האריה שטרף פקיד בהסתדרות ועלילת הטבח בג'נין

היו ימים, כשבגרוש היה חור, בתל-אביב היה גן חיות וההסתדרות הייתה מוסד גדול ומפואר. גן החיות שכן אז במקום בו ניצב היום בניין העירייה. בית הוועד הפועל של ההסתדרות שכן באותו מקום בו הוא שוכן היום, ברחוב ארלוזורוב.

באחד הימים נמלט אריה מגן החיות התל אביבי והגיע לבית הוועד הפועל ברחוב ארלוזורוב. האריה היה רעב ושבר את רעבונו באחד הפקידים הרבים שנמצאו בבניין.

בית הוועד הפועל של ההסתדרות [פיקוויקי]

בית הוועד הפועל של ההסתדרות [פיקוויקי]

איש לא הרגיש בחסרונו של אותו פקיד ולמחרת היום טרף האריה פקיד נוסף ושוב איש לא חש בחסרונו. וכך היה האריה טורף את פקידי האיגוד המקצועי מדי יום ביומו ומאומה לא קרה. באחד הימים טרף האריה את מחלק התה. במוסדות ציבור של אותם הימים מחלק התה היה מוסד בפני עצמו. שתיית התה הייתה אז העיסוק החשוב ביותר, ולעתים היחיד, של פקידי הוועד הפועל. המחלק היה עובר מחדר לחדר, דוחף את עגלתו באיטיות, מודע לחשיבותו, מחלק את כוסות התה והסנדביצ'ים (חינם אין כסף כמובן). אין פלא שבחסרונו של מחלק התה חשו כולם ומיד. הדבר הביא לגילוי האריה וזה הוחזר לכלובו בגן החיות. לפקידים נערכה הלוויה פועלית מפוארת. נישאו הספדים ארוכים, על תרומתם של הנטרפים לתקומת ישראל ולמעמד הפועלים.

הפקיד שמת לפתע

נזכרתי בבדיחה הישנה הזו כשקיבלתי באינטרנט ידיעה שהופיעה ב" ניו יורק טיימס" לפני זמן רב. בידיעה נאמר כי בבית הוצאה לאור גדול בניו יורק, המעסיק עשרות עובדים, נפטר אחד העובדים ליד שולחן הכתיבה שלו והדבר נתגלה רק לאחר חמישה ימים. שם האיש, כך נאמר בידיעה, ג'ורג' טורקלבאום, בן 52, העובד בפירמה כשלושים שנה. הוא לקה בהתקף לב ליד המכתבה שלו, שנמצאה במשרד ששכן באולם גדול בו עבדו עוד 23 אנשים. הוא נפטר ביום שני, אך הדבר נתגלה רק בשבת, כאשר האשה המנקה את המשרד ביקשה לברר מדוע האיש עובד בסופשבוע.

למקרא ידיעה זו, המתפרסמת בעיתון המשתבח באמינותו, נתעורר בי הרצון לכתוב על בדידותו של האדם בחברה המודרנית. הרצון לכתוב על הבעיה הכאובה טשטש לרגע את חוש הביקורת לגבי הידיעה. האם מתקבל על הדעת שגופת אדם מוטלת במשרד הומה אדם משך חמישה ימים בלי שאיש חש בה?

הברווז של הבי-בי-סי

והנה בימים אלה פרסם הבי-בי-סי סיפור דומה לזה שפורסם בניו יורק טיימס. בידיעה החדשה נאמר כי פקיד במשרדי המס בפינלנד נפטר על מכתבתו. חבריו, כך לפי הידיעה של שרות השידור הבריטי, לא הבחינו במותו אלא לאחר יומיים.

עד מהרה נתברר כי הידיעה היא ברווז עיתונאי. הבי-בי-סי העתיק אותה מטבלואיד צהוב המופיע בפינלנד. מי שחשף את הבלוף העיתונאי הזה הוא מיודענו ג'ימס טרנטו, העורך הפרו ישראלי של אתר "אופיניון ז'ורנאל" של הוול סטריט ז'ורנאל.

טרנטו הצביע על כך שהסיפור הזה הוא "אגדה אורבנית" , המופיעה מדי פעם בעיתונים לא אמינים.

