ארכיון חודשי: נובמבר 2005

אמריקה מתפוצצת מצחוק על בוש

האמריקנים כבר לא כל כך כועסים על הנשיא או מבקרים אותו, הם מלגלגים עליו * סטיריקן אמריקני: בוש הוא הנשיא הגרוע ביותר שהיה אי פעם לאמריקה, אך מעולם לא היה נשיא כל כך טוב לבדרנים * רק בישראל עדיין מקבלים ברצינות את מפת הדרכים

מעשה במלך ששלח מרגלים כדי לעמוד על הלכי הרוח של בני עמו. חזרו המרגלים אל המלך והודיעוהו: יש בפינו בשורה רעה.

– שאל המלך: האם העם שונא אותי?

– לא, השיבו השליחים, גרוע מזה.

– האם הם כועסים עלי?

– גרוע מזה.

– האם הם מבקשים את נפשי או למרוד בי?

– גרוע מזה.

– ומה הבשורה? שאל המלך.

– השיבו השליחים: העם צוחק עליך.

נזכרתי בסיפור הזה (המבוסס ככל הנראה על אחת התיזות של הפילוסוף ניקולו מקיאוולי), כשצפיתי בסרטון שהגיע אלי מן האיש שלי בארצות הברית. זהו סרטון מצחיק, אף שהוא עוסק בנושא שהוא אולי הרציני ביותר בעולם: נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש.

נאומי הנשיא

את הסרטון הפיק הקומיקאי האמריקני אנדי דיק. הוא מציג דמות פיקטיבית של כותב נאומים, המכין את נאומי הנשיא בדרך מקורית. על פתקים הוא רושם נושאים שונים, מדביק את הפתקים על קיר ומשלח לעברם חיצים קצרים בעלי זנב נוצה (" אינדיקים" ). את הפתקים שבהם פגעו החיצים הוא אוסף ומניח על המיטה, " כדי לישון עליהם" . כשהוא קם מן השינה הוא אוסף את הפתקים שנדבקו לגופו ועל פיהם הוא מכין את נאומי הנשיא.

ניו אורלינס הרוסה מסופת ההוריקן קתרינה (למעלה)

ניו אורלינס הרוסה מסופת ההוריקן קתרינה

ובאותה עת היה הנשיא עסוק בדייג

ובאותה עת היה הנשיא עסוק בדייג

כאן מביא הסרטון שורה של קטעי נאום של בוש מתקופות שונות שקשה להאמין שיצאו מפיו של האדם העומד בראש המעצמה הגדולה בעולם.

קומיקאי אנדי דיק

קומיקאי אנדי דיק

הסרטון הזה, מספר לי האיש שלי באמריקה, הוא חלק מגל של סרטונים, מערכונים, קריקטורות, מאמרים, צילומי מונטאז', סטיקרים, חולצות " טי" , תכניות בידור ואלפי אתרי אינטרנט. שפע של יצירתיות כמיטב כישרונם של הבדרנים האמריקנים. אחד מהם כותב: בוש הוא הנשיא הגרוע ביותר שהיה אי פעם באמריקה, אך הוא חג לבדרנים. מעולם לא היה לנו נשיא טוב כל כך.

בזיון ניו אורלינס

המגמה הזו גברה אחרי הביזיון הגדול של ההוריקן שהחריב את ניו אורלינס. חוסר האונים, האטימות, האדישות והטמטום שגילה הממשל האמריקני בטיפולו באסון עורר עליו גל של כעס, שבעקבותיו בא גל של לעג. דוגמה בולטת ללעג הזה הוא צילום המראה את הנשיא עומד במרכז העיר המוצפת מים ודג דגים להנאתו. בצילום אחר נראה הנשיא כשהוא מנגן בגיטרה מול פליטה בוכייה, על רקע גל פליטים מניו אורלינס.

בין סאטירה למציאות

מה שמאפיין את הגל ההומוריסטי הזה הוא טשטוש הגבול בין סאטירה למציאות. לעתים קשה להבחין בין עובדות לבין טקסטים שהמציאו. למשל הפתק שכתב הנשיא לקונדוליסה רייס במהלך דיון בעצרת או"ם: " אני חושב שאזדקק להפסקת חדר אמבטיה. האם זה אפשרי?" .

השאלה אם הפתק הזה אוטנטי או שהומצא איננה רלבנטית. יש בלי סוף אמירות ששום מוח של הומוריסט לא יכול היה להמציא.

לאמירות האלה כבר יש מונח – "בושיזם" .

אמרי השפר שלו

· לשאלה מה המשותף בינו לבין ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר: " שנינו משתמשים במשחת שיניים קולגייט" .

· " אני לא חייב להסביר מה אני עושה. זה הדבר המעניין בלהיות נשיא" .

· " האם יש אצלכם שחורי עור" (שאלה שהציג לנשיא ברזיל).

· " איני יכול לדמיין מישהו כמו אוסאמה בין לאדן מבין את השמחה של חג החנוכה" (בטקס הדלקת נר חנוכה בבית הלבן).

· " אני לא מאד אנליטי. איני מבזבז הרבה זמן כדי לחשוב על עצמי ולמה אני עושה דברים" .

הרשימה ארוכה. והבדחנים אינם נוטים חסד גם לצוות עוזריו של הנשיא. כך למשל מתוארת קונדוליסה רייס באחת הקריקטורות כמרי אנטואנט, האומרת: אם אין להם לחם שיאכלו נעליים" .

כל זה יכול היה להיות מצחיק לולא היה כל כך עצוב. ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה נהנה הנשיא בוש מאהדה ומאמון.

לחשוב שמפת הדרכים האווילית היא האסטרטגיה של מדינת ישראל, זה לא כל כך מצחיק. ועוד פחות מצחיק שאנחנו תולים את כל יהבינו על ארצות הברית.

============================================================

תכנית הטרנספר של יצחק רבין

עבר לפוסט סמוך

==================================================

צער בעלי חיים וצער בני אדם

 

עבר לפוסט סמוך

=================================================

מה טבעו של " טבע הדברים"

עבר לפוסט סמוך

================================================

האינתיפאדה של פאריס

עבר לפוסט סמוך

.

 

 

 

 


ב"טבע הדברים" כלבים חשובים ממתנחלים

תשובה צינית לקוראת ממורמרת. שער " טבע הדברים" .

 

 

תשובה צינית לקוראת ממורמרת. שער " טבע הדברים" .

בכתב העת " טבע הדברים" הופיע מאמר מערכת של העורך, אודי רן, בו נאמר: " …רק דבר אחד העיב על הסיום המוצלח של העימות ( הגרוש והחורבן של גוש קטיף – ז.ג.). תושבי הישובים שהיו עסוקים כל כך במאבק שכחו את אלה שהיו אתם במשך כל הזמן ונטשו אחריהם כלבים, חתולים חזירוני ים ובעלי חיים אחרים" .

