ארכיון חודשי: נובמבר 2000

התקשורת כטיפטוף מתמיד של רעל לשיח הציבורי

אחת התופעות האופייניות לתקשורת הישראלית (השמאלנית תמיד) הוא ניצול המדיה לטיפטוף מתמיד של עמדות השמאל. לא רק עמודי הדעות, שם הבעת דעה היא לגיטימית, אלא עמודי החדשות, תכניות בידור, ביקורות ספרים ותכניות ומה לא.

כמה דוגמאות ימחישו. בערוץ 8 בטלוויזיה מוקרנת מזה זמן סידרה מצויינת בנושא המים. מדובר בסידרה נורווגית, שהפיקה רשות השידור הממלכתית של נורווגיה בשיתוף אוניברסיטת ברגן, המספרת את סיפור המים בתולדות האנושות.

בביקורת על התכנית שפורסמה ב"מעריב" כותב קובי ניב, שמאלן מדופלם, את הדברים הבאים: "כך, למשל, מנצלת מדינה מזרח תיכונית בשם ישראל את מימי הירדן הזורם בשיטחה באופן בלתי נסבל, כששכנתה ירדן ונתיניה הפלסטינים, אינם זוכים אף למעט מן המים הללו, וכל זאת – על פי הסידרה – כשמדובר בנחל קטנטן בקנה מידה עולמי, שכל כמות המים הזורמת בו בשנה שלמה משתווה לכמות המים הזורמת בנילוס במשך 19 שעות של יום אחד בחודש ספטמבר."

קובי ניב ויקיפדיה

קובי ניב ויקיפדיה

הבנת את זה ברוך? ישראל אשמה גם במחסור המים בירדן, על שאינה נותנת משפע המים שיש לה לשכנינו המסכנים. לא הסעודים שאינם מפרישים חלק מרווחי הנפט שלהם לפתרון בעיית המים. לא עיראק, השכנה של ירדן ממזרח, השופעת מים. לא הסורים שבגלל יחסיהם עם הטורקים אין אפשרות לנצל את המים הטורקיים לרווחת האזור. ישראל תמיד אשמה בכל.

ודוגמא אחרת. ביומן הבוקר של גלי צה"ל בן כספית מספר על הופעה משותפת של אורי זוהר ואריה דרעי ברשת תחנות רדיו פירטיות. בתכנית האחרונה הצהיר דרעי כי הוא מעדיף את החברים שיפגוש בהם במעשיהו על פני החברים של עזר ויצמן בקיסריה.

 מה ימצא ויצמן בקיסריה – אומר דרעי – אנשים שכל מה שחשוב להם בחיים זה למי יש בריכה יותר גדולה. אני אמצא במעשיהו אנשים המחפשים את הרוחניות, אמר דרעי

עד כאן אייטם אינפורמטיבי. לא מי יודע מה חשוב אבל מעניין.

אך בן כספית לא יכול להתאפק ולהוסיף את דעתו לעובדות שהביא ואמר: אריה דרעי, שבנה לעצמו ג'קוזי בבית, מדבר על הברכות בקיסריה.

 ראה

איך הפכה התקשורת רדודה ושמאלנית

כשעיתונאי אינו יודע היכן נקבר יוסף ואינו מבדיל בין ריש לקיש לבר יוחאי

אם יש את נפשך לדעת את המעין ממנו לא שאבו עתונאינו החמודים והעוקצניים, אף לא טיפה אחת, לך אל כתבותיהם. תקרא מה הם יודעים ומה הם אומרים כשמדובר בנושא יהודי כלשהו.כמעט כולם "מנוגבים מדבר תורה" (כמאמרו של עגנון), פשוט נבערים מדעת.

 יגאל סרנה ויקיפדיה dolly hase

 

יגאל סרנה ויקיפדיה dolly hase

קחו למשל את יגאל סרנה, כתב בכיר ב"ידיעות אחרונות". חצי עיתונאי חצי סופר, קצת מזה וקצת מזה. כמובן שמאלני. סרנה שם נפשו בכפו, יצא לכתוב כתבה על שכם, כשהוא זוכה להגנתם של "הפנתרים", תנועה שלפי עדותו "הטילה את חתיתה על סיורי צה"ל בשעתו".

הכתבה כולה עושה שרות מצויין לעמדה הערבית. קבר יוסף בידי ישראל הוא "פרונקל" והערבים עכשיו משפצים אותו ומחזירים לו את תפארת עברו. וראש העיריה שלח ארבעה מהנדסים לאיטליה ללמוד על שיפוץ אתרים עתיקים וזה מוכיח שהם רודפי שלום.

