כמה הערות בשבח נתניהו המקיאווליסט והעיוורון של הימין

האם הערבים אוהבים את המוות כמו שאנו אוהבים את החיים? * האם חמאס ניצח עם 300 אלף פליטים ו-2139 הרוגים? *  האם יש הבדל בין פתח של אבו מאזן לבין החמאס ויתר האיסלמיסטים * האם טעה נתניהו בדרך בה הפעיל את צה"ל? * האם היינו צריכים למוטט את החמאס? *זה הזמן לשחוט כמה מיתוסים 

                                                       – מאת ארז תדמור –

"אנחנו אוהבים את המוות ואילו היהודים אוהבים את החיים", מתרברבים מנהיגי החמאס וחוזרים על ההבלים של נסראללה.

ובכן קוראיי היקרים, מדובר בבולשיט. הערבים אוהבים את המוות כמו שאני אוהב שפשפת. הערבים, ברובם, אוהבים להרוג יהודים. לא את עצמם. ישנם לא מעטים מהם המוכנים להתאבד על מנת להרוג 10 או 20 יהודים. חלקם שונאים יהודים יותר ממה שהם אוהבים את עצמם (אם נתעלם לרגע מכך שבחלק גדול מהמקרים מדובר בסוטים מתוסכלים מינית, שחולמים על אורגיות בגן-עדן), אבל מכאן ועד אהבת המוות של עצמם המרחק גדול. השהיד מוכן להרוג את עצמו בשביל לקחת עמו 20 יהודים, אבל אני לא מכיר מקרה אחד שבו 20 מחבלים קשרו את עצמם לחגורת נפץ על מנת להרוג יהודי אחד. הרי אם הערבים היו אוהבים כל כך את המוות, היינו רואים אותם מתאבדים סתם ככה בשביל הכיף, לא רק בשביל להרוג יהודים. היינו רואים את אנשי דאעש עורפים את ראשיהם שלהם. הנינג'ה עם המבטא הלונדוני היה מבקש את ג'יימס פולי לערוף את ראשו שלו ולא את ההיפך.

 

הטבח של ג'יימס פולי

הטבח של ג'יימס פולי

מדוע הנייה לא התאבד?

כשערבי עזתי שומע פיצוץ הוא מתחפף מהמקום בהיסטריה. מרוב שהוא אוהב את המוות כמובן. אתם חושבים שלתושבי עוטף עזה יש טראומה? ספק אם יש עזתי אחד שלא עשה במכנסיים לפחות פעם אחת בחודשיים האחרונים. לא לחינם הדבר הראשון שאסמעיל הניה עשה מרגע שיצא מהבונקר והכריז על נצחונו היה ללכת לבית חולים. תנסו אתם לגור בבונקר עם 300 מחבלים כשמערכת הביוב קורסת.

אם אסמעיל הניה כל כך אוהב את המוות מדוע פינה את עצמו לבית החולים ולא פוצץ את עצמו עם חגורת נפץ על הבמה? עזבו חגורת נפץ, למה לא חרקירי? הוא יכול היה הרי לקחת מונית ישירות לבית הקברות בשייח' רדואן ולארגן לעצמו דייט סוער עם 72 סטודנטיות לספרות השוואתית.

אם הנייה אוהב את המוות מדוע הוא הסכים להתחבא בבור ספיגה של שיפא במשך 7 שבועות? שייקח ווסט צהוב וירקוד על גג המסגד. זה בטח בגלל שהקואצ'ר שלו מנסה ללמד אותו דחיית סיפוקים. חברים, תשכחו מהמיתוס הזה. זה חרטא, בדיוק כמו הנכבה. הערבים אוהבים את המוות בערך כמוכם. ומכיוון שהיו להם 2139 הרוגים בשבעה שבועות בשעה שלנו היו 70, ומכיוון שרוב הסיכויים שצמרת החמאס (שנותרה) הייתה מוצאת את עצמה באלפיית ההרוגים השלישית, הרי שמרוב אהבת מוות מיהרו הנייה וא-זהאר לחתום על הפסקת האש.

ניצחנו או לא ניצחנו

באמת שאני לא מצליח להבין את אלה הטוענים שישראל הפסידה במבצע 'צוק איתן'. כן, ברור שיכולנו להשיג יותר ובדיעבד גם נתניהו היה עושה חלק מהדברים אחרת. אבל זה הרי לא שבאמת יש פה מאצ'. בואו נשים לרגע את התחושות הסובייקטיביות בצד ונדבר בעובדות ובמספרים. בעזה יש היום בין 250 ל-300 אלף פליטים שבתיהם נהרסו כליל. 1 מכל 6 או 7 תושבי עזה הם היום הומלסים.

?????????????????????????

כך נראה הנצחון המפואר של החמאס בעזה [ויקיפדיה]

אצלנו מתלוננים על זה שתושבי עוטף עזה הפכו לפליטים? ובכן עם כל הצער והסימפטיה הרבה לתושבי עוטף עזה הגיע הזמן להכניס דברים לפרופורציה. בדרום התנהל מבצע שדומה למלחמה. את המציאות הקשה בדרום הבאנו על עצמנו בסדרת מעשי איוולת ב-21 השנים האחרונות, (מעשים שתומכיהם הגדולים ביותר היו תושבי הקיבוצים בעוטף עזה), ומה לעשות, העולם עובד ככה שעל טעויות משלמים.

על מנת לתקן במידה מסוימת את נזקי האיוולת נאלצו תושבי הקיבוצים הנמצאים בטווח פגיעת המרגמות לעזוב את בתיהם לשבעה שבועות. לא נעים. קשה. ממרר את החיים. פוגע קשות בפרנסה, בעסקים ובחקלאות. אבל, ופה קבור הכלב, מחר או מחרתיים אותם תושבים חוזרים לבתיהם. הפליטות שלהם הסתיימה בסוף החופש הגדול. ל-300 אלף העזתים שבתיהם נהרסו אין כעת בית לחזור אליו. אחת מכל שש או שבע משפחות ברצועת עזה היא היום מחוסרת דיור. אכן ניצחון מפואר לחמאס. במבצע 'צוק איתן' נהרגו 2139 פלסטינים בהם למעלה מאלף מחבלים (כולל חלק גדול מצמרת החמאס והג'יהאד). בצד הישראלי נרשמו 70 הרוגים. היחס, לחובבי המספרים שבינינו, הוא 1:30.5. אכן, ניצחון מפואר ועוד לא דיברנו על כך שמלבד הרוגים היו ברצועת עזה כ-11 אלף פצועים, אלפים מהם בדרגות פציעה משמעותיות – כלומר אנשים שצפויים להפוך לנטל על משפחותיהם למשך שנים ארוכות.

החמאס קפץ ראש מהגג

לאורך השבועות האחרונים עמדה על המדף ההצעה המצרית להפסקת אש. החמאס סירב שוב ושוב לקבל את ההצעה. לכל אורך המו"מ הסבירו לנו הפרשנים יודעי הכל כי ישראל הסכימה ל'א' וישראל הסכימה ל'ב'. פעם נכנענו והסכמנו לנמל ימי, פעם להעברת המשכורות, פעם להקטנת השטח המפורז ופעם לכל הדרישות גם יחד. לפני שבוע בלבד סירב החמאס להפסקת האש והמשיך להתעקש. חלף שבוע. חלק גדול מצמרת חמאס חוסל (דף?, אל-עטאר, אבו-שמאלה, ברהום, אל-ר'ול), בנייני היוקרה ששייכים לאליטות העזתיות שוטחו, צמרת חמאס שנותרה בחיים הבינה שזמנה קצוב, החמולות החזקות חששו לרכושן, והנה ירד החמאס מהגג בלי שקיבל אפילו סולם. קפץ ראש ומיהר לחתום על הפסקת אש מבלי לקבל ולו אחד מהתנאים שהציב.

כל הפרשנים שסיפרו לנו על שורת הוויתורים הישראלים ויצרו את הבסיס להתמרמרות בדעת הקהל לא טורחים אפילו להתייחס להבלים שהפיצו. ההרס ברצועת עזה, מאות אלפי ההומלסים, אלפי ההרוגים והפצועים, ואף לא הישג אחד עימו יוכל חמאס לפצות את נתיניו על הסבל והייסורים שהמיט על עמו. אכן ניצחון מפואר. מערך מנהרות התקיפה שבנה חמאס הושמד. המערך הרקטי שלו הושמד מהאוויר או שוגר לעברנו תוך גרימת נזקים מוגבלים, וקשה לראות את חמאס משקם את יכולותיו נוכח מדיניות מצרים החדשה. להתראות קייטנת מורסי, שלום לך א-סיסי. לא רק שחמאס גרם לישראל נזקים מוגבלים, קשה לראות כיצד ישקם את יכולותיו על מנת להציב איום דומה.

 

חטיבת גבעתי מנטרלת מנהרות ברצועה [צילום דובר צהל]

חטיבת גבעתי מנטרלת מנהרות ברצועה [צילום דובר צהל]