דברים אל קוממו את הקוראת בת שבע דור מירושלים שכתבה לעורך מכתב בו נאמר:

" במקום להזדעזע על עשרת אלפי יהודים שנשארו ללא קורת גג, מפורקים נפשית ופיזית, קרועים בליבותיהם על אובדן בתיהם, קהילותיהם ומשאת נפשם, עיתונכם בוחר לרחם על חיות נטושות. בעיניכם החיות יותר חשובות כנראה מהאנשים.

כמה רוע יכול להיות באלה שמאשימים את הקורבן שגורש מביתו בגסות רוח. אשרי שאין חלקי עימכם" .

על מכתב זה השיב העורך במכתב ציני:

" ליבי עם עקורי גוש קטיף שנאלצו לעזוב בתים מפוארים על חוף ימה היפה של עזה, בין מיליוני פלסטינים, ולחזור לארץ ישראל, אל בין אחיהם שנותרו מאחור, בבתי דירות ענקיים, חלקן בנות חדר, אחרות בנות שניים.

" לבי עם 8000 המשפחות שנעקרו מבתיהם בשנה האחרונה לאחר שכל חטאן היה שלא היה להן 300 ש"ח כדי לשלם את המשכנתא, והמדינה האהובה (באמצעות הבנקים שבבעלותה) שלחה אותם לישון במרתפים, מקלטים, ואת האחרים בגנים ציבוריים.

" למזלם של תושבי הגוש הם לא נותרו ללא קורת גג, אלא יקבלו חלופות בכלל לא רעות מהמדינה (להבדיל ממגורשי משכנתא)" .

על מכתב זה השיבה בת שבע דור:

" …סוף סוף פרצופכם האמיתי התגלה… אני קוראת לכל מי שהזדעזע מדבריך להצטרך לחרם צרכני על כתב העת שבעריכתך. הגיע הזמן שחברי ואני נפסיק להבליג על רמיסת כבודנו" .

ראה

ההסתה שהכשירה את חורבן גוש קטיף

=================================================================

בין פרה שומרת שבת ללוחמים נגד יצרני פרוות

אחד מסיפורי חז"ל שהכי אהבתי בילדותי היה " פרה שומרת שבת" . הסיפור הופיע אז ברוב המקראות לבתי הספר, ומאוחר יותר ב"כה עשו חכמינו" הנפלא (פרי עטה של יוכבד סגל) שמתוכם קראתי לילדיי ולנכדיי.

זהו הסיפור (הלקוח מפסיקתא רבתי – י" ד ב) על יהודי שנאלץ למכור את פרתו לנוכרי וזה ביקש להעבידה בפרך גם בשבת. הפרה, שהייתה מורגלת לנוח בשבת, סירבה לעבוד והנוכרי ביקש להחזירה ליהודי. הפרה חזרה לעבודה רק לאחר שהיהודי לחש באוזנה כי בגלל מצוקתו נאלץ למכור אותה ועתה היא בידי נוכרי שאינו שומר שבת. בהשפעת המעשה הזה החליט הנוכרי להתגייר ונקרא שמו בישראל יוחנן בן תורתא. גלומר: יוחנן בן השור.

וזהו נוסח הסיפור (בקיצורים קלים) כפי שהוא מופיע במקורות:

יוחנן בן תורתא

אמרו רבותינו מעשה היה בישראל אחד שהיה לו פרה אחת חורשת, נתמעטה ידו ומכרה לו לגוי אחד, כיון שלקחה הגוי וחרש עמה ששת ימים של חול, בשבת הוציאה שתחרוש עמו, ורבצה לו תחת העול, היה הולך ומכה אותה והיא אינה זזה ממקומה, כיון שראה כן הלך ואמר לאותו ישראל שמכרה לו, בא טול פרתך שמא צער יש בה שהרי כמה אני מכה אותה והיא אינה זזה ממקומה, אותו ישראל הבין שהייתה למודה לנוח בשבת. אמר לו: בוא ואני מעמידה. אמר לה באזנה: "פרה פרה" את יודעת כשהיית ברשותי היית חורשת ימי החול ובשבת היית נינוח. עכשיו, שגרמו עוונותיי ואת ברשות גוי בבקשה ממך עמדי וחרשי. מיד עמדה וחרשה. אמר לו אותו הגוי: איני מניחך עד שתאמר לי מה עשית לה באזנה. אני נתייגעתי בה והכיתי אותה ולא עמדה. התחיל אותו ישראל מפייסו ואומר לו: לא כשוף ולא כשפים עשיתי, אלא כך וכך הסחתי לה באזנה ועמדה וחרשה, מיד נתיירא הגוי. אמר: ומה אם פרה שאין לה לא שיחה ולא דעת הכירה את בוראה ואני שיצרני יוצרי בדמותו ונתן בי דעת איני הולך ומכיר את בוראי? מיד בא ונתגייר, ולמד וזכה לתורה והיו קוראים שמו יוחנן בן תורתה. ועד עכשיו רבותינו אומרים הלכה משמו,
והיו קוראים את שמו יוחנן בן תורתא. ומשום שהפרה גרמה לו להתגייר, נקרא כמו בנה, יוחנן בן תורתא. ורק בגיורו, זכתה הפרה להמשיך בשמירת השבת.

פסיקתא רבתי (איש שלום) פיסקא יד – פרה

יוחנן בן תורתא היה תנא בדור השלישי, בתחילת המאה השניה לספירה. חברו של ר' עקיבא.

בניגוד לר' עקיבא, שהיה דורש על בר כוכבא את הכתוב (במדבר כד: יז) 'דרך כוכב מיעקב', וחשב אותו למשיח, לא האמין בו ר' יוחנן בן תורתא, ואמר לר' עקיבא: עקיבא, יעלו עשבים בלחייך ועדיין בן דוד לא יבוא (ירושלמי תענית ד:ה).

 

 יחס ההלכה לבעלי חיים

נדמה לי שלא ארחק מן האמת אם אומר כי מי שלמד וחי במסגרת דתית ינק את המושג " צער בעלי חיים" עם חלב אמו. אתה לומד מילדותך כי יש איסור חמור לנהוג באכזריות בבעלי חיים שלא לצורך. שיש לסייע לחמור הרובץ תחת משאו גם אם החמור שייך לשונאך. ואסור לחסום שור בדישו, ומותר לומר לגוי לחלוב פרה בשבת, כי עטיניה המלאים גורמים לה צער. ואם נפלה בהמה באמת המים בשבת יש להביא לה מזון ולשים סביבה כסתות. וכששוחטים עוף למאכל יש להימנע מלמרוט את הנוצות שבצוואר, אם אפשר לשחוט בלי מריטה. וכששוחטים בהמה לצרכי מאכל יש להקל ככל האפשר בצערה. כי הרי מה איכפת לו לקדוש ברוך הוא אם נשחט את הבהמה מן הצוואר או מן העורף, אלא שלא ניתנו מצוות אלא לצרף בהן את הבריות. עם זאת למדנו שכל דבר שהוא לצרכי רפואה אינו נחשב לצער בעלי חיים.