עד כאן הכל בסדר. לא יותר גרוע ממאמר ראשי שכתב בשבחו של ברגותי. וכי מה אפשר לצפות מכתב ישראלי? שיציג את העמדה הישראלית? בפעם האחרונה שסרנה הציג עמדה ישראלית היה ככל הזכור לי כאשר איש חמס פוצץ עצמו בדיזנגוף, במסלול בו מוביל סרנה את בתו אל הגן.


אך מה בדבר השרות לקורא ודיוק במידע? יגאל סרנה יוצא לשכם ומבקר בקבר יוסף. ומה מקור האינפורמציה שלו שהוא מביא לקוראים על הקבר? שומר המקום. וזה אומר לו כדברים הבאים: "מעולם לה היה המקום קבר, יהודי או מוסלמי, ואין בפנים שום יוסף שלנו או שלכם. את יוסף שלכם קברו במצרים וגם בגין אמר לסאדאת כי הוא נטמן במונאפיה. אחר כךאמרו שהוא בטבריה ואחרי זמן "דיברו על המקום פה".
 עד כאן דברי שומר הקבר הערבי, מפי סרנה.
יגאל סרנה כנראה נעדר מן השעור בתנ"ך בו למדו על העלאת עצמות יוסף ממצרים וקבורתו בשכם. את מדרשי חז"ל מערכת החינוך הישראלית ודאי לא לימדה אותו, גם אם היה בא לכל השעורים. אך כעיתונאי אפשר לדרוש ממנו להכין שעורי בית לפני שהוא כותב כתבה. לפתוח ספר מדעי העוסק בנושא.
אם היה פותח למשל את "מצבות קודש בארץ ישראל" של ד"ר זאב וילנאי היה לומד לדעת כי קבר יוסף בשכם מוזכר כמה מאות שנים לפני הכיבוש הערבי (כן מר סרנה, שכם היא שטח כבוש בידי ערבים). יש אינסוף מקורות נוצריים, שומרונים, יהודיים וגם ערביים לגבי זהות הקבר, כקברו של יוסף.
  

קבר יוסף בשכם 1865

אין זו הפעם היחידה שבה נחשפו ידיעותיו של סרנה ביהדות. לפני כשנתיים פרסם סרנה כתבה על עולם הפשע בפרדס כץ. בכתבה הוא מצטט אחד ממרואייניו שסיפר לו את הסיפור התלמודי על ריש לקיש שהיה בראשיתו שודד (או גלדיאטור). היה מסוגל לעבור נהר בקפיצה. ר' יוחנן שיכנע אותו לחזור בתשובה והבטיח להשיא לו את אחותו היפה. ריש לקיש קיבל את ההצעה ולאחר שקיבל עול תורה נתברר כי תש כוחו והוא אינו מסוגל עוד לדלג בקפיצה מעל לנהר.
בגירסה של סרנה, כפי ששמע אותה מחכמי פרדס כץ, נהפכו היוצרות. ריש לקיש הוא האיש הטוב (במקום ר' יוחנן) והאיש הרע הוא ר' שמעון בר יוחאי (שחי בכלל בתקופה אחרת).
הפניתי את תשומת לבו של העורך דאז, אלון שליו, וסרנה התקשר אלי והסביר לי שהסיפור הזה מלמד כי האנשים אותם ראיין רק מתחזים ללמדנים גדולים בעוד שהם בורים ועמי ארצות.

מי אתה שמיר, מי אתה חלמיש לפני עיתונאי עברי המנוגב מדבר תורה.

 ראה

קבר יוסף בשכם

איך השתלטה השמאלנות הפוסט יהודית על התרבות הישראלית

http://www.zeevgalili.com/?p=10611

איך הפכה התקשורת מושחתת ושמאלנית

http://www.zeevgalili.com/?p=6114

 

נספח: ארגוני שמאל בישראל

 

אק"י – אופוזיציה קומוניסטית ישראלית (פרשה ממק"י ב-1973, התמזגה לחד"ש ב-1977)

דע"ם – ארגון הפעולה הדמוקרטי (הוקמה ב-1995 על ידי פורשים מדרך הניצוץ)

הפנתרים השחורים (נוסדה ב-1971, רצה כחלק מהעולם הזה – כוח חדש, של"י וחד"ש)

