מה עושה טרזן בספריית ראש הממשלה

לפני שנים לא מעטות פנה אלי ידיד, שמילא תפקיד בכיר במשרד ראש הממשלה, וביקש ממני להכין ולהזמין ספרי עזר הדרושים ללשכה. הוא לא מסר לי רשימה וסמך על מיומנותי הביבליוגרפית.
טרחתי ארוכות בהכנת הרשימה שכללה אנציקלופדיות ולקסיקונים למיניהם, מילונים, ספרי היסטוריה בסיסיים , ספרי מחקר וספרי מקור ביהדות, וכדומה. כמעשה לצון הוספתי לרשימה את הספר "טרזן מלך הקופים" מצת אדגר רייס ביראוז.

את הרשימה מסרתי לישראל רובינזון [ז"ל] בעל חנות הספרים "עקד" שברחוב אז"ר בתל-אביב שהיה ספק הספרים שלי משך עשרות שנים. הוא הכין את הרשימה בקפידה לאחר שהסברתי לו את מטרתה (ואף יעץ לי כמה עצות מועילות להרחבת הרשימה). הוא הביע תמיהה על הזמנת "טרזן" אך אני השבתי שאולי זה נועד לאחד הילדים שבלשכה. הספרים רוכזו ונארזו בכמה קופסאות ונשלחו ללשכת ראש הממשלה בלוויית חשבונית כדין.

החשבונית שולמה ללא שאלות ומענות. חודשים ארוכים חיכיתי שתגיע אלי השאלה מדוע הזמנתי את "טרזן מלך הקופים", אך אין קול ואין עונה. עד היום הזה. לא אגלה כאן מי היה ראש הממשלה באותה תקופה, אציין רק שזה לא היה שמעון פרס.

הנשיא שמעון פרס על רקע ספרייתו. תילום: ויקישיתוףדוד שנקבאום

נזכרתי בפרשה זו בעקבות מכתבו של הקורא דור שלו שהתייחס לתמונת הנשיא הנבחר שמעון פרס שהופצה על ידי "ידיעות אחרונות". בעיניו החדות הבחין הקורא כי כמה ספרי ש"ס המופיעים בצילום ברקע אינם סידרה של הש"ס אלא כמה ספרים החוזרים על עצמם. מימין מופיעה המלה "קמא" שזה "בבא קמא" ואחריו תענית, מגילה מועד קטן קידושין פסחים ושקלים ואחר כך שוב תענית מגילה קידושין ושקלים.
למרבית הצער הרזולוציה שבתמונה לא מספקת כדי להעבירה לצילום המופיע בעיתון.
מן המפורסמות הוא שכל איש ציבור המכבד את עצמו מקשט את הרקע לתמונתו בספרים מרשימים. לא פעם ארעה תקלה של הרגע האחרון כאשר הספרים סודרו בהיפוך או בסדר הלא נכון. מכל מקום אם מבקשים לחסוך בתקציבים מיותרים עדיף לקנות טפט ועליו ציורי ספרים המכבדים את המצולמים לידם.

ראה "על מלחמה מדינאותוקריאה בספרים"

תגובה 1 בנושא “מה עושה טרזן בספריית ראש הממשלה

  1. פינגבאק: על מלחמה, מדינאות וקריאה בספרים | היגיון בשיגעון

סגור לתגובות.