חומלים על חיות. מה בדבר בני האדם? ההפגה נגד " קסטרו" בתל-אביב. (צילום: זאב גלילי)

חומלים על חיות. מה בדבר בני האדם? ההפגה נגד " קסטרו" בתל-אביב. (צילום: זאב גלילי)

גדוד מגיני הפרוות

אני נדרש לנושא זה בעקבות כמה אירועים שנתקלתי בהם באחרונה. לפני זמן מה התקיימה הפגנה של כמה עשרות צעירים מול חנות " קסטרו" בקרן הרחובות דיזנגוף המלך ג"ורג". הצעירים נשאו כרזות וקראו קריאות בגנות בעלי החנות המוכרים בגדים עשויים פרוות של בעלי חיים. נכנסתי לשיחה עם כמה מהצעירים והם העלו את הטענות הידועות בדבר אי המוסריות בניצול בעלי חיים להכנת פרוות. לדבריהם פושטים את עור החיות בעודן בחיים ותוך ייסורים קשים. הם אף נתנו לי תקליטור שהכיל סרט קשה, המתאר ניסויים שנעשים באוניברסיטה בשני קופים לצרכים מדעיים.

הצעירים הללו מצאו חן בעיניי. קבוצה איכותית של אנשים הנלחמים מלחמה ערכית. נכנסתי עמם לשיחה ובמהלכה ניסיתי לעניין אותם גם בצערם של הולכי על שתיים. שאלתי: אם אתם מפגינים בהתלהבות כזו למען בעלי חיים למה אינכם מקדישים ממרצכם לצערם של בני אדם, כמו למשל פליטי גוש קטיף?

תגובתם הזכירה לי תגובות דומות של אנשים המכורים לצער בעלי חיים. לא תמיד בני אדם מעניינים אותם.

===============================================================

תכנית הטרנספר של יצחק רבין

בשבוע אחד צוין יום השנה להירצחם של יצחק רבין ורחבעם זאבי (" גנדי" ). יפי נפש לסוגיהם הביעו אי נחת מן האזכרה הממלכתית שנערכה לגנדי, שנשא את דגל הטרנספר. אבל עיון בתעודות שפרסם גנזך המדינה לא מכבר מגלה כי רבין לא היה רחוק כל כך בהשקפותיו מגנדי בנוגע לטרנספר.

המסמכים מתייחסים לתקופה של ערב מבצע קדש ב-1956.

הדילמה שעמדה אז בפני ישראל הייתה כיצד להקדים את הערבים ולהביסם לפני שהם יפתחו ב"סיבוב שני" . היו אז ויכוחים אם עדיף לתקוף את מצרים שהייתה המיליטנטית ביותר מבין מדינות ערב, או לתקוף את ירדן שממנה נשקף האיום של החזית המזרחית. החשש העיקרי היה שירדן תתיר כניסת צבא עיראקי לשטחה. היו אז דעות בעד ונגד האופציות השונות. רבין צידד באופציה של תקיפת ירדן ושחרור השומרון.

בן-גוריון חשש מאד מפני שליטה ישראלית על אוכלוסייה ערבית גדולה. הוא שאל את רבין מה ייעשה באוכלוסיה הערבית הגדולה באזור שייכבש.

על כך השיב רבין, לפי המסמכים שפורסמו: "אני סבור שאת מרביתם אפשר להרחיק… זה לא יהיה צעד הומאני אבל מלחמה בכלל זה לא דבר הומאני" .

רעיון הגרוש לא היה זר לרבין גם כשהיה ראש ממשלה, בדצמבר 1992. לוחם משמר הגבול, רס"ר נסים טולדאנו, נחטף על ידי אנשי חמאס בדרך מביתו בלוד לבסיסו. זמן מה לאחר מכן נמצאה גופתו.

כשהגיעו צילומי הגופה לידי רבין הוא רתח מזעם. הוא כינס כמה מאנשי לשכתו כדי לטכס עצה. רבין ביקש הצעות לתגובה חריפה ויוצאת דופן. עוזרו, איתן הבר, הציע לגרש אנשי חמאס ללבנון. הוא האיץ ברבין להופיע מיד בתקשורת ולהודיע על כך כדי לשכך את הזעם הציבורי על המעשה.

רבין הביא את העניין לממשלה שאישרה אותה.

המעצר של המחבלים והסעתם לגבול לבנון בוצעו במהירות הבזק. אך העותרים נגד היו זריזים לא פחות. באישון לילה הביאו עתירה לביתו של מי שהיה אז השופט התורן, אהרון ברק.

מה הייתה דעתו של רבין על השופט ברק אפשר ללמוד מציטטות שמביאה העיתונאית נעמי לויצקי, בביוגרפיה המצוינת על אהרון ברק.

בין הדברים שאמר אז רבין: " אם בג"ץ לא יאשר את הגירוש שילכו הם ויסבירו לעם למה אין גירוש. שכל יפי הנפש האלה, שלא מוכנים להתייצב לפני הציבור, שהם יסבירו עכשיו למה לא מגרשים… בבית המשפט רק מפריעים לי.. איך אני יכול להבטיח ביטחון למדינה הזאת כשיש לי על הראש בית משפט כזה… נראה את הגיבור הזה ברק, נראה אותו פעם מסביר משהו לציבור, שיסביר למה הוא לא מאפשר לגרש" .

ההמשך ידוע. המחבלים גורשו אך הוחזרו לאחר זמן לארץ וידי רבים מהם מלאו בדם יהודי.

 

ההתנתקות ותסמונת " שעיר לעזאזל"

מדוע רבים כל כך אוהבים לשנוא את המתנחלים * מה קרה לחברה הישראלית הרואה ב" כיבוש" סיבה לכל מכאוביה * איך להסביר את התמיכה הציבורית בתכנית ההתנתקות המסוכנת וחסרת התכלית * לפסיכולוגים חברתיים יש הסבר: תסמונת השעיר לעזאזל (SCAPEGOATING)

תכנית ההתנתקות לא הייתה נולדת ולא הייתה מגיעה לשלב אליו הגיעה לולא נהנתה מתמיכה ציבורית רחבה.

התמיכה הזו אמנם נזילה. ייתכן שמסע שכנוע, או אירוע לאומי טראומטי, ישנה אותה. כפי שקרה במשאל מתפקדי הליכוד. כפי שקרה לא פעם אחרי פיגוע גדול. אך עובדה היא שכרגע חלק גדול מן העם קיבל את התפיסה ש" סיום הכיבוש" הוא מטרה לאומית ראויה, וכי המתנחלים הם המכשול בפני השגת מטרה זו.

גם הסכם אוסלו זכה להסכמה עממית בראשיתו. אבל אז ניתן היה להסביר את ההיגיון מאחורי הסכמה זו. העם היה עייף משנים של מלחמה וטרור. ההסכם הבטיח שלום ושגשוג. קל היה להתפתות לאשליותיו.