והפרשה הישראלית

פרשה זו הזכירה לי פרשה אחרת של אגדה אורבנית שנפוצה בארץ לפני שנים. קול ישראל דיווח אז על תאונה שארעה לגבר בחדר השרותים. האיש הצית סיגריה וכאשר זרק גפרור לאסלה התחוללה התפוצצות כתוצאה מהתלקחות אדי חומר ניקוי שבאסלה. למקום הוזעק אמבולנס. כשסיפר על נסיבות פציעתו לאלונקאים שהעבירו אותו, הם פרצו בצחוק. האיש נפל מן האלונקה ושבר גם את רגלו.

הסיפור נשמע אמין ובדסק של ידיעות אחרונות העתקנו אותו מקול ישראל תוך ציון המקור. תוך כמה שעות נתברר כי הסיפור בדוי. עורך הידיעה (שהיה אז אישיות מפורסמת שהגיע לרדיו ממקצוע אחר) סולק מתפקידו כמה ימים לאחר שקיבל את המינוי.

אחד הכתבים הזרים המשרתים בארץ קרא את הידיעה ב" ידיעות" והעבירה לעיתונו בטרם נודע שמדובר בבלוף. הידיעה עברה מעיתון לעיתון סביב הגלובוס ולאחר שנה הגיעה לידיעות אחרונות דרך אחת מסוכנויות הידיעות כסיפור חדש ואמיתי שהתרחש אי שם בין פינלנד לניקרגואה. מישהו מבין העורכים הצעירים בידיעות אחרונות קיבל את הסיפור כלשונו, העתיקו והבדותה שוב פורסמה ב"ידיעות" . כעבור כמה שנים שוב הופיעה הידיעה מאי שם בגירסה מעט שונה ולא אתפלא אם תוסיף ותופיע שוב ושוב.

מבדיה לעלילת ג'נין

לא הייתי מאריך בסיפור שטותי זה אילולא היה סימפטום לבעיה חמורה. ג'יימס טרנטו, הנאבק בגבורה באמצעי התקשורת העולמיים התוקפים את ישראל, ניצל את ההזדמנות כדי להצביע על חוסר האמינות של הבי-בי-סי. הסיפור על הפקיד שמת על מכתבתו אמין בדיוק כמו הסיפור שלהם על הטבח בג;נין כתב טרנטו והציג שוב את הכותרת הנבזית שפירסם אתר הבי-בי- סי בשעתו.

הכותרת של הבי.בי.סי. על הטבח שלא היה בג'נין

ראה

איך הפכה התקשורת רדודה מושחתת ושמאלנית
http://www.zeevgalili.com/?p=6114

דד ליין – מקור הביטוי משמעותו וגילגוליו

http://www.zeevgalili.com/2013/05/18479

השקר והזדון בסיקור פרישת קדימה

http://www.zeevgalili.com/2012/07/17107

ויקיליקס ענת קם ו"הארץ"

http://www.zeevgalili.com/2011/04/14600

פרשת שיקלגרובר  כמבטא מצב התקשורת

http://www.zeevgalili.com/2009/09/6172

כשאמנון דנקנר יגלה את האמת

http://www.zeevgalili.com/2007/09/466

2 תגובות בנושא “האריה שטרף פקיד בהסתדרות ועלילת הטבח בג'נין

  1. מאיר

    והבי.בי.סי. לא ידעו מלכתחילה כי זו בדיה? ידעו גם ידעו! אבל כעיתון "אמין" הם צריכים להשמיץ את ישראל. פשוט, אנטישמים למהדרין.

  2. ofer10

    חסימת אזור לתקשורת חופשית (כפי שהיה בג'נין, קורה בעזה וצפון קוריאה ועוד מקומות) מזמין שמועות לא מבוססות. כשהכנסנו כתבים השמועות פסקו. ואין קשר בין המצב בג'נין לסיפור עם האריה כי זה 2 מקרים שונים לחלוטין. בראשון – ספקולציות בעקבות קבלת מידע שקרי מצד אחד והסתרת מידע מהשני, במקרה השני מידע שמועה שפרשה כנפיים

השאר תגובה