"קשר השתיקה"סביב מלך בולגריה

boris-the-3

                                                          בוריס השלישי מלך בולגריה. האם הוליך שולל את היטלר ונרצח?

כל עמי אירופה שיתפו פעולה, במידה זו או אחרת, במסע ההשמדה של היהודים בשואה, פרט לעם הבולגרי. קהילת יהודי בולגריה, שמנתה בעת המלחמה כחמישים אלף נפש, נותרה כולה בחיים. כל המאמצים של היטלר להביא אותם לתאי הגזים עלו בתוהו.

משך שנים רווחה הדעה בקרב היסטוריונים כי יהודי בולגריה ניצלו תודות לפרטיזנים, למחתרת הקומוניסטית ולצבא האדום שכבש את בולגריה בשנת 1944. עכשיו בא שמואל ארדיטי מחולון ולאחר מחקר מקיף, המבוסס על מסמכים רבים שנחשפו לאחר נפילת ברית המועצות, וקובע: המלך הבולגרי הוליך שולל את היטלר והוא הגורם העיקרי להצלת יהודי בולגריה.

בנו של ח"כ מ"חרות"

שמואל ארדיטי, יליד בולגריה, בן 72, עלה לארץ בגיל 14. אביו, בנימין ארדיטי, היה ממנהיגי התנועה הרביזיוניסטית בבולגריה ולאחר עלותו ארצה בשנת 1949 היה פעיל בתנועת החרות ונבחר לכנסת השלישית הרביעית והחמישית.

שמואל ארדיטי עבר בארץ את המסלול הרגיל של עולה חדש – שרת בצה"ל כלוחם בחטיבת הסיור של גבעתי, למד הנדסת בנין בטכניון ובשנת 2001 פרש לגימלאות.

מאז הקדיש את כל זמנו לחקר פרשת הצלתם של יהודי בולגריה.

shmuel-arditi

שמואל ארדיטי

מסמכים חדשים

שאלתי את ארדיטי מה הכשיר אותו לערוך מחקר כזה ומה חידש לעומת מחקרים אחרים שפורסמו בנושא (בין היתר ספרו של פרופסור מיכאל בר זוהר "הרכבות יצאו ריקות").

ארדיטי השיב לי כי הוא התמקד בכמה נושאים שהעסיקו אותו ובמרכזם חלקו של המלך בהצלה. היתרון שלו במחקר הוא שחי בבולגריה חלק מן התקופה (אמנם כילד) בבית בעל מודעות פוליטית. הוא שולט היטב בשפה הבולגרית והגיע למסמכים וספרים רבים הכתובים בשפה זו. בין המסמכים: יומן של ראש ממשלת בולגריה בתקופת שלטון הנאצים, בוגדן פילוב הכולל גילויים רבים; יומן חלקי של מיופה הכוח הגרמני בבולגריה בתקופת המלחמה, בקרלה, ועוד מסמכים ומחקרים רבים. ארדיטי ממשיך במסורת של אביו שפרסם בשעתו שורה של מחקרים על התקופה באותה רוח.

איך נרצח המלך

הגילוי המשמעותי ביותר שלו הוא, לדעתו, שהמלך נרצח בגלל סרובו להיענות לדרישת היטלר להעביר את יהודי בולגריה לתאי הגזים. המלך הוזמן לברלין בלי שנמסרה סיבה להזמנה. הוא שהה זמן מה במאורת הזאב של היטלר שבמזרח פרוסיה וחזר לבולגריה במטוסו האישי של היטלר. במהלך הטיסה הוא הורעל בחומר הפועל בהשהיה. הוא מת שבועיים לאחר שובו מגרמניה ב-28 באוגוסט 1943.

ארדיטי זוכר את יום מותו של המלך ואת השמועות שנפוצו אז בבולגריה שמדובר בהרעלה ולא במוות טבעי. הגרמנים הציבו שלושה רופאים סביב מיטתו בארמונו ולא נתנו לרופאים בולגרים לגשת אליו. כל הנסיבות של מות המלך, שהיה אדם בריא ומת כאילו מהתקף לב, מרמזות על אפשרות לרצח. אך את ההוכחה מצא ארדיטי ביומנו של מיופה הכוח הגרמני בקרלה שבעקבות השמועות תחקר את הרופאים הגרמניים שאישרו כי אכן מדובר במוות מהרעלה. "מוות בלקני" קראו לזה.

