כשאוליגרך מגיע לארץ האוליגרכים

ישראל מתיימרת להיות מדינה דמוקרטית שיש לה מערכת משפטית, משטרה, צבא, מערכות בריאות וסעד הממלאים את תפקידם * מלחמת לבנון ויוזמותיו של גידמאק במהלכה,חשפו את העובדה שזהו מצג שווא – ישראל אינה דמוקרטיה אלא קונפדרציה של אוליגרכיות הדואגות לעצמן

בראשית שנות ה-70 הגיע לארץ מאיר לנסקי, יהודי מראשי המאפיה האמריקנית, וביקש אזרחות ישראלית על פי חוק השבות.

הארץ רעשה. אף שלנסקי היה אז קשיש חולה בן למעלה מ-70, הוצג בואו לישראל כסכנה גדולה לשלום הציבור. ממשלת ארצות הברית לחצה להסגירו וראש הממשלה, גולדה מאיר, נכנעה ללחץ ולנסקי גורש.

אחד הפובליציסטים כתב אז: אינני מבין מה הרעש. בסך הכל לנסקי בא לכאן להשתלמות. המוסדות הישראליים – מן ההסתדרות ועד הבנקים הגדולים – יכולים ללמד את מנהיג המאפיה פרק במאפיונריות.

לנסקי הועמד לדין בארצות הברית על עברות מס ונידון לשנה וחצי מאסר. הוא מת בגיל 81, מוות טבעי מדום לב. לפני מותו הספיק לעשות חשבון נפש ואמר: " למדתי מאוחר מדי שהרבה יותר קל ומשתלם לגנוב כסף מהציבור בדרכים חוקיות מאשר בדרכים לא חוקיות" .

מאיר לנסקי ויקישיתוף

על מה הרעש

פרשת לנסקי מזכירה לי את התגובה בתקשורת ובפוליטיקה להחלטתו של ארקדי גיידמאק להקים תנועה פוליטית. אינני מבקש לרמוז שיש דמיון כלשהו בין מעשיו של לנסקי למעשיו של גיידמאק. אבל הדמיון בתגובה הציבורית גדול. גיידמאק, הנחשב ל" אוליגרך" בסיגנון הרוסי איננו מגיע לקרסולי כוחן של האוליגרכיות הישראליות. אבל גיידמאק הצליח בתקופה קצרה לחשוף את פרצופו האמיתי של המשטר בישראל.

ארקדי גיידמאק ויקישיתוף

זו דמוקרטיה זו?

ישראל מתיימרת להיות מדינה דמוקרטית שיש בה שלוש רשויות. מדינת חוק, שיש בה בתי משפט המפרשים את חוקיה ומשטרה האוכפת אותם. מדינה שיש לה צבא המגן על אזרחיה, מערכת בריאות הדואגת לבריאותם ומערכת סעד השוקדת על רווחתם. מלחמת לבנון ויוזמותיו של גידמאק במהלכה חשפו את העובדה שזהו מצג שווא – ישראל אינה דמוקרטיה אלא קונפדרציה של אוליגרכיות.

יש אצלנו אוליגרכיה של מערכת הביטחון, אוליגרכיה של מערכת המשפט, של המשטרה, התקשורת, האקדמיה, הרפואה, הביורוקרטיה לענפיה, ההסתדרות, הוועדים החזקים – ומעל כולם האוליגרכיה של ההון הגדול.

רוב האוליגרכיות פועלות לטובת עצמן וחלקן פועלות מתוך תאוות שלטון ושכרון כוח. אף אחת מהן כמעט אינה ממלאת את יעודה העיקרי.

גיידמאק הקים מחנה אוהלים בדרום אליו פונו תושבי הצפון מוכי הטילים. העניק מעט נופש לתושבי שדרות המותקפים עד עצם היום הזה בברד קסאמים. במעשים אלה ואחרים חשף את אפסותן של מערכות השלטון והחוק שהיו אמורות לספק שרותים אלה לאזרחים, לולא דאגו משך שנים לטובת עצמן.

ראה היום בו התחוללה מהפכת אהרון ברק

6 תגובות בנושא “כשאוליגרך מגיע לארץ האוליגרכים

  1. פינגבאק: האוליגרכיה של "להרים טלפון" | היגיון בשיגעון

  2. פינגבאק: ישראל כמדינת אוליגרכיות | היגיון בשיגעון

  3. פינגבאק: טמבלים: זה לא רק הטייקונים, וגם לא ביבי – אלה האוליגרכיות | היגיון בשיגעון

  4. פינגבאק: מהפכת "הצדק החברתי" שהפכה לתנועת "מגיע לי" | היגיון בשיגעון

  5. פינגבאק: לינדנשטראוס, ואתה יכול לעשות זאת טוב יותר? | היגיון בשיגעון

  6. פינגבאק: מדוע אין סיכוי שהמחאה תשיג את מטרתה | היגיון בשיגעון

השאר תגובה