לא כך עכשיו. אין לתכנית ההתנתקות שום בסיס רציונאלי. גם חסידיה המובהקים אינם מבטיחים שהיא תביא שלום או הפסקת הטרור. הישרים שבהם אפילו מודים שההתנתקות עלולה להגביר את הטרור.

אף על פי כן זוכה התכנית לתמיכה רחבה. אחרת לא היה שרון מעז להעלותה. אפשר להוכיח זאת מאירוע הקשור בתקופת יצחק רבין ז" ל. רבין בדק אפשרות לפנות את חברון בעקבות ברוך גולדשטיין. הוא חזר בו, לאחר שסקרי דעת קהל העלו שרוב הציבור מתנגד לפינוי.

מה הוא ההסבר להסכמה הציבורית לתכנית ההתנתקות, למרות היותה חסרת שחר ומסוכנת?

מחפשים אשם

יש לכך הסבר בתחום הפסיכולוגיה החברתית. הוא קשור למושג

SCAPEGOATING ובעברית " תסמונת שעיר לעזאזל" .

בספרות המחקרית מתוארת התסמונת כתהליך פסיכולוגי-חברתי שבו קבוצת אנשים מסירה מעל עצמה את האחריות למציאות שבה היא נתונה ומטילה אותה על קבוצה אחרת. הסרת האחריות באה לביטוי ביחס של עוינות, כעס, שינאה, הטלת האשמות ונידוי.

תסמונת השעיר לעזאזל מוסברת בכך שהקבוצה המאשימה סובלת מרגשות אשם, תוקפנות, ובעיקר תסכול. היא מחפשת שעיר לעזאזל בלי להיות מודעת לכך, תוך הכחשה עצמית. השעיר לעזאזל משמש מעין מנגנון הגנה לקבוצה המאשימה מפני תחושת חוסר האונים שהיא חשה.

המאפיין את התופעה הוא היותה בלתי רציונאלית. השעיר לעזאזל מואשם באחריות לדברים והיפוכם.

השעיר לעזאזל הוא בדרך כלל קבוצת מיעוט: יהודים, שחורים, צוענים, קומוניסטים, קפיטליסטים, נשים, מכשפות, צבעונים, לבנים, עניים, עשירים וכו".

החברה הישראלית ידעה בהיסטוריה הקצרה שלה שורה ארוכה של שעירים לעזאזל : חרדים (הם טפילים, סוחטים כספים, כופים חוקים דתיים, משתמטים מצה" ל); עדות המזרח (מרוקאי סכין, אלימים, עצלנים, פרימיטיבים); עולים מרוסיה (לוקחים את כל המשרות, מתבדלים, אינטליגנטים, לא יהודים); אתיופים, גרוזינים, ועוד ועוד.

האחרונים ברשימה הם המתנחלים ואין צורך לפרט במה הם מואשמים.

באין חזון ייפרע עם

איך הפכו המתנחלים שעיר לעזאזל?

הדבר קשור בתהליכים חברתיים ואידיאולוגיים שעברו על החברה הישראלית. בשנותיה הראשונות של המדינה היו בארץ שבטים רבים לא פחות מאשר היום. היו דתיים וחילוניים, ימניים ושמאליים, אשכנזים ובני עדות המזרח, עניים ועשירים. אבל הייתה אחדות מטרה. זכר השואה היה טרי, כמו גם זכר הגלויות. לא כולם ידעו על פה את כתבי הרצל ומכס נורדאו, אך המטרה הציונית הייתה נחלת הכלל.

השבר הגדול בא לכאורה בעקבות מלחמת ששת הימים ו" הכיבוש" . אך התהליכים שהביאו לשבר החלו קודם לכן. מחד, התברגנות החברה הישראלית שהפכה מחברה חלוצית לחברה נהנתנית. מאידך, אובדן ההגמוניה של תנועת העבודה הציונית כנושאת הדגל. החזון הציוני הלך ודהה ולמרכז השיח הציבורי התקשורתי חלחלו רעיונות אנטי ציוניים של השמאל האנטי ציוני. השמאל הזה היה קיים בשולי התנועה הציונית מראשיתה. אך החלל הריק שהותירה התנוונות מפא" י ההיסטורית אפשרה את עלייתו למרכז הבימה הציבורית. אמנם גם היום התפיסות האנטי ציוניות (שהפכו לפוסטציוניות) הן נחלת מיעוט מבוטל. אך מיעוט זה נמצא באליטות התרבותיות, הכלכליות והתקשורתיות וככזה השפעתו על התודעה הציבורית רחבה.

בהעדר החזון הציוני התפורר הגורם המלכד של החברה. האויב הערבי, שהיה בעבר גורם מלכד (כי נתפס כסכנה קיומית), הפך להיות גורם מפורר. מחד, הייאוש מכל סיכוי לפתור את בעיית ההתמודדות עמו. מאידך האופיום של פתרונות השווא של " תהלך השלום" ו" צריך לדבר" והחרדה של " מה יהיה הסוף" .

על רקע זה כמה פשוט לומר שהכיבוש אשם והמתנחלים אשמים במצב.

עינב גלילי: למה אני שונאת אותם

" …היכולת שלי לראיית מתנחלים כבדים היא מאד מוגבלת. אני יכולה לשבת מולם ולשנוא, ועם הזמן זה רק מחמיר. שיעברו דירה, שיקבלו פיצויים נדיבים מאד, יגיעו המאכרים ויאללה, נגמר. התוצאה של ההיאחזות הזאת נראית לי שואתית" .

(כוכבת הטלוויזיה עינב גלילי, נכדתו של ישראל גלילי, ממניחי היסוד להתישבות ביש"ע, בראיון למיכל קפרא במעריב).

" שישאלו את השכנים הערבים"

" אם מישהו באמת עד כדי כך לא שפוי שהוא רוצה להתחיל פה מלחמת אחים הוא מוזמן לנסות. הוא עתיד לגלות שהיא תהיה קצרה במיוחד. הממלכה הישראלית נוטה באופן מסורתי לגמגם לא מעט לפני שהמלחמות שלה מתחילות. אבל כשהן מגיעות היא נוהגת להפגין יעילות תכליתית. אם הם לא מאמינים לזה שישאלו את השכנים הערבים שלהם" .

(יאיר לפיד בידיעות)

ירי כדי לפגוע

" צריך להבהיר כבר עכשיו שאנחנו נילחם בכל האמצעים באלימות של מתנחלים קיצונים. כולל הגנה עצמית בכל המובנים. ואם לא תהיה ברירה, אם חס וחלילה יכריחו אותנו, ניאלץ לפתוח באש… צריך יהיה לירות באוויר. אחר כך לירות כדי לפצוע. ובמקרה אחרון, כמוצא אחרון, צריך יהיה לשתק אותם באמצעות ירי-כדי-לפגוע" .