הפעלת הכוח של צה"ל

אל"מ במילואים יהודה וגמן, מבכירי המומחים לאסטרטגיה צבאית בישראל, פרסם כאן לפני כשבוע מאמר ובו הסבר על שרשרת הטעויות במדיניות הפעלת הכוח מצד ישראל ב'צוק איתן'.מבחינה צבאית טהורה עיקרי דבריו של וגמן מקובלים עלי לחלוטין. צה"ל לא הפגין מספיק תחכום ולא נקט כמעט בתחבולות אלא פעל בצורה שבלונית וצפויה; העובדה שהפעלת כוח האש בצורה מרוכזת וגבוהה בוצעה רק לאחר הסתבכות גולני בשג'עייה היא טעות קשה בשיקול הדעת. היה ברור שחמאס נערך לעימות במשך שנים. השבוע האחרון הוכיח כי וגמן צדק כשאמר כי ההרס בשכונות העניות של עזה מעניין את חמאס כקליפת השום וכי פגיעה בשכונות היוקרה תכאיב לו בהרבה. כך אכן קרה בשבוע האחרון עם הורדת רבי הקומות בעזה, ויש לכך חלק גדול בעובדה שחמאס ירד לבסוף על ברכיו. אכן, מבחינה צבאית טהורה ישראל פעלה בצורה שאינה תואמת את עקרונות הפעלת הכוח. פעלנו באטיות, הסכמנו להפסקות אש שעצרו את התנופה. עברנו לפעול בשיא העוצמה רק לאחר הסתבכויות ופגענו ביעדים הכואבים ביותר לחמאס רק לקראת סיום המבצע.

 

טור שריון של חטיבה 401 הכולל טנקי מרכבה סימן 4מ ודחפורי D9 של חיל ההנדסה הקרבית. [ויקיפדיב]

טור שריון של חטיבה 401 הכולל טנקי מרכבה סימן 4מ ודחפורי D9 של חיל ההנדסה הקרבית. [ויקיפדיב]

לקחי המלחמות הקודמות

כדאי שנפנים שראש ממשלת ישראל לא באמת יכול לפעול רק על סמך שיקולים צבאיים, גם אם מבחינה צבאית טהורה יש אמת רבה בביקורת כלפיו. בנימין נתניהו נדרש לשלב בשבעת השבועות האחרונים מגוון עצום, רחב, ולעיתים סותר של שיקולים – צבאיים, פוליטיים, מדיניים וחשוב מכל אסטרטגיים. השיקולים הפוליטיים – לכאורה שיקולים ציניים, אבל מעשית לאור ניסיון העבר, שיקולים הכרחיים על מנת לנצח במלחמה. ישראל הפסידה במלחמת לבנון הראשונה, בקרב על רצועת הביטחון בדרום-לבנון ובמלחמה בטרור ברצועת עזה בשנים 2000-2005 מסיבה אחת: קריעת הקונצנזוס הפנימי. העובדה שחצי מהציבור הישראלי לא הבין עבור מה אנו נלחמים ודרש להפסיק את הלחימה. הדרישה הזו הביאה עלינו תבוסה. מי שחושב שנתניהו היה יכול לפעול רק על סמך העקרונות הצבאיים של הפעלת כוח ולהישאר עם קונצנזוס שמנטרל את הלחץ הבינלאומי לא הפיק את הלקחים משלושת הכישלונות הקודמים. נתניהו הפיק אותם היטב. הוא בחר במודע לפגוע במידה מסוימת באפקטיביות של הפעלת הכוח, בידיעה שהתמורה לכך תהיה שמירה על קונצנזוס לאומי ונטרול הלחץ הבינלאומי. העובדה שהביקורת העיקרית על נתניהו הייתה תמיד בדרישה להפעיל יותר כוח ולא פחות היא הצלחה אדירה בעת מלחמה.

אנשים החיים בסרט

ישנם לא מעטים בימין שחיים בסרט תודעתי לפיו אנחנו מעצמת על. ובכן תשכחו מזה. אנחנו לא סמרטוטי רצפה כמו שהשמאל חושב, אבל אנחנו גם לא ארה"ב, רוסיה או סין. אנחנו שחקנים מכובדים, מדינה בעלת כוח צבאי, כלכלי, מדעי וטכנולוגי בלתי מבוטלים, אבל אנחנו גם מדינה קטנה, מוקפת אויבים, שניצבת מול קואליציית אינטרסים אנטי-ישראלית שמתחילה בעשרות מדינות ערביות ומוסלמיות, עוברת במדינות עולם שני ושלישי, נמשכת במדינות אירופה ומגיעה לשיאה עם ממשל אובמה העוין. ישראל לא יכולה להפעיל כוח בלי מגבלות מדיניות, היא צריכה לתמרן, ונתניהו הצליח לעשות זאת בצורה מעולה כאשר גם אחרי 50 ימים כמעט ואין לחץ בינלאומי על ישראל. את התוצאה הזו לא ניתן היה להשיג בלא הפסקות האש שאמנם סותרות את עקרונות הפעלת הכוח, אך בסופו של דבר התועלת בהן רבה מהנזק.

מרטין אינדיק, לשעבר שליח אובמה למזרח התיכון אמר בשבוע שעבר כי "יש תחושה שישראל הפכה לכוח בזכות עצמה והיא לא זקוקה כל כך לארה"ב. זה קצת ביטחון מופרז מצידה". הציטוט הזה מעיד כאלף עדים עד כמה מצליח נתניהו לתמרן היטב מול ממשלו העוין של אובמה.

