ארכיון חודשי: מאי 2016

הרבי מלובביץ' ואברהם שלונסקי – קשר מיוחד

                                                               – מאת יונתן שלונסקי –

שיחות רבות היו לי עם אברהם שלונסקי אח-אבי, על הקשר העמוק בינו ובין מנחם-מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ. היסוד לקשרים אלה היה הקירבה העמוקה שנוצרה ביניהם בילדותם ביקטרינוסלב, אוקראינה. משפחות שניאורסון ושלונסקי התגוררו בדירות סמוכות, וחייהם היו שלובים זה בזה. הילדים הלכו יחד ל"חדר", סעדו זה בביתו של זה והייתה גם קירבתם דם בין המשפחות. (קירבת בני-דודים בין דור הורי-ההורים). על כל אלה חשוב לציין, כי טוביה, אביו של אברהם, היה בן למשפחה חב"דניקית, וחסידות חב"ד שרתה על חיי משפחת שלונסקי.

הבית ביקטרינוסלב - צילום אביבה קרינסקי

הבית ביקטרינוסלב – בו התגוררו משפחת הרב ומשפחת שלונסקי [צילום אביבה קרינסקי]

דרכיהם נפרדו בבגרותם. בני משפחת שלונסקי הלכו ללימודים בבית-ספר, בגימנסיה הן כללית והן עברית.  מנחם-מנדל המשיך בלימודיו בישיבה.
בשנות השלושים נפגשו השניים בפריז וחילקו את חייהם בין האמונה והאמנות. ערב שבת אחת הציע הרבי: אני אלך אתך אל מפגשי-האמנות שלכם, ואתה תלך איתי לבית-כנסת בערב שבת שני.
השילוב הזה בא אל סיומו בשיחה אחרונה שלפני פרידה.

מנחם-מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ ה- 7, פריז 1937

מנחם-מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', פריז 1937

להמשיך לקרוא

הפתולוגיה היהודית – מאוסלו ועד אלוף יאיר גולן

המדיניות של ממשלות ישראל לדורותיהן היא המשך ישיר להרגלי החשיבה וההתנהגות שהשתרשו בקהילות יהודיות בגלות – טוען חוקר יהודי אמריקני * חיים מתמשכים תחת איום של סכנה קיומית יוצרים דלוזיה שהיא הונאה עצמית המתעלמת מן המציאות * הרקע הרוחני וההיסטורי להצהרתו של אלוף יאיר גולן

אלוף יאיר גולן

אלוף יאיר גולן

אלוף בני פלד ז"ל, שהיה מפקד חיל האוויר במלחמת יום הכיפורים, אמר ערב מותו כי הוא מבקש שיצלצלו בפעמונים ויכריזו: הלך לעולמו אדם שקבע כי היהודים ניסו כאילו להקים מדינה, אך כל מה שהצליחו הוא להקים עוד קהילה יהודית.

דבריו של פלד נשמעו בשעתם כאיזו אמירה שובבית המאפיינת טייסים. עתה מתברר שבאמירה הזו יש יותר משמץ של אמת.

אבל הצהרתו של אלוף יאיר גולן בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ו א באה כאילו להמחיש את טענתו של אלוף בני פלד. גולן אמר: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו כיום"

להמשיך לקרוא