(ח" כ אבשלום וילן בראיון ל" הארץ" )

" אפילו שפך דם"

" מה שחסר בשעה זו הוא מטה פינוי בראשות אלוף מוכשר ומנוסה, שירכז יחידות מאומנות היטב למשימה ייחודית זו, שיעדה לא רק לנצח על הפינוי, אלא להתמודד נגד כל פרובוקציה שנועדה לגרור את צה" ל למלחמת אזרחים, אפילו זה יהיה כרוך בשפך דם." (יואל מרכוס, " הארץ" )

ראה ההסתה שהכשירה את ההתנתקות

=====================================================


וידוא הריגה

המלצה דחופה לפרקליט הצבאי הראשי. בטרם תגיש כתב אישום נגד סרן ד", מפקד פלוגה בגולני, החשוד בוידוא הריגה בילדה בת 13, תקרא ספר שעשוי אולי להאיר את הפרשה באור חדש.

שם הספר הוא BLINC, פרי עטו של Malcolm Gladwell. הספר עוסק אמנם בבעייה אמריקנית אבל בעיה הנוגעת מאד גם לנו. הבעיה האמריקנית היא של שוטרים הששים ללחוץ על ההדק. הבעיה שלנו היא איך לשפוט חיילים וקצינים שבתנאי המלחמה בה אנו נתונים עוברים על פקודות הפתיחה באש.

כיצד מחליטים

הנושא המרכזי של הספר הוא: כיצד מקבלים בני אדם מקבלים החלטות אינסטינקטיביות ומדוע חלק מהאנשים מחליטים נכון והאחרים שוגים בהחלטותיהם. כדי לענות על שאלות אלה מגייס גלאדוול מחקרים מקשת של תחומים, החל בתורת המשחקים וכלה במדעי המוח.

גלאדוול יוצא מנקודת מבט מקורית. הוא מביא מחקרים הבוחנים את השאלה כיצד רואים אוטיסטים את העולם בהשוואה לאנשים נורמאליים. במחקר שנערך באוטיסטיים נעשה מעקב אחרי תנועת עיניהם בעת שהם צופים בסרט קולנוע.

המחקר העלה שהאוטיסטים אינם מתמקדים בהבעות פניהם של הגיבורים, מבט עיניהם ושפת הגוף שלהם. הם מתבוננים בלבוש, תכשיטים, רהיטים וכדומה. כתוצאה הם אינם מבינים כלל את המתרחש.

ההבדל העיקרי בין אוטיסט לבין אדם נורמלי הוא שלאוטיסט אין יכולת לפרש מבט עיניים, הבעות פרצוף ושפת גוף לצורך הבנת סיטואציה אנושית ריגשית. לכל אחד מאתנו יש יכולת, הנתפסת כמובנת מאליה, להבין ולפרש נכון התנהגות אנושית בדרך האמורה. תשעים אחוז מהתקשורת הבינאישית נעשית בדרך זו. לא כן אצל האוטיסטים. האוטיסט יכול לעתים להבין כל מילה שאתה אומר, אבל בעצם לא מבין תשעים אחוז ממה שאדם רגיל מבין.

השאלה הקריטית

האדם הנורמלי מגיע להחלטה לאחר שהוא מעבד את האינפורמציה הזורמת אליו, מפרק אותה לגורמיה, ומאתר את הגורם או מכלול הגורמים המוליכים להחלטה הנכונה. יש אנשים המומחים בתחום שבו הם צריכים להחליט ויכולים להחליט נכון ומהר יותר על פי כמות קטנה יותר של אינפורמציה. האחרים נרתעים מלהחליט וזקוקים לזמן רב יותר כדי להגיע להחלטה.

שאלת הזמן העומד לרשות המחליט היא שאלה קריטית.

מלקולם גלאדוול טוען כי בתנאים מסוימים עשוי אדם נורמאלי לחלוטין לאבד את הכושר לפרש התנהגויות אנושיות. ממש כאילו הפך לפרק זמן לאוטיסט.

מצבי דחק

זה קורה בדרך כלל במצבי דחק, כאשר אין לאדם (ליתר דיוק: לחלק מהאנשים) מספיק זמן לקרוא את התגובות של האחר.

כדוגמא מביא גלאדוול פרשה מאד מפורסמת (אחת מני רבות) שבה ירו שוטרים בצעיר כושי לא חמוש. אותו צעיר ניסה להוציא מכיסו ארנק, כדי להוכיח את זהותו. השוטרים פרשו את התנועה הזו כניסיון לשלוף אקדח. הם הועמדו לדין והתביעה במשפט הביאה כהוכחה לכוונות הזדון שלהם את העובדה שהצעיר הכושי נפגע בעשרות כדורים. בניתוח שעושה גלאדוול לפרשה הוא מגלה שפרק הזמן שחלף מן הרגע שהשוטרים חשדו בצעיר ועד שירו בו היה פחות מדקה. היריות עצמן (כל השוטרים ירו בבת אחת) נמשכו לא יותר מחמש שניות.

המסקנה של גלאדוול: לשוטרים היורים לא היה זמן כדי להבין מה אותו צעיר כושי מתכוון לעשות. אילו היה להם זמן היו מבינים שהצעיר אינו מהווה איום. למעשה הם ירו בו לפני שהבינו מה הם עושים כי הם יצאו מהנחה של הדבר הכי גרוע שיכול להיות. וזה מה שבני אדם עושים כשהם לא מצליחים לקרוא את הכוונות של האחר.

פרשת רודני קינג

לא רק גורם הזמן משפיע על החלטות בתנאי לחץ. גלאדוול מביא כדוגמא את פרשת רודני קינג שהוכה מכות רצח בידי שוטרים שרדפו אחריו בלוס אנג"לס בשנת 1991. צלם וידאו חובב שעבר במקום צילם את ההכאה. השוטרים הועמדו למשפט וחבר המושבעים, כולו לבן, זיכה אותם. הפרשה הסעירה את אמריקה כולה וגררה אחריה מהומות דמים בלוס אנג"לס.

בהתייחסו לפרשה זו מצביע קלאדוול על כך שלא רק לחץ זמן עלול להביא להחלטות לא נכונות. במקרה האמור נמצאו השוטרים המכים במרדף שנמשך שלושים דקות ברחובות לוס אנג"לס. במהלך מרדף כזה מתחוללים תהליכים הורמונאליים בגופם של הרודפים. הכעס, הלחץ, הפחד והחרדה גרמו לכך שכאשר יצאו השוטרים מן המכונית והחלו להכות את רודני הם כבר לא היו בני אדם רגילים. החלטותיהם כבר הושפעו מן האנדרנלין שבדמם.

ההשלכות מתאור זה למה שקורה למשל לחיילים הנשלחים לפעילות במחנה פליטים אינן זקוקות להסבר.

