הונאות ומתיחות באינטרנט

ספר על "חוקר ארץ ישראל" שמעולם לא ביקר בארץ * תמונה מזוייפת של התפוצצות החללית קולומביה * שלדי נפילים "נתגלו" באמצעות  תכנה גרפית * מגן דוד שצוייר על הדולר ומעולם לא היה מגן דוד * נפוליאון הכריז כאילו על מדינה יהודית * אלה רק חלק מהבדותות והמתיחות שהאינטרנט מאכיל אותנו בהן.

תמונתו המזויפת של בן לאדן המת

זמן קצר לאחר שיחידת העילית של המארינס חיסלה את בן לאדן כבר נפוצה באינטרנט תמונתו של בן לאדן המת. זו התמונה שהופצה:

התמונה המזוייפת של בן לאדן המת

מקבלי התמונה ואלה שהמשיכו להפיצה לא שאלו עצמם איך הגיעה התמונה הזו לאלמוני שהפיץ אותה. אך מי לא רוצה לראות במותו של אותו רשע?

לא חלפו אלא ימים אחדים ונחשפה ההונאה או המתיחה. הנשיא אובמה הודיע שהחליט לא לפרסם את תמונת אובמה המת. יחד עם זאת פורסמו פרטים ואף תמונת עורף של אובמה החי במבצרו שבפקיסטן. נתברר שהרוצח שהיה צעיר ונמרץ בראשית דרכו הספיק להזדקן ושיבה זרקה בשערו. בקלטות שהפיץ נראה אמנם כבעל בלורית שחורה. נתברר שהוא נהג לצבוע את שערות ראשו וזקנו בכל פעם שעלה לשידור. המזייפים לא ידעו זאת כמובן והפיצו תמונה של אובמה שחור שער. כאילו הכין עצמו לבואם של מחסלי "אריות הים" ודאג לכך שייראה צעיר ויפה.

האם הוצב ששלט למען ביבי בכנסייה נידחת?

 

 

קורא יקר. התמונה למעלה ודאי זכורה לך מן המאמר שפרסמתי בשבוע שעבר. "מי מפחד מברק אובמה".
http://www.zeevgalili.com/?p=799
אך אם תתבונן היטב תבחין שיש שינוי בכתובת שעל השלט. בתמונה מן השבוע שעבר הכתובת היתה (באנגלית) שנה טובה הצביעו בשביל השווארצער (שחור ביידיש). בתמונה שלמעלה הכתובת היא: "התשובה לאובאמה הצבע ביבי".

הבעיה היא ששתי התמונות מזוייפות וזכות היוצרים לזיוף השני מגיעה לי, לבושתי.

אני אומר לבושתי כי הפעם נפלתי בפח  של הונאה אינטרנטית, למרות אמצעי הזהירות שאני נוקט כפי שאספר בהמשך.

מסר מבן משפחה

את התמונה קיבלתי מבן משפחה ממוצא אמריקני המתגורר בישראל. הוא קיבל אותה מידיד  בארצות הברית ולא היה לי מקום לחשד שזו אינה תמונה אוטנטית של שלט בכניסה לבית כנסת אמיתי.

הראשון שחש שמשהו כאן אינו כשורה היה חברי הטוב, בכיר הכליזמרים בישראל, מוסה ברלין. הוא הפנה את תשומת לבי לכך שהשלט מוצב על עמוד דמוי צלב. אך באמריקה, בה יש בתי כנסת שבהם מחתנים זוגות חד מיניים או זוגות בני דתות שונות זה לא נראה לי יוצא דופן.

מי שגילה לי את התרמית הוא הקורא מיכאל זילברמן. הוא חשף בפניי את העובדה שהשלט האמור מזוייף באמצעות אתר מיוחד לזיוף שלטים  שיש לו מטרות מיסיונריות.

נכנסתי לאתר והכנתי את השלט שלמעלה.
זו ההזדמנות לספר משהו על הונאות אינטרנט  ועל הדרך להיזהר מפניהן (עכשיו אני חכם לאחר מעשה.  להגנתי אומר כי כבר כתבתי על כך כמה פעמים).

זהירות: