התאולוגיה הציונית של ון דר הובן

jan-willem-van-der-hoven

" החלטתי להקדיש חיי למען עם ישראל" . ון דר הובן.

נולד למשפחה הולנדית נוצרית אוהבת יהודים *נשא לאשה " ערביה ציונית" * ילדיו שרתו בצה" ל ובתו התגיירה * הוא מאמין בדברי הנביאים על קיבוץ נדחי ישראל ומבקר בחריפות כל ןיתור לפלשתינאים * בנימין נתניהו ובני אלון הם ידידים שלו * הוא גם מייצג עשרות מיליון נוצרים אוהבי ישראל, שיקבעו אם בוש יהיה הנשיא הבא

רעידת האדמה שזעזעה את ישראל לפני כמה שבועות הפתיעה אולי את הסיסמולוגים, לא את יאן וילם ון דר הובן, מנכ" ל " המרכז הבינלאומי של נוצרים ציונים" . בדירתו שבגבעה הצרפתית, המשקיפה אל נוף ירושלמי עוצר נשימה, אומר לי ון דר הובן במלוא הרצינות: זה היה אות משמים שנועד להזהיר את עם ישראל שלא ללכת בדרכי הגויים. כי הרי בתנ" ך נאמר בפרוש שהארץ תקיא אתכם אם תלכו בתועבותיהם. והתנ" ך מצווה על עם ישראל שלא לנטוש את יעודו. והיעוד הוא שירושלים תהיה עיר קדושה ולא סדום חדשה, המאפשרת " מצעד גאווה" . והיעוד הוא שעם ישראל כולו יחזור לארץ ישראל כולה ויתגשם חזון הנביא מיכה שהר בית ה" יהיה נכון בראש ההרים וינהרו אליו כל העמים. רק אז יהיה השלום האמיתי של וכיתתו חרבותם לאתים, ולא ישאו גוי אל גוי חרב. לא שלום אוסלו שמפקיר את ארץ ישראל למי שאין לו שייכות אליה. לא הצעות ברק בקמפ דייויד שמוותר על הר הבית לרוצחים הפלשתינאים.

יד ההשגחה בכל

ואן דר הובן הוא גבר נאה, גבה קומה, נראה צעיר מגילו, מתגורר עם רעייתו, אוהבת ישראל כמוהו, בדירה המרוהטת באיפוק ובטוב טעם אירופי.

שיחתנו מתחילה בטון רגיל ומעשי, אף שדבריו נשמעים מליציים.

" אני אוהב את העם היהודי" – הוא אומר לי – " אבל כשירושלים הופכת לסדום באה רעידת אדמה, והרי זה כתוב בפרוש בתנ" ך" . הוא שולט בעברית אך מעדיף לדבר אנגלית, כשהוא מתבל מדי פעם את דבריו במשפטים עבריים.

הוא מדבר תחילה באורח ענייני, אך אט אט הוא עובר ללחישה נרגשת, עד שהוא מגיע כמעט אל סף בכי. הוא רואה את יד ההשגחה בכל. " מה שאני רואה כאן זה לא "שלום עכשיו" אלא "שלום שקר". בכל פעם שהולכים בדרך המעוותת ל"שלום שקר" זה מביא לפיגוע. ותאר לך איזה פיגועים יהיו כשיפקירו את עזה ואת יהודה ושומרון" ואז הוא מוסיף בעברית: " זה יתפוצץ לכם בפנים. אני מקווה שאלוהים יכניס קצת שכל במוחם של הישראלים" .

הספר ששינה חייו

הוא נולד לפני 63 שנים בהולנד למשפחה בה נולדו חמישה אחים ואחיות. אביו כיהן יותר מעשרים שנה כמזכיר ראשי ומזכיר אישי של מלכת הולנד. אביו היה נוצרי " מאמין" . בשם זה הוא מכנה נוצרים ש" באמת מאמינים באלוהים ואוהבים את עם ישראל" . להבדיל מן הנוצרים " מבקרי כנסיות" , שמהם צמחה האנטישמיות האירופית.

עד גיל 18 למד במערכת החינוך הציבורית הרגילה. באותה תקופה קרא ספר ששינה את חייו. הספר נכתב בידי ידידת משפחה, שלימים זכתה בתואר חסידת אומות העולם. אישה זו הסתירה בביתה 19 יהודים במהלך שנות המלחמה, נתפסה בידי הנאצים ונשלחה למחנה ריכוז. היא הצליחה לשרוד ואת אשר עבר עליה תיארה בספר.

" בעקבות קריאת הספר" – אומר ון הובן – " חשתי שעלי להראות לאלוהים שגם אני מוכן לעשות הכל למען עם ישראל" . זה היה בשנת 1958.

