הפתולוגיה של הקשת הדמוקרטית המזרחית

סמוך לביתי בשכונת רמת שיקמה ברמת גן שוכן בית כנסת של עולי בבל. זהו בית כנסת שכונתי, שתמיד הוא מלא עד אפס מקום ולעתים אף עולה על גדותיו לחצר הסמוכה שבה עזרת נשים. יש בו פעילות חברתית ותורנית ענפה – שעורים, בר מצוות, ליווי כלות בתופים ומחולות למקווה ועוד.

איני מעולי בבל (לצערי) אבל אני נהנה לעבור ליד בית הכנסת ולעצור לרגע לשמוע מתוכו את הנעימות היפות. לעתים אני מצטרף למניין כי הנוסח והפיוטים – במיוחד אלו של החגים והימים הנוראים – אהובים עלי מאד. אני גם אוהב את התפילה הנאמרת בקול רם וברור מפי שליח הציבור, שאינו מדלג על אף מילה. על המקום שורה אווירה, שבעיני היא קסומה – קהילה המשמרת מסורת אבות מימי יוצרי התלמוד שממימיו אנו שותים. המתפללים הם תערובת של תושבים ותיקים וחדשים של האזור. פעם שכנה כאן מעברה. לאחר מכן היא הפכה לשכונת עוני עם פשיעה וסמים ודלות. הדור השני והשלישי כבר שיקם רבים מן הבתים והסתדר בחיים.

d797d79bd79ed799-d795d7a8d791d7a0d799-d791d792d793d793-1 חכמי ורבני בגדד במאה התשע עשרה

חלק גדול מן השכונה נבנה מחדש בבתי מידות מודרניים. המתפללים הם מדגם מייצג של עם ישראל – תערובת של מקצועות חופשיים, אנשי עסקים, עורכי דין, רופאים, רוקחים, בעלי מלאכה זעירים ופועלים פשוטים. מספר הצעירים רב, לעומת בתי כנסת אשכנזיים שבאזור. הדתיות גם היא אופיינית לעם ישראל – מן המקפידים בקלה כחמורה ועד ההולכים לאחר התפילה למשחק כדורגל.

מה ומי ב" קשת"

אני מספר על בית הכנסת שבשכנותי כי הוא קשור לתופעה שאני מכנה אותה פתולוגית. לא במשמעות הרפואית אלא במשמעות התרבותית והחברתית – " סטייה או חריגה מן התקין" . כוונתי לפתולוגיה של " הקשת הדמוקרטית המזרחית" . הסיבה שאני שב ודן בנושא הזה הוא ראיון שפורסם ב" הארץ" עם אחד ממייסדי הקשת, פרופסור יוסי יונה, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון.

d7a2d79ed795d793-d794d792d793d794-d79cd7a4d7a1d797-d799d794d795d793d799-d791d792d793d793

אגדה לפסח נוסח יהודי בגדד

הקשת המזרחית נוסדה בשנת 1996 כתנועה חוץ פרלמנטרית של אנשי רוח ואקדמאים יוצאי ארצות ערב. הם הגדירו את מטרתה: להשפיע על סדר היום הציבורי " ולהביא לשינוי כולל של החברה הישראלית ומוסדותיה" . המטרה העיקרית שסומנה הייתה חיובית: לתקן את העוול והקיפוח שנגרם ליוצאי מדינות ערב בתחום הכלכלי והתרבותי. במהלך השנים זכתה התנועה לכמה הישגים, שהבולט בהם הוא החלטת בג" ץ בעניין הפשרת קרקעות הקיבוצים.

במרוצת השנים התפתחה הקשת לתנועה אנטי ציונית.

" בלי ציביון יהודי"

עתה בא פרופסור יוסי והולך צעד אחד נוסף. ואלה עיקרי רעיונותיו, בראיון ל" הארץ" :

· לבטל את חוק השבות

· לאפשר את זכות השיבה לרבבות פליטים פלשתינאים " על בסיס אמנת ז"נבה" .

· אוטונומיה תרבותית ל"פלסטינים הישראלים" (כלומר יוצאי  עדות המזרח)

· לאחד את הצפירה ביום הזיכרון עם יום האבל הפלסטיני על הנאכבה.

"המזרחיים הפ הפלסטינים הישראליים". יוסי יונה. שלומית ליר מכון ון ליר

"המזרחיים הם הפלסטינים הישראליים". יוסי יונה. שלומית ליר מכון ון ליר

· הצביון היהודי של המדינה לא יהיה אכסקלוסיבי. לא איסור תחבורה ציבורית בשבת. ביום כיפור לא תהיה כפיה על אדרחים בחסות החוק.

