The Lancet

פורסם בפייסבוק בשם ד"ר דביר דורי

להלן רוח הפרסום בכלי התקשורת: כתב העת הרפואי היוקרתי The Lancet פרסם בתאריך ה-23.7.2014 מאמר שעליו חתומים 24 רופאים ומדענים,המגנה בחריפות את פעילות צה"ל בעזה וקורא לעולם "לא לשתוק אל מול פשעי המלחמה של ישראל והטבח ההמוני שהיא מבצעת נגד אזרחים וילדים". בסיום המכתב הגלוי שפורסם במהדורה המקוונת של כתב העת, טוענים הרופאים כי "התנהגותה של ישראל מעליבה את המין האנושי, את האינטליגנציה ואת כבוד האדם. ישראל מבצעת מעשי טבח איומים ופשעים נגד האנושות". עד כאן.

אכן דברים קשים, אך חשוב להעמיד דברים בפרופורציה: ראשית כל, לא מדובר במאמר רפואי המתבצע תחת כללי מחקר אקדמי קפדניים ונתון למגבלות כגון ביקורת עמיתים, אלא במכתב פתוח שפורסם תחת מדור "התכתבות" וככזה אינו מבטא דבר זולת דעתו האישית של הכותב. אין מדובר בדבר חדש – כתבי עת רפואיים נוטים לעסוק במדורי ההתכתבות בנושאים אקטואלים שונים. כתב עת יוקרתי אף יותר מה-Lancet, ה-New England Journal of Medicine, אף הגדיל לעשות ובמהלך המירוץ לבחירות האחרונות בארה"ב פרסם מאמרים פרי-עטם של ברק אובמה ומיט רומני (יריבו למירוץ) בנושא תוכנית הביטוח הרפואי שהיתה על הפרק. יצויין שבמקרה המוזכר שני המאמרים פורסמו זה לצד זה באותה מהדורה, באופן שהקל על הקורא לעמוד על השוני הרב ביניהם ולראות את הדעה מול הדעה שכנגד, ומצער שה-Lancet מצא לנכון להפקיר את הזירה לדעה שמנגחת את ישראל ללא הצגת מאמר מהצד השני.

אך מעבר לכך, מהתמקדות במאמר עצמו (ובעיקר בזו שחיברה אותו) עולות מספר תהיות:

1. מחברת המכתב היא פרופסור פאולה מנדוקה (Paola Manduca), גנטיקאית בוגרת אוניברסיטת גנואה באיטליה, שעבדה בעבר בבית החולים "שיפא" בעזה. מחיפוש מהיר במאגרי המידע עולה שלפרופ' מנדוקה שני פרסומים מדעיים בלבד כמחברת ראשונה (נדיר מאוד אצל רופא או חוקר ברמת פרופסור). אחד מהם מחודש מאי האחרון, שבצורה רצופת טעויות והטיות מוצא קשר, כביכול, בין המצאות שרידי מתכות רעילות בשיער של ילודים בעלי מומים בעזה באזורים שהופצצו ע"י צה"ל. מיותר לציין שמאמר זה פורסם בכתב עת בעל שיעור חשיפה נמוך מזה של ה-Lancet בכמה סדרי גודל. באופן פרדוקסלי, "המאמר" היחיד שמצטט את אותו מחקר של פרופ' מנדוקה (חשוב לציין שאיכות ורלוונטיות מאמרים רפואיים נמדדת בין השאר לפי מספר הפעמים בהם ציטטו אותם) הוא לא אחר מאשר… אותו מכתב נאצה שפורסם ב-Lancet (או במילים פשוטות – גם הכפישה, וגם לא שכחה לפרסם את עצמה בדלת האחורית). צר לי, אך לא יכולתי להשתחרר מההרגשה שעל ידי פרובוקציה והשתלחות חסרת רסן בממשלת ישראל ובצה"ל ותחת אצטלה של דאגה לבריאות הציבור ולזכויות אדם פרופסור מנדוקה השתחלה לכתב עת יוקרתי (שסביר להניח שלעולם לא היה מפרסם מאמר מדעי-רפואי שלה) בעיקר כדי לפרסם בצורה צינית מאמר קודם שלה.

