מה בין אופציות בינאריות לתכנית הסעודית

מדוע אנשים נופלים שוב ושוב בפח של מעשי מרמה? * מדוע אנחנו קונים מוצרים שאיננו זקוקים להם * למה מאמינים להבטחות פוליטיקאים * לזיגמונד פרויד יש תשובה: אנשים מתפתים לאשליות כי הם משליכים את תקוותיהם על המציאות * רוצים שלום עכשיו

אמנון לוי בסדרת "פנים אמיתיות" העלה השבוע נושא החייב להדיר שינה מעיניהם של אזרחים. הוא גם מחייב פעולה מהירה ותקיפה של המשטרה ומערכת המשפט.

לוי חשף כי מתוך בניין משרדים מפואר ברמת גן מתבצעת הונאה, לכאורה חוקית, הנקראת "אופציות בינאריות". עובדי החברה מגיעים לעבודה בחליפות, מטלפנים למאות לקוחות.  מפתים אותם בלשון חלקה"להשקיע" ולהתעשר.

אמנון לוי תמונת מסך

אמנון לוי תמונת מסך

קרבנות ההונאה מתבקשים לנחש אם נייר ערך או מטבע מסוים יעלה או עתיד לרדת. אם ניחש נכון ירוויח ויתעשר. אם שגה יפסיד את כספו.
ברור שלא מדובר כאן בהשקעה אלא בהימור, שרוב המהמרים מפסידים בו את כספם. לוי איתר אנשים שעולמם חרב עליהם, שהפסידו בין עשרות למאות אלפי שקלים.
לא מדובר באנשים מן השכבה החברתית של המהמרים במכונות המזל של מפעל הפיס. אנשים מבוגרים משכילים, אפילו מבוססים, קנו את האשליה ושילמו במיטב כספם. התופעה אינה חדשה ואני יכול לספר עליה מניסיון אישי. לא כמהמר אלא כצופה בהשתאות על התנהגות חסרת פשר של בני אדם.

מכונה ההופכת לירות לדולרים

עוד כנער הייתי עד לסיפור הונאה שעורר בשעתו רעש גדול וגם צחוק. עבדתי אצל קבלן אמיד בעבודות שליחות וסבלות. באחד הימים בא אליו מישהו וסיפר כי יש לו מכונה ההופכת לירות לדולרים. שער הדולר אז היה, ככל הזכור לי, שלוש לירות ומשהו. הקבלן בא למשרדו של האיש, תחב למכונה 10 לירות וראה זה פלא: מנורות נדלקו וכבו והמכונה פלטה 10 דולרים. הוא ניסה שוב עם מאה לירות והתוצאה הייתה דומה. עם האכילה בא התיאבון והוא הביא למכונה עשרים אלף לירות. הפעם המכונה "התקלקלה" ובעליה הבטיח לתקנה בהקדם. המכונה לא תוקנה מעולם והקבלן נאלץ להיפרד מכספו.
שאלתי אז את הקבלן כיצד נפל בפח, כשכל בר דעת יכול היה להבין כי מדובר במעשה הונאה. הקבלן,  אדם חריף שכל שהצליח מאד בעסקיו, הביט בי בלי שהשיב דבר. אותו זה לא הצחיק.

הרוב מאבדים את כספם [תמונת מסך מהתחקיר]

הרוב מאבדים את כספם [תמונת מסך מהתחקיר]

השודד שתרם אוצר לצדקה

על מעשה ההונאה הבא שמעתי מפי אחד מגדולי הרבנים בישראל. מנהל חברת צדקה גדולה בא לרב להתייעצות. הוא סיפר לו כי פושע שישב שנים רבות בכלא חזר בתשובה. עם שחרורו בא אל מוסד הצדקה ואמר כי הוא רוצה לתרום מאה אלף דולר של כספי השוד, ששמר במקום סתר. הוא רק ביקש טובה קטנה – לקבל עשרת אלפים דולר מחברת הצדקה. בכסף השדוד לא רצה לגעת – כך אמר – כי זה כסף טמא. הרב אישר ומנהל מוסד הצדקה נתן עשרת אלפים דולר לשודד וקיבל בתמורה מזוודה שאמורים היו להיות בה מאה אלף דולר. כשפתח אותה מצא ערימת עיתונים ישנים. פרסמתי בשעתו את הפרשה בטור שלי ב"מקור ראשון". בעקבות הפרסום כתב לי קורא, בעל חנות לתשמישי קדושה מנהריה, שגם הוא נפל קרבן למעשה מרמה בדיוק באותה דרך.
נהג המונית המושיע

מפי ידידים שמעתי סיפור על הונאה פשוטה. בני זוג נסעו במונית ודיברו ביניהם על בעיותיהם. בין היתר הזכירו צרה שנפלה עליהם באחרונה: תביעה משפטית בשל חריגות בניה שביצעו בביתם. הנהג ששמע את דבריהם הציע עזרה. יש לי קשרים בעירייה – אמר להם – בעשרת אלפים דולר אפשר לפתור את הבעיה. הם נתנו לאיש את הכסף והמתינו לתוצאות. לידידיהם אמרו בני הזוג: מצאנו מישהו שיושיע אותנו. התשועה נעלמה עם הנהג, המונית והדולרים.