מוצר של הציונות

להגנתה של התפיסה הפתולוגית הזו אני יכול לומר שהיא בעצם פועל יוצא של הפתולוגיה הציונית-חילונית. המהפכה הציונית קמה על בסיס של מרד במסורת היהודית בחזקת " עולם ישן עד יסוד נחריבה" . המטרה הייתה להקים חברה על בסיס של אתוס חדש, חילוני לגמרי. המהפכה הזו פעלה למחיקת השורשים היהודיים של כל עדות ישראל והטילה את כולם לתוך כור ההיתוך הארצישראלי. הממסד הציוני קיפח את יוצאי ארצות האיסלם בתחום הכלכלי. אך בתחום מחיקת השורשים היהודיים היה שיוויון גמור בין " אשכנזים" ל" ספרדים" . היידיש אף נרדפה יותר משפות הז"ארגון היהודיות של יוצאי המזרח.

המהפכה הציונית נחלה הצלחה עצומה בהקמת מדינה. היא נכשלה כישלון טוטאלי במחיקת השורשים היהודיים. הרוב המכריע של העם היושב בישראל שומר על זהותו היהודית: החרדים, יוצאי ארצות האיסלם, הדתיים לאומיים, והמסורתיים לגווניהם וגם אלה הרואים עצמם חילוניים. יש חזרה בהיקף אדיר לשורשים: חזרה בתשובה, חוגי לימוד תלמוד, לימודי יידיש ולאדינו, סיורי שורשים באירופה ובצפון אפריקה ועוד.

יש שני ציבורים קטנטנים שממשיכים להחזיק באתוס הציוני-חילוני אף שהפכו לפוסטציונים ופוסט יהודים. אלה הם שרידיו ויוצאי חלציו של השמאל הציוני, יוצאי מפ" ם וקיבוצי השומר הצעיר ולצידם יהודים מזרחיים שהתקדמו בסולם החברתי. ההסבר לאידיאולוגיה שהקשת המזרחית מבטאת אותה פשוט למדי. מדובר בקבוצה של אנשים שסבלו מן העמדה הנחותה שהמדינה הציונית הקצתה לאבותיהם. השאיפה שלהם הייתה להתקדם בסולם החברתי לעבר האליטות האשכנזיות – בעיקר באקדמיה. להידמות ככל האפשר לאליטות השליטות המדכאות. ללכת לבית הכנסת כמו זה שבשכונה שלי לא נשמע טוב בחברה שיוסי יונה רוצה להידמות אליה. הוא רוצה להיות יוסי ביילין.

פיוט לראש השנה

שפל רוח שפל ברך וקומה

אקדמך ברוב פחד ואימה

לפניך אני נחשב בעיני

כתולעת קטנה באדמה

מלוא העולם אשר אין קץ לגדלו

הכמוני יהללך ובמה

הדרך לא יכילון מלאכי רום

ועל אחת אני כמה וכמה

הטיבות והגדלת חסדים

לך תגדיל להודות כל נשמה

(נאמר בבתי הכנסת של קהילות בבל. המחבר ר" שלמה אבן גבירול)

==========================================

מלחמת קדש המושמצת

עבר לפוסט סמוך

=======================================

הזיכרון הסלקטיבי של אליעזר פישמן

 

עבר לקישור הבא

=============================================

חני נחמיאס חומלת על בעלי חיים

עבר לפוסט הבא


16 תגובות בנושא “הפתולוגיה של הקשת הדמוקרטית המזרחית

 1. פינגבאק: הגירסה האשכנזית ל"רוח קדים" | היגיון בשיגעון

 2. פינגבאק: ההמצאה האווילית של "יהודים ערבים"

 3. פינגבאק: בין המהפכה הספרדית למהפכה האשכנזית

 4. פינגבאק: "יהודים ערבים" – מאלבר ממי ועד יהודה שנהב האם יש בסיס היסטורי ותרבותי לרעיון ההזוי