2. בכל מאמר רפואי נדרש המחבר להצהיר על ניגוד עניינים, וזאת כדי לתת לקורא ולמבקרים הזדמנות להתרשם האם יש חשש שאינטרסים שונים (כספיים בדרך כלל) הצליחו להשפיע בצורה כלשהי על מסקנות המחקר. תמוהה בעיני העובדה שפרופ' מנדוקה הצהירה באותו מאמר קודם שפרסמה בחודש מאי שאין לה שום ניגוד עניינים כלשהו, ולא טרחה להבהיר שבתור נציגת ארגון Medical Aid for Palestinians (שנוטל לכיסו 10% מכל התרומות המגיעות אליו, כך לפי אתר הארגון) יש לה אינטרס להגברת התרומות לארגון (וכפועל יוצא העלאת שכרה החודשי), בין השאר על-ידי מאמרים פסבדו-מדעיים מעין אלה. חשוב לציין שהצהרה כוזבת זו מהווה עברה חמורה על כללי האתיקה המדעית-רפואית, וכשלעצמה מהווה עילה מספקת לפסילת מסקנות המאמר. גם במכתב הפתוח שפורסם ב-Lancet פרופ' מנדוקה מדווחת שאין לה אינטרסים מתחרים. התמונה שצירפתי, בה פרופ' מנדוקה נראית רביעית משמאל, מוכיחה אחרת.

3. גם אם נניח לשפה המכפישה, המשתלחת, והלא מדעית בעליל באותו "מכתב פתוח לתושבי עזה" שפורסם ב-Lancet השזורה בו בכל משפט (להלן מספר "פנינים": "טבח", "שימוש בגז", "פשע מלחמה", "…בצורה מכוונת להרוס חיים של חפים מפשע", "עזה נהרגת על ידי אחת ממכונות המלחמה הגדולות והמתוחכמות בעולם"), גולת הכותרת בעיני באותו מכתב פתוח היא המשפט: "התנהגות ישראל היא עלבון לאנושיות, לאינטיליגנציה, לכבודנו, ולאתיקה המקצועית שלנו". גם אם נניח לכל ההפרות הישירות והעקיפות של כללי האתיקה המקצועית אותן הזכרתי, יהיה מעניין להסתכל על רשימת האזכורים אותה מצרפת פרופ' מנדוקה למכתב הפתוח: שישה מקורות בלבד, וארבעה אם לא נתחשב במאמר הקודם שלה או של Naim Awny-עמיתה למחקרים קודמים ועובד רשות האנרגיה הפלסטינית. מקור אחד מדו"ח של אונר"א (שבבית ספר השייך לארגון זה התגלו בסבב הנוכחי אמצעי לחימה מוסתרים של חמאס), מקור אחד של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מע'ן", ומקור אחר מכתבת אינטרנט שככל הנראה מטרתה היא לקדם שלום אזורי במזרח התיכון – וזאת בשל כותרתה: "כבוד או מוות – אסור לנו להיכנע עכשיו…"

למעשה המקור היחידי שלא נגוע באינטרסים זרים הוא מתוך דו"ח של הסוכנות לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם, הסוקר בצורה עובדתית ומבלי להפנות אצבע מאשימה (באופן יחסי) את התדלדלות המשאבים כתוצאה מהסגר על עזה.

אני אמנם איני יכול להתהדר בתואר פרופסור. אדרבא, אני נמצא רק בתחילת דרכי כרופא ועתידי המקצועי עוד נכון לפני. אך מאוד מעציב שאנשים שכן מתהדרים בתואר זה מנסים ליצוק תוכן פסבדו-מדעי להכפשות ולשקרים שכל מטרתם היא ליטול מאיתנו באמצעי לחץ וחרם את זכותנו להגנה עצמית, וזאת תוך כדי אינטרסים זרים ורצון לפרסום עצמי תוך כדי ניצול ציני של סבלם של אותם חפים מפשע מבין הפלסטינים שנפגעו בלחימה בסבב הנוכחי. בלשונם הפילו עצמם.

ומעציב עוד יותר שכתב עת מכובד כמו ה-Lancet נתן במה לפרסום רווי האינטרסים זה. למרות שמדובר במדור "התכתבות", בשל רגישות הנושא היה ראוי לבדוק מי ומה עומדים מאחורי המכתב.

ד"ר דביר דורי

 

קישורים

מאמרים על אבטו אנטישמיות

סמי מיכאל "מבין את החמאס"

http://www.zeevgalili.com/2012/06/16861

עמוס עוז מנהל משא ומתן עם חאלד משעל

http://www.zeevgalili.com/2010/06/9124

כל הכבוד לטלי פחימה

http://www.zeevgalili.com/2008/03/667

חייל שלא אנס פלסטינית הוא גזען

http://www.zeevgalili.com/2008/01/560

עמירה הס כדוברת חמאס

http://www.zeevgalili.com/2007/09/470

גרפיקאים כמעצבי התודעה

http://www.zeevgalili.com/2007/05/421

מעצב פניה המכוערות של ישראל

http://www.zeevgalili.com/2005/07/271

הפתולוגיה היהודית מאוסלו עד וינוגראד

http://www.zeevgalili.com/2007/05/417

מעלילת בייליס עד פרשת טואף

http://www.zeevgalili.com/2007/02/387

מיוסף טרומפלדור עד יוסף נחמני

http://www.zeevgalili.com/2007/01/378

עכברושי שלום עכשיו נוברים בהתנחלויות

http://www.zeevgalili.com/2006/06/332

על העיוורון של עמוס עוז וחבריו

http://www.zeevgalili.com/2006/04/11737

גן עדן עכשיו סרט ישראלי המפאר את המתאבדים

http://www.zeevgalili.com/2006/01/14851

כלבים חשובים ממתנחלים

http://www.zeevgalili.com/2005/11/11628

איך הפכה שירת האגן הגווע לזירת הפשע הציוני

http://www.zeevgalili.com/2005/10/248

הפתולוגיה של הקשת המזרחית

http://www.zeevgalili.com/2005/10/251

חני נחמיאס חומלת על כלבי גוש קטיף

http://www.zeevgalili.com/2005/10/11053

הפתולוגיה של הגרפיקה הישראלית

http://www.zeevgalili.com/2004/05/292

משיחי השלום של השמאל וחמוריהם

http://www.zeevgalili.com/2004/04/314

 

הקטסטרופות של ד"ר מנחם קליין

http://www.zeevgalili.com/2004/02/320

 בין זברה מעופפת לשמאל הפנאטי

http://www.zeevgalili.com/2000/08/69

 

 להלן רשימה  של חלק מן החותמים הישראלים על המסמך המתועב:

רשימת הישראלים שתמכו ב"מחקר" [או שמופיעים בהפניה]

rof. Rachel Giora, Tel Aviv University
Prof. Emmanuel Farjoun, Hebrew University
Professor Nadera Shalhoub-Kevorkian, Hebrew University
Dr. Kobi Snitz, Weizmann Institute of Science, Israel
Dr. Anat Matar, Tel Aviv University
Dr Efrat Ben-Zeev, Ruppin Academic Center
Prof. As’ad Ghanem, Haifa University
Prof. Anat Biletzki, Tel Aviv University
Prof. Adi Ophir, Tel Aviv University
Dr. Ovadia Ezra, Tel Aviv University
Prof. Zvi Tauber, Tel Aviv University
Prof. Vered Kraus, Haifa University
Dr. Yuval Yonay, Haifa University
Prof. Oded Goldreich, Weizman Institute
Prof. Dana Ron, Tel Aviv University
Prof. Gadi Algazi, Tel Aviv University
Professor Mira Ariel, Tel Aviv University
Professor Idan Landau, Ben Gurion University
Professor As’ad Ghanem, Haifa University
Dr. Ayelet Ben-Yishai, Haifa University
Prof. Micah Leshem, Haifa University
Dr. Ilan Saban, University of Haifa
Prof. Avishai Ehrlich, Academic College Tel Aviv Jaffa
Dr. Ivy Sichel, Hebrew University, Jerusalem
Prof. Yehuda Shenhav, TAU
Dr. Hannah Safran, The Academic College for Society and the Arts
Dr. Yael Ben-zvi, Ben-Gurion University
Prof. Dudy Tzfati, Hebrew University
Dr. Tikva Honig-Parnass, Jerusalem
Professor David Blanc, University
Dr. Haim Yacobi Bezalel, Ben Gurion University
Elizabeth Ritter, Ben-Gurion University
Paul Wexler, Professor Emeritus, Tel-Aviv University
Prof. Tal Siloni, Tel Aviv University
Prof. Amatzia Weisel, Tel Aviv University (retired)
Prof. Tamar Katriel, Haifa University
Dr. Haim Deuelle Luski, Tel Aviv University & Bezalel Academy of Art
Prof. Matania Ben-Artzi, Hebrew University
Dr. Roy Wagner, The Hebrew University of Jerusalem
Professor Uri Hadar, Tel Aviv University
Professor Shlomo Sand, Tel Aviv University
Professor Yuri Pines, The Hebrew University of Jerusalem
Amira Katz, Hebrew University Jerusalem
Prof. Julia Horvath, Tel-Aviv University
Dr. Arie M. Dubnov, University of Haifa
Dr. Raz Chen-Morris, Bar Ilan University
Dr. Amalia Sa’ar, University of Haifa
Dr. Zvi Schuldiner, Sapir College
Dr. Orly Lubin, Tel Aviv University
Yoav Beirach, Tel Aviv University
Prof. Colman Altman, Technion
Prof. Hubert Law-Yone, Technion
Dr. Udi Adiv, Open University
Dr. Efraim Davidi, Tel-Aviv University
Dr. Shakhar Rahav, University of Haifa
Dr. Aura Mor-Sommerfeld, Haifa University
Dr. Michael Dahan, Sapir College
Prof. Abraham Mansbach, Ben Gurion University
Dr. Carola Hilfrich, The Hebrew University
Prof. Freddie Rokem, Tel Aviv University
Dr. Dafna Hirsch, The Open University of Israel
Dr. Smadar Sharon, College of Management Academic Studies
Prof. Shai Lavi, Tel Aviv University
Prof. Issi Rosen-Zvi, Tel Aviv University
Prof. Nomi Erteschik-Shir, Ben-Gurion University
Tamar Pelleg Sryck, Tel Aviv, Human rights lawyer
Prof. Tova Rosen, Tel Aviv University
Prof. Eva Jablonka, Tel Aviv University
Dr. Halleli Pinson, Ben-Gurion University
Prof. Ramzi Suleiman, University of Haifa
Dr. Grit Schorch, Tel Aviv University
Prof. Rafi Greenberg, Tel Aviv University

 

עם סגירת הרשימה קיבלתי את הרשימה המקורית של אנשי אקדמיה ישראלים שחתמו על העצומה.[הרשימה הראשונה היא של אנשים שעצומת הלאנסט הפנתה אליה]. חלק מהאישים מופיעים בשתי הרשימות. גם כאן מדובר כמובן במקבלי משכורות מן הקופה הציבורית ובדמויות ידועות מן המימסד הרדיקאלי של האקדמיה הישראלית.

  

Prof. Rachel Giora, Tel Aviv University

Prof. Emmanuel Farjoun, Hebrew University

Professor Nadera Shalhoub-Kevorkian, Hebrew University

Dr. Kobi Snitz, Weizmann Institute of Science, Israel

Dr. Anat Matar, Tel Aviv University

Dr Efrat Ben-Zeev, Ruppin Academic Center

Prof. As’ad Ghanem, Haifa University

Prof. Anat Biletzki, Tel Aviv University

Prof. Adi Ophir, Tel Aviv University

Dr. Ovadia Ezra, Tel Aviv University

Prof. Zvi Tauber, Tel Aviv University

Prof. Vered Kraus, Haifa University

Dr. Yuval Yonay, Haifa University

Prof. Oded Goldreich, Weizman Institute

Prof. Dana Ron, Tel Aviv University

Prof. Gadi Algazi, Tel Aviv University

Professor Mira Ariel, Tel Aviv University

Professor Idan Landau, Ben Gurion University

Professor As’ad Ghanem, Haifa University

Dr. Ayelet Ben-Yishai, Haifa University

Prof. Micah Leshem, Haifa University

Dr. Ilan Saban, University of Haifa

Prof. Avishai Ehrlich, Academic College Tel Aviv Jaffa

Dr. Ivy Sichel, Hebrew University, Jerusalem

Prof. Yehuda Shenhav, TAU

Dr. Hannah Safran, The Academic College for Society and the Arts

Dr. Yael Ben-zvi, Ben-Gurion University

Prof. Dudy Tzfati, Hebrew University

Dr. Tikva Honig-Parnass, Jerusalem

Professor David Blanc, University

Dr. Haim Yacobi Bezalel, Ben Gurion University

Elizabeth Ritter, Ben-Gurion University

Paul Wexler, Professor Emeritus, Tel-Aviv University

Prof. Tal Siloni, Tel Aviv University

Prof. Amatzia Weisel, Tel Aviv University (retired)