השיקולים האסטרטגיים

כאן טמונים לדעתי הנימוקים המכריעים בזכות עמדתו של נתניהו.  יעדי המבצע נקבעו  על מנת לשרת את יצירת המציאות האסטרטגית הטובה ביותר עבור ישראל בסיומו.

ההחלטה האם למוטט את שלטון חמאס תלויה לא רק בשאלה כיצד להפסיק את ירי הרקטות לישראל. הרבה יותר היא תלויה בשאלה כיצד יוצרים מציאות אסטרטגית עדיפה לישראל להמשך ניהול הסכסוך הערבי-ישראלי והפלסטיני-ישראלי.

וכאן הגיע הזמן להניח את כל הקלפים על השולחן (דבר שנתניהו כמקיאווליסט לא עושה, ובצדק). הבה נדבר בלי פוליטיקלי קורקט, בלי קריצות לדעת הקהל ובלי אילוצים פוליטיים. חברים, ישראל היא מדינה מוקפת אויבים. חלקם בירידה, חלקם בעליה, חלקם בהתרסקות וחלקם בהמתנה, כולם היו שמחים לתת את חלקם כדי שנסיים כמו ג'יימס פולי. איראן, חיזבאללה, דאעש, אל-קאעידה, ג'הבת אל נוסרא, סוריה של אסד, אחים מוסלמים במצרים או חזית עממית בלבנון. וישנם האויבים בזירה הפלסטינית. החמאס והגי'האד האסלאמי האסלאמיסטיים, והפתח' של אבו-מאזן הלאומנים.

היתרון של הישארות חמאס בעזה

ביחס לישראל המחלוקות ביניהם נוגעות יותר לאמצעים ופחות למטרות. אלו פועלים באלימות ואלו משלבים אלימות והסדרים מדיניים. אלו גם אלו רוצים למחוק אותנו מהמפה. אלו קיצוניים עם זקן ואלו קיצוניים עם שפם. המציאות האסטרטגית העדיפה עבור ישראל היא לשמור על הפיצול שבין הפתח' וחמאס. הפיצול האידיאולוגי הוא אינהרנטי לאופיים של הארגונים. הפיצול הגיאוגרפי הוא תולדה של שלטון הרשות ביו"ש וההפיכה של חמאס בעזה. הפיצול הזה שבין יו"ש של אבו-מאזן ועזה של החמאס הוא אופטימאלי עבור ישראל. כך אנו יכולים להכות בחמאס בעזה, ולא נדרשים לנסיגה לקווי אושוויץ בשל הסכנה מהפיכה חמאסית ביו"ש. ישנה מציאות שהיא אפילו טובה יותר מאשר סתם פיצול גיאוגרפי בין יו"ש-פתח' לעזה-חמאס: המצב שבו הפתח' שולט ביו"ש מתוך עמדת חולשה שבה תלותו בישראל גוברת, והחמאס שולט בעזה מתוך עמדת חולשה ויכולתו לפגוע בישראל מוגבלת. חברים, בסיומו של מבצע 'צוק איתן' זהו בדיוק המצב בו אנו נמצאים מבחינה אסטרטגית בזירה הפלסטינית. הפלסטינים מפוצלים ומוחלשים. פתח' חלש ביו"ש, חמאס חלש בעזה. אתם רוצים יותר טוב מזה? תעברו לטוסקנה, יהיו לכם כמה שנות שקט עד שהברברים יגיעו גם לשם. אם המתלהמים, שביקשו לרוץ ולכבוש את עזה במחיר מאות הרוגים, היו מצליחים לכפות את עמדתם היו גורמים להרעה במצבה האסטרטגי של ישראל. מה שנתניהו המקיאווליסט השיג אתם אפילו לא מבינים.

ההחלטה איזה יעד להציב היא שאלה של בחירה בין חלופות. אם לא הייתה כיפת ברזל ומדי יום היו נהרגים עשרה ישראלים מפגיעת רקטות המשוואה הייתה משתנה. החמאס בעזה היה גורם עוצמתי שחייבים להכריע והחלופה של כניסה קרקעית ויציאה מהירה או כיבוש ארוך טווח היו הופכים לחלופות הראויות. במצב הנוכחי טוב עשה ראש הממשלה. מעטים מבינים זאת בימים אלה כשניצחון צבאי הופך לתבוסה תודעתית.

כבר היינו פעם בסרט שבו ניצחון צבאי הפך לתבוסה פסיכולוגית ששברה דור שלם של ישראלים. קראו למלחמה הזו מלחמת יום-הכיפורים. התוצאה הייתה שהדור השבור הזה הביא עלינו את מנטאליות החולשה והכניעה של 30 השנים האחרונות.