מי הסתיר האמת

לכאורה מדובר בפרט היסטורי שלא היה צריך לחכות עשרות שנים כדי לחשוף אותו. אך מסתבר שהיו גורמים שרצו למנוע את המידע הזה. כשהשתלטו הקומוניסטים על המדינה בספטמבר 1944 הם פעלו לטשטוש העניין. בין היתר פיזרו את עצמותיו של המלך המת, כנראה כדי למנוע בדיקה כימית של העצמות, שהיתה מוכיחה את ההרעלה.
למה עשו זאת? לדעת ארדיטי רצו למנוע את האהדה העממית למלך ולגרום לדה לגיטימציה שלו. הם הציגו את המלך כמנהיג מדינה פשיסטית ששיתפה פעולה עם הנאצים. הוכחה שנרצח בידי היטלר היתה מזימה את הטענה הזו.

מדינה תחת כיבוש

לכאורה בולגריה היתה בת ברית של גרמניה במלחמת העולם השניה. היא כרתה ברית עם היטלר ובתמורה קיבלה שטחים במקדוניה ובתרקיה, שנלקחו ממנה במלחמת העולם הראשונה. היא גם חתמה הסכם עם גרמניה לחוקק את חוקי הגזע של נירנברג ולגרש את יהודיה להשמדה באושוויץ.
בפועל, אומר ארדיטי, היתה בולגריה נתונה תחת כיבוש ופיקוח גרמני. ומסיבה זו הצליחו הגרמנים להשמיד חלק מיהודי מקדוניה ותרקיה שלא היו אזרחים בולגרים. אך בולגריה לא קיימה את ההסכם למשלוח היהודים הבולגרים. והמלך היה גורם מרכזי שמנע מן הנאצים לבצע את זממם.

המלך ידיד היהודים

מסתבר שכבר בשנות החמישים נפתחו הארכיונים הגרמניים שמתוכם ניתן היה ללמוד על פעילות המלך להצלת
היהודים. והאב, חבר הכנסת בנימין ארדיטי, פעל לפרסום הדבר. אך באותה תקופה שלטו הקומוניסטים בבולגריה והאינטרס שלהם היה להציג את המלך כמשתף פעולה עם הנאצים. ארדיטי מביא שורה של מסמכים ועדויות המוכיחים כי המלך היה ידיד היהודים ושל הציונות עוד לפני המלחמה, שלח ברכה לז'בוטינסקי שביקר בבולגריה ברך את הקהילה היהודית בחגים ועוד.

את הדרישות של היטלר למסור לו את יהודי בולגריה דחה על ידי שורה של הולכות שולל. בין היתר טען שהיהודים דרושים לסלילת כבישים אסטרטגיים. אדולף אייכמן בעדותו בפני חוקריו בירושלים אמר: "המלך חיבל במדיניות שלנו".

יהודים בצבא בולגריה

את הקשר המיוחד של העם הבולגרי לעם היהודי מסביר ארדיטי בזיקה היסטורית עמוקה שראשיתה בגרוש ספרד. כשהיה המלך אצל ריבנטרופ וזה דרש ממנו להסגיר את היהודים אמר לו מה לכם וליהודים אלה הם אינם אשכנזים אלא ספרדים (כאילו שהגרמנים הבחינו בין אשכנזים לספרדים). הדבר מופיע ביומנו של ראש הממשלה.

jjewish-soldiers

                                              חיילים יהודיים בצבא בולגריה

כל השנים שררו יחסי רעות בין היהודים והבולגרים. יחסים אלה התחזקו בברית דמים שנוצרה במלחמות של בולגריה בין השנים 1912 ל-1918. במלחמות אלה השתתפו היהודים באורח פעיל. ומתוך קהילה של כארבעים אלף איש נפלו בשדות הקרב 952 איש. הדור שהיה במלחמה ההיא היה בשלטון בתקופה הנאצית וזכר את נאמנות היהודים לבולגריה.