Prof. Tamar Katriel, Haifa University

Dr. Haim Deuelle Luski, Tel Aviv University & Bezalel Academy of Art

Prof. Matania Ben-Artzi, Hebrew University

Dr. Roy Wagner, The Hebrew University of Jerusalem

Professor Uri Hadar, Tel Aviv University

Professor Shlomo Sand, Tel Aviv University

Professor Yuri Pines, The Hebrew University of Jerusalem

Amira Katz, Hebrew University Jerusalem

Prof. Julia Horvath, Tel-Aviv University

Dr. Arie M. Dubnov, University of Haifa

Dr. Raz Chen-Morris, Bar Ilan University

Dr. Amalia Sa’ar, University of Haifa

Dr. Zvi Schuldiner, Sapir College

Dr. Orly Lubin, Tel Aviv University

Yoav Beirach, Tel Aviv University

Prof. Colman Altman, Technion

Prof. Hubert Law-Yone, Technion

Dr. Udi Adiv, Open University

Dr. Efraim Davidi, Tel-Aviv University

Dr. Shakhar Rahav, University of Haifa

Dr. Aura Mor-Sommerfeld, Haifa University

Dr. Michael Dahan, Sapir College

Prof. Abraham Mansbach, Ben Gurion University

Dr. Carola Hilfrich, The Hebrew University

Prof. Freddie Rokem, Tel Aviv University

Dr. Dafna Hirsch, The Open University of Israel

Dr. Smadar Sharon, College of Management Academic Studies

Prof. Shai Lavi, Tel Aviv University

Prof. Issi Rosen-Zvi, Tel Aviv University

Prof. Nomi Erteschik-Shir, Ben-Gurion University

Tamar Pelleg Sryck, Tel Aviv, Human rights lawyer

Prof. Tova Rosen, Tel Aviv University

Prof. Eva Jablonka, Tel Aviv University

Dr. Halleli Pinson, Ben-Gurion University

Prof. Ramzi Suleiman, University of Haifa

Dr. Grit Schorch, Tel Aviv University

Prof. Rafi Greenberg, Tel Aviv University

 

 

 

 

 

 

ראה

עלילות דם בימים ההם ובזמן הזה

21 תגובות בנושא “הישראלים שחתמו על עלילת הדם של ה-LANCET

 1. יואב

  המכתב ב"לאנסט" מתועב, אך ראוי לציין שגיאה עובדתית – הישראלים חתומים על מכתב אחר, בקישור הבא:
  http://haimbresheeth.com/…/statement-by-israeli…/
  המכתב המקורי מה"לאנסט" הוא בקישור הזה:
  http://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736%2814…/fulltext

  אני מניח שמקור הבלבול הוא בכך שהמכתב המקורי מפנה למכתב דומה עליו חתומים אקדמאים רבים (אך לא פורסם בז'רנל מדעי נחשב), ובתורו, המכתב השני מפנה להצהרה של האקדמאים הישראלים.

  1. זאב גלילי מאת

   הקורא יואב צודק. ואכן הוספתי את הרשימה השניה המתייחסת למאמר ב"לאנצט". חלק מהשמות מופיעים בשתי הרשימות ועמדות החותמים עליהן דומות, כך שהשגיאה אינה גדולה כל כך.
   זאב גלילי

 2. תשובה ל"לנסט"

  האשמים בהרג הילדים בעזה- "הומניסטים" שעודדו את השמוש ב"מגן חי"

  האחראים הסמויים לשיטת "המגינים האנושיים" ולהרג ההדדי שבעטיה, הם אותם אנשים שפתו את הצד התוקף לבחור בהרג ילדיו שלו, בשמשם "מגנים אנושיים".
  מהי תולעת הפתיון שהצליחה להשיג השג נדיר כזה של הרג ילדים בידי (השולטים ב)הוריהם? תולעת הפתיון היא התמורה, הידועה מראש, למשתמשים בשיטת "המגן האנושי", שהרי ה"הומניסטים", באמצעות פסילת כל הרג באשר הוא, גרמו לכך שהפצת תמונות ילדים הרוגים תביא לדה-לגיטימציה של אותו צד שנאלץ להתגונן ע"י הרג ילדים, ולכבילת ידיו המגינות על ילדיו שלו. כך התעמולה ה"הומניסטית" הביאה את הצד התוקף להביא בחשבון שכאשר ישתמש בשיטת "המגן החי" הוא יבא על שכרו בזירה הבינלאומית: יונח לו להרוג גם בילדיו של הצד המותקף, באין מפריע.
  כל עוד תעמולתם של "הומניסטים" מתגמלת את השמוש בשיטת "המגינים החיים" הרי שאותם "הומניסטים" נושאים באשמת המשך השמוש במגנים חיים, ובקרבנותיה של השיטה הזאת,
  |
  ובכללם של המתחזים כ"הומניסטים" אשר בפועל שותפים באשמת רצח ילדים נמצא גם "לנסט". "לנסט" סיפק לג'יהאדיסטים-שאהידיסטים את חפצם, את המוטיבציה שלהם לרצוח, בפרסמו: "ישראל מבצעת מעשי טבח איומים ופשעים נגד האנושות".

 3. מדמוני אסף

  -כולי תקווה כי עם סיום המלחמה בערבים בני-השטן. תתפנה הממשלה יחד עם הכנסת להילחם בשטן עצמו.
  על כל הכוחות לשנס מותניים, ולמנוע עבודה ופרנסה של השטן בישראל.
  כל מי שרוצה להמשיך את המסע של היטלר יעשה זאת במוסדות להשכלה גבוהה בעזה ב:
  – אוניברסיטת "המנהרות"
  – אוניברסיטת "ילדי-המגן" של החמאס.
  – באוניברסיטת "השהיד"
  די למימון האנטישמיות ע"י משלם המיסים הישראלי.

