נקרא לילד בשמו: היה כאן הפוגרום היהודי הראשון

                                                                 – מאת אוריאל שכטר –

בס"ד

אם אנו, בני הציונות הדתית, אכן רוצים לקחת חלק אמיתי ומשמעותי בהובלת העם והמדינה, עלינו לדעת לשים גבולות ברורים בין ציונות לגזענות, ובין ימניות לכוחניות. אירועי הימים האחרונים, פוגעים לא רק בדמוקרטיוּת של המדינה, אלא קודם כל בציונות שלה. זה קו פרשת מים לדרכה של מדינת ישראל. המראות הקשים של זרים מותקפים על ידי המון זועם, של חנויות נבזזות ושל כנופיות שמכות צעירים עד זוב דם, אינם עוד בעיה מזדמנת של 'נוער שוליים'. מדובר כאן על אירועים שלובו על ידי חברי כנסת וקרו בליבה של העיר הגדולה במדינה, על ידי ציבור גדול. בואו נקרא לילד בשמו – היה כאן הפוגרום היהודי הראשון בתולדות מדינת ישראל, אולי בתולדות ההיסטוריה היהודית. אינני מפעילי 'שלום עכשיו' או 'בצלם' שבא להטיף מוסר. להפך, אני מה שנהוג לקרוא ימני ודתי או דתי לאומי. בתקופת ההתנתקות, כמו רוב קוראי הכתבה הזו, הלכתי עם צמיד כתום על היד. דווקא בגלל זה אני מזועזע עכשיו. כבר כמה ימים שאני מזועזע מכך שדווקא אנחנו, שכל-כך מבכים על המגמות של נטישת הערכים הציוניים והיהודיים על ידי חלקים גדולים של הציבור הישראלי, דורסים ברגל גסה את אותם הערכים עצמם. איך יכולה חברת הכנסת מירי רגב לדבר כפי שדיברה. כאילו שלא היו אושוויץ וקישנייב ומגנצא, לצעוק בלב המון מוסט שהזרים הם "סרטן בלב האומה"?! זה הרי בדיוק ההפך מכל אידאל יהודי או ציוני.

מה היה ז'בוטינסקי אומר על הנאום שלה? והאם מירי רגב  יודעת מי היה ז'בוטינסקי? [צילום: ויקיפדיה

כמובן, השמאל שמח להציג את הסוגיה הזו כאילו היא סוגיה של עימות בין ימין לשמאל. בפועל, מבני בגין ועד יריב אופנהיימר, כולם מסכימים שצריך לעשות מאמצים להסדיר את בעיית ההגירה למדינת ישראל ולבנות גדר בגבול עם מצרים. אבל בזיזת חנויות והכאת זרים? מה הקשר בין זה לבין ערכי הימין?! כדאי להזכיר למי ששכח שמנחם בגין הוא זה שהחליט על קליטת מאות פליטים ויאטנמים למדינת ישראל חלשה וענייה בהרבה מזו של היום, כשהוא טוען שזכר פליטי השואה המטלטלים בלב ים הוא מה שמניע אותו להחלטה זו. כדאי גם לזכור שבתקופה שלפני הקמת המדינה מפלגות הימין תמכו, וזאת בניגוד לדעת מפא"י, בהעסקת פועלים ערבים בשדות ובמטעים של יהודים. אבל כנראה שערכי הציונות הז'בוטינסקאית לא מעניינים חלק מחברי הכנסת שרוצים לשפר עמדות לקראת הפריימריז והבחירות. מה עוד, שהמפלגות שחבריהן מלבים את ההמון הזועם (והאומלל!) בשכונות דרום תל אביב, הן אותן המפלגות שממשיכות, לצערנו, להביא לפה אלפי עובדים זרים כל שנה! החובה שלנו לעמוד איתנים מול האלימות הזו, היא חובה אמיתית שלנו כציונים. ויתור על החלום להקים כאן חברת מופת שתהיה אור לגויים, היא בסופו של דבר ויתור על החלום הציוני כולו. אי אפשר להתכחש לערכים הציונים והיהודיים הכי בסיסיים, ולהאבק בחלקים הפוסט-ציוניים של השמאל הישראלי כאילו המאבק איתם הוא מאבק ביטחוני בלבד. יפה מאוד עשו תושבי שבי שומרון שקדמו את פני חגי עמיר בשלטי "לא תרצח" ובהבהרה כי אינו רצוי ביניהם (http://news.walla.co.il/?w=/9/2530259). חבל מאוד שלאחר אירועי השבוע האחרון לא נשמע קול גינוי חזק מצד ראשי המחנה. מי שרוצה להיות בראש החץ, חייב לדרוש מעצמו רמה מוסרית גבוהה במיוחד, וחייב לשים גבולות ברורים לקו הדק שבין ציונות וימניות, לבין פנאטיות וגזענות. הציונות-הדתית אינה ציבור של רוצחים ופוגרומיסטים, והיא חייבת לדעת להתנער מכל ניסיון להדביק לה שם כזה. אם לא נדע לעמוד בתקיפות ולגנות אירועים כאלו, לא רק שנאבד את הלגיטימיות לשאר המאבקים שלנו, אנו נאבד את החלום הציוני עצמו. [גילוי נאות: כותב המאמר הוא נכדו של בעל האתר] ראה סרטו של אוריאל שכטר "ואני הייתי צוחק" ===================================================================== תגובה שנשלחה במייל

