בראש ממשלת ישראל עמד מאפיונר

אם היה צורך בהוכחה נוספת לאופי התנהגותו של אהוד אולמרט, באו הקלטות שולה זקן השבוע והבהירו * לא מדובר בעבריין סתם, גם לא בעבריין סידרתי * ראש הממשלה אהוד אולמרט פעל בשיטות מאפיונריות *  כמו רוב ראשי המאפיות בעבר הצליח להימלט מעונש שנים רבות * האם הפעם ייכנס לכלא?

קריקטורה (2014) מאת ניסים חזקיהו, המתארת את אולמרט וזקן בין בנייני הולילנד [ויקישיתוף]

קריקטורה (2014) מאת ניסים חזקיהו, המתארת את אולמרט וזקן בין בנייני הולילנד [ויקישיתוף]

היכן נעלמו 150 אלף דולר

נדמה היה שאנחנו כבר יודעים הכל על פרשת אולמרט. והנה מגלה התחקירן המוכשר גידי וייץ עוד פרשה עלומה נוספת ["הארץ, 7.11.14].

וכך הוא כותב: "נדמה כי שאלה אחת בפרשה הזו תישאר עלומה גם בתום המשפט הזה: לאן נעלמו 150 אלף הדולרים.  עו"ד אורי מסר, שומר החותם של קופת המזומנים, סיפר בעבר בחקירתו כי עם מינויו של אולמרט לראש הממשלה בפועל הוא אסף את חבילות הדולרים שנאגרו בקופה בסכום של 150 אלף דולר והכניס אותם לתיק צד שאותו הוא העביר ל[שולה] זקן  במפגש חטוף ברחוב…" 

זו איננה  תעלומה בלשית של מעשה פשע רגיל. זהו סיפורשל פעילות מאפיונרית.

דון אולמרט בעקבות דון קורליאוניה

מי שרוצה להבין את הדרך בה הצליח אולמרט לשרוד,  צריך לקרוא שוב את הספר "דון קורליאונה איש המאפיה" של מריו פוזו.

 הספר הזה, ושלושת הסרטים שהופקו על פיו על ידי פרנסיס פורד קופולה, זכו להצלחה היסטרית. עשרות מיליוני קוראים וצופים בכל העולם.

פרנסיס פורד קופולה מפיק הסנדק ויקישיתוף

משפחה של רוצחים

לא פוזו ולא קופולה התיימרו לתאר מצב ריאלי של משפחת מאפיה אמריקנית. להפך: בהשפעת הספר והסרטים התחילו הגנגסטרים האמיתיים לחקות את המניירות של גיבורי הספר וסידרת הסרטים. המוסיקה שליוותה את הסרט הפכה להיות המוסיקה המנוגנת בשמחותיהם של המאפיוזי.

מה הפך סיפור על משפחת מאפיה – בסך הכל משפחה של רוצחים – לסיפור ולסידרת סרטי פולחן?

צורך אנושי ב"דון"

התשובה לשאלה נעוצה בעובדה שאף שהיצירה הזו אינה מתארת מציאות ריאלית, היא משקפת צורך אנושי אמיתי. הצורך ב"משפחה" שתגן עליך וב"דון" שיפתור את בעיותיך.

מרלון ברנדו ה"דון", שאב את כוחו מן המציאות של חברת מהגרים, שכללי המשחק הדמוקרטי פועלים תמיד נגדה. הם אינם מאמינים במשטרה, במערכת המשפט, בפוליטיקאים, בעיתונאים – כולם מושחתים. הדון פותר להם בעיות קיומיות. אם אנסו את בתך וריסקו את פרצופה ומערכת המשפט המושחתת מוציאה את הפושעים לחופשי הדון ידאג שהם יבואו על עונשם ומישהו ירסק את עצמותיהם. אם בתך התאהבה במהגר לא חוקי ורוצה להינשא לו, הדון יסדר לו גריו קארד.

מרלון ברנדו 1963 ויקישיתוף

הדון נחן ביכולות נפשיות המקנות לו את כוחו. הוא יודע לזהות חולשות אנוש, לאתר מוקדי כוח ונקודות תורפה. ואת כולם הוא מגייס לטובת ה"משפחה", הכוללת לא רק את משפחתו הקרובה אלא היא מושג רחב של כלל נאמניו.