 4. assafr

  אם אכן נכונה התגובה לעיל והאנשים המוזכרים ברשומה לא קשורים למכתב ל-Lancet, מן ההגינות למחוק את הרשומה הבלתי-מדוייקת בעליל, לא ?

 5. just-in

  מלחמות ישראל מאז ומעולם היו נגד עצמנו.המכבים נלחמו בעיקר נגד המתיונים וההורדוסים הם אלה שהביאו את רומא לירושלים..האקדמאים המוסריים והצדיקים הללו מוזמנים לעבור לגור בצרפת הידועה בחיבה ליהודים או בעזה שם מקבלים יהודים בזרועות פתוחות…

  1. assafr

   איך אני אוהב את אלה ש"מזמינים" אנשים להיות מגורשים ממולדתם.
   לא: הישראליות, האזרחות, אפילו הפטריוטיות (ולא, פטריוטיות אינה הסכמה מוחלטת עם המדינה) אינן תלויות או מותנות בדעה ה"נכונה". הן זכות יסוד. והפתרון העצלני הזה של הצעה נדיבה לעבור למקום אחר כי לא נח לך לשמוע משהו, היא קיצור דרך לאלה שאין להם כח לדיון אמיתי.

 6. just-in

  ועוד דבר…הבריטים שהשתתפו עם בוש ברצח מליון עיראקים על נשק להשמדה המונית שלא היה להם יש להם את החוצפה לפרסם דברים בגנות ישראל בעתון מדעי????????בסוריה מתים בכל יום יותר ערבים משנהרגו בכל צוק איתן כולו וזה בזכות ההסתה והתמיכה בטרוריסטים מאורגנים על ידי המערב לחיסול השלטון המאורגן בסוריה והפיכתה לעירק.2 צבועים חסרי לב ואידיוטים שימושיים באקדמיה שמשתפים איתם פעולה…

 7. g

  שימו לב שבין הללו אין מרצים מהבינתחומי שאגב לא משתכר מכספי משלם המיסים, סטודנטים לכו לבינתחומי

 8. הנחיריים הרגישים

  הנה, זה מתחיל: השמאל מתחיל להכין את כיכר רבין להפגנת ה-4 מיליון: "ביבי אתה רוצח, לך תגמור כמו בגין". מרגישים את הריח באוויר.

  1. assafr

   לגמור כמו בגין = לסיים את חייך בשיבה טובה וכבוד, אבל מחוץ לפוליטיקה? מה רע בזה.

   האלטרנטיבה שאני מקבל כל הזמן בהצעות מהימין לא נדיבה כל-כך.

   1. הנחיריים הרגישים

    מספיק לראות איך ידיעות אחרונות מעודד את נתניהו "להיכנס בהם" כדי להבין למה חותר "מחנה השלום": לעוד כמה שבועות של "התבוססות בבוץ העזתי" כמו שהם יגדירו את זה, ואז – לעצרת של "4 מיליון איש" בכיכר רבין, בסיסמה המעודכנת: "ביבי, סיים את חייך בשיבה טובה ובכבוד, אבל מחוץ לפוליטיקה!"

 9. דרור הנאור מרמת גן

  אני מניח שרבים מסייעני החמאס המופיעים ברשימות הנ"ל נמצאים גם ברשימה המצורפת העבריינים הפליליים התומכים בקריאת ההמרדה לסטודנטים שלא לשרת בצה"ל,קריאה שהתקבלה בתמיכת רשויות אכיפת הצ/חוק השמאלניות.
  http://www.seruv.org.il/hebrew/academic_supporters.asp