שלום זאב,

קוראים לי מאור ואני בן 17 מנצרת עלית ורק רציתי להגיד לך תודה. נפחת בי רוח של תקווה שאני בתור מדריך (מדריך של"ח צעיר) ונער פעיל אצלי בעיר עושה את הדבר הנכון ומחנך על ערכים נכונים. זה לא היה חדש לי הרעיון הכללי שהבלוג שלך מדבר עליו, אבל העובדות וההוכחות הצולבות לכל הפוסטים שאתה מעלה כאן רק מעלים לי את המוטיבציה להמשיך ולדון עם אנשים על נושאים כאלו ואחרים ובאמת שאני שמח שאני יכול לשאוב מכאן המון מידע. תודה :)

23 תגובות בנושא “נקרא לילד בשמו: היה כאן הפוגרום היהודי הראשון

 1. אסף כהן

  פוגרום? אני חושש שאתה ושאר אנשי התקשורת קצת נסחפתם. אף אחד לא נהרג, אף אחת לא נאנסה ולא בוצע טבח.
  היה מעשה מכוער ואלים של נערים מטומטמים ואנשים ברברים שיש להוקיעו. אבל פוגרום זה לא היה.
  כשאתה אומר פוגרום – אתה מייחס את עידוד המעשה הברברי לשלטונות. כלומר – שהשלטונות באופן אקטיבי עודדו את המעשים.
  ליל הבדולח – פוגרום.
  פרעות תרפ"ט – פוגרום.
  מצעד הנבלה הישראלי – מכוער מאוד, בזוי מאוד – אבל לא פוגרום.

  בדיוק כמו שמתקני הכליאה שיוקמו לכליאת מסתננים הוא לא מחנה ריכוז.

  1. אזרח

   רגע, מירי רגב (חברת קואלציה) זה לא שילטון?
   חברי הכנסת האחרים (חברי קואלציה) שהתסיסו זה לא שילטון?
   אז מי בשילטון?

   1. אסף כהן

    לא. ח"כ מירי רגב היא לא שלטון – ודי ברור שרוב השלטון לא מסכים איתה. לכן אי אי אפשר להגיד שבאופן גורף השלטון מעודד תקיפת זרים (קריאה לגירוש – זה לא עידוד לתקיפה).

  2. טל גלילי

   אסף, מויקיפדיה:

   פוגרום (רוסית: погром, מילולית: השמדה, הרס) הוא פעולה קבוצתית אלימה כנגד קבוצה אתנית או דתית מובדלת, לעיתים בעידוד השלטונות, מאופיינת בפגיעה בנפש, והרס בתים ורכוש של הקבוצה הנפגעת.

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%9D

   השימוש של אוריאל במילה הוא בפירוש בתוך גבולות ההגדרה שמובאת לעיל.

