דובר החמאס בעזה: הפלסטינים הם מצרים או סעודים או תימנים

מקור השם פלסטינה

מבצע "צוק איתן" חשף פעם נוספת את הבלוף של "עם פלסטיני". דובר החמאס בעזה המתחנן לעזרה של מדינות ערב מצהיר: הרי מחצית תושבי עזה מצרים והיתר סעודים וסתם ערבים. ראה את הסרטון הבא:

דובר החמאס בעזה: אנחנו מצרים

זה הזמן להביא מחדש כמה נתונים שפרסמנו כאן במאמרים רבים בעבר. ד"ר רבקה שפק ליסק פרסמה בשעתו מאמר על הגירת פועלים מצרים לארץ ישראל. וכך כתבה:

"מחקר של פרופ' משה ברוור, גיאוגרף בעל שם עולמי, עסק בהגירת פועלים ופלאחים עניים ממצרים, סוריה, לבנון ועבר-הירדן – לארץ ישראל המנדטורית. פרופ' ברוור השתתף בסקר של כפרים ערביים בא"י בתקופת המנדט הבריטי.

בשנים 1968–1978 נערך מחקר נוסף, בכפרים שלא חרבו במלחמת העצמאות. אחד מנושאי המחקר היה הגירת פועלים ממצרים בתקופת המנדט, והשתקעותם בעיקר במישור החוף.

באו עם הכיבוש הבריטי

לפי המחקר החלה ההגירה ממצרים לא"י עם הצבא הבריטי שכבש את הארץ ב-1917-1918, ונמשכה עד אמצע שנות ה-40. הפועלים המצריים עבדו בשירות הצבא הבריטי, והמשיכו עמו ממצרים לארץ. ההגירה הושפעה מגידול הפרדסנות היהודית פי 10 בשנים 1920–1930, וההזדקקות לידיים עובדות. הזדקקו לפועלים גם מחנות הצבא הבריטיים שהוקמו באזור, הבנייה היהודית, והעבודות הציבוריות ביוזמת ממשלת המנדט ומוסדות יהודיים. הפועלים המצריים השתקעו בארץ באזור החוף. לדעת פרופ' ברוור, לפחות שליש מהגידול במספר התושבים בכפרים באזור נבע מההגירה ממצרים.

 

גידול ב-1040 אחוזים

למשל, בשנים 1922-1944 גדלה אוכלוסיית אוכלוסיית יאזור ב- 214%, אוכלוסיית סאלמה – ב- 476% , אוכלוסיית ייבנה – ב- 203%, אוכלוסיית קוביבה (ליד רחובות) – ב- 211% , אוכלוסיית פג'ה – ב-630%, ובסאוואלמה הגיע הגידול לשיא של % 1,040. פרופ' ברוור הפריך את הטענה שגידול האוכלוסין בכפרים של אזור החוף נבע מריבוי טבעי, ע"י השוואה בין נתוני הריבוי הטבעי בכפרים ערביים במחוזות ג'נין, שכם ורמאללה, שם גידול האוכלוסין נע בין 50% ל- 80% (בשנים 1922- 1944), ולא בין 119% ל- 1,040%, כבכפרי מישור החוף. ממשלת המנדט ערכה ב-1941 סקר במספר כפרים, בהשתתפות פרופ' ברוור. החוקרים ראיינו את המוכתרים של הכפרים, ואלו אישרו שחסרי הקרקעות המתגוררים בכפרם הם מהגרים ממצרים שהשתקעו בכפר. הפועלים המצרים, שהיו חסרי קרקע, התיישבו בגושי מבנים נפרדים, והקימו שכונות מהגרים.

שבט בדואי שלם היגר

על פי מחקרים של פרופ' משה שרון – שהתמחה בתולדות הבדואים בארץ, ויוסוף סואעד – שחקר את שלטון השייח'ים הבדווים, היגר ב-1814 שבט הנאדי ממצרים לאזור עזה, ותרם להרכב האוכלוסייה של הכפרים הערביים והערים במישור החוף הדרומי. בשנים 1832–1840, עת שהשתלטו על הארץ מוחמד עלי, שליט מצרים, ובנו איברהים פחה, הייתה שוב הגירה ממצרים לאזורים שונים בארץ, כולל לאזור החוף ולערים עזה ויפו.   נשים בדואיות נושאות עצים להסקה 1893 לסיכום, על סמך המחקרים הללו – האוכלוסייה הערבית במישור החוף מוצאה, במידה רבה, ממצרים.