הרשימה המתקדמת לשלום (נוסדה ב-1984, התפלגה ב-1992 אל בל"ד ודעכה)

חד"ש – החזית הדמוקטית לשלום ולשוויון (נוסדה ב-1977 על ידי רק"ח יחד עם פורשים מאק"י, שס"י, הפנתרים השחורים ואחרים, מאוחר יותר הצטרפו מק"י ותראבוט)

מחנה של"י (שלום לישראל) הוקמה על ידי הסוציאליסטים העצמאיים, מוקד, העולם הזה – כוח חדש, והפנתרים השחורים)

מק"י – המפלגה הקומוניסטית הישראלית (נוסדה ב-1919 כמפס"ע ולאחר מכן פק"פ, ושינתה את שמה למק"י עם הקמת המדינה ב-1948, דעכה לאחר המיזוג אל מוקד ופירוקה ב-1977); כמו כן, מ-1989 שמה של רק"ח (חלק מחד"ש)

רק"ח – רשימה קומוניסטית חדשה (התפלגה ממק"י ב-1965, חלק מחד"ש החלק מ-1977, שינתה את שמה למק"י ב-1989)

שמאל ישראלי חדש (נוסדה 1973, התפרקה ב-1973 לתכלת-אדום ולאק"י)

תנועת שח"ר (תנועה בראשות יוסי ביילין)

אומץ לסרב (תנועת סרבנות, קמה בעקבות אינתיפאדת אל אקצה)

אנרכיסטים נגד הגדר (קבוצת שמאל רדיקלית שפועלת כנגד גדר ההפרדה)

ארבע אמהות (תנועה שפעלה ליציאת צה"ל מדרום לבנון, התפרקה אחרי היציאה מלבנון)

גוש שלום (תנועת שמאל רדיקלית)

דרך הניצוץ (התפלגה ממצפן)

הועד נגד הריסת בתים ICAHD (תנועת שמאל יהודית-ערבית המתנגדת להריסת בתים של פלסטינים)

 

יש גבול (תנועת סרבנות, קמה בעקבות מלחמת לבנון)

כביסה שחורה (תנועת שמאל רדיקלית עם אוריינטציה לסבית)

מחסום Watch (ארגון העוקב אחרי מחסומי צה"ל בשטחים)

מכתב השמיניסטים (תנועת סירוב, של נוער המתנגד לכיבוש)

מצפן (תנועת שמאל רדיקלי אנטי-ציונית, הוקמה בשנות השישים, התפרקה)

נשים בשחור (תנועת שמאל פמיניסטית למען שלום)

עיר עמים (עמותה העוסקת בעתיד ירושלים)

פרופיל חדש (תנועה פמיניסטית לאזרוח החברה ונגד מיליטריזם)

שוברים שתיקה (חיילים משוחררים מספרים על חברון)

שלום עכשיו

תעאיוש (תנועה יהודית-ערבית)

לוחמים לשלום (תנועה ישראלית פלסטינית הפועלת לסיום הכיבוש בדרכים לא אלימות)

הפורום הקומוניסטי הישראלי

הפנתרים השחורים

הקשת הדמוקרטית המזרחית (שמאל חברתי)

השמאל הלאומי

יסו"ד – ישראל סוציאל-דמוקרטית

כוח לעובדים (איגוד עובדים דמוקרטי)

מאבק סוציאליסטי (תנועת שמאל סוציאליסטית הדוגלת במדינת כל-אזרחיה)

מרכז אדוה

קואליציית הסטודנטים (ארגון על של תנועות שמאל באוניברסיטת תל אביב)

 

 

איך הפך השמאל הציוני הישן לשמאלנות פוסטמודרנית

http://www.zeevgalili.com/?p=10509

 ידיעות אחרונות הסיפור האמיתי

מורשת יצחק רבין או מורשת רצח רבין

זמן קצר לאחר תבוסת המערך בבחירות 1977, פנה אלי עורך ׳יריעות אחרונות׳, דב יורקובסקי, וביקש שאפגש עם יצחק דבין, כדי לסייע לו בכתיבת סדרת מאמרים לעיתון.