האיוולות הפוליטית של הימין

הימין הפיל את שמיר  ב-92' בגלל פיגוע דקירה בבת-ים. בתמורה קיבלנו את אוסלו שבגללו אנו מדממים עד היום. הימין תרם את תרומתו להפלת נתניהו ב-99' וביבי הובס מול אהוד ברק. התוצאה: הבריחה המבישה מלבנון. כעבור שנה וחצי פרצה האינתיפאדה השנייה ועם ישראל התחנן לנתניהו שיחזור. הימין העדיף את שרון על פני נתניהו בפריימריס של 2003. התוצאה: ההתנתקות.

ראש הממשלה מראה למזכל האום כיצד חמאס משתמש באוכלוסייה (צילום חיים צח, לעמ)

ראש הממשלה מראה למזכל האום כיצד חמאס משתמש באוכלוסייה (צילום חיים צח, לעמ)

עם ישראל השפיל את נתניהו בבחירות 2006 כשהעניק לו 12 מנדטים מול 29 לאהוד אולמרט. כעבור שנה בלבד שוב התחנן הציבור לחזרתו של נתניהו. הנטייה שלנו לבעוט בנתניהו אחת לכמה שנים ולהתחנן  כעבור שנה-שנתיים שיחזור עולה לנו ביוקר. נתניהו הוא המנהיג הטוב ביותר שיש לימין ולמדינת ישראל בעת הזו.

הוא לא מושלם, ההתנהלות שלו לוקה בחסר, ויש מקום רב לביקורת כלפיו, אבל הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שיש לנו בלי מתחרים.

מאמר זה פורסם במקורו באתר "מידה" ומתפרסם כאן באדיבות הכותב והאתר. http://mida.org.il/
 ארז תדמור [34]   נשוי ואב לשלושה ילדים, תושב אפרתעורך משנה של אתר "מידה", בעבר מראשי ומייסדי תנועת "אם תרצו" ולפני כן עיתונאי במספר כלי תקשורת. משלים בימים אלו תואר שני במדע המדינה בבר-אילן
ארז תדמור

ארז תדמור

8 תגובות בנושא “כמה הערות בשבח נתניהו המקיאווליסט והעיוורון של הימין

 1. ד"ר יעקב רכניץ

  בושה וחרפה להפוך ישיבה שיטתית על הגדר, הססנות, פחדנות וכניעה בכל החזיתות, לאסטרטגיה חכמה ולהאשים סדרתית את ה"ימין" בכל רע שקורה במדינה, במיוחד בייחוס ההתנתקות באמצעות בחירת שרון (שהיה "ימני" פי כמה מנתניהו). כמה זה מוכיח שהרשימה הזאת הזויה ושטחית (גם הפלת שמיר בגלל דקירה…. אני מזכיר לך, כותב מפוכח, שנתניהו נכנע לסחיטת שליט הגדולה בהסטוריה של מדינת ישראל ולעוד שני גלי קריאות-דרור מאסיביים של האכזריים בשוחטי יהודים על משפחותיהם, כולל העברת גופות מתאבדים בהמון (רוצח משפחת סחיסחוודר, למשל) בין לילה. אני מזכיר שמדובר על אבי האסטרטגיה העולמית "מקום תחת השמש – כיצד המערב יכניע את הטירור". אפילו אולמרט הוותרן לא היה מוכן להיכנע לסחיטת רבי מרצחים.

  האסטרטג המהולל הזה – שכל הזמן "מתחננים" לו לחזור (איזה ביטוי מבריק לרשימה אינטלקטואלית) – כרע על ברכיו לטורכיה ולמרמרה ופתח ידו לחלוקת פיצויים לאלו שנפגעו באימפריה העות'מאנית מחיילינו הברוטאליים בעגינה מול עזה שוחרת השלום. האסטרטג הזה הקפיא כבר למעלה מ- 6 שנים כל בנייה ביו"ש ובירושלים ולהעמיד בראש התביעה הכללית את כל שונאי המתנחלים והחרדים המחזיקים בדעותפוסט ציוניות ופוסט יהודיות הכי קיצוניות
  האסטרטג הזה נשבע ב-2008 שהוא ימוטט את החמאס… אז מה "דברים שרואים מכאן וכו'", הרי הוא תמיד היה ותמיד יהיה ראש ממשלה, אז איך הוא לא יודע שהמציאות מורכבת? משמע: המנהיג המיתולוגי הזה לא הכי דובר אמת בעולם?
  בקיצור: יש גווני אמצע, כותב דמגוג, . נתניהו לא המציא את החיץ בין הגדה לבין עזה. שרון ווייסגלס הגו זאת הרבה לפניו . וייסגלס הצהיר כ 2003 כי ההתנתקות נועדה לשמר על יו"ש בשליטה ישראל ולהוריד הלחץ הבינלאומי ממנה.

  אבל נתניהו קרא למיטוט החמאס… כלומר: הוא לא כ"כ אהב את הרעיון לבצע חיץ בן יו"ש לעזה אלא יצר את האסטרגיה הפסיבית הזאתתוך כדי תנועה. מה זה משנה: אצל נתניהו דעה באה דעה הולכת… העיקר שלא יפילו אותו.