עד כאן מאמרה של ד"ר רבקה שפק ליסק 

 

הופיע באתר שמאלני

מאמרה של ד"ר שפק ליסק פורסם באתר "על צד שמאל"י (שהעתיק אותו מאתר "אימגו"). עניין אותי לדעת מה הביא אתר שמאלני לפרסם מאמר שמערער מן היסוד את התפיסות המקובלות בשמאל בדבר היותנו כובשים קולוניאליסטים שגזלו ארץ של עם זר. לא קיבלתי תשובה לשאלה זו. האתר נמצא בחופשה ומפעיליו הודיעו כי יחזרו לפעול רק אם יימצא להם תקציב. אך באתר נשארו תגובות של קוראים רבים. איש מהם לא עשה חושבים, אלא ניסו למצוא פגם בעצם פרסום המאמר ובעיקר באישיותם של שני החוקרים המוזכרים בו. להשלמת התמונה אביא כמה פרטים על חוקרים אלה.

מי הם החוקרים

פרופסור משה ברור, בן 90, הוא מוותיקי החוקרים בתחום הגיאוגרפיה של ארץ ישראל. כתב מאות מאמרים וערך 19 ספרים ואטלסים. דורות של תלמידים חונכו ולמדו על פי האטלסים שלו. הוא החל בלימודיו באוניברסיטה העברית והשלים את הדוקטוראט באוניברסיטת לונדון. הוא חתן פרס ישראל לשנת תשס"ב, היה דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, לימד בבר אילן ובבית ברל, פרש לגימלאות וממשיך כפרופסור אמריטוס בבר אילן ובתל אביב.   משה ברוור (בצעירותו) אכן נמצא כתם אפל בעברו. במקביל לעבודתו האקדמית היה משך שנים רבות כתב של עיתון "הצופה". לימים עבר לכתוב ב"הארץ". ומאז ידועה אמרתו שבכל התקופה בה כתב ב"הצופה" היה כתוקע בשופר לתוך הבור (דהיינו שלא היה הד לכתיבתו בשל מיעוט קוראים) ורק כשכתב ב"הארץ" זכה לתגובות רבות.

מומחה לתולדות הבדואים

פרופסור משה שרון, בן 72, הוא פרופסור אמריטוס במכון ללימודי אסיה ואפריקה. הוא התמחה בתולדות הבדואים ובתפקידם בתולדות ארץ ישראל, וכן באפיגרפיה הערבית של ארץ ישראל. במקביל לעבודתו האקדמית היה עמית אורח ומרצה בשורה של אוניברסיטאות בעולם: בשווייץ, באוכספורד, פרינסטון, קולומביה, ועוד הרבה. גם אצל שרון מצאו אנשי השמאל פגמים שלא ייסלחו. הוא היה יועץ לעניינים ערביים לראש הממשלה מנחם בגין. בפרוץ מלחמת לבנון הראשונה ב-1982 התגייס לצה"ל לשרות מילואים ממושך שהפך לשרות קבע ועסק בתאום עם השיעים. עלה לדרגת אלוף משנה ועמד בראש המחלקה לענייני ערבים במטכ"ל.

פרופסור משה שרון ויקיפדיה עברית

פרופסור משה שרון ויקיפדיה עברית

אצל פרופסור שרון נמצאו פגמים בדעות שנתן להם ביטוי במאמריו. אפשר ללמוד על כך משמותיהם של מאמרים שפרסם בבמות פסולות כמו "נתיב" ערוץ-7 וכדומה. בין המאמרים: * לא שלום, לא תוכניות שלום ולא "מחיר השלום", משא ומתן בבזאר של המזרח התיכון – מורה דרך * לנקות את האורוות ולהתכונן למלחמה * ערביי יו"ש וירושלים שווים * להשיב את הג'יני המוסלמי לבקבוק בניצחון חד וחלק * אירופה, היזהרי *, "הוּדנה" ו"צוּלח" אינם "שלוֹם" * "מנהיגי ישראל מתעלמים מהתבטאויות הפלסטינים".