ניתוץ המצבה

ארדיטי מדבר בכאב רב על המצבה שהוקמה בשנת 1993 ביער בולגריה של הקרן הקיימת בהרי ירושלים. היוזמה להקמת המצבה באה מאיחוד עולי בולגריה וידידי המלך, בולגרים מארצות הברית. עם פרסום ספרו של מיכאל בר זוהר "הרכבות יצאו ריקות" בשנת 2000 התעורר מחדש הוויכוח סביב חלקו של המלך בהצלת היהודים. הקרן הקיימת החליטה להקים ועדה בראשות השופט משה בייסקי. זו החליטה שאינה יכולה להכריע בויכוח ההיסטורי אך המליצה, למען הסדר הציבורי הנאות, לנתץ את המצבה.

ראש העיר של סופיה, סטפאן סופיאנסקי, הקים את המצבה מחדש באותו נוסח עברי והציבה מול בנין העיריה.

תגובות

זאב היקר,
כבן להורי שנולדו בבולגריה – אשר ניצלו ממהשמדה באושוויץ בזכות אצילותו, התגייסותו ותרומתו הגדולה של העם הבולגרי להצלת יהדות בולגריה – אני מבקש להודות לך על דבריך .

העם הבולגרי הוא העם היחיד באירופה של המאה העשרים, שבשנות החושך של האנטישמיות והנאציזם לא רק שלא ניכרו בו סימני אנטישמיות אלא שגם יזם ופעל למניעת ההשמדה של יהדות בולגריה. כאשר קמה מדינת ישראל נפרד העם הבולגרי בצער מן היהודים שחיו בתוכו ואף בירך את היהודים שעזבו את בולגריה ועלו אל מולדתם העתיקה.

כל יהודי בולגריה חבים את חייהם למלך הבולגרי, לחבר הרלמנט פשב ולשני הארכיבישופים שבגופם גרמו לכך שהרכבות יצאו ריקות (ספר בשם זה כתב פרופ' מיכאל בר זוהר שמספר בפרוטרוט את סיפורה המופלא של הצלת יהדות בולגריה במלחמת העולם השנייה). לפיכך, עד היום, רואים יהודי בולגריה את ארץ הולדתם, בולגריה, כמולדת שניה – זו שהגנה עליהם בשעה הקשה ביותר.
תעיד על כך יותר מכל, ההתכנסות השנתית של עולי בולגריה, בחודש מאי , בהיכל התרבות בתל אביב, ביום שבו חל חג התרבות הלאומי הבולגרי, ובו מתארחים תמיד אומנים המגיעים מבולגריה במיוחד לאירוע זה.

ולכן, דווקא ביום הזה, מקבלת משנה תוקף הקריאה: "כולנו בולגרים" !

יעב אלפנדרי

16.7.12

25 תגובות בנושא “"קשר השתיקה"סביב מלך בולגריה

 1. פינגבאק: הבנאליות של הרוע והרשעות של חנה ארנדט | היגיון בשיגעון

 2. פינגבאק: יום זיכרון לשואה ולגבורה | היגיון בשיגעון

 3. אחת

  שלום יהודה,
  לא למדת כלום מהכתבה? מה היא מסבירה בעצם? שהחלקים שכביכול נחשבו לחלק מבולגריה בעצם לא נחשבו באותם ימים לחלק ממנה, האזרחים היהודים בה לא נחשבו לאזרחי בולגריה לכן למלך הבולגרי לא הייתה שום התחייבות כלפיהם

  1. ישראל אלמוג

   תשובה ל"אחת" שלא הזדהתה משום מה בשמה:
   האזרחים היהודים תושבי טרקיה ומקדוניה, לא נחשבו לאזרחים בולגרים, מפני שממשלת בולגריה הפשיסטית, כדי להכשיר את הקרקע להשמדת יהודי טרקיה ומקדוניה, בניגוד גמור למדיניותה כלפי יתר תושבי שטחים אלה להם הוענקה אוטומטית אזרחות בולגרית, בכוונת מכוון סרבה לעשות זאת כלפי היהודים. בכך נשארו היהודים חסרי אזרחות ו"כשרים" מבחינת החוק הבולגרי להובילם לטרבלינקה.