נפגשתי עם רבין במשרד שנמצא באחד הצריפים של משרדי הממשלה בקריה בתל-אביב. בשער עמד שוטר, שאפילו לא טרח לבדוק את זהותי. משרדו של רבין היה כמעט ריק. שולחן פשוט, כורסת מנהלים פשוטה ושני כיסאות לאורחים. שום תמונה או קישוט על הקירות. במהלך שיחתנו, שארכה כשעה, לא צלצל הטלפון אפילו פעם אחת. רבין קיבל אותי בהבעת הפנים המבוישת שלו, והתייחס אלי בכבוד רב, אף שלא הכרנו קודם לכן.

יצחק רבין - ויקישיתוף

שיחה חופשית

ציפיתי שרבין יכתיב לי את הדברים שהוא מבקש לכתוב ואני אסייע בניסוח – נוהל שהיה מקובל על פוליטיקאים רבים, שביקשו להעלות את מחשבותיהם על הכתב. אך רבין העדיף לקיים שיחה חופשית בה הצגתי לו שאלות בעניינים שעמדו על הפרק והוא השיב בקצרה.
כשסיימנו את השיחה אמר לי רבין: ״תנסח את הדברים כפי שאתה מבין. אם יודקובסקי שלח אותך אני סומך על שיקול דעתו״. הצעתי שיעבור בכל זאת על הכתוב לפני הפרסום. הוא הבטיח לעשות כן, אך ככל הזכור לי לא הצליחו לאתר אותו מן המערכת. המאמר שכתבתי פורסם תחת שמו ללא שינוי.

בשבועות הבאים קיימתי עם רבין כמה פגישות לאותה מטרה. הוא נהג באותה דרך – שיחה חופשית שבה נתן לי ייפוי כוח לכתוב את הדברים בשמו. מעולם לא ביקר את עבודתי ומדי פעם הביע שבחים.

פיקדון זמני

העבודה עם רבין נמסרה לי כפיקדון זמני. האיש לו נועד התפקיד היה איתן הבר, אז הכתב הצבאי של העיתון, שהיה מיודד עם רבין עוד מתקופת היות רבין אלוף פיקוד צפון. הבר נעדר אז מהארץ, וכשחזר נמסר לו הפיקדון. הבר המשיך במלאכה בכישרון רב, ויזם שורה של ראיונות של רבין עם גדולי עולם: ניכסון, קיסינג׳ר, מיטראן, סאדאת, קרטר ועוד.

כשחזר רבין להגה השלטון, הצטרף הבר לצוות המצומצם שלו ועשה מלאכה נאמנה. כתיבת נאומי רבין היתה חלק ממנה.

הויכוח על המורשת

אני מספר כל זאת על רקע הוויכוח הציבורי שהתעורר סביב המרכז למורשת רבין. אין ספק שרבין יירשם בתולדות עם ישראל כמצביא מלחמת ששת הימים וכלוחם ירושלים במלחמת השחרור. על הישגיו ועל שגיאותיו כראש ממשלה בשתי הכהונות תשפוט ההיסטוריה.
מה שברור הוא שיצחק רבין לא היה איש הגות. לא הייתה לו משנה סדורה. הסופר עמוס עוז כתב פעם כי התרשם מכך שרבין תיקן בכתב ידו דיווח סודי על כניסת הכוחות המצריים לסיני ערב מלחמת ששת הימים. מישהו כתב כוחות ״אדירים״ ורבין תיקן ל״כוחות גדולים מאוד״. עמוס עוז התפעל מאוד מן התיקון הזה שהיה בו לדעת עוז הכרעה נכונה ודקה וקולעת. ועל כך אומר עוז: ״ודאי שאני היחיד בכל ארץ-ישראל התומך עכשיו ביצחק רבין בזכות סגנונו העברי״.

 

כמה יעלה המרכז

[נתונים אלה נכונים לנובמבר 2000]

בית מורשת רבין. צילום: זאב גלילי

 

 הצבר האולטימטיבי

יצחק רבין ז"ל היה הצבר האולטימטיבי, על כל המעלות והמגרעות של תואר זה. אדם ישר דרך, שפיו ולבו שווים. איש ה"דוגרי", האומר בפנים את אשר הוא חושב. איש הביצוע המעולה הנכנס לפרטי פרטים, דבק במשימה ומשיג אותה בכל מחיר. איש צבא בכל רמ"ח אבריו, מנעוריו בפלמ"ח, במלחמת השחרור ועמידתו בראש צה"ל במלחמת ששת הימים.