עד כאן דון קורליאונה איש המאפיה של המציאות האמריקנית.

הנוסח הישראלי של המאפיה

כאן התפתחה המאפיונריות בכיוון הפוך. לא פושעים קטנים הצוברים כוח ומתחברים לשלטון, אלא שלטון המנצל את כוחו להשגת טובות הנאה ובעת הצורך נעזר גם בשיתוף פעולה עם גורמים פליליים.

פעם קראתי לזה "האוליגרכיה של להרים טלפון". זוהי משפחה הכוללת אלפי אנשים,אולי רבבות. אתה הקורא יכול לבחון אם ובאיזו מידה אתה חלק מן המאפיה הזו, או נהנה מכוחה.

האם אתה יכול בהרמת טלפון להשיג את היעדים הבאים: לבטל דו"ח חניה; להשיג רישיון לקיוסק, דוכן פיס, וכו'; להגיע מיידית לרופא מומחה שתור ההמתנה הרגיל שלו הוא חצי שנה; כנ"ל להגיע לחדר ניתוח; להשיג למישהו מבני משפחתך ג'וב טוב (חברת חשמל, תעשיה אווירית, מועצה דתית, עוזר פרלמנטרי, עובד משרד ממשלתי בלי מכרז); לקבל אישור לעוזרת פיליפינית גם אם יש לך כושר קרבי ; לרשום את בנך או בתך למחלקה נחשקת באוניברסיטה (מדעי  המחשב, רפואה), גם אם יש לו 500 בפסיכומטרי; לזכות בביקור מהיר של המשטרה ובטיפול בתלונתך   גם אם זו סתם פריצה (אזרח רגיל לא נענה גם אם הוא מתלונן על איום ברצח); להתמנות לדירקטור בשכר של חברה ציבורית; לקבל מיליונים מתקציב במדינה ל"מפעל מאושר" (למרות שמומחים לא אישרו את ההקצאה); לזכות במכרז בעיסקת ענק, גם כשההצעה שלך היא היקרה ביותר. ואם אתה ממש חבר בכיר במאפיה אין לך לחשוש מאימת החוק, גם אם אתה פושע בצווארון כחול או לבן. מערכת משומנת היטב של פרקליטים , יחצנים, ספינולוגים ואסטרטגים ,הנתמכים על ידי תקשורת מושחתת, תוציא אותך זכאי, או בעיסקת טיעון, בשימוע, או שסתם ימסמסו את התיק שלך עד שיישכח. אל תתפלא אם יש עד מרכזי להגנתך הוא לפתע ישכח הכל, או ייפצע באיזו תאונה או יירצח; ולבסוף העיקר: תוכל לקבל דרגת רב אלוף או אלוף, גם אם אתה לא האיש הכי מתאים  לתפקיד. כמובן שרק אתה וחבריך יוכלו להיות שרים וראש ממשלה.

מדינה בשלטון המשפחה

הדבר היחיד שניתן לומר לזכותו של אולמרט הוא, כמו בבדיחה היהודית הידועה על הרשע של העיירה שמת ואיש לא רצה להספיד אותו. עד שמישהו מצא הספד הולם: היית רמאי, גנב, עושק אלמנות ויתומים אך היית צדיק גמור לעומת אביך.

שרון היה "דון" פוליטי מובהק. הוא נבחר תחת הסיסמה שהוא יביא "שלום ובטחון". הוא העלה לדרגת אמנות את הספינולוגיה הפוליטית. הקים את "צוות החווה" המפורסם, שבנה את תדמיתו כאבא טוב ורחום, שידאג לכל עם ישראל. בפועל זו היתה משפחת קורליאונה ישראלית. מיליונים זרמו לחווה וטובות הנאה חולקו על ימין ועל שמאל.

גם אולמרט הוא צדיק גמור לעומת אביו הפוליטי, אריאל שרון שהמשפחה המאפיונרית שלו השחיתה את המדינה והרקיבה גם את צה"ל, הרבה לפני מלחמת לבנון השניה.