   זאת ועוד שבמקרה שלנו, האלימות הייתה בפירוש ב"השראת" השלטונות (חברי כנסת של מפלגת השלטון).
   וזה מאד נחמד שמירי רגב אומרת "לרגע לא אמרתי שהסודנים הם סרטן", בעוד שההקלטות מוכיחות אחרת. ראה תיעוד (פחות מחצי דקה) של הנושא כאן:

   1. אסף כהן

    א) קצת מצער אותי שאתה מביא את ויקיפדיה כמקור מוסמך (בעיקר כשבראש העמוד כתוב בפירוש שההגדרה אינה תקינה…) אבל ניחא.
    ב) שוב, להביא את מירי רגב, מיכאל בן ארי או דומיו כדוגמא – לא תופס. אנחנו לא מדברים פה על 1 מ120. עידוד שלטון זה כשרובו המוחלט של השלטון מניע לפעולת פוגרום על ידי צבא או המון משולהב. למשל מה שקורה בפולין שחלק מהבידור הכללי של העיירה היה לדהור לבתי היהודים ולדרוס, לרמוס ולהרוג אותם בשביל הכיף. זה פוגרום.
    ג) זה בהחלט לא מוריד מחומרת המעשים והברבריות שלהם. גם אם זה לא פוגרום – זה לא משהו שצריך להתרחש. אבל זה עדיין לא פוגרום. וזו עדיין לא שואה. והמפגינים אינם נאצים.
    ד) על מירי רגב – כל מה שיש לי להגיד זה: נו באמת. הרי הצביעות פה חוגגת. כשמר אופנהיימר קורא לציבור המתנחלים "סרטן" זה לא מגרד את שולי הידיעות. והוא מכנה אותם בכל מקום כך. אבל כשזה מופנה נגד יקיר השמאל (המתסתננים) – פתאום זה אוי ואבוי וחקירה במשטרה. יאללה, אז אמרה סרטן. (אגב, תא סרטני – תא שמתרבה בלי שליטה וגורם איום על הגוף בו הוא נמצא. מעבר לקונוטציה הבעייתית – אנלוגיה לא רחוקה מהמציאות, יאללה יצאתי נאצי. הלאה.
    בקיצור – קישקוש פיטפוט, תפסיקו להתעסק בשטויות ותתחילו להתעסק במציאות.

    1. טל גלילי

     היי אסף:

     א) אני רואה שגם אינציקלופדיית ynet החליטה ללכת על אותה הגדרה.
     http://www.ynet.co.il/yaan/0,7340,L-18463-PreYaan,00.html
     אתה מוזמן להביא לפה ציטוט ממילון "רישמי", ונראה עד כמה רחוק השימוש של אוריאל במילה מהשימוש המילוני המקובל.
     (ואז, האיש החברתי החרוץ גם יפנה ויתקן את ההגדרה בויקיפדיה העברית)
     ב) אני מסכים שמדובר בשני היקפים שונים. בסדר גמור – באיזה מילה לדעתך נכון להשתמש? איזה מילה מתאימה לתיאור וונדליזם על רקע עדתי בנוכחות של המון זועם בזמן שנבחרי ציבור משלהבים אותם?
     ג) מסכים עם הכל. ולגבי הגדרת הפוגרום – בבקשה, תביא לי מילה מדוייקת יותר, אני אשמח להשתמש בה. אפשר להמציא מילה: פוגרומון (פוגרום קטן)
     ד) מה שכואב לך זה צביעות של הצד השמאלי במפה? ושאני אבין, היא לא קיימת אצל אנשים בשני הצדדים?
     ואכן, דמוניזציה של מתנחלים היא בעיני דבר חמור. אבל גם דמוניזציה של ערבים. איכשהו, כל אחד שמזדהה יותר מידי עם הימין או השמאל, מתקשה להבחין בדמוניזציה של הצד השני.

     1. אסף כהן

      א) רק בשביל לסיים את הדיון – אני אקבל את ההגדרות שלך. זה עדיין לא מתאר את מה שהיה שם. זו סתם התקטננות.
      ב + ג) התפרעות, וונדליזם, ברבריזם, אידיוטיזם, גזענותיזם. שים לב שלא היו פצועים או הרוגים בניגוד לכל פוגרום ממוצע. אוטו שבור וחלון ראווה שבור – מכוער, אבל לא פוגרום.
      ד) צביעות מעצבנת משני הצדדים. אבל היא קורנת הרבה יותר (לטעמי) מהצד השמאלי. ולכן לי היא קופצת יותר בעין. אני סומך עליך שתדאג לחשוף גם צביעויות בצד הימני (אגב, לא פעם אני גם עושה את זה).