יפו היהודית

לקוראי טור זה, העובדה שרוב הקרויים "פלסטינים" הם מהגרים ערביים (ובני עמים אחרים) אשר זה מקרוב באו ולא "ילידים" איננה חדשה. זו הרי הסיבה שהליגה הערבית כפתה על האו"ם לראות בכל תושב "פלסטיני" שגורש פליט גם אם התגורר כאן רק שנתיים. הסיפור המלא של הפרשה מצוי במאמרה המצויין של יונה לוי שפרסמתי כאן (קישור).   מוחמד עלי (ויקישיתוף) חשיבותו של המאמר  הוא ברזולוציה לגבי אזורים מסויימים ולגבי תקופה קצרה יחסית . מהגרים באו לכאן לא רק בימי שלטון מוחמד עלי המצרי אלא בעיקר בימי המנדט הבריטי. אותו מנדט שחסם את שערי הארץ בפני עליית יהודים (ראה פרשת סטרומה) הביא לכאן פועלים ערביים והשאיר אותם תלויים על צווארנו אם כאזרחי ישראל ואם כפליטים המתפרנסים כבר דור רביעי מנידבת ליבה של אונר"א ותובעים את חורבן ישראל על ידי זכות השיבה.

הסידרה על 100 שנות תל אביב

עד כמה המידע החיוני הזה איננו קיים בתודעה הציבורית שלנו ניתן היה ללמוד מן הסידרה על תולדות מאה שנות תל-אביב, שמגיש מודי בר און בערוץ 10. בר און, בחור חמד, החל את מחקרו על תולדות תל אביב מיפו ה"פלסטינית". ולמרבית הפתעתו גילה, לראשונה בחייו, כי מרבית תושבי יפו ה"פלסטינים" הם מצרים, סודנים, צפון אפריקנים, בוסנים, פורטוגלים, מלטזים ואחרים. כל אלה הם "מתנחלים" שהובאו על ידי מוחמד עלי, הכובש המצרי במאה ה-19. מודי בר און תל אביב

הזיופים באתר הזיכרון הפלסטיני

פניתי לאתר הזיכרון הפלסטיני (קישור) כדי לבדוק מה הם אומרים על הישובים המוזכרים במחקריהם של ברוור ושרון. האתר הזה שכבר הזכרתי כאן כמה פעמים הוא אחד מכלי התעמולה היעילים ביותר של אש"ף ומשתתפים בו גם ערבים ישראלים וכמובן גם יהודים חובבי ציון. באתר יש מפות מפורטות של כל חלקי "פלסטין" תאור מדוייק של כל כפר ערבי שהיה קיים אי פעם צילומו בעבר וצילומו בהווה, כולל צילומי לווין. כל כפר כזה מלווה בשפע של סטטיסטיקות על מספר התושבים בתקופות שונות, רובן מזוייפות לגמרי. בדקתי ולא מצאתי שם את שמות הכפרים שמזכירים ברוור ושרון במחקריהם.   יאזור באתר הזיכרון הפלסטיני רק יאזור מוזכרת שם. מובא צילום של איזו חורבה וכמה נתונים המתקרבים לתוצאות המחקר של ברוור שרון. לפי אתר הזיכרון הפלסטיני היו ביאזור 456 תושנים בשנת 1922 1241 ב-1948 ו-7622 פליטים ב-1998. לפעמים גם הערבים דוברים אמת.

דוד בן-גוריון על "בעיית הפליטים"

בתשובה להצעה לסדר היום בכנסת בנושא הפליטים נתן דוד בן-גוריון את הניסוח התמציתי והברור ביותר לעמדת ישראל בשאלה זו. וכך אמר בן גוריון, בנאומו בכנסת ב-11 באוקטובר 1961: *"מלחמת העולם השניה הולידה תנועה עצומה של פליטים מארץ לארץ, תנועה המגיעה לקרוב לחמישים מיליון… ואיש לא יעלה על דעתו שיש להחזיר הגלגל אחורנית ולהחזיר כל הפליטים לארצותיהם…" * "יציאת הערבים מן הארץ, שקוראים להם פליטים, החלה מיד לאחר החלטת האומות המאוחדות, מן השטחים שנועדו למדינה היהודית. ויש לנו תעודות ברורות המעידות על כך שהם יצאו את הארץ על פי הוראות המנהיגים הערבים ובראשם המופתי, מתוך הנחה שפלישת צבאות ערב לאחר צאת ממשלת המנדט תהרוס את המדינה היהודית ותזרוק את כל היהודים, חיים או מתים, אל תוך הים." * "מיד עם הקמת המדינה, עוד תוך כדי פלישת צבאות ערב, החלה עליה יהודית גדולה …בעיקר מארצות ערב…" * "מספר הערבים שישבו לפני החלטת האומות המאוחדות בשטח שנועד למדינה היהודית על ידי האומות המאוחדות… אינו גדול ממספר הפליטים היהודים מארצות ערב, באופן שכאן נתקיימו חילופי אוכלוסין בלתי מתוכננים, אבל מעשיים, ואין כל אפשרות מעשית ויסוד מוסרי להחזיר הגלגל אחורנית". * "אם יש לשלם פיצויים – ואין אנו מתנגדים לפיצויים אם השאלה בכללה תיפתר – מגיעים פיצויים לפליטים יהודים לא פחות מאשר לפליטים ערבים". * "…שליטי ערב התייחסו לפליטים הערבים לא כאל אנשים חיים ובני עמם – אלא כאל נשק לנגח בו את ישראל. כמה מארצות ערב השכנות הן ארצות דלולות אוכלוסין, ויש בהן אדמה פוריה ומים למכביר וגם מחסור רב בכוח-אדם. אולם מתוך מגמה להכחיד את ישראל – גם בעזרת הפליטים, הם מתאכזרים לבני עמם ורואים בהם אך ורק כלי מלחמה פוליטי וצבאי לערער ולהכחיד את ישראל". * "ישראל דוחה בכל תוקף את הצעת התככים של חופש הבחירה של הפליטים, באשר היא משוכנעת שהצעה זו מכוונת ועשויה אך ורק להרוס את ישראל…" * "בעיית הפליטים יש לה רק פתרון מעשי והוגן אחד: התיישבותם בקרב בני עמם בארצות השופעות אדמה טובה ומים, ושיש בהן צורך בכוח-אדם נוסף".