 10. שאול ברטל

  זאב שלום
  קראתי את הכתבה. מן ההגינות לציין כי רוב ההרוגים לפי גורמי חמאס רשמיים כולל משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הם גברים בגירים המהווים למעלה מ60 אחוזים. נכון לרגע זה מדובר על כ700 מתוך 1100. מרביתם הם פעילי טרור שהריגתם מוצדקת על פי חוקי הלחימה. נתון זה מבוסס על תקשורת גלויה פלסטינית. רבע מההרוגים הם אכן ילדים מתחת לגיל 18 אם כי חלק מהנערים נהרגו לפי דיווחים פלסטינים בעת שתקפו כוחות צה"ל בנשקים. כמזרחן וכאיש אקדמיה אני מזועזע מסילוף הנתונים. הרג אנשים חפים מפשע אכן מציב קושי מוסרי אך מהיכרות עם צה"ל והשוואה עם נתוני צבאות דומים כמו האמריקאים והבריטים בעיראק ואפגניסטאן או הרוסים בצצניה ובמקומות אחרים. נתוני הקרבות בעזה מפתיעים לטובה במינימום נפגעים חפים מפשע.
  חמאס כארגון שואף להשמיד את ישראל. כפי שהוצג באמנתו ובספרי דרך ג'האד בפלסטין. רק לדמיין את אלקעידה חופרת מנהרות מתחת לגבול עם מקסיקו כדי לבצע חדירה המונית של פעילי טרור למטרות פיגועי איכות בארה"ב. איני חושב שלישראל במקרה זה הייתה ברירה אלא לפעול צבאית נגד אותם מנהרות. לאור זאת קשה מאוד להבין אנשי אקדמיה ישראליים התומכים בטענות חמאס.
  ד"ר שאול ברטל

 11. זאב פביאן

  בעקבות מאמר השטנה השקרי ב"לנסט", ניהלתי התכתבות עם עורך ה"לנסט", דר' ריצ'רד הורטון. ההתכתבות התנהלה בנימוס רב ובמיילים שלו אלי, קרא לי בשמי הפרטי. לאחר 3 או 4 מכתבים ותשובות, ברור לגמרי שריצ'רד
  הורטון, דעתו על ישראל כדעתה של פאולה מנדוקה מחברת עלילת הדם המודרנית. את זה הסכתי לאחר שדרשתי ממנו להתנער מתוכן העלילה בשמו ובשם העיתון שאם לא כן, ברור שהוא מקבל את הדברים. על כך ענה שהוא
  איננו מאמין בכול דבר המתפרסם אצלו שזו כמובן תשובה צבועה ומתחמקת.
  זאב פביאן
  תל אביב

 12. דרור מרמת גן

  רק במדינה החולה והמתפוררת שלנו, סיוע לאוייב בזמן מלחמה וניהול לוחמה פסיכולוגית נגד האוכלוסיה הישראלית בשירות האוייב, נחשבת לפעילות לגיטימית וחוקית במסגרת "חופש הבטוי",שמבצעיה אף נהנים ממשכורות שמנות על חשבון קופת המדינה.

 13. יואל שמחי

  היום קל מאוד להפריך את הטענות על טבח המוני . לכסות את כל הרצועה, הר הבית והשטחים בבלונים עם מצלמות 24 שעות ביממה . .
  תוצרת מוחרמת – לראיין את המפוטרים ממפעלים שתנועת ה BDS פעלה למענם ובעצם הרסה להם את החיים . אינתיפדה – להקליט אמהות המתמודדות עם בניהם הפצועים מהאינתיפדות אמהות שיש להן תלונות קשות ונכונות נגד ההנהגה שלהם ..
  שירותים רפואיים לערבים בישראל – אין שירות דומה ליהודים בשטחי הרשות – אתרים עם מצלמות 24 שעות ביממה – לצלם בתי חולים בישראל בהם ניתן שירות רפואי לכולם כולל מהשטחים , להראות עובדים רופאים, מנהלי מחלקות, ואנשי סגל ערבים בבתי חולים .טיפול במחבלים .
  מגן דוד לעומת הסהר האדום- . לפרסם האם ארגון הסהר האדום הגיש אי פעם סיוע רפואי ליהודים . להראות כיצד נעשה שימוש באמבולנסים להעברת חומרי לחימה .
  ירי ללא אבחנה של ערבים – יריות לעבר לוויות של יהודים . ירי מתוך מסגדים . .
  תיעוק ופרסום אמת – יש מצלמות – לעשות שימוש רב בצילום מלא ולא מצונזר , ערוך ומגמתי.