      אבל עד אז – בוא נחליט שאנחנו מוציאים את המילים: שואה, נאצי, פוגרום, קלגס, SS, נאו נאצי, גטו ודומיהם מהלקסיקון? זה לא מכבד אף אחד.

  3. מלכה קנטורוביץ

   בכל הבעיה הזו הגיעו מים עד נפש. אם יש בנו איזו סימפטיה לזרים הללו, (ויש סימפטיה) אי אפשר לסגור עיניים ולהתעלם מהבעיות שהם גורמים כאן, בעיות אישיות לתושבי המדינה דרך בעיה כלכלית ועד לבעיה לאומית רצינית.

   זה לא אומר שלא צריך לעזור להם, אך רק בארצם. (שאגב כל ארץ ממנה באו גדולה פי מאה מא"י). שהאירגונים למיניהם יסייעו להם שם. זו הכתובת ההגיונית ביותר לסיוע. אגב. אין לי סימפטיה לצעיריםשבאים הנה בטענה אומללה שהם ברחו מדיקטטורה. שילחמו על דמוקרטיה בארצם. גם לכך יכולים האירגונים רבי הכוח לסיע להם, במקום להפנות את האנרגיות שלהם להרוס את המדינה.

 2. יוסי לוס

  כל הכבוד על הגינוי. אכן פוגרום בליבוי אנשי שלטון – חברי כנסת הם חלק מהשלטון. השלטון אינו רק ממשלה אלא מורכב מכמה גופים וביניהם הכנסת. ולא כל פוגרום כולל בהכרח רצח אף שניסיונות רצח של אפריקאים בידי ישראלים היו גם היו.
  מלבד הליבוי של אותם חברי כנסת – בן ארי, דנון, רגב ועוד – את האלימות איך אפשר לתאר את העובדה שהצבא והמשטרה שולחים אוטובוסים מלאים בפליטים מהדרום ופורקים אותם בגינת לוינסקי כאילו בזה הסתיים תפקידם אם לא כליבוי של ההזנחה, התסכול וחוסר האונים של תושבי דרום תל אביב? מה קובעי המדיניות חשבו שיקרה כאשר הם מביאים לשכונות המוחלשות ביותר בתל אביב עוד ועוד אנשים זרים למקום, חלקם פצועים, חלקם רדופי טראומות, בלי מזון, בלי רכוש, בלי כסף? למה השלטון לא לוקח אחריות על הפליטים כמו גם על השכונות המוחלשות? למה הוא מזניח אותם באותו מקום?

  1. רגזנטו השובבה

   לא שכונות מוחלשות אלא חלשות. מוחלשות משמע שמישהו יוזם ומכוון את זה. או שאתה לא מבין את ההבדל, או שאתה מאמין בכך או שלחלופין השיחדש יוצר התודעה הזה עבד עליך בלי שתרגיש, ע"ע "פליטי דארפור" שאינם פליטים ואינם מדארפור.

   1. יוסי לוס

    מוחלשות משמע הן נעשו כאלה. בכוונה או שלא בכוונה. מוחלשות משמע האנשים שם אינם חלשים מטבע בריאתם. הם לא נולדו חלשים, אלא נעשו כאלה. אני לא יודע מה הכוונה בלב. אני יודע מה עשו ומה התוצאה. והתוצאה היא החלשה של אנשים שאינם חלשים מטבעם.
    לגבי הפליטים, איש בישראל לא בדק כפי שהיו צריכים לבדוק מיהו פליט על פי ההגדרות המקובלות ומי אינו. כדי לחמוק ממתן מעמד פליט מלא למי שזכאי לכך, ישראל נתנה הגנה קבוצתית ונמנעת מלגרש את כל האריתראים והדרום סודנים. כאשר ישראל תעשה את מה שהיא אמורה לעשות על פי אמנת הפליטים שהיא חתומה עליה ותבדוק בדיקה פרטנית של כל אחד ואחת, נדע מי פליט ומי לא.