 4. פינגבאק: לקראת יום השואה – כל הקישורים, לזכור ולא לשכוח | היגיון בשיגעון

 5. שוש מיימון

  הי גלילי
  לא הבינותי מה כתב מיקי בר זוהר בספרו "הרכבות יצאו ריקות' ולמה בקרן הקיימת נפצו בשל כך את המציבה של מלך בולגריה?

  תשובה
  לא קראתי את בר זוהר אך הפרשה ידועה. מלך בולגריה הצליח להציל רק את היהודים שהיו תחת שלטונו. יהודים שהיו מחוץ לתחום שלטונו הוסרו לנאצים ונרצחו. היו שלא סלחו לו על כך.

 6. יונה צייגר

  שבוע טוב!
  אודה לך אם תוכל לאמר את שם האוניה שבע עלתה העליה מבולגריה בשנת 1949. תודה
  תגובה
  לצערי אין בידי תשובה לשואל. לפי הויקיפדיה עלו מבולגריה עד סוף 48 20 אלף עולים ולאחר מכן 10000 נוספים. לפי מפקד היו ב-1949 בבולגריה פחות מ-10000 יהודים.
  אם יש למישהו תשובה לשאלה ספציפית זו הוא מוזמן להשיב לקורא.
  ז.ג.

 7. אבי

  אני ממשפחה בת למעלה מ-500 שנה בבולגריה ועדיין יש לי שם משפחה. מקריאה בספרות ומסיפורים של סבתי, ברור לי שהמלך בוריס השלישי, שילם בחייו על הצלת היהודים, אולם גם שכנים מסופיה שהיו מקורבים לפוליטיקה עזרו. סבתי סיפרה לי שהם הגיעו לורנה, משם עלו על אוניה (אנני זוכר את שמה, אבל בארכיונים הבולגרים נתקלתי בשמות האוניות). לפני העליה על האוניה, הם הסתובבו עם הפנים לסופיה ושרו את ההמנון הבולגרי. בביקורים הרבים שעשיתי בבולגריה וסיפרתי שאני יהודי ממוצא בולגרי, כולם ראו בי כאחד משלהם והיו מאוד רוצים שנחזור לשם.
  ובקיצור, אין כמו בולגריה !

 8. יואש

  רק הערה קטנה:
  מישהי כתבה פה שהעם vבולגרי הוא היחיד שנחלץ להצלת היהודים בארצו.
  זה לא נכון, בדנמרק היה מבצע אדיר של השטת כל היהודים לשוודיה כדי להציל אותם והשוודים, קלטו אותם.
  היו גם המון יחידים שעזרו בכל מיני ארצות,

 9. יניב

  הכתבה הזו חוטאת לאמת – דימיטרי פשב יחד עם הכנסייה הם אלו שעזרו ליהודי בולגריה ומנעו את גירושם אך יהודי מקדוניה ותראקיה – יהודים שהסתפחו לבולגריה "נמכרו" לנאצים ימח שמם על ידי המלך בוריס וממשלתו. בנוסף בוריס נאם נאום אנטישמי מלא ארס כנגד היהודים , לכן אינני מבין את האהבה הרבה שיש ליהודים כלפי האנטישמי הזה ששמו הוא בוריס

 10. storyasherisrael

  כבן להורים ילידי בולגריה ששמע את סיפורם – הם עלו באוניה פאן יורק והיתה גם עוד אוניה אחרת פאן קרסנט , אחרי זמן מה שונו השמות ל עצמאות ו קוממיות . ראשונה לעלות היתה הקרסנט והשניה היתה פאן יורק . באופן מעניין אחת הימאים שהשיטו את הפאן יורק היה יורם קניוק ז"ל .
  את סיפור האוניות אפשר לקבל במוזיאון חיל הים בחיפה .