הגשמת חזון הנביאים

הוא החל ללמוד תיאולוגיה בלונדון. המוסד בו למד לא היה קשור בכנסיה מסוימת אבל " לא הייתה שם אהבת ישראל" . הנצרות הממוסדת, הוא אומר, רואה עצמה כממשיכה האמיתית של עם ישראל, שלא קיבל את המשיח ולכן הוא נידון לסבל. ומכאן האנטישמיות הנוצרית. " אבל אני הבנתי את הדברים אחרת. שאלתי את הפרופסור שלי לתיאולוגיה: האם אינך חושב שהיהודים של היום הם בני העם הנבחר? איך אתה מסביר את התחייה של היהודים עם הקמת המדינה ב-48? הוא לא ידע מה להשיב. הבנתי שהיעוד שלי הוא להיות ציוני וללמד את הנוצרים ציונות" .

הציונות שלו היא בראש ובראשונה ציונות נוצרית. אבל הוא למד את הציונות החילונית, התוודע לזאב ז"בוטינסקי באמצעות הביוגרפיר של שמואל כץ ומצטט אותו. " למה לא שמעתם בקולו של ז"בוטינסקי שהזהיר כי אם לא תחסלו את הגולה הגולה תחסל אתכם?" .

סיור בארצות ערב

בתום לימודיו בלונדון יצא לסיור במדינות ערב. ביקר בלבנון, סוריה, ירדן ועיראק. כשפרצה מלחמת ששת הימים היה בלונדון ואז פורסמה ידיעה ש" שומר הקבר הקדוש נרצח בידי היהודים" . הפרסום הזה גרם נזק רב לישראל והוא ראה אות משמיים בכך שדווקא הוא נבחר לקבל את המינוי לתפקיד של האיש שנהרג במלחמה.

קודם לכן נשא לאשה את וידאד, ערביה נוצריה (שאת ארץ מוצאה הוא מבקש שלא לפרסם לבל יבולע למשפחתה). וידאד, שמשמעות שמה אהבה, הגדירה עצמה " ערביה נוצריה ציונית" , לימים, לאחר שהגיעו לארץ, הגדיר אותה עיתון שראיין אותה " ערביה שחושבת כמו גאולה כהן" .

בתום המלחמה הגיעו בני הזוג ון הובן לישראל ומאז קשרו את גורלם בגורל המדינה והעם היהודי. כאן נולדו שני ילדיהם, בן ובת. (היום בני 38 ו-33 ). שניהם למדו בבתי ספר ישראליים, שניהם שרתו בצה" ל והם ישראלים לכל דבר. הבן נשא לאשה ישראלית ואף החליט להתגייר. הוא עוסק היום בהיי טק. " והוא העניק לי שלושה נכדים ישראלים נפלאים הגורמים לי הרבה נחת" (נחת הוא אמר בעברית). הבת עוסקת בשיקום נכי צה" ל באמצעות רכיבה על סוסים. לפני תשע שנים נפטרה וידאד. ון הובן נשא לאשה הולנדית אוהבת ישראל, אשת עסקים מצליחה המקדישה את כל זמנה להפצת תוצרת ישראל בעולם. " היא חותרת להחליף את איקאה בישראלה" .

" אין לחי שניה"

ון הובן החל בפעולות ההסברה שלו בקרב העולם הנוצרי מן הרגע בו נכנס לתפקידו כשומר הקבר. המוני הצלייינים שהגיעו לביקור בקבר מכל חלקי תבל, שמעו מפיו את התיאולוגיה הציונית שלו: " מדוע אלוהים רוצה להחזיר את עם ישראל לארצו" .

פעולת ההסברה הגדולה הראשונה שיזם ואן דר הובן מחוץ לגבולות הארץ, עדיין כאדם פרטי, נעשתה בהולנד זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה גילו ההולנדים אהדה לישראל, אך לאחריה נכנסה מכונת התעמולה הערבית לפעולה " ובני עמי נעשו ביקורתיים כלפי הפעולות הצבאיות שנקטה ישראל. דיברתי עם עיתונאים ועם מדינאים. הופעתי בתכנית טלוויזיה בה אמרתי בין היתר כי מבקשים מישראל להגיש את הלחי השנייה. אבל אחרי שאיבדו שישה מיליון יהודים בשואה אין להם עוד לחי להגיש. התכנית זכתה להצלחה, ולאולפן הגיעו 32 אלף תגובות של צופים נלהבים" . בתקופה מאוחרת יותר, כאשר החלו חטיפות ופיגועים במטוסים ישראליים, טס ון דר הובן באורח הפגנתי ב" אל על" לאמסטרדם לקרוא להולנדים לטוס ב" אל על" .