  ועוד משהו שאתה מתכחש לו :ב:2006 כשנתניהו קיבל 12 מנדטים הוא זכה בךכ לאחר שתמך תמיכה מלאה (!) בתכנית ההתנתקות ובהפקרת "פילדלפי" – מה שלא גרם לו לאחר הביצוע לתקוף את שרון ביצירת אוטוסטרדה של טירור וליצירת פליטים בארצם… – וזהההיה מהלך ענישה כולל של כל הליכודניקים שנדפקו ממנו בכלכלה התאצ'ריסטית שנקט בזריקת מפרנסים אל הרחוב… את זה משום מה לא מנית ודווקא לכך התייחס נתניהו לאחר מפלה זו, אבל אותך זה כנראה לא מעניין

  בקיצור ולעניין – נתניהו הוא הפוליטיקאי התזזיתי ביותר שנברא אי פעם, נטול עמוד שדרה, שפוט של הבית הלבן, ממטוט כוח העמידה של ישראל מול חוטפים ו שקיבלו תיאבון לחטיפות נוספות ובעצם הימים הללו הכריז על הפסקת אש בלי לקבל את 2 גופות החיילים. מסר מדהים ללוחמים ישראל הנועזים!

  נתניהו מחרים את יו"ש בכך שבשני הכהונותה אחרונות שלו לא פקד אף ישוב, פרט ללוייה של אורי אליצור

  המנהיגות הגאונית של נתניהו מתבטאת גם בהצבת מועמד לנשיאות המדינה… השנאה והמשטמה של מי שככ אהוב עליך מעבירה אותך על דעתך

  הלכן אחרי ככל הכל, אכן, הויי, כמה אנו מתחננים לנתניהו שיעמוד בראשנו…..

 2. דר. א.ר.

  אין לשקול נתונים לפי האדם אלא לפי המעשה/התוצאה.
  אינני ממעריצי פוליטיקאי זה או אחר , אבל – מסקנות היסטוריות/אסטרטגיות , נחכה ק צ ת … , נספיק להשמיץ גם בעוד שנה , ובינתיים : נא להתייחס לעובדות ולא לגופו של הכותב/אומר . ולדעתי , טוב שהעלה את דעתו לפני הציבור הישראלי ,עתיר המחלוקות. ויכוח תורם להבהרה ומעורר ל״יציאה מהקופסא״.

 3. זאב גלילי מאת

  תגובה במייל
  אחרי מבול המלל הפסימי ששטף אותנו במהלך "צוק איתן", מרגיע קצת לקרוא דעה אופטימית יותר, כמו שמביע ארז תדמור בבלוג שלך. השאלה הגדולה היא, האם הוא צודק –ימים יגידו. ועוד דבר: תוצאות "צוק איתן" להלכה ולמעשה, באו לנו על גוויותיהם של למעלה משבעים חללים ואת הכאב עליהם שום הישג לא יכול "לרפד".
  בני גבירצמן

 4. אלון פלג

  לחמאס לא איכפת שיפגעו ערבים, כול עוד יהודים נפגעים. גם אם הערבים לא הורגים הרבה אנשים הם מקיזים את דמינו יום יום, אנחנו משלמים מחיר כלכלי אדיר. בפעם הבאה הם יירו טילי סקאד מדויקים עם ראש נפץ של חצי טונה של גז עצבים או חומר כימי אחר.

  בסבב הבא שיגיע בקרוב, על מדינת ישראל לבחור בחיי אזרחיה ולא להפציץ בנינים ריקים, לא לשלוח טיל אזהרה ולא להטיל כרוזי אזהרה. בפעם הבאה הלחימה חייבת להיות טוטלית, זו הדרך היחידה להגיע לשקט. כמו חוסיין בירדן, חפאז אל אסד בסוריה גם אנחנו נגיע לרגע שהחרב תהיה על הצואר שלנו. עם כול הצער והכאב על כמות הנפגעים הגדולה שתהיה לנו ולאויב, לא תהיה כול ברירה.