אך יצחק רבין, כמו כמעט כל דור הצברים, היה חף מכל אינטלקטואליות. חף מכל חזון. חף מכל חשיבה מקורית. יצחק רבין שייך לדור שביצע באורח מושלם את הנדרש לביצוע על פי חזונם של דור המייסדים. גם בדור הצברים היו כמה אישים, כמו יגאל אלון ומשה דיין, שהתרוממו מעל כוונת הרובה וגילו הבנה מעמיקה במהותה של הציונות ושל העם היהודי. אך איש מהם לא הגיע לקרסולי דור הנפילים. עובדה מעציבה היא שדור הצברים לא הצמיח אף לא מנהיג אחד בעל שעור קומה כדוד בן גוריון, זאב ז'בוטינסקי, ברל כצנלסון  ומנחם בגין. אחרון המנהיגים מדור זה היה יצחק שמיר, ייבדל לחיים ארוכים.

מורשת הנפילים

דור הנפילים הותיר לנו מורשת אדירה. דוד בן גוריון הותיר אלפי נאומים, מאמרים וספרים – ומעל לכל את דרכו המדינית – שהם אכן מורשת שניתן וצריך ללמוד. זאב ז'בוטינסקי הותיר מורשת אדירה של הגות מדינית וספרותית ומעש מדיני. התנועה הציונית, מהרצל ואילך, היתה עשירה באישי רוח שהיו גם אנשי מעש: הס, אלקלעי, קלישר, פינסקר, ברוכוב, א.ד. גורדון, הרב קוק ועוד רבים. דור הצברים לא הצמיח אף משהו הדומה לצילם של אותם ענקי רוח.

מה פרוש המלה מורשת

אחד הקוראים כתב לי את הדברים הבאים: " נכדי, הלומד בכיתה ד", פנה אליי בבקשה שאעזור לו בכתיבת חיבור על "מורשת רבין". הלכתי לספרייה וביקשתי חומר על הנושא אך הם אמרו לי שאין. מה עלי לעשות? האם תוכל לעזור?" .

 פניתי לחברי איתן הבר בשאלה, אולי הוא יוכל לעזור. תפסתי את הבר בדיוק בזמן. הוא היה בדרך להרצאה באיזה סימפוזיון בו התכוון לדבר בנושא. אם מורשת של מנהיג, אמר הבר, פרושה רעיונות שהדורות הבאים אחריהם מגשימים אותם, לדעתי אף אחד ממנהיגי הציונות לא עמד במבחן הזה. והדבר נכון לגבי כולם – מהרצל וויצמן ועד בן גוריון, בגין ורבין. יתר על כן, אמר לי הבר, חיפשתי במילון אבן שושן וגיליתי שבכלל אין מלה כזו "מורשת" . עד כאן דברי איתן הבר.

 ואכן., הלכתי למילון אבן שושן ולמרבית ההפתעה באמת אין מילה כזו. רק "מורשה" במשמעות ירושה, נחלה, אחוזה. והוא מצטט מן הפסוק הידוע מיחזקאל: " לנו היא ניתנה הארץ למורשה" . המקור למלה מורשת מובא בערך מורשה והוא מן העת החדשה. זלמן שזר כתב: " את מורשת היצירה המקורית בישראל קיפל תחתיו (אחד העם) בעבודתו הספרותית" .

פניתי לפרוייקט השו"ת של בר אילן ומצאתי שם כי בספרות חז"ל מופיעה המלה מורשת רק ארבע פעמים ובכולם במשמעות של ירושה חומרית. המלה מורשה מופיעה לעומת זאת כ-80 פעם אך בעיקר בהתייחסות לפסוק מספר דברים: "תורה צווה לנו משה מורשה קהילת יעקב" . ניתן לומר שמורשה כאן משמעותה כמשמעות המילה מורשת בימינו.

נאלצתי להשיב לקורא שפנה אליי כי לא רק שאין לנו מורשת רבין.  גם מורשת אינה בנמצא. אבל כמו תמיד מילון " רב מילים" של שוויקה מציל את המצב. המילון מגדיר את המלה מורשת במשמעות המודרנית שלה "צורה אחרת של מורשה… המורשת של עם ישראל" . והוא מביא מורשת קרב (" ערכים כמו דבקות במשימה ודוגמא אישית" ) מורשת אבות (במשמעות מסורת) וכדומה.

ו" אוצר החכמה" של ארז סלע עליו סיפרתי כאן לפני כמה שבועות מצא לא פחות מ-157 מובאות מן הספרות הרבנית של הדורות האחרונים שבהם מופיע הצרוף "מורשת אבות" כמו למשל: " הנה יסוד בית ישראל היא התורה והמצוות מורשת אבות" .