ראה סרטון אנחנו מצרים לא פלסטינים אומר דובר החמס בעזה

קישורים  

מי הם הפלשתינים – יורם אטינגר

פתאום קם אדם ומרגיש שהוא עם ומתחיל לרצוח

http://www.zeevgalili.com/2012/01/16257

  השתמרות שמות שמות עבריים בארץ ישראל

http://www.zeevgalili.com/2011/02/13803  

""ג'ואן פיטרס שחשפה את הבלוף של הפליטים הפלסטינים

http://www.zeevgalili.com/?p=6933

יונה לוי גרוסמן מסבירה

http://www.youtube.com/watch?v=rYxIgtuS5SM

יום הנכבה וההונאה

http://www.zeevgalili.com/2010/05/8830

 

המפה הגדולה של הארץ הריקה

http://www.zeevgalili.com/?p=325

דמוגרפיה וגאוגרפיה בארץ ישראל

http://www.zeevgalili.com/?p=1390  

ג'ואן פיטרס שחשפה את הבלוף של הפליטים

http://www.zeevgalili.com/?p=6933

הגירת פועלים מצרים לארץ ישראל

http://www.zeevgalili.com/?p=5929

אוצר צילומים של ארץ ישראל הריקה

http://www.zeevgalili.com/?p=306

http://www.zeevgalili.com/?p=3784

The Palestine Exploration http://www.pef.org.uk

אוכלוסיית ארץ ישראל 1875 פרד מ. גוטהייל

http://www.jstor.org/pss/4282757?cookieSet=1

אונר"א אירגון אנטישמי לחיסול ישראל

http://www.youtube.com/watch?v=C-omIlOSFvQ  

עזמי בשארה: אין עם פלסטיני

http://www.youtube.com/watch?v=U1KkYjhFryA

12 תגובות בנושא “דובר החמאס בעזה: הפלסטינים הם מצרים או סעודים או תימנים

 1. פינגבאק: הפלסטינים הם מצרים או סעודים | מיומנו של זקן השבט

 2. אלון פלג

  חלק מהערבים היושבים במישור החוף הגיעו בגלי הגירה ממדינות ערב ומדינות מוסלמיות. לגבי הערבים היושבים בגליל וביהודה ושומרון, יש תיאוריה מדהימה על מוצאם היהודי.

  1. זאב גלילי מאת

   התאוריה על "המוצא היהודי" של ערביי הגליל חהשומרון חסרת משמעות. יש גם תאוריה שהטליבאן הם צאצאי עשרת השבטים. בימי בית שני היו היהודים כ-10 אחוז מאוכלוסיית העולם המערבי. אין כמעט אזור בעולם שאין בו צאצאי יהודים. עד שיוכח אחרת הערבים הם שונאי ישראל.

 3. אלון פלג

  הכוונה הייתה שליהודה ושומרון וחלקים מהגליל היתה אוכלוסיה שאינם מהגרים ממדינות ערב אלא אוכלוסיה יהודית מימי בית שני. אם הם שונאים את ישראל או לא זה עניין משני. בניגוד לטענות הציונות הארץ לא הייתה ריקה, אלא מיושבת בדלילות.