למה יורים " סתם"

המסקנה מכל הדברים האלה אינה נוגעת אולי רק לפרקליט הצבאי ולמסקנות המשפטיות הנוגעות לקלי לחיצה על ההדק ולמי שאינם שולטים ביצריהם. היא נוגעת אולי לרמטכ" ל שאמר בבית הספר לקצינים כי " קצין שיורה סתם" לא יהיה קצין. המסקנה הנובעת מספרו של קלאדוול היא אולי שצריך לדאוג, במהלך המיון, ההכשרה והחינוך שלא יימצאו קצינים העלולים להגיע למצב שיירו " סתם" . (לא קראתי את הספר כי הוא עומד להופיע רק בינואר. הדברים מבוססים על ראיון טלוויזיה עם הסופר ששודר בארצות הברית. ותודה לג. רז, האיש שלי בארצות הברית, שדיווח לי על הראיון).

מאמר מורחב בושא ראה מה קרה בנעלין

=======================================================

שתיקת הכבשים ושאגת השפנים

אי אפשר שלא להתפעל מראש הממשלה שלנו. איך הצליח להפוך את הממשלה לסניף של חוות שקמים. אם הוא לא נושא על כתפיו את השרים הרי זה משום שכל אחד מהם כבד יותר ממשקלו של כבש ממוצע. מכל בחינה אחרת זו ממשלת כבשים – לא כל כך שתקנית אבל בסך הכל צייתנית.

אמנם לא כל העדר עשוי מעור אחד. יש שרים שהריחו להיכן נושבת הרוח עוד לפני ששרון הוציא מפיו את המילה התנתקות. הם אמרו הן עוד לפני שהתבקשו. יש שרים ששיחקו אותה מתנגדים ונאבקו על פשרה. והפשרה נשחקה עוד בטרם יבשה הדיו על ההסכם שלא היה. יש מיעוט קטן שנלחם, אך המשיך לשבת בממשלה עד שפוטר. כל היתר כבשים. כולל ביבי. גם כשהשמיע קולות זרידה (כך קוראים ליללות שמשמיע זאב) הוא היה זאב בעור כבש.

יש משהו סמלי בכך שבנו של ראש הממשלה, גלעד שרון, נכנס בימים אלה לשותפות עם רשת " טיב טעם" לגידול ארנבות למאכל. על הטיב והטעם של עסקה לייצור בשר טריפה אפשר להתווכח. אבל אפשר לומר משהו על הסמליות שבכך. רבים טועים ומחליפים את הארנבת בשפן, אף שמדובר בשני בעלי חיים שונים, אם כי דומים. אבל למלה שפן יש גם משמעות של פחדנות. לכן הבה נשמר את הטעות הזו ונאמר כי ראש הממשלה יכול להתעסק בשפנים בחוותו, כי זה גם מה שיש לו בממשלה.

=======================================================

לימור והברווז של פישקה

ההתנתקות המהירה של לימור לבנת מביבי נתניהו הזכירה לי את הסיפור על פישקה והברווז מ"ילקוט הכזבים" . .

פישקה היה בגרעין הפלמ"ח שהיה בקיבוץ גבעת חיים. לילה אחד יצא פישקה לברווזיה של הקיבוץ ונטל משם ברווז שמנמן, תאווה לחיך בקומזיץ המתוכנן.

פתאום מופיע שומר המשק ומגיע למרחק שבו אפשר כבר להבחין בין ברווז לבין מגבת.

ואז, כך מסתיים הסיפור " הדף פישקה בתנועת פחד את הברווז מחזהו וצעק: מה הוא רוצה ממני? שיעזוב אותי. קחו אותו מפה" .


מורה דרך ל"מטריקס" נוסח ישראל

אתה חושב שאתה חי במשטר דמוקרטי שיש בו חוקים. ויש בתי משפט המפרשים אותם. ומשטרה האוכפת אותם. מדינה שיש לה צבא המגן עליך ומערכת בריאות הדואגת לבריאותך ומערכת סעד הדואגת לרווחתך. זו אשליה.

קורא יקר. אנא קרא בסבלנות את השאלון המצורף בזה. תשובה מדויקת על כל השאלות תסייע לך להבהיר את מצבך בחברה הישראלית ולהבין באיזה עולם אתה חי.

· האם עומד לרשותך רכב שלא רכשת מכספך, או שהחזקתו ממומנת על ידי גורם כלשהו?

· האם מישהו מממן לך נסיעות לחוץ לארץ? ארוחות במסעדות? בילוי במלונות?

· נפלת קרבן לעבירה פלילית – רכבך נגנב, פרצו לדירתך, איימו עליך, הכו אותך. האם אתה מטלפן למוקד 100 או שיש לך מספר טלפון של קצין משטרה בכיר שידאג שתלונתך תטופל.

· אתה זקוק לניתוח בדרגת תכיפות גבוהה. האם יש לך אפשרות לקבוע מתי והיכן יתקיים הניתוח, ומי ינתח אותך?

· האם ילדיך פטורים מתשלום שכר לימוד לאוניברסיטה?

· האם יש לך אפשרות לדאוג לכך שידיעה כלשהי שיש לך עניין בה תפורסם, או שיימנע פרסומה, באחד או יותר מאמצעי התקשורת?

· הסתבכת בבעיה משפטית, אזרחית או פלילית. האם יש לך אפשרות לשכור (במאות אלפי דולרים) עורך דין מן המעלה הראשונה שיוציא אותך מן הבוץ?

· האם יש לך אפשרות להשפיע על המקום בו ישרת בנך בצבא – ביחידת עילית מובחרת שיש לה ביקוש רב. או לחילופין קרוב לבית למרות שיש לו פרופיל גבוה. או ביחידה שמקנה מקצוע אזרחי חשוב (למשל מחשבים בממר" ם), או ביחידת כיף כמו גלי צה" ל, או בלהקה צבאית.

· האם אתה מקבל חשמל חינם? האם אתה מקבל פיצוי רטרואקטיבי על התקופה בה לא קיבלת חשמל חינם?

· האם יש לך משרה במפעל או מוסד שאי אפשר לפטר אותך ממנו, לפני שתגיע לגיל פנסיה (או לגיל 70) או אף פעם?

· האם אתה חבר מרכז של אחת המפלגות?

· האם אתה יכול לקבל הלוואה בסדר גודל של מאות אלפי שקלים בריבית נמוכה מאד, לזמן ארוך מאד, וללא בטחונות ממשיים ? האם מחקו לך פעם חוב שחבת.

· האם אתה חבר בדירקטוריון של חברה ממשלתית או חברה ציבורית?

· האם אתה מסוגל להשפיע על תוצאות מכרז או להשתתף במכרז שאתה יודע את תוצאותיו מראש?

· האם הרשות המקומית בה אתה מתגורר התעלמה מחריגות בניה שלך ? האם אתה מקבל הנחה גדולה או פטור מארנונה על רכוש גדול?

· האם מישהו סידר לך פטור מחובותיך על ערימת דוחות חניה שלא שילמת?

· האם אתה יכול לסדר עבודה לילדיך ולבני משפחה אחרים במקום העבודה המועדף בו אתה עובד?

· האם יש לך דרך לסדר שבנך יתקבל ללימודים במחלקה מאד נדרשת באחת האוניברסיטאות? ואם למד משפטים שיוכל להתמחות בפרקליטות, או אצל שופט בכיר?