  2. רותי איזיקוביץ

   אתם יודעים למה נכון לומר שרובו המוחלט של השלטון מניע לפעולת פוגרום על ידי צבא או המון משולהב?
   כיוון שבאוזלת ידו לנוכח מעשי התקיפה, האונס והשוד של מסתננים אפריקאיים, הוא מכריח את האזרחים הגרים בקרבת המסתננים הלא-שקטים, לקחת את החוק לידיהם. למה הצבא? כי לפני הגירושמגוש קטיף וצפון השומרון, אם לא ידעתם, השלטון שטף לחיילים את המוח ("הכנות מנטאליות למשימת ההתנתקות") בשקרים, ב"דמוקרטיה", בהונאות, בשוחד, באיומים, בהשתלת "מנגנון ניתוק רגשי", עד שהפך אותם לרובוטים אלימים שפרצו בתים, זרקו את יושביהם כולל ילדים ותינוקות שנחטפו על ידם מזרועות אימותיהם, בקיצור, הפך אותם להמון משחית במדים. בוודאי, בגלל החלטת השלטון. אבל הרי זה מה שאתם אומרים גם כאן…

 3. נוקי

  כמו שאני לא מרוצה מהתנהגות של אנשים מסויימים (זאת זאתה מתאר), למרות שהם לא בדעותי, אני מאוד לא מרוצה מהניסוח שלך.
  בגלל שמאות (בגין) הם לא מאות אלפים, ואפילו לא עשרות אלפים (היום).
  בגלל שב"פוגרום" כמו שכבר נאמר – נהרגים ונרצחים, ולא רק מוכים.
  בגלל שהאמת היא – שהם באמת לא אשמים, אבל הם נשק לחיסול המדינה, ו"סרטן" זו לא הגזמה.
  בגלל- שכמו במחוזות אחרים – נוח מאוד להביא את המדינה למצב שהיא לא מתפקדת, לא מגנה על אינטרסים ברורים שלה ועל אזרחים (וחיילים, , ו"נערי גבעות", וסמח"טים) שלה שעומדים בפרץ – ואחר כך להאשים את מי שמגיב לאיום ככל יכולתו (הטועה) – שהוא אשם.
  לא ה"מסתננים" אשמים. אשם מי ששלח אותם (ממומן בכסף מלא כפי הבנתי למטרת חיסול ישראל).
  וגם לא ה"פוגרומצ'יקים" (לשיטתך) אשמים. אשם מי שמוליך את הממשלה לשם (הקרן לישראל חדשה וחיסולה בדרך) והממשלה שלא מזהה את האיום ולא פועלת נגדו בכל הכוח.

 4. גל א

  זה התאפשר בעיקר בגלל השתיקה משמאל לימין על דיבורים דומים שיריב אופנהיימר ושות' אמרו נגד מתנחלים. זה נדיר שאפשר לאתר את המקור של פשע מחשבה ודיבור, אבל הפעם זה די חד. קצת גוגל מוצא מייד את מה שנאמר ללא הרף נגד חלק אחד של העם.
  כפי שאסף כבר כתב, יריב לא צייר צלב קרס על המתנחלים, ומפגיני דרום ת"א גם לא. רק שהפעם, "משום מה", זה מקבל הד אחר לגמרי.

  כל עוד לא תהיה פה תקשורת חופשית ומאוזנת, דברים כאלה יתגברו, כי אנשים שאינם בשמאל הליבראלי אינם טיפשים, כפי ששמאלנים אוהבים לספר לעצמם. הם רואים את הצביעות המכוערת, מבינים שלא הומאניזם מדבר מגרונם של אופנהיימר, התקשורת וחבריהם, וכך ערכי ההומאניזם, החשובים, זוכים לכתם של חרפה מוסרית צבועה.

 5. ריקי, דתל"שית

  תראה לא כל הימנים גזעניים, בוודאי שלא, אבל גם לא ניתן להכחיש שהגזענות המתפרצת כאן מגיעה משורות הימין, לא תראה שמאלנים הקוראים למבקשי מקלט – סרטן.
  הימין שם דגש על לאומיות, הגולשת הרבה פעמים ללאומנות והדרך משם לגזענות אינה כה ארוכה.
  השמאל הישראלי שם דגש על זכויות אדם, גם אם זה בא על חשבון רגשות פטריוטיים ולאומיים. כך שהוא נתפס הרבה פעמים כ"בוגד ועוכר ישראל" (גילוי נאות, אני שמאלנית), אבל בתמורה, הגזענים אינם יוצאים משורותיו.