  1. זאב גלילי מאת

   מיושבת בדלילות זו ארץ ריקה.
   מה מקור הערבים שהיו כאן לפני ההתיישבות הציונית זו רק אגדה.
   מה שחשוב הוא שאלה הקרויים "פלסטינים" הםערבים שהיגרו לכאן בעקבות הפריחה שהביאה לארץ ההתישבות היהודית. בין 1922 ל-1938 גדלה אוכלוסיי הארץ [ערבים ויהודים] פי שניים. הייצור באותה תקופה עלה פי חמישה [מ-4 מיליון ל-22 מיליון לירות]. הגידול הענק הזה בפיריון משך אליו עוד ערבים לארץ ואלה הפכו מערבים לפלסטינים. אין פלא שאונר"א החליטה להכיר בערבים כ"פליטים" מי שהתגורר כאן שנים ספורות ולא נולד כאן. ראה

   http://www.zeevgalili.com/?p=6933
   יונה לוי גרוסמן מסבירה http://www.youtube.com/watch?v=rYxIgtuS5SM
   יום הנכבה וההונאה
   http://www.zeevgalili.com/2010/05/8830

   המפה הגדולה של הארץ הריקה
   http://www.zeevgalili.com/?p=325
   דמוגרפיה וגאוגרפיה בארץ ישראל

   http://www.zeevgalili.com/?p=1390

 4. רונן ברברמן

  מה שאלון פלג ניסה להגיד שיש ערבים ממוצא יהודי והרבה ממוצא שומרוני, זה די נכון ואף אחד לא רואה בעיה בעובדה הזאת כי זה אמת. אני לא מדבר על תאוריות הזויות כמו של צבי מסיני אבל ידוע בוודאות לגבי שתי ערים ביו"ש, על שבט בדואי בנגב ובסיני ועל כמה משפחות ערביות שידוע שהם כולם ממוצא יהודי או שומרוני

 5. אלון פלג

  מבחינתי ארץ ישראל שייכת לעם היהודי ללא קשר לאיזה אנשים חיו בארץ ישראל וכמה זמן הם חיו בארץ. לארץ היתה הגירה מארצות ערב ומארצות האיסלאם כול השנים, הארץ היתה מיושבת בדלילות, היו אזורים בהם חיו כול השנים יהודים ועם השנים הם התנצרו והתאסלמו. להגיד שהארץ היתה ריקה זו אינה האמת ואי אמירת האמת לא תשרת את מטרתנו.

  רוב העם הערבי החי במזרח התיכון אינם ממוצא ערבי. הערבים אינם עם ילידי במצרים, הערבים אינם עם ילידי בעיראק, סוריה, צפון אפריקה. אם להסתכל על הערבים החיים בישראל הם אינם מיקשה אחת, יש כאלה שהיגרו ממצרים, יש כאלה שהיגרו מהקווקז, יש ערבים ממוצא אירופאי, ישנם בדואים, ישנם נוצרים, ישנם אחמדים ועוד.

  ברגע שנוכל לפרק את הגוש העוין והמאוחד של "הערבים" החיים פה לקבוצות מוצא, נוכל לחיות בשלום.

  1. אמירה

   למיטב ידיעתי האיסלם נעשה כל כך "פופולרי" בעולם בגלל שמוחמד עלה בצבאו על כל העמים שחיו בסביבתו. כל האנשים היושבים במזה"ת, למעט הפרסים והטורקים. האיסלם נכפה בכח החרב על הילידים באותם אזורים. בצפון אפריקה נשארו שבטי הברברים, למשל, אבל הם אזרחים מדרגה שניה. ובגלל המוצא המשותף כל הארצות המוסלמיות מחשיבות את עצמן כ"אומה הערבית הגדולה". זה שיתכן שיהודים (ואחרים) התאסלמו בגלל האלימות שהופנתה אליהם – אפשרי, אז יתכן שימצא DNA יהודי בין הפלשתינים אבל זה לא עושה אותם יהודים. הם מוסלמים ושונאי ישראל, וכך זה ישאר כל זמן שמערכת החנוך שלהם תמשיך לחנך ילדים מרגע הוולדם ל"מטרה הנעלה" של רצח יהודים.

 6. אלי

  הערבים המוסלמים מדברים על חזרה למצב שהיה בימי מוחמד.
  .אך אפילו לרגע אחד לא חשבו להחזיר אפילו ס"מ אחד מהשטח שהיה ברשותם בימי מוחמד.
  ..

 7. פינגבאק: עדותו של מנהיג חמאס | מיומנו של זקן השבט

השאר תגובה