· האם אתה מקבל, או יש לך סיכוי לקבל, פנסיה גבוהה מאד בגיל חמישים?

· הוריך זקוקים לסיעוד. האם אתה יכול לסדר להם בקלות מטפלת פיליפינית, או להכניס אותם למוסד סיעודי יוקרתי בלי שתתמוטט כלכלית?

· האם יש לך מטוס פרטי, יאכטה, וילה השווה יותר ממיליון דולר.

· האם יש לך בנק? חברה קבלנית גדולה? רשת מוצרי צריכה? מפעל תעשייתי?

· האם אתה ראש ממשלה? שר? חבר כנסת? מנכ" ל משרד ממשלתי? סגן או עוזר של אחד מממלאי התפקידים הללו?

ועכשיו לתוצאות. אם אתה משיב בחיוב על לפחות אחת מן השאלות מצבך טוב למדי, תלוי איזו שאלה. אם אתה משיב בחיוב על שלוש או ארבע שאלות, קרוב לודאי שתוכל להשיב על רוב השאלות בחיוב.

אם תשובתך על כל השאלות היא לאו מהסס או מוחלט אתה במצב רע. כמו מצבו של רוב העם החי בישראל היום. אתה חושב שאתה חי במשטר דמוקרטי שיש בו חוקים. ויש בתי משפט המפרשים את החוקים. ומשטרה האוכפת אותם. מדינה שיש לה צבא המגן עליך ומערכת בריאות הדואגת לבריאותך ומערכת סעד הדואגת לרווחתך.

זו אשליה. כי אתה לא יודע שאתה חי במדינת " מטריקס" .

מהי המציאות?

הסרט " מטריקס" , יצירתם של לארי ואנדי וושאבסקי, עלה לאקרנים בשנת 1999. על פניו זהו סרט מדע בדיוני רווי פעלולים ו" אקשן" . אבל זהו סרט פילוסופי, הבוחן את השאלה: האם מה שאנו רואים סביבנו היא המציאות, או שיש מציאות אחרת שאיננו מודעים לה.

הסרט מספר על עולם עתידני שבו כדור הארץ נשלט על ידי גורמים בעלי תבונת-על (רובוטים, מכונות, חייזרים?). השליטים משתמשים בבני האדם כמקור אנרגיה, מעין סוללות חשמל חיות. כדי שבני האדם לא יתמרדו וימשיכו בחיי השגרה הם פיתחו דרך להרגיע את מוחותיהם הסוערים. לשם כך בנו השליטים משחק וירטואלי ענקי, אותו משחקים בני האדם, בזמן שהשליטים משתמשים בהם כבמקור-כוח ושואבים מהם אנרגיה. המשחק שהאנשים משחקים הם החיים כפי שהם נראים לבני האדם בשנת 1999. שם המשחק הוא " המטריקס" .

רובוט מן הסרט מטריקס

רובוט מן הסרט מטריקס

המשחק הזה נראה כמו החיים עצמם. כמו שהוא נראה בצילומי CNN, או בערוצי הטלוויזיה הישראליים. או כמו שנראה הרחוב הממוצע בישראל. אבל זהו מצג שווא.

הנמשל הישראלי

מה שמסתתר מאחורי החזות הזו הוא מדינה הנשלטת בידי קבוצות כוח (שאני מכנה אותן אוליגרכיות). הן כאילו ממלאות תפקיד כלשהו בשרות המדינה והאזרח אך רק כחלק מן המשחק. למעשה כולן פועלות למען עצמן ועל חשבון הכלל. מכאן אלימותה של המשטרה, אטימותה של המערכת המשפטית, אכזריותה של המערכת הכלכלית וזכויות היתר של החברים בקבוצות הכוח. מי שלא שייך לאחת מקבוצות הכוח נמצא מחוץ למשחק. הוא כמו סוללה המספקת אנרגיה לשליטים.

השאלון שמילאת למעלה יאמר לך אם אתה סוללה חיה או אחד השליטים.

=============================================

אחים דווקא כן מפקירים

באוגוסט 2000 יצאה מועצת ישע בסיסמא: אחים לא מפקירים. בתגובה כתבנו אז כאן רשימה תחת הכותרת " אחים לא מפקירים? דווקא כן" .

וכך נאמר שם:

" ארץ ישראל זקוקה בדחיפות לקופירייטר חדש. ייתכן שגורלנו יוכרע מכוחה של סיסמה – מוצלחת או כושלת.

" אני מתכוון לסיסמה "אחים לא מפקירים" המתנוססת בראש חוצות. כאן מדובר במסע יחסי ציבור מתוכנן, שמישהו חשב עליו ומישהו השקיע בו הרבה כסף.

" חבל על הכסף וחבל על הזמן. במדינת ישראל סטייל 2000 לאיש לא איכפת להפקיר אחים. כל כולו של תהליך השלום, מראשיתו, מקמפ דייויד של בגין ועד קמפ דייויד של ברק, היה מבוסס על הפקרות והפקרה. הפקרת ערכים, הפקרת היסטוריה, הפקרת שטחים, הפקרת ישובים, הפקרת אחים. מנסחי הסיסמה הזו לא הפנימו את לקחי פינוי ימית. ישובים נעקרו, אחים הופקרו ולרוב עם ישראל זה לא הזיז.

" הפרסומאים יודעים טוב יותר את נפש בהמתם. הם מפיצים את הסיסמה "תהיה אגואיסט". כי זו האווירה הרווחת היום. תחשוב על עצמך, על העתיד הקרוב, על העכשיו, על הנוחיות, על הביטחון האישי, על שמירת רמת החיים וההישגים הכלכליים האישיים" .

אחים לאמפקירים?

אחים לאמפקירים?

===========================================================

מה שרואים מטזמניה לא רואים מכאן

לעתים צריך להרחיק נדוד ולהסתכל על ישראל מרחוק, על מנת לראות את עצמנו, כפי שאנחנו באמת. קיימתי השבוע דו שיח עם אליסף שוויקה, צעיר ישראלי מקסים, שהרחיק נדוד את טזמניה – אולי הנקודה הרחוקה ביותר ממדינת ישראל על פני כדור הארץ.

על מה שראה משם סיפר לי:

" ביולי-אוגוסט השנה, יצאתי לאוסטרליה כחלק מקבוצה של שבעה שליחים דתיים, במסגרת הסוכנות היהודית. זו מסגרת איכותית, המארגנת קבוצות שליחים (רובם דתיים) לבתי ספר באוסטרליה, דרום-אפריקה וניו-זילנד, במטרה להעביר סמינרים בנושאי יהדות וציונות לנערי תיכון מקומיים.

" המיונים לשליחויות אלה קפדניים, וכוללים בין השאר בחינת ידע רחבה בנושאי יהדות, היסטוריה וציונות. גם החילוניים שבשליחים המתקבלים למסגרת זו הם בעלי ידע רחב ביהדות ובציונות ובעלי כישורים גבוהים בהדרכה.