בין האי היווני והקסדות

ב-18 באוגוט 2006, זמן קצר אחרי מלחמת לבנון השניה פרסמתי מאמר תחת הכותרת "הקשר בין 'האי היווני' והמחסור בקסדות" כתבתי אז בין היתר (ההערות בסוגריים נכתבות כתוספת של היום) את הדברים הבאים:

"קיימתי השבוע שיחות עם שני אישים שיצאתי מהן בדיכאון עמוק. השניים קשורים בדרך זו או אחרת במוסדות העוסקים שנים רבות בביקורת ציבורית בתחום האזרחי והצבאי.

השאלה שהצגתי לשניים היתה: מה קרה לצה"ל?
ואלה עיקרי הדברים ששמעתי:

מדינה של עולם תחתון

"אנחנו מדינה מושחתת מזה שנים רבות. אך מעולם לא היתה ממשלה מושחתת כמו זו העומדת היום בראש המדינה. זו ממשלת המשך לממשלת שרון, אך המשך משודרג. זו ממשלה שחלק משריה מתרועעים עם אנשי העולם התחתון. איש מרכז הליכוד, שהורשע בקשירת קשר לזיוף דולרים, שהיה קשור למשפחת הפשע האלפרונית. היה ראש המטה של אהוד אולמרט בגוש דן. הוא נמנה עם חבריו הטובים עד היום. 

החברים של אולמרט

"חבר טוב אחר של אולמרט הורשע בפרשת החשבוניות הפיקטיביות ממנה יצא אולמרט בעור שיניו. הוא נאשם יחד עם דוד אפל בתיקי השוחד והמרמה הקשורים באדמות לוד. כל החברים הללו והדברים המיוחסים להם רשומים בדו"ח היועץ המשפטי לממשלה. אל החברים הטובים הללו אפשר להוסיף את יו"ר הקואליציה החשוד בפלילים בעניין חמור. ושר האוצר הנגוע בפרשת "עמותה לחיים". [הכוונה לשר אברהם הירשזון שמאז הורשע, ונגזרו עליו חמש שנות מאסר וחמישה חודשים. הוא שוחרר באחרונה]

אהוד אולמרט חובש כיפה בלוויה. האם יתחיל לחבוש כיפה גם בבית המשפט? [צילום זאב גלילי]

אהוד אולמרט חובש כיפה בלוויה. האם יתחיל לחבוש כיפה גם בבית המשפט? [צילום זאב גלילי]

"ומי שותפיו של אולמרט לצמרת שהחליטה על המלחמה? אחד מהם הוא חיים רמון, הנמנה עם חבריו של מרטין שלאף המסתורי, שמערכת קשריו המסועפת עם שרון עדיין לא פוענחה. [זהו חיים רמון שהחדיר לשונו לפיה של עובדת לשכתו זמן קצר לפני ההחלטה על המלחמה, הורשע אך באורח פלא הוסר ממנו הקלון והוא חזר להיות יד ימינו של אולמרט ]

נגנבים מיליארדים

"למדינה יש כסף לחלק לעבריינים, לתת טובות הנאה במכרזים ובהפרטות. מחלקים את אדמות המדינה הנשדדות לאור היום. מיליארדים מקופת המדינה נגנבים בידי כנופיות הקשורות לפוליטיקאים. אין כמעט מכרז בלי שוחד. אין כמעט הפרטה שבה אין איזו "טעות" בחישובים המכניסה מיליונים לכיסיהם של בעלי הון. (וכאשר ירון זליכה החשב הכללי חשף את כל מעשי השחיתות הללו הוא סולק מתפקידו והתקשורת המושחתת הפכה אותו לאוייב המדינה מספר 1).

החשוד הנצחי – הכי זכאי בארץ

"אהוד אולמרט היה משך שנים הפוליטיקאי הכי חשוד והכי זכאי בארץ. שורה של חשדות חקירות והאשמות שמעולם לא הולידו גזר דין שיטיל אותו מאחורי סורג ובריח:

פרשיות מעטפות הכסף של טלנסקי ופרשת הולילנד היו  קצה השקשרת של פרשיות שבהן נחשד אולמרט משך שנות דור ומכולן יצא נקי:

ואלה עיקר הפרשיות.