" יש לכם מפתח זהב"

בסוף שנות השישים כבר היה לואן דר הובן ארגון קטן. קשריו הלכו והסתעפו בכל רחבי העולם. כיום הוא מנכ" ל " המרכז הבינלאומי של נוצרים ציונים" ומבחינה מעשית, אם כי לא ארגונית, משמש בארץ פה ואיש קשר לעשרות מיליוני נוצרים אוהבי ישראל שבכל העולם. הוא מארגן כאן כינוסים ומצעדים המוניים של נוצרים אוהבי ישראל, מסייע לכל פעולה שיש בה כדי לקדם את עניינייה של ישראל והעם היהודי.

" אמרתי לשר בני אלון" – הוא מספר – " יש לכם את מפתח הזהב לאוכלוסיה שתקבע את עמדת ארצות הברית כלפי ישראל. יש בארצות הברית ארבעים מיליון נוצרים אוהבי ישראל. הם יצטרכו למנוע את בחירתו של ג"ון קרי הדמוקרט לנשיאות, כי בחירתו תהיה אסון לישראל" .

פעולות ההסברה של ואן דר הובן מכוונות בעיקר לדעת הקהל העולמית ולקהיליה הנוצרית העולמית. " אני מסביר להם עד כמה חשובה ישראל. אני אומר להם שישראל איננה רק הארץ של העבר הנוצרי אלא ארץ העתיד. אני אומר להם כי הציונים הם מכשיר של אלוהים. גם כשאינם דתיים יש להם משיחיות פנימית" .

הפלשתינאים כנאצים

הוא מרבה לתקוף את הפלשתינאים ואומר: " לפלשתינאים יש אותה שינאה ליהודים כמו לנאצים. הם אומרים "אידבח אל יהוד" הם לא אומרים אידבח אל ישראלים" . הוא חושף את פרצופם מעל במות בינלאומיות ומהווה כאב ראש רציני למכונת התעמולה הערבית (ראה מסגרת).

ון הובן איננו חושך את שבט לשונו גם מן היהודים ומן הישראלים. הוא מופיע בבתי כנסת בכל רחבי העולם ואומר ליהודים: מה יש לכם לעשות בגולה. מקומכם בישראל. במיוחד הוא מבקר את ממשלות ישראל לדורותיהן מאז אוסלו.

הוא מוצא שפה משותפת עם הרבה אנשי דת ורבנים." אמרתי לרב לאו" – הוא אומר ועובר לדבר עברית – " הר הבית זה הלב שלכם. איך אתם יכולים לוותר עליו. אני מתפלל שרוח דוד המלך תשרה עליכם ולא תדעו מנוח עד שייבנה משכן לאלוהים בהר הבית" .

" אמרתי לישראלים: אתם כמו כלבים מסורסים, שאתם מסכימים לכך שהווקף יתיר לכם סיור של שעתיים במקומות הקדושים ביותר שלכם. אני לא רוצה רשות מן הוואקף לבקר את הר הבית. אני רוצה לעבוד את אלוהיי. אני נדהם מן העיוורון הזה של הישראלים" .

הטיעונים כאילו הנוצרים אוהבי שישראל מחכים למלחמת גוג ומגוג (שבה יושמד מחצית העם היהודי ויתרו יתנצר) מרגיזים אותי. " מי שהפיץ את זה היה השדרן בוב סיימון בטלוויזיה האמריקנית שריאיין כמה מטיפים תמהוניים וביקש להשפיע כך על יהודי אמריקה" .

" יש לנו קשר עמוק לתנך. אנו מאמינים בכל מילה שכתובה בו ובתנך הזה כתוב שהאלוהים יחזיר את עמו לארצו מכל הארצות. והנה זה מתגשם בעזרת השם (בעברית). יש בארץ יהודים יותר ממאה מדינות. העובדות הן כל כך חזקות שאני בא ואומר לנוצרים: איך אתם יכולים להכחיש.

ועוד נאמר (ומכאן הוא מדבר עברית): " מציון תצא תורה ודבר ה" מירושלים. לא מאוסלו ולא מקמפ דייויד. נחמו נחמו עמי."

מה אמר הנשיא שז" ר לאפיפיור

בפגישה שקיים הנשיא זלמן שזר עם האפיפיור פיוס ה-6, שביקר בארץ בשנת 1963, ציטט באוזניו שזר את מיכה הנביא: " כִּי כָּל הָעַמִּים יֵלְכוּ אִישׁ בְּשֵׁם אֱלוהָיו וַאֲנַחְנוּ נֵלֵךְ בְּשֵׁם ה אֱלֵקינוּ לְעוֹלָם וָעֶד" .