מעמד מביך

" לאחר שהסתיימה השליחות, מכיוון שנשאר לי עוד חודש עד תחילת הלימודים, בחרתי לנסוע לטיול בטזמניה. פגשתי שם שני ישראלים, בני 24, והייתי עד למעמד מביך. הגיע יום הדין ונתברר שאחד משני הישראלים לא היה מימיו בבית כנסת ביום הכיפורים. במוצאי החג הזמין אותנו הרב המקומי של חב" ד להבדלה. הרב ביקש לכבד את שני הישראלים בהחזקת נר ההבדלה אך הם סרבו. מימיהם לא נכחו במעמד כזה לא ידעו מהי הבדלה ולא ידעו מה לעשות עם הנר.

כשחזרתי למלבורן שמעתי סיפור מדהים עוד יותר על בורות ישראלית. שני שליחים ישראליים שהשתתפו בתפילה נתכבדו בגלילת ספר התורה. שניהם סרבו כי לא ידעו מה עליהם לעשות. הגבאי קרא להם ואמר: זה פשוט. אני אראה לכם. הם התקרבו ואחד מהם ביצע את הגלילה לפי ההוראות של הגבאי. הגבאי מסר לשני להחזיק את כתר התורה כמו במנהג האשכנזי. השליח היה נבוך והנוכחים האיצו בו תשים כבר את הכתר. במקום להניח את הכתר על התורה הוא הניח אותו על ראשו.

" לא הייתי עד לאירוע זה ונראה לי שהסיפור מסתובב כבר כמה שנים בקרב השליחים, ומקורו לא ידוע. אינני משוכנע שזה סיפור על שליח (ודאי לא שליח מהסמינרים הציוניים), אולי זה סיפור על מטייל ישראלי שהיה באוסטרליה. אולי זאת אגדה.

התנתקות באינטרנט

" אספר מעט על המחשבות שעברו בראשי בטזמניה. יש לזכור כי את כל ההתנתקות חווינו בשלט רחוק, דרך האינטרנט, ותוך כדי העברת סמינר בנושא ציונות לנערים אוסטרליים. זאת, כשאנו משמשים למעשה נציגים רשמיים של מדינת ישראל. זו הייתה חוויה קשה.

" שני הסיפורים על בורותם של חלק מהישראלים ביהדות, או שמא נאמר – על ניתוקם המוחלט של חלק מהישראלים החילונים מהיהדות – הצטרפו לציטוט המזעזע של איתן ערוסי (ראש הדסק לעניינים ערביים בדובר צה" ל) שהופיעה בynet ב-13 באוקטובר השנה, לאחר ההתנתקות.

הוא אמר: " בקרב על דעת הקהל על ההתנתקות, ישראל ניצחה בנקודות. למרות שהחמאס רצה לקבע את הנרטיב שלו ולפיו ישראל נסוגה תחת אש, הנרטיב הישראלי הוא זה שהתקבע. יצאנו באופן מסודר עם טקסי פרידה והורדת דגל בשידור חי וכל זה שיחק לטובת ישראל. מספיק היה להביט במסך המפוצל ולראות מצד אחד את טקס הפרידה של צה" ל ומצד שני את הביזה בבתי הכנסת כדי להבין שבקרב הזה ניצחנו. בכלל, ניתן לומר שהמהלך חיזק את ישראל בדעת הקהל הערבית. ישראל, ושרון בראשה, נתפסו בעולם הערבי כמי שמבטיחים ולא מקיימים והפעם ישראל קיימה ובגדול. אין לי ספק ששרון וישראל יקצרו דיבידנדים על כך" .

אני מבין שערוסי הוא אדם דתי. ברור לי שהוא לא מתכוון שזה דבר חיובי שנשרפו בתי כנסת. אבל העובדה שקצין צה" ל דתי מסוגל להגיד משפט כל כך נורא כמו "לראות את הביזה בבתי הכנסת כדי להבין שניצחנו". להגיד זאת בעוד בתי כנסת בוערים בגוש-קטיף, מבלי להרגיש בדיסוננס הנורא במשפט זה, מבלי אפילו להתנצל במבוכה על האסוציאציה.

הכי קשה ליהודי

" משהו רע קרה למדינה בזמן שלא הייתי פה. מהסיפורים על בורות הישראלים, ומהציטוט הזה, ומההתנתקות בכלל, ומהחוויות הנפלאות מהשליחות (המוצלחת) בחו" ל, עלתה בי התחושה כי המקום בו הכי קשה ליהודי לחיות כיהודי הוא בישראל שנת 2005. הייתי רוצה להגיד כי בכל מקום אחר בעולם, אין תופעה כזו שמי שרואה עצמו יהודי עובר את גיל 25 בלי לבקר בבית-כנסת.

" ליהודי ממוצע בעולם (בין אם זה אוסטרליה, ארה" ב, דרום-אפריקה או אירופה) יש ידע מינימאלי ויותר מכך ביהדותו, שכן זה נתפס כחלק אינטגראלי ממהותו. יהדותו מאוימת כל רגע בחו" ל מעצם שהייתו שם, וברגע שהוא יאבד קשר ליהדות, הוא יאבד את זהותו. באופן פרדוקסאלי, המצב בארץ הוא הפוך בדיוק. מכיוון שאנו בישראל, אין כבר שום הכרח בסממן יהודי מלבד מדינת ישראל, וגם משם אנחנו כבר בדרך החוצה.

הדברים ידועים, אבל נחווים אחרת כשחווים אותם מחוץ לארץ.

האי הנקי בעולם

אליסף שוויקה, בן 25, למד בישיבת נתיב מאיר ובישיבת עתניאל. התגייס לצנחנים ושרת ביחידה מובחרת. לאחר השחרור התחיל ללמוד עיצוב תעשייתי במכללת הדסה בירושלים והשנה הוא משלים את לימודיו. הוא מנגן בעוד ובגיטרה ובתקופת לימודיו בישיבה הוציא עם חבריו דיסק של מנגינות סליחות ספרדיות.

" הרים טרשיים וחופי ים פראיים, עם יערות עד ואגמים כחולים ובוהקים" . אליאסף מתפלל מנחה בטזמניה

" הרים טרשיים וחופי ים פראיים, עם יערות עד ואגמים כחולים ובוהקים" . אליאסף מתפלל מנחה בטזמניה

האי טזמניה שוכן מאתיים חמישים ק" מ דרום מזרחה לאוסטרליה. מכאן ודרומה עד לאנטרקטיקה מפריד רק האוקיינוס ולכן זהו אחד האזורים הנקיים בעולם ואנשי טזמניה מתגאים בכך שאצלם האוויר הצלול ביותר בעולם.

בטזמניה שמורות טבע בהיקף נרחב. האי נהנה מנופי בראשית עם הרים טרשיים וחופי ים פראיים, עם יערות עד ואגמים כחולים ובוהקים.


ראה

היום בו התחוללה מהפכת אהרון ברק