 • צפון אמריקה – 1985. קבלת 50 אלף דולר הלוואה ללא ריבית שלא ברור אם הוחזרה.
 • החשבוניות הפיקטיביות –  1988. חשבוניותת פיקטיביות של מרכז הליגכוד.
 • ג'ו אלמליח – 1993.  אזרח אמריקני העביר לאולמרט 172 אלף דולר בנסיבות לא ברורות.
 • האי היווני – 1999. תרומה מאיש העסקים דוד אפל בתמורה לקשרים לפרוייקט האי היווני.
 • בנק לאומי – 2007. חשד למעורבות פלילית בהליכי הפרטת הבנק.
 • הבית ברחוב כרמיה – 2007. חשד לקבלת בית בהנחה תמורת זירוז הליכי בניה.
 • מרכז ההשקעות – 2007. חשד לפעילות בניגוד עניינים.
 • מעטפות הכסף –  2008.
 • ראשון טורס – 2008.
 • פרשת הולילנד – 2010.

 גדול המאפיונרים של כל הזמנים אל קפונה נמלט מעונש שנים רבות ולבסוף הושלך לכלא בשל עברות מס. אולי גם אולמרט ייכנס לכלא בגלל איזו פיסקה קטנה בהקלטות. 

הלקח – להרוג אותם כשהם קטנים

http://www.zeevgalili.com/2014/05/19435

 

פירומן מסוכן

לאחר הגילויים החלקיים של שולה זקן צריך להפנים: בראש ממשלת ישראל עמד עבריין, מוקף  עבריינים כמותו, מלחכי פינכה מושחתים.

http://www.zeevgalili.com/2014/03/684

 

בעל הבית השתגע

התנהגותו של אולמרט בימים אלה מזכירה את הממרה הזו של המלך הבורבוני, "אחריי המבול"

http://www.zeevgalili.com/2008/12/869

דון אולמרט איש המאפיה

ועדת וינוגרד חיפשה את כשליו של אולמרט ב-60 השעות האחרונות של המלחמה * היא היתה צריכה לחפש אותם בתקופה שבין עליית שרון להקמת "קדימה" * תקופה בה שחיתות המערכת האזרחית, חילחלה גם אל המערכת הצבאית

http://www.zeevgalili.com/2008/01/607

 

על העיתונאים שחיפו על אולמרט

Master's Voice

http://www.zeevgalili.com/2008/01/598


משוגעים תרדו מהגג

כששני מנהיגים פושטי רגל מדברים על תהליך שלום

http://www.zeevgalili.com/2008/01/575

 

מצעד האיוולת של אהוד אולמרט

http://www.zeevgalili.com/2007/12/544

 

המנוולים שינו את כללי המשחק

http://www.zeevgalili.com/2007/10/490

 

 

מלחמת לבנון השניה – החכם, התם, הרשע ושאינו יודעת לשאול

http://www.zeevgalili.com/2007/05/416

 

אולמרט ומשל האריה והחמור

http://www.zeevgalili.com/2007/05/415

 

דניאל פרידמן – הספין הגדול של אולמרט

http://www.zeevgalili.com/2007/02/384

 

הבית הטמפלרי של אולמרט

http://www.zeevgalili.com/2006/03/221

 

אדוני השופט אינני אשם

http://www.zeevgalili.com/2010/04/8620

 

אל קפונה

אל קפונה

7 תגובות בנושא “בראש ממשלת ישראל עמד מאפיונר

 1. משה פלאם

  האם אולמרט הוא רק קצה הקרחון? .

  המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון המקורב לאריק שרון ולג'ורג' שולץ, ובהמשך לראש הממשלה אהוד אולמרט ומפלגת קדימה, שווה בדיקה. דרך התבוננות במכון ופעילותו, ניתן אולי לשפוך אור על היקף השחיתות השלטונית ואופן הפעלתה, שחיתות שהגיעה עד ראש הממשלה.
  בהוראת המליונר ברנרד מרכוס, המיסד והמממן של ארגון זה, המכון קורא לרפורמה ושינוי יסודי פוליטי ומדיני בישראל.
  ככל שמעמיקים לנבור בארגון הזה, מגלים יותר ויותר שמדובר בארגון בעל עצמה רבה. הוא קובע סדרי שלטון, ומחליט על מדיניות הצבא, מערכת הביטחון ומדיניות החוץ, ואפילו על החינוך. מתבררים גם קשריו המסועפים של אולמרט (ושרון) דרך המנגנון הזה, והמליונר האמריקאי ברנרד מרכוס.
  המכון הישראלי לדמוקרטיה למעשה שימש ומשמש כמטריה משפטית המגינה על אנשי שלומה בפני תביעות על שחיתות או חשיפת שחיתות בעיתונות. מנוף כלכלי המעודד כלכלה ללא אחריות חברתית, ומרכז תעמולה ותקשורת עבור שרון, אולמרט, וחברים אחרים בעבר ובהווה ממפלגת קדימה או 'התנועה'. למכון גם קשרים עם בכירי הצבא ומשרד הבטחון.

  כנס קיסריה הנחזה כממלכתי מופעל על ידי המכון, כנס המשפיע הן על העיתונות והן על המערכת הפוליטית המגיעה למפגש זה, ובכך מקיים את ההבטחה של שמו: להתוויית מדיניות כלכלית לאומית.

  למכון קשרים מסועפים עם המרכז הבינתחומי בהרצליה שהוקם בידי מקורבים למכון כאמור. רבים מחברי מפלגת קדימה ו'התנועה' (שפרשה ממנה) הועסקו על ידי המכון, ולמכון קשרים עם דמויות בכירות במוסדות להשכלה גבוהה וכמובן בכנסת. פרוייקט הדגל של המכון הוא "חוקה בהסכמה" (משחק מלים באנגלית: קון-סטיטוציה ביי קון-צנזוס), תכנית שהוחדרה הן לתכנית הלימודים והן דרך התקשורת למודעות הציבור כהחלטה מוסכמת ומוסמכת.

  המכון מציג עצמו כממלכתי, פועל כמוסד ממשלתי, אך למעשה אינו כזה כלל וכלל. מיקומו בשכונת פאר בירושלים, בבניין מפואר שנבנה לצורך המכון, מקנה לו הילה ממלכתית למרות שמדובר במכון פרטי. אין בקרה או ביקורת ציבורית על מוסד זה, אשר תלוי כלכלית במליארדר ברנרד מרכוס, מנהל של אחת מחברות המודיעין האזרחי והצבאי הגדולות בתבל. המכון מציג את עצמו כארגון בלתי תלוי וחסר פניות (א-פוליטי). למעשה יש לו אג'נדה פוליטית וכלכלית ברורה.

  המכון הישראלי לדמוקרטיה מעסיק אנשי מפתח במערכת המשפט הישראלית בשכר גבוה במיוחד ביחס למדרג השכר הישראלי. פרופסורים למשפט שהועסקו על ידי המכון, כתבו ניירות עמדה ודוחו"ת שעל פיהן נקבעה מדיניות ועדת הכלכלה ומאוחר יותר של שר האוצר אברהם הירשזון, מראשוני הכלואים ב'קדימה' בעוון שחיתות, גניבה הלבנת הון, והפרת אמונים כראש קופ"ח לאומית, הסתדרות העובדים הלאומית ומצעד החיים.
  http://www.zeevgalili.com/2007/03/408

  המכון שולט בצמתי תקשורת חיוניים בישראל, קשור עם בכירים במועצת העיתונות, ובעל קשרים והשםעה על עיתונאים בכירים. למכון עיתון "העין השביעית לביקורת עיתונות", המשפיע על השיח בעיתונות הישראלית.

  המכון משפיע על הצבא ומערכת הביטחון דרך אנשי מפתח, קשרים עם הקצונה הבכירה. בנוסף, המכון משפיע על המדיניות הצבאית והבטחונית על ידי הפקת דוחות לגבי ההתנהלות המשפטית והמוסרית של צה"ל ומדינת ישראל.
  למכון אנשי מפתח במוסדות להשכלה הגבוהה, וקשרים רבים ומסועפים עם משרד החינוך, בין היתר בקביעת חומר הלימודים ומדיניות חינוך.
  המכון מעודד קיומם של עסקים בלעדיים ומתנגד להגבל עסקי. הוא משפיע על המדיניות הכלכלית, עם נטיה לכלכלה הנמנעת מאחריות חברתית.
  תמיכת המכון באולמרט כללה מודעות להוקעת מבקר המדינה וכן עצומות בהם חתומים אנשים משפיעים ומרכזיים בתחומם, ממקבלי השכר וממקורבי המכון.
  נייר עמדה של המכון המעיט בחשיבות השחיתות בארץ, טען שאולי מדובר במראית עין כתוצאה משינויים באופי התקשורת, ושכל עוד השחיתות מוגבלת בהיקפה יש 'להכיל' אותה.