 5. just-in

  הסיבה שאי אפשר להחליט מי ניצח במלחמה שמסיבות הזויות קואים לה מבצע היא בדיוק זה-הנחות היסוד שקריות.
  זה מאפין את כלל מדיניות החוץ של ישראל המבוססת על מערכת הנחות יסוד שקריות.
  1.שאנחנו מדינה ככל המדינות ועם ככל העמים.שקרי. אנחנו עם מיוחד עם תפקיד.
  2.אנחנו לא ממלאים את התפקיד הזה-והראיה משפטי השחיתות של נשיאים ראשי ממשלות שרים רמטכלים גובי מס בנקאי כל הבנקים והדג מסריח לא רק בראש..אנחנו מתפרנסים מיצוא נשק לכל רוצח שפל בעולם ומיצוא היי טק שמשמש לאכיפה משטרטית ומודיעינית במדינה המשטרה העולמית נמתפתחת בצעדי ענק.חוץ מזה אנחנו גם מוכרים יהלומים לתעשית התאווה והבצע העולמית וחומרים כימיים רעילים..
  3שבעזה יושבים פלסטינים.בעזה יושבים מהגרי עבודה ממצרים שנשלחו על ידי העולם הערבי כדי לחסום את המפעל הציוני ולמצוא פרנסה על הדרך.מוחמד דף נקרא אל מסרי כי הוא ממצרים.שר חמס ממשפחת אל מסרי טוען שחצי מהעזתים מצרים והחצי השני סעודים..זה מתיחס לבדואים כפי הנראה..אבל אין שם חיה כזאת פלסטיני.רק אתמל הודיע מנהיג אירן רוחאני שהוא פועל לכיבוש ירושלים וטיהורה מלא מוסלמים-דהינו הרג רוב תושביה.האם אחרי הכיבוש הוא יושיב שם את אבו מאזן? פלסטין היא המצאה של העולם הערבי כדי להשתלט על הבית היהודי שנתן לעם ישראל על ידי חבר הלאומים עקב היות ארץ ישראל מרחב ריק מוזנח ומדולדל שלא שלטו בו ערבים ובטח שלא ערבים ישראלים במשך מרבית 1300 שנות איסלאם.ועקב נוכחות יציבה והגירה מתמדת של יהודים מכל רחבי העולם אליה במשך מרבית שנות הגלות.
  4.שלקחנו את הארץ הזאת ממישהו ואנחנו מרגישים אשמים על כך
  5.שיש עם מי דבר בצד השני ויש ערבים מתונים שאיתם אפשר להגיע להסכם.
  6.שהערבים יכולים לקים ישויות מדיניות.הערבים התרגלו לחיות במשך 1400 שנה על חשבון עבדים לסוגיהם.החל מיהודי חצי האי ערב שאותם שמו המוסלמים הראשונים למס עובד של 50% שנהלו אשר לימדו את הערבים איך עושים חקלאות עד שרצחו אותם
  המשך בתושבי עממים ותרבויות רבות של המזרח התיכון כולו שכל מי שלא התאסלם הפך הפקר וחייו ורכושו היו שלל לבוזזים וחי חיי השפלה וניצול תמידי
  וכלה במליוני עבדים שנחטפו מאפריקה ונמכרו בחלקם הגדול לסוחרי העבדים הגדולים השניים בחשיבותם ושותפים אסטרטגיים של ערב עד היום ידידינו הבריטים.
  במשךההיסטוריה שלטו ערבים באימפריה פחות ממאה שנה וכבר אז התנהלה מלחמת אחים עקובה מדם שנמשכת עד עצם היום הזה בין הקונצנסוס שנקרא סונה למיעוט הראדיקאלי שנקרא שיעה.לכן במקרה הטוב אבו מאזן יכול להיות ראש עירית רמאללה.מי שמנהל את הרשות שלו בפועל הוא אחד טוני בלייר.פושע מלחמה ידוע ממלחמת המפרץ השניה שבמהלכה התחיל תהליך הפירוק האלים של כל המדינות במרחב הערבי.
  7.שמה שרואים בטלביזיה מיצג את המציאות. במלחמת צוק איתן ראינו שוב תקשורת הזויה שמשמשת בעיקר במה ושופר לאויב מוקד ליצירת פחד וחרדה ובקורת ארסית נגד הצבא בזמן הלחימה ביקורת שנתכה בצורה ערמומית על ידי עשרות פרשנים מטעם עצמם שישבו האולפנים 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע וטחנו לישראלים את הצורה בצורה ששום אירגון תעמולה עוין לא היה מיטיב לעשות.
  8.שהצבא לא השיג הישגים.חיסול ארבעים פלוס מינהרות תופת שנבנו בדמם של אוכלוסי עזה הכבושה ונראו כמו מנהרות השטן לא נחשב.לא הושגה הרתעה?באיראן ובלבנון ראו היטב ש4500 טילים הניבו הרוג אחד ערבי ישראלי שחיי בשטח פתוח .כללי המשחק השתנו. הטנקים שנקטלו כמו זבובים בדרום לבנו שייטו בלא הפרעה תחת מטר טילים בעזה והעורף הישראלי הי חזק מתמיד.המודיעין בזמן אמיתי הפך את המלחמה למדע מדויק.והמזרח התיכון היו סמוכים ובטוחים ראה את הקולות.אבל התקשורת המטומטמת(במכוון?)שואלת מי ניצח?
  9.שבלי להתמודד עם תפקידנו האמיתי בעולם הזה ועם הסיפור האמיתי של הערבים נוכל לפתור את המצב הבלתי אפשרי בו אנחנו נמצאים כבר 2000 שנה.

 6. אורי מילשטיין

  אחרי שקרא את "על המלחמה" של קלאוזביץ, כתב אנגלס למרכס שהקרב הוא המטבע הקשה של מלחמה, דהיינו שיעילות תפקוד הגייסות משפיעה על האסטרטגיה ועל המדיניות. מאז מלחמת העצמאות, יעילות תפקוד הגייסות של צה"ל בניהול קרבות נמוכה מאוד. דוגמאות: קרבות לטרון בתש"ח, קרב המיתלה במבצע "קדש", קרב "גבעת התחמושת" במלחמת ששת הימים, מערכת "החווה הסינית" במלחמת יום הכיפורים, קרב סולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה, כל מהלכי צה"ל במלחמת לבנון השנייה. הסתרנו זאת במיתוסים ומורשות קרב אך לא יכולנו למנוע את ההשפעות הרב מערכתיות של תפקודנו הקרבי הלקוי. השאלה האם הכרענו את החמאס ב"צוק איתן" היא שולית לעומת השאלה מדוע כל ראשי הממשלה של ישראל מאז בן-גוריון ועד נתניהו נמנעו להקים צבא מקצועי, כשבמקצועיות כוונה: הכשרה יסודית של שרשרת הפיקוד המשרתים בקבע ומקבלים משכורת, כדי שהמפקדים ישלטו בידע הצבאי שהצטבר במהלך הדורות עד היום. בזיכרונותיו הודה נפוליון שמתוך 64 קרבות שניהל ב-62 מהם הוא חיקה את מה שעשו קודמיו מיוליוס קיסר ועד פרידריך הגדול. בשום עיסוק אין ויתור על שליטה על הידע הקיים מחוץ לעיסוק הצבאי במדינת ישראל. הוויתור הזה מוליד ליקוים קשים בתחום המבצעי, אלה מהווים שיקול מכריע בקביעת מדיניות. דוגמאות: הסכם אוסלו התחולל כתוצאה מכישלון צה"ל באינתיפאדה הראשונה והבריחה מגוש קטיף – כתוצאה מכישלון צה"ל באינתיפאדה השנייה ואידך זיל גמור.

 7. לקס יהושע

  וְשִׁעֲשַׁע יוֹנֵק עַל חֻר פָּתֶן וְעַל מְאוּרַת צִפְעוֹנִי גָּמוּל יָדוֹ הָדָה (ישעיהו פרק יא). זהו המשל על המצב הבטחוני שהתקבל כתוצאה מהסכמת נתניהו להפסקת האש. הדמיון בין המציאות הבטחונית שנוצרה למשל בנבואת ישעיהו הוא רק בסיטואציה לא במשמעותה. בנבואת ישעיהו מדובר על אחרית הימים – הזמן בו באמת הרוע שהנחש הוא סימלו הקלאסי, יהפך לטוב וידידותי. מה שאין כן במציאות אליה משיבים נתניהו וחבר מרעיו – יעלון וגנץ – את תושבי ספר עזה לבתיהם ובעצם מושיב אותם על מאורת פתנים שלא שינו את טעמם, והם חדורי מוטיבציה לבצע פיגוע מיקוח שיכופף את ישראל ויכריח אותה להיענות לדרישותיו. בחוסר אחריות מוחלט משיבים נתניהו ומרעיו, את תושבי האזור לשבת על פתח מאורת הפתנים, כדי לבדוק בגופם את טיבו של "ההסדר" עם כנופיית הטרור. בקיצור ביבי נכשל בהשגת המטרה הפשוטה שחזר והבטיח לספקה לתושבי ישראל – ביטחון, כרגע, כל עוד השקט תלוי ברצון הטוב של כנופית חמאס – אין ביטחון. נתניהו נכשל!!! וחבל!!!

 8. Meir Attia Nadav

  מסכים עם רוב דבריו של ארז תדמור , למעט אי הדגשת המחדל החמור של ישראל שלא דאגה להפעיל את כל העוצמה הדרושה והמתחייבת כבר בשלבים הראשונים של מלחמת צוק איתן ולהרוס את בנייני הפאר של עילית החמאס ותושבי עזה ולנהוג בלא כל רחמים על אנשי החמאס במלחמה כמו במלחמה!!! .באם היתה ננקטת פעולה שכזו כבר עם תחילת המלחמה ,קרוב לוודאי שמשך המלחמה היה מתקצר לפחות במחציתו וחשוב מכך היו נחסכים חייהם של עשרות חיילינו היקרים . וגם אומות העולם לא היו מספיקות להתעשת ולהפעיל לחץ בלתי נסבל על ישראל די במחדלים אלה כדי לגרום לכך שראש הממשלה ושר הבטחון ואחראים אחרים למחדל יתפוטרו ויפנו מקומם למנהיגים נחרצים ,אמיצים וראויים מהם יותר.

השאר תגובה