בורג השתלח נתניהו התקשר

בתכנית פוליטיקה פלוס בערוץ 10 השתלח חבר הכנסת יוסף בורג בון דר הובן באורח גס. בורג אמר כי הנוצרים אוהבי ישראל מתכננים מלחמת גוג ומגוג שבה יאבדו מחצית היהודים והיתר יצטרכו להתנצר. לאחר התכנית מיהר שר האוצר בנימין נתניהו להתקשר לון דר הובן כדי להביע את הזדהותו.

גאולה כהן: אני מעריצה אותו

" אני מעריצה את האיפוק שלו כלפי כל המשפילים והמבקרים הציניים. יש לו כוח עצום. גם כוח סבל וגם כוח השפעה. הוא נואם מזהיר ובעל הבנה עצומה בפוליטיקה. הוא המסביר הכי טוב של ישראל בעולם. האהבה שלו לישראל היא אהבה אמיתית עם הרבה מסירות נפש. הייתי עדה לעזרה העצומה שהגיש לעליית יהודי ברית המועצות בה הייתי מעורבת. עזרה בכספים, באנשים, באהבה. כל קשר עמו היה על בסיס של נכונותו לעזור בכל מה שהוא יכול. מעולם לא העלה את האלמנט הדתי. מגוחך שאנשי שמאל, שמעולם לא פתחו ספר יהודי, ולא איכפת להם מאומה מן היהדות, חוששים מן המסר הנוצרי שלו. פתאום הם מאמינים שישו יקום לתחייה והם יצטרכו להתנצר. גם כמה מחבריי הטובים מן היהדות הדתית חוששים מפניו בלא הצדקה. לי האמונה שלו לא מפריעה. גם לי יש אמונה.

" הפלשתינאים רוצחים אתכם ואתם מתנהגים כאשה מוכה"

ואן דר הובן הוא אחד המסבירים הטובים ביותר של ישראל. הוא מציף את העיתונאים בכל העולם בתגובות כמעט יומיומיות, מופיע ברדיו ובטלוויזיה, מתעמת עם אנטישמים ועם מנהיגים ערבים. לאחר עימות טלוויזיוני עם חנאן עשראווי היא אמרה: עם ישראלים כבר יותר קל לי להתווכח.

להלן דוגמא של טקסט הסברתי שחיבר ואן דר הובן, המופנה כאילו לפלשתינאים אך מדבר אל הישראלים:

" אתם (הפלשתינאים) נלחמים בה שנים. אתם מפירים בעקביות כל הבטחה שהבטחתם לה. אתם הורגים ומטילים מומים באלפים מאזרחה, גברים, נשים וילדים. אתם מפוצצים את מטוסיה, את האוטובוסים שלה את שווקיה ואת מרכזי הקניות שלה. אתם מעלים באש את יערותיה, גונבים את מכוניותיה, עושים מעשי לינץ", מענים ואונסים את צעיריה ואת צעירותיה.

" ותוך כדי כך אתם דוחים את כל הצעותיה הנדיבות, ומעדיפים להמשיך וללכת בנתיבי האינתיפאדה, הג"יהאד והרצח.

" אתם מניחים לה להזיל נהרות של דמעות. אתם גורמים לרבים נכות לצמיתות. אתם משתמשים בכל בימה בעולם כדי להשמיצה. כאשר למעשה אתם – מימי היטלר ואפילו קודם לכן – התחלתם להרעיל עולם ומלואו בשנאה כלפיה. אתם מפיצים עליה שקרים דמוניים שטניים, ומסיתים את העולם כולו נגדה. בעוד שלמעשה אתם עצמכם הנכם התוקפנים ואתם הם המסרבים בתוקף להתפשר. כאשר אתם בשם דתכם החולה והמחליאה חפצים לטהר את הארץ מן הכתם היהודי מבטיחים נערות בתולות בגן העדן, לכל מי שירצה להצטרף למעשי הטבח האכזריים והמבחילים שלכם.

" ובכל זאת מפצירה בכם ישראל כאותה אישה מוכה, כמו שלומיאלית אמיתית: אנא, בבקשה, אם רק תסכימו לעצור את הירי, את האלימות והמכות האלה למשך שבוע ימים – היא תסכים לעשות "ויתורים מכאיבים", ולאמץ אתכם אליה בשלום.

" האין זה נפלא?

" הם כנראה חולים אפילו יותר מכם

ENGLISH VERSION

ראה על  גר הצדק אברהם פון מנשטין

קליפ שירים ישראליים בכנסיה בטקסס

3 תגובות בנושא “התאולוגיה הציונית של ון דר הובן

  1. פינגבאק: דרכו של הכומר נובוטקה הטורי אל היהדות | היגיון בשיגעון

  2. פינגבאק: הסיפור המופלא על פולנים אוהבי יהודים | היגיון בשיגעון

  3. פינגבאק: אנו מכריזים בזאת | היגיון בשיגעון

השאר תגובה