 2. זאב גלילי מאת

  תגובה במייל
  הבעיה האמיתית כפי שמצוין היום באחד העיתונים היא לא יחסי השנים האלו, אלא מה שהמקרה הזה מייצג: הרבה מאד מקרים נסתרים של התעשרות על חשבון הציבור ,במסגרת פשעי הון שלטון ! ממש מאפיה – והפעם בראש ארגון מאפיה, ראש ממשלה בישראל

  גייזי

 3. דודי שבח

  אם מקבלי ההחלטות במדינה היו מתייחסים למדינה הזאת כהתחלת הגאולה, עם סגולה שיש לו מטרה לבצע תיקון עולם ולהיות אור לגויים,
  ולא כמו מדינה שהיא פשוט מקלט לכל היהודים מפני האנטישמיות ו-שמטרתה להיות עם ככל העמים.
  הכל היה שונה.
  האם אתה מסכים שהבעיה העיקרית במדינה זה החוסר במוסר היהודי? ובערכים היהודיים?
  שהבעיה העיקרית היא זו שאנחנו מדינת היהודים ולא המדינה היהודית?

 4. דודי שבח

  אם מקבלי ההחלטות במדינה היו מתייחסים למדינה הזאת כהתחלת הגאולה, עם סגולה שיש לו מטרה לבצע תיקון עולם ולהיות אור לגויים,
  ולא כמו מדינה שהיא פשוט מקלט לכל היהודים מפני האנטישמיות ו-שמטרתה להיות עם ככל העמים.
  הכל היה שונה.
  הבעיה העיקרית במדינה זה החוסר במוסר היהודי ובערכים היהודיים?
  שאנחנו מדינת היהודים ולא המדינה היהודית.

 5. עובר אורח.....

  אחת הדרכים להלחם בתופעה היא על ידי פרסום בציבור (לא למבקר) הצהרות הון ומקורות הכנסה של בכירים . . . . ברור לי שזה לא יקרה אבל הייתי צריך להוציא את זה בפעם ה XXXX

 6. זאב גלילי מאת

  הגיע במייל
  יש שתי סדרות מופת של HBO:
  BROADWALK EMPIRE החדשה יחסית והסופראנוס הקודמת. הסופראנוס למרות שהיא סידרה מופתית. מתאימה פחות למאמר שלך על אולמרט. "אימפרית הטיילת" עוסקת (בין השאר) במעבר שגרמו האלכוהול והסמים לפשע באמריקה. בסדרה מראים איך הכסף החדש מביא לצמיחה של דור חדש ונועז של גנגסטרים שמתחרה בהגמוניה הישנה. בין השאר יש שם גם דמות צעירה של אל קאפונה שמצוירת ביד אומן. הרבה מהדמויות והסיפורים בסידרה מבוססים על דמויות אמיתיות מההיסטוריה של הפשע האמריקאי.
  בין השאר אתה רואה את הקשר בין השולטים הישנים – אנשים עשירים שמעורבים בפולטיקה ומושחתים עד היסוד – ואת הדור הצעיר שחוזר מהמלחמה, בלי מעצורים ועם הרבה נסיון בנשק אוטמטי.
  אני חושב שיש הקבלה מסוימת בין התקופה ההיא באמריקה לבין שנות השבעים בישראל שבהן צמח הדור של אולמרט מכתב בצה"ל להיות המאפיונר הראשי בישראל, כשהוא מנצל ומדלג את השחיתות הישנה של מפאי בשורה חדשה של שחיתיות שמגמדות את כל מה שהיה קודם.
  ג. רז

השאר תגובה