  תגובה

  מה שעושה השמאל גרוע אפילו מקומץ חמומי המוח שעושים פוגרומים. השמאל נשען אמנת או"ם הקובעת מיהו פליט. השמאל כורת ברית עם כל אויבי ישראל. מהו האו"ם שיקבע מה הן זכויות אדם? איפה האו"ן מול סוריה? איפה האו"ם מול הצהרות ההשמדה של אחמדיניג'אד?

  אמנת או"ם הקובעת מיהו פליט אינה צריכה לחייב אותנו. האו" קבע בשעתו שהציונות היא גזענות. באו"ם יש רוב אוטומטי לכל הצעה ערבית גם אם יבקשו לקבוע שכדור הארץ מרובע והירח עשוי גבינה צהוכה. בועדה לזכויות או"ם כיהנו ומכהנים מדינות נאורות כמו לוב [של קדאפי] סעודיה [המקצצת ידי גנבים ועורפת נשים לנואפות] ועוד מדינות דומות.
  ז.ג.

  1. אוריאל שכטר

   ריקי שלום,

   ההצגה כאילו הימין עוסק רק בלאומיות, והשמאל רק ב"זכויות אדם" היא בדיוק הבעיה כאן. השמאל הישראלי, עד השנים האחרונות, תמיד היה מאוד לאומי. בדיוק כמו שאף אחד מאנשי "חירות" לא היה מעז להוציא מפיו דברים כמו שאומרים חברי הכנסת רגב ובן-ארי.

   בדיוק כמו שהיהדות לא שייכת רק לימנים, כך זכויות האדם לא רשומות על שם מפלגת מרצ בטאבו.

 6. פינגבאק: אתם מאשימים את הימין בהסתה להלן תזכורת על הסתות השמאל | היגיון בשיגעון

 7. פינגבאק: איך שקר נולד? (לא כמו תינוק) « חיוך רציני

 8. אשר

  מאמר עלוב שכל מטרתו להכניס ״פוגרום״ ,מונח מיותר, לשיח הציבורי על נושא ההסתננות.
  מזכיר לי את הפרופסןר שמיהר להכניס לשיח הציבורי את המונח האומלל ״יודאו-נאצים״.

 9. אוריאל שכטר

  לכל המבקרים-

  ברור שאינני טוען שמה שנעשה כאן הוא ליל הבדולח השני. צריך להיות בור ופופוליסט גמור כדי לטעון כך. מצד שני, אין לי שום כוונה לחכות שיאנסו וירצחו כאן פליטים מאפריקה כדי להגיד שמה שנעשה כאן הוא לא ציוני, ולא יהודי, ולא ימני!

 10. ר.בקצה

  אין שום קשר בין העובדים הזרים המועסקים כאן כחוק למסתננים השב״חים מאפריקה.
  הראשונים הגיעו עם ויזת עבודה מסודרת שבעת פקיעתה הם עוזבים את הארץ, בעוד האחרונים נכנסו לכאן בגניבה, ללא שום כוונה לעזוב אי-פעם. וממילא, אף אחד לא מתכוון להעסיק אפריקנים בסיעוד, ולראייה, אף לא אחד מתומכי המסתננים לא מעסיק מסתנן בטיפול בהוריו או סביו המבוגרים, למרות שאין שום בעייה היום להעסיק אותם ( הרי ממילא לא כופים עליהם את חוקי ההעסקה).
  גם בתחום החקלאי לא מעסיקים אותם, משום שבניגוד לדעה הרווחת בהחלט יש מקום למקצועיות בענפים החקלאיים, ואין כמו התאילנדים להפגנה של אותה מקצועיות.זאת ועוד, אין שום סיבה לתת פרס לעבריינים על חשבון אנשים שנהגו ונוהגים כחוק, על פי הכללים המקובלים בישראל, ועוד לא נגענו בהשפעה של החלפת עובדים זרים במסתננים על יחסי החוץ של ישראל עם המדינות מהן מגיעים העובדים ברשיון.

  לכן, כל כריכה של המסתננים עם העובדים החוקיים נועדה לטשטש ולהעלים את הבעייה האמיתית.

 11. פינגבאק: "ואני הייתי צוחק" – סרט בהשתתפותי (כ-12 דקות), על חשבונות נפש

השאר תגובה