תעלולי "העוקץ הניגרי"

לפני שנים, בטרם היות אינטרנט בעולם, קיבלתי מכתבי הונאה רבים מאנשי "העוקץ הניגרי". ד"ר תירי ג'ונסון מחוף השנהב הציג עצמו כעובד בכיר בחברת נפט באביג'אן. הוא הציע לי עסקה פיננסית מפתה. לחברת הנפט האפריקנית, נאמר במכתב, יש בעיות פיננסיות שאני אוכל לעזור בפתרונן. יש לחברה עודף קטן של 22.5 מיליון דולר והם זקוקים לשותף חיצוני, כדי לממש את הסכום הזה. אם אסכים להיכנס עמם לשותפות, אומר הכותב, הם לא יקפחו אותי ויפרישו לזכותי סכום נאה מתוך אותם מיליונים.
מכתב אחר נשלח מלאגוס שבניגריה. הכותב, אנגר ד. ביארו, הציג עצמו כשליחה של קבוצת אנשי ממשל בכירים. הם זקוקים לעזרתי הדחופה כדי לממש סכום של 10.5 מיליון דולר. אם רק אסכים להעמיד לרשותם את חשבון הבנק שלי, יפקידו את הסכום אצלי ולאחר זמן קצר אקבל רבע ממנו.
לא עניתי לאיש מן הפונים אלי. אך פה ושם הסתננו לתקשורת סיפורים על אנשים שהתפתו, נפלו בפח והפסידו את כספם. רבים לא התלוננו ולא גילו את קלונם מתוך בושה.

תעשיית האשליות

תעשיית האשליות מחולקת לשניים: החלק הלגיטימי, החוקי, כמו מפעל הפיס, והחלק הבלתי-לגיטימי, בו פועלים רמאים מקצועיים. בין השניים קיים תחום אפור רחב מאוד. כאן פועלים מפעלים כלכליים המגלגלים מיליארדים. מי לא מכיר את הטלפון המגיע, בשעות הצהריים בדרך כלל: מזל טוב, זכית בטיול לאיי בהאמה, במדפסת חינם למחשב, בקולנוע ביתי. אתה מתבקש לבוא עם אשתך מצויד בתעודת זהות וכרטיס אשראי, כדי לקבל את המתנה. לא מעט מתפתים. מגיעים למשרדי חברת שיווק ושם מצליחים למכור להם קולנוע ביתי, מקרר חשמלי, מכונת כביסה, מכונת ייבוש – הכל יחד במחיר הזדמנותי. כשמגיעים הקונים המאושרים הביתה הם מגלים שבעצם רומו. הם אינם זקוקים למדפסת שקיבלו במתנה והמוצרים שרכשו גם הם מיותרים. לאחר פניה לחברת השיווק קיבלו זיכוי של 200 שקל על המדפסת.

אשליות בסיטונות

אין כמעט מפעל כלכלי שאיננו מוכר לנו אשליות. קוקה קולה מוכרת לנו את טעם החיים, מיזרוני עמינח מוכרים את המרכז הבריאותי, יצרני נעלים מוכרים חורף חם, קפה עלית מוכר טיול בכדור פורח לטורקיה, הום סנטר מציע קומקום שמימיו בריאים, יצרני סיגריות מוכרים לנו טבק "טבעי בלבד", וכך הלאה וכך הלאה.

האשליות הפוליטיות

כל מצע של כל מפלגה הוא סופרמרקט של אשליות. מה לא מכרו לנו במהלך השנים: מזרח תיכון חדש ושלום וביטחון, מכונית לכל פועל וסוציאליזם בימינו, קיבוץ גלויות והפרחת השממה, צדק סוציאלי ושלמות המולדת, חינוך חינם ויום לימודים ארוך, הקץ לשחיתות ומושחתים נמאסתם, ירושלים לא תחולק ושטח משוחרר לא יוחזר. עם ישראל קנה את כל האשליות הללו. קנה והתפכח קנה והתפכח. וממשיך לקנות.
השמאל הישראלי לגווניו הוא אלוף יצרני האשליות. הסכם לונדון, הסכם אוסלו, שתי מדינות לשני עמים, יוזמת ז'נבה, התנתקות, מתווה קלינטון, ועידת אנאפוליס, יוזמת השלום הסעודית.
כמו מהמר כפייתי שכל הפסד מפתה אותו לניסוי נוסף ממשיכים לבלבל אותנו עם יוזמות חדשות לבקרים.

זיגמונד פרויד

זיגמונד פרויד

מדוע קונים אשליות
לכאורה מדובר כאן בראיה מעוותת של המציאות. קונה האשליה יכול לדעת שמדובר באשליה.  לרוב הוא יודע.
מדוע אם כן אנחנו מתפתים שוב ושוב ומתאכזבים שוב ושוב?
לאבי הפסיכיאטריה המודרנית, זיגמונד פרויד, יש הסבר. אשליה, אומר פרויד, איננה בהכרח דבר לא נכון. קונה האשליה מתפתה לקנות את האשליה כי קיימת סבירות כלשהי שהוא קונה משהו של ממש. הסיכוי שיזכה בפיס הוא אפסי אך הוא אפשרי. עובדה שיש אנשים שרוכשים כרטיס פיס וזוכים
הסיבה לכוח המשיכה של האשליה אומר פרויד היא שאנחנו משליכים את יהבנו על המציאות. ומתוך הרצון ששאיפותינו יתממשו אנחנו מאמינים באשליה שמוכרים לנו. כל נערה חולמת להיות סינדרלה. שיבוא נסיך חלומות ויחלץ אותה ממצוקתה. זו אשליה, אבל זה בכל זאת יכול לקרות. לא נסיך כמו של סינדרלה אבל גבר נאה ואוהב ותומך. שלום ממש עכשיו.

פורסם בקטגוריה טלוויזיה, כלכלה, תקשורת. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

14 תגובות בנושא מה בין אופציות בינאריות לתכנית הסעודית

השאר תגובה