  האזרחים חיים טוב מתוך שיוויון – להציב מצלמות אשר ישדרו 24 שעות ביממה בקניונים ומרכזי קניות, להראות פעילות משותפת ליהודים וערבים . ..
  היום יש יותר כלים – אפשר להלחם בשקרנים היום יש יותר כלים להתמודד נגדם .
  הסתה פרועה – קריאה וחינוך לרצח יהודים – להקליט את ההסתה ולתרגם אותה לתושבי חו"ל . לתרגם את ספרי הלימוד נגד ישראל .להכחיש את היישות הקרויה "עם פלסטיני" אין דבר כזה . אנחנו יצרנו אותם לאחרונה והם מכחישים אותנו ? ביטול כל ההסכמות והמחוות לרשות – לבטל כל הסכמות עם הרשות שפועלת ליצור דה לגיטימציה של ישראל .
  לא הגיוני שאנחנו נמשיך כאילו הם לא פועלים במרץ נגד עצם קיומנו .
  להתחיל לחיות כיהודים ולטעון טענות של יהודים .- אם נברח מיהדותנו ונפקיר את הר הבית ונכסים יהודיים – אין לנו לבא בטענות אלא לעצמנו – קבר יוסף , מערת המכפלה , הר הבית , קבר רחל וכל המקומות היהודיים .מותר להזכיר את שם ה'
  פיצויים – לדרוש פיצויים ממדינות ערב – להכניס אותם למגננה מתמדת לעקל כספים של מדינות ערב לצורך פיצויים ליהודי מדינות ערב . .לא לתת להם מנוח . .

 14. אבי הראל

  זאב, שלום,
  בעקבות המאמר שלך על עלילת הדם בראגוזה, קראתי גם את המאמר שלך בעניין סחר באיברים של פלסטינים. כמוך, הזדעזעתי למקרא הרשימה של אנשי אקדמיה שתמכו בעצומה השערורייתית. בעקבות זאת פניתי אל שני אישים ברשימה עמם יש לי קשר, וביקשתי את תגובתם. אחד מהם אינו זוכר, אבל השני טוען בבטחון מלא שלהד"ם. משתמע מכך שהרשימה ככל הנראה הומצאה, לא ברור לי על ידי מי, ככל הנראה במטרה להכפיש את פעילי השמאל. במאמר של לנסט לא מצאתי את הרשימה. אודה לך אם תמציא לקהל הקוראים שלך את המקור לרשימה.
  תודה, אבי

  1. זאב גלילי מאת

   לאבי הראל שלום וחג שמח,
   אני מבין ממכתבך שפנית לשני אישים המופיעים באחת משתי רשימות השמות שפרסמתי. אחד אינו זוכר שחתם. ניחא. יש אנשים שחותמים על מסמכים בלי שעיינו בהם או מתוך פיזור נפש. אבל מי הוא האיש שאמר להד"ם? האם לא היו הדברים מעולם? היכנס לגוגל וכל מילה המזכירה את הנושא תעלה שורה של תגובות חריפות ומחאות של אנשי שם בישראל שמחו נגד מעשה הנבלה שעשו עורכי LANCET.
   ביקשת שאמצא לך את הגיליון. ובכן במאמרי עצמו יש קישור למאמר [לא לעיתון עצמו] אותו העביר לי ידיד פרופסור החתום על כתב העת המדעי. כדי להיכנס לLANCET צריך להיות מנוי עליו אישית או דרך אוניברסיטה וזה סיפור יקר. כפי שהבאתי את מכתבו של קורא בנספח למאמר היו שתי רשימות נפרדות של אנשי אקדמיה במאמר וזה גרם לבלבול. אבל מי שטוען שלא חתם או שלא היו דברים מעולם שיקום.
   חג משמח ושנה טובה
   כל אחד מאלה שפרסמתי את שמותיהם במאמרי יכול היה לפנות אלי ולומר ידי לא שפכו את הדם הזה או אני חוזר בי והייתי מוחק אותו.
   ההצעה הזו עדיין פתוחה בפני חברך האלמוני.
   בברכת חג שמח
   זאב גלילי

   1. אבי הראל

    זאב, שלום וחג שמח
    בפוסט שלך מצאתי את הקישור למאמר, אבל במאמר לא מצאתי את המקור לאף אחת מהרשימות. האם יש אפשרות לבדוק את המקורות בדרך כלשהי?
    חג שמח
    אבי הראל

    1. זאב גלילי מאת

     לאבי הראל,
     אני מניח שאפשר לבדוק את העניין. מצא מישהו מבין האקדמאים החתום על ה-LANCET שיאתר את הגיליון בו מדובר ויעמיד דברים על דיוקם. אולי הייתי צריך לעשות זאת ביוזמתי. אך יש גבול ליכולות של בלוגר העובד שלא על מנת לקבל פרס. אני מקפיד מאד על אמינות בדיווח ומתקן כל שגיאה. אם תביא לי הוכחה כזו אפרסם ברצון.
     אך הצגת העניין כאיזו קונספירציה נראית לי מופרזת. מדובר בקבוצה נכבדה של אנשי רוח ואקדמאים. איש מהם לא טען בפומבי ככל הזכור לי שלא היו דברים מעולם. ומאידך קבוצה גדולה של פרופסורים מכובדים לא פחות גינתה את המעשה.
     זאב גלילי

השאר תגובה