 11. נורה נורית מנור

  תודה גלילי שהעלת את הנושא. אין ספק הצלת יהודי בולגריה נעשתה בידי המלך, הארכיבישופים וחברי הפרלמנט. הקהילה הקטנה של יהודי בולגריה ניצלה בזכות זאת. לא מספרים את הדבר משום מה.
  משפחתנו עלתה לארץ באוניה ״בולגריה״ במאי 1949.
  כתבתי ספר – ״האביב הקצר של גרטה גרבו״, רומן, המספר מנקודת ראותה של ילדה קטנה את התקופה של טרום עלייתנו לארץ, המסע לארץ והשנתיים הראשונות בארץ. http://nuritmanor.com/books/the-short-spring-of-greta-garbo

 12. כפיר

  כתבה נוראית שחוטאת לאמת, מסלפת אותה, וזורה חול בעיני הציבור… המלך לא פעל כלל וכלל לטובת היהודים, מי שפעל למען היהודים הם פוליטיקאים מעטים שהפעילו לחצים מסיבים על המלך ומנעו ממנו לשולחם אל מותם!

 13. יואל אביתר

  כדי לדעת את הסיפור האמתי והמדויק על יהודי בולגריה במלחמת העולם השנייה צריך לקרוא את ספרו של ההיסטוריון מיכאל בר זהר: "הרבבות נוסעות ריקות". תאור מדוייק ולדעתי גם אמתי.

 14. שבתי עץ חיים

  הסיבה היחידה שבגללה נמנע גירושם של היהודים מבולגריה הייתה שלא ליצור מצב שאזרחים של בולגריה נרצחו סתם כך. ההתנגדות העיקרית באה מחוגי האינטלקטואלים וממנהיגי הנצרות. כאשר בולגריה סיפחה את מקדוניה היא חילקה תעודות בולגריות לכל תושבי מקדוניה פרט לאלה שהם ממוצא יהודי. ראש ממשלת בולגריה אלכסנדר בלב הידוע בכינויו "השועל הבלקני" השיג פשרה שיהודי מקדוניה ותרקיה יימסרו לגרמנים במקום יהודי בולגריה. לכן היה המאבק נגד הקמת האנדרטה מפני שזה לא ראוי להנציח את מי שנתן את ההסכמה והאישור לשליחת היהודים אל מותם. ואכמ"ל

 15. רמי אופיר

  אי אפשר להתחמק מהעובדות:
  המשטרה הבולגרית אספה בשקדנות את יהודי מקדוניה, דאגה שלא יברחו, העלתה אותם על רכבות – לטרבלינקה.
  הבולגרים חתמו לנאצים – שהם מעבירים לידם את היהודים הנשלחים ברכבות[ יהודי מקדוני ה]- ואין להם יותר שום תביעות לגביהם…

 16. בן ארצי

  מלך בולגריה בזכות אנשי הפרלמנט לא הושמדו יהודי בולגריה. אבל פלאף מלך בולגריה בהנחית הגרמניים השמיד במחנה טרבלינקה את יהודי מקדוניה ואחרים

 17. ר איש השפלה

  לגבי פרשת האנדרטה ביער בולגריה בישראל-

  אסתפק בהערה טכנית לגבי מיקומו של היער-
  הוא איננו בסביבות ירושלים כלל,אלא חלק מיער חרובית שליד תל צפית ובשכנות לקיבוץ כפר מנחם (ליד כביש 6 הדרומי, באזור כללי שממזרח לצומת ראם -מסמיה- וממערב לצמת האלה שבעמק האלה.)

  ראובן

 18. Haim Mazar

  שלום. אמי העריצה את המלך בוריס, ומסכימה עם ארדיטי. במאי 1943 בפלובדיב הם כבר התכוננו שלמחרת לוקחים אותם ברכבות.
  מיכאל בר זוהר בספרו מתייחס לאי רצונו של המלך לשלוח חיילים בולגרים לחזית המזרחית, ולכן נרצח..
  אחר אמר שאם הגרמנים היו רוצחים את המלך, הם היו דואגים ליורש.
  הנושא מסובך מאוד.
  תמונות מעניינות וסרט (כולל של המלך, אשתו והנסיך) , שהכנתי שכולל תמונות מבולגריה מלפני יותר 120 שנה, ראו ב
  http://mazar.atwebpages.com/Downloads/Madjar_Sevilia_since_1850_Bulgaria_France_Israel_Genealogy_resized.pdf 27 Mbytes
  Movie https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LHWdhVRRtu4 pls HD
  ד"ר חיים מזר (מג'ר) (סביליה)

השאר תגובה