  1. זוהוב

   ואולי הפיגור היה פה? חלקם (מיהם- הבבלים, הצפון אפריקאים, התימנים, הקווקזים? הרי כולם זהים בעיניכם) הגיע מחיי רווחה לצנע שהכניס אותם להלם, חוו גזענות מאנשים (נחותים מהם, שבאו משטייטעלים בעוני מחפיר ללא פת לחם- כפי שתואר גם פה) שכנראה הטמיעו את מורשת האירופית ממנה ינקו, לפיה "השחור" שווה פחות, ומצאו מזור ליחס הנחות אליהם באירופה בדמות הקורבן שמצאו- שבו ראו זן נחות מהם. אנשים שהיו רגילים לדרך ארץ הגיעו למדינה עם אנשים בלי נימוס ותרבות (כן, אתם). ובתמימותם סבלו את היחס המשפיל הזה. לא עוד. נכדיכם כבר אימצו לעצמם את התרבות המזרחית- מלמידת "רפואה אלטרנטיבית" סינית, בליסת סושי, יוגה, וכו' כאילו הם ממציאי התורות הללו, עד לאכילת מזון בריא שבעבר הוגחך על ידיו כמזון של מזרחים שוטים ("אוכלי דשא") כאילו הם-הם גילוהו. מניכוס ההיסטוריה ומחיקת שאר הנרטיבים והתאמתה להאדרת עצמם בלבד (איפה הקווקזים ממקימי השומר הצעיר, המוכתרים האמיצים מקירבם, החקלאים שלימדו את האשכנזים חסרי הידע והרוח לעבד את האדמה, התימנים שבכפות ידם בנו ועמלו ועוד…), משמיעת "מוזיקת עולם" אקזוטית עד לגילוי הרוחניות (והציפרלקס עליו הם חיים באומללותם) והחום האנושי, מלימוד הנרטיבים המתאימים להם גם בבתי הספר (לאחרונה הוכנס משפט בספר הלימוד להיסטוריה על יהדות המזרח) ועוד ועוד… כל כך קצרה היריעה מלהכיל. גם הלו הנותרו ציונים מבינים את דאבם. צרות המוחין היא שלכם בלבד. בהאדרת עצמכם העלמתם את הצנועים יותר שפעלו באמת, ולא לבלרו בלבד.

 5. מיכל

  אני מסכימה עם הרבה מהדברים שאתה אומר, אבל יש לך טעות קשה בנושא הציונות,
  ואתה מבלבל לגמרי בין התנועות הציוניות לבין התנועות הסוציאליסטיות.
  באירופה היו מספר תנועות ציוניות, חלקן שמאל ואחרות מרכז וימין.
  רק תנועות השמאל רצו להתנתק מהשורשים היהודיים.
  האחרים ממש לא דגלו בזה, וה "עולם ישן נחריבה " הרי לקוח מה"אינטרנציונל" – ההימנון של הקומוניסטים. לרוויזיוניסטים ולציונים הכלליים, לפועל המזרחי ולעוד תנועות לא היה קשר לזה.
  מפא"י נקטה שיטות בולשביקיות כדי להשתלט על המוסדות ועל המדינה ואכן הם ניסו למחוק את השורשים היהודיים, אבל בכל שנות הציונות היו להם מתנגדים רבים מאד.היום כמובן רוב עצום מודה שזו היתה טעות.

 6. פינגבאק: בין המהפכה הספרדית למהפכה האשכנזית | היגיון בשיגעון

 7. פינגבאק: האם אמר ביאליק שהוא "שונא ערבים כי הם דומים לספרדים" | היגיון בשיגעון

 8. פינגבאק: הישראלים שחתמו על עלילת הדם של ה-LANCET | היגיון בשיגעון

 9. שי

  זאב, אתה מבלבל וטועה במקימי ומטרות עמותת שיח חדש (להלן: הקשת):
  1. המקימים הם ברובם אנשי אקדמיה, וחלקם הגדול אשכנזים. כמעט כולם פוסט-ציוניים (בין הבולטים: פרופ' אורן יפתחאל לפרופ' סנדי קידר).
  2. בין מטרות הקשת המוצהרות נמצאת זכות השיבה, לצד "רפורמה אגררית", שתעבור את קרקעות המדינה לידי הערבים (ניתן למצוא את האסמכתא בבקשת הקשת לבגץ הקרקעות.

 10. מנחמי בן=ציון

  השמאל חושב שע"י טשטוש הזהות של כל באי עולם, יחדלו האינטרסים המנוגדים .זו תאוריה

  שלא תתקיים לעולם ומנוגדת לטבע האדם . כמו הקומוניזם וכו' .

 11. פינגבאק: כשיוסי יונה רצה להיות תואם יוסי ביילין | היגיון בשיגעון

השאר תגובה