ובכל זאת מהי מורשת רבין?

מורשת רבין

רבין לא הותיר אחריו שום דבר בכתובים. את מאמריו, נאומיו וספרו כתבו אחרים. אינני מקנא במורה הנדרש להכין אפילו מערך של שעור אחד בלבד שבו יתמצת את משנתו של רבין. כי הרי מורשת רבין אינה מתמצית במילים אלא במעשים. מעשיו במלחמת השחרור ובמלחמת ששת הימים מקנים לו מקום של כבוד בהיסטוריה של עם ישראל השב לארצו. אך אין בהם איזו בשורה רוחנית.

למזלו הרע של רבין – ואולי למזל הרע של כולנו – הוא הוצב בתפקיד שהיה גדול ממידותיו. בתקופת דמדומי האלים של דור הנפילים, באיזו עיסקה פוליטית של גולדה וספיר הוא נתמנה לראש ממשלה. הוא נכשל כשלון חרוץ בקדנציה הראשונה שלו. לא בגלל חשבון הדולרים של לאה, אלא בגלל גבולות יכולתו. הוא חזר לקדנציה השניה על כנפי קופירייטרים ופרסומאים שעשו מלאכתם נאמנה. הוא עשה כמיטב יכולתו לשמור על הפקדון שהופקד בידו, אך לא היתה בו היכולת המנהיגותית להפיח תקווה וחזון ואמונה בעם. הוא עצמו איבד את אמונו בכושר העמידה של העם במלחמת המפרץ, כשחזה בתל-אביב המתרוקנת ובפקקי התנועה של הבורחים מן העיר מדי ערב, בהתקרב ההתרעה של "נחש צפע".

פסגת השגיו של רבין היתה הסכם אוסלו, שגם אותו לא הגה ולא יזם אלא נגרר אליו על ידי חתרנים בלתי נלאים ופרופסורים תמהוניים. יש רבים המאמינים כי רבין, בשכלו הבריא וביושר האישי שלו, היה יכול להיות אמיץ דיו כדי לעשות תפנית מחודשת. לבטל את הסכם אוסלו ולמנוע את השואה שההסכם עשוי להמיט עלינו. כדורו של הרוצח המתועב קטע גם את האפשרות הזו. כל מה שנותר הוא קהל הצבועים של "ממשיכי הדרך" ונוטרי ה"מורשת".

מורשת הרצח

לעג ההיסטוריה הוא שרבין הותיר אחריו מורשת גדולה בגלל האיש שרצח אותו. זוהי מורשת החורבן העלול לבוא עלינו משינאת חינם. טעמנו אחד משישים מן החורבן הזה בימים הראשונים שלאחר הרצח, כאשר שטף את הארץ גל של שינאה, עלילת דם ורצח אופי לציבור שלם.
עלילת הדם הזו גרמה לשתי תוצאות קשות. האחת היא שבגלל הרצח הפך להיות כל מעשה של רבין למעשה קדוש וכל ביקורת על הסכם אוסלו הפכה את המבקר לשותף לרצח. העדר ביקורת ציבורית על ההסכם הקל על התהליך שבו הפכה ישראל ללבנון. השעורים במורשת רבין, בבתי הספר בשכונת גילה, נערכים תחת מטר הכדורים של הרובים והתחמושת שהגיעו ליורים במסגרת הסכם אוסלו.

אתר הזיכרון במקום הרצח - ויקישיתוף

אתר הזיכרון במקום הרצח – ויקישיתוף

תוצאה לא פחות חמורה של אותה עלילת דם היא ש"מורשת רצח רבין" לא הונחלה כי מחצית מן העם לא שותפה בה. יום הרצחו של רבין הפך להיות יום זכרון של חלק מן העם. החלק האחר מנודה ונושא אות קין של אשם. עד היום הזה, אם תשמעו איך מדברות או מה אומרות דליה רבין ושולמית אלוני.

יום אבל לאומי

הדרך הנאותה לנצור את "מורשת רבין", מורשת הלקח של הרצח הנורא על כל משמעויותיו, היא להקנות לו את המשמעות שהמסורת היהודית נתנה לארועים כאלה בעבר. עד היום אנו זוכרים את רצח גדליה. היום, כבר הולך ומתעמעם זכר האסון הזה.
לא מאוחר עדיין לקבל את עצתו של אבי רביצקי ולהכריז על יום רצח רבין בתאריך העברי, יא בחשון,  כעל יום אבל לאומי, יום תענית ציבור. יום שבו כל אחד יעשה את חשבון הנפש האישי והציבורי. יום שימנע מאיתנו לחזור על המנטליות שהביאה לנו כבר חורבנות בעבר.

ויקם ישמעאל בן נתניה ועשרת
האנשים אשר היו אתו ויכו את
גדליהו בן אחיקם בן שפן בחרב
וימת אותו"(ירמיהו מא – ב)
צום השביעי זה שלושה בתשרי
שבו נהרג גדליה בן אחיקם שהרגו
ישמעאל בן נתניה, ללמדך ששקולה
מיתתם של צדיקים כשריפת
בית אלוהינו ( (ראש השנה, יח
)

 

 

"מה האלטרנטיבה?" כמנוף לחץ של קיסינג'ר

נדמה לי ששר החוץ היהודי-אמריקני הנרי קיסינג'ר הוא שהמציא את מטבע הלשון "מה האלטרנטיבה" במשחק הדיפלומטי. זה היה בסיומה של מלחמת יום הכיפורים, כאשר הכריח את צה"ל להימנע מהשמדה סופית של הארמיה השלישית המצרית. על ידי כך השמיט מידי צה"ל את הנצחון הסופי במלחמה.

 מאז מככב המושג הזה בכל פעם שמבקשים לשכנע כי אין ברירה אלא לסגת עוד ועוד.

כיתור הארמיה השלישית. מפת הכוחות בסיום מלחמת יום הכיפורים ויקישיתוף

כיתור הארמיה השלישית. מפת הכוחות בסיום מלחמת יום הכיפורים ויקישיתוף

"הערכה מחדש"

מונח אחר בו השתמש קיסינג'ר – אף שהוא לא המציא אותו – היה "הערכה מחדש".  זה היה בתקופת ממשלתו הראשונה של רבין. האמריקנים לחצו על ישראל לסגת מחלקים מסיני כחלק מ"הסדר ביניים". ישראל סרבה ואז הכריזו האמריקנים על "הערכה מחדש" של מדיניותם. הדבר התבטא באי חתימת הסכמים לאספקת נשק ממארס עד ספטמבר 1975. רק לאחר שקיסינג'ר הצליח לסחוט מישראל ויתורים נסתיימה תקופת "ההערכה מחדש".

"יהודון" ו"בעל הגויה"

 מדיניות הלחצים שנקט קיסינג'ר כלפי ישראל עורר תגובות חריפות של המחנה הלאומי. מפגיני גוש אמונים קידמו את קיסינג'ר שבא לישראל בתום מלחמת יום הכיפורים בכינוי יהודון ( JEW BOY). הרב צבי יהודה קוק כינה את קיסינג'ר "בעלה של הנוכריה".

 לא נראה שקיסינג'ר נעלב או נרתע מן ההתקפות עליו. הוא היה מומחה בניצול התקשורת למטרותיו המדיניות. אחת השיטות שלו היתה לקיים שיחות עם עיתונאים שנילוו אליו במטוסו תוך הסכמה שיצטטו את דבריו, אך לא ייחסו אותם אלא ל"פקיד בכיר במטוסו של שר החוץ". בדרך זו יכול היה קיסינג'ר לומר דברים שהיה מנוע מלומר בגלוי ולהשיג בכך את מטרותיו.

אלטרנטיבה של חלם
 

העיר חלם היתה משופעת בפרות ובמוצרי חלב. יום אחד התכנסה מועצת חכמי העיר לדון בשאלה מה ייעשה בעודפים הגדולים של חמאה שהצטברו במחסני העיר. ועוד בעיה הטרידה את חכמי חלם: כיצד לגבור על הקור הקשה ששרר באותו חורף. ישבו ימים ולילות עד שנמצא הפתרון. הוחלט להקים תנורים מחבילות חמאה. כך ירווח לתושבי העיר – גם ייחם להם וגם ימצאו שימוש לעודפי החמאה.
קם אחד החכמים של העיירה ואמר: מה תועיל תוכניתכם. הרי ברגע שתדליקו את התנורים יימסו חבילות החמאה והיו כלא היו.
השתיקו אותו והרעימו עליו בקולם: ומה האלטרנטיבה?

האם אין אלטרנטיבה?

יש אלטרנטיבה. כאשר מציעים כוס רעל במדבר לאדם צמא ושואלים אותו מה האלטרנטיבה. תשובתו צריכה להיות הכל רק לא זה.

(באדיבותו של הקורא ר. מילר מירושלים)

הנרי קיסינג'ר ויקישיתוף

הנרי קיסינג'ר ויקישיתוף

הקשר בין בגדי ורסאצ'ה לבוגדנותה של ש"ס

מעולם לא הייתה עיני צרה בחליפות המהודרות של ראשי ש"ס, שאומרים עליהן שהן מתוצרת בית האופנה האיטלקי ורסאצ'ה.


מן הראוי היה אמנם שמנהיגי התנועה הזו יקנו את בגדיהם במקומות שבהם קונים בוחריהם את בגדיהם. למשל, שוק התקווה, או שוק בצלאל, או שוק הכרמל. או ברחוב ביאליק ברמת-גן או ברחוב רבי עקיבא בבני ברק. היום אפשר להשיג בגדים בזיל הזול – חולצה מצויינת ב-25 ש"ח, מכנסייםב-80 ש"ח. ז'אקט מהודר במאה שקל. הידיים אמנם ידי סין אבל המראה של הבגדים הללו הוא מראה יעקב.
 
המגבעת נרכשה מן הסתם בבני ברק. האם החליפה נרכשה בשוק התקווה? אריה  דרעי  - צילום ויקיפדיה (מהיר חימה)

המגבעת נרכשה מן הסתם בבני ברק. האם החליפה נרכשה בשוק התקווה? אריה דרעי – צילום ויקיפדיה (מהיר חימה)

 

מי שמקפיד על קלה כחמורה יכול לבוא ולבדוק. אין בבגדים הזולים הללו אפילו ספיק ספיקא של שעטנז (ואם יש חשש הרי יש מעבדה מיוחדת בבני ברק המתירה ספקות). גם כפתורי הבגדים הזולים כשרים למהדרין. תפורים כך שהכפתורים בצד ימין והלולאות בצד שמאל. כך שהסיטרא דימין יהיה מעל הסיטרא דשמאל . ובמכנסיים כמובן להפך, כנהוג בקהילות ישראל [ובמיוחד בליטא משם באו אנשי ש"ס כידוע]  מדורי דורות.

אך אם מנהיגי ש"ס מעדיפים את חליפות ורסאצ'ה למה שתהיה עינינו צרה בהם. כי צרות עין היא סימן לקינאה במי שצלחה דרכו והיא מן המידות הרעות שהיצר הרע שבנו מסית אותנו בהן.

ומה עוד שמדובר בתלמידי חכמים או שמוחזקים בעיני עצמם כתלמידי חכמים. והרי כבר קבעו חכמינו כי תלמיד חכם שנמצא רבב על בגדו חייב מיתה. ותלמיד חכם ניכר בבגדיו ש"אין חלוקו נראה תחתיו". ועוד אמרו כי יסתפק אדם באכילה ובשתיה בפחות ממה שיש לו, אך יקפיד על הלבוש שהוא כבוד הבריות.

אבל לא בבגדים עסקינן היום אלא בבוגדנות המלווה את ש"ס מיום הקמתה.  האם יש  קשר בין בגדי ורסאצ'ה לבין ההתנהגות הפוליטית של ש"ס?

כדרכי פניתי לחכמת השפה. כאן אפשר להתיר הרבה קושיות. ובכן מסתבר שהמילה בגד היא מילה ראשונית שאין ידוע מקורה. אבל חוקרים מצאו כי מן המילה בגד נוצר הפועל לבגוד. כי במעשה הבגידה יש מעין כיסוי כמו בגד המכסה על הגוף. רעיון דומה קשור למלה מעיל, שממנו נגזר הפועל למעול. תופעה דומה יש גם בשפות אחרות. בערבית הפועל לבס שמשמעותו ללבוש והפועל הקרוב לו הוא לערבב ולסלף. וכך גם באנגלית ובעוד שפות.

מהפכה חברתית לטובת מי? מודעת בחירות של שס

מהפכה חברתית לטובת מי? מודעת בחירות של שס 2010

יש איפוא קשר ישיר בין בגדי ורסאצ'ה לבין מעשיהבגידה של ראשי ש"ס. כי מי שיצרו גובר עליו להתגנדר בלבושו ובבגדו סופו שהוא בוגדן.

הגיע הזמן להגיד למנהיגי ש"ס מהודרי הלבוש: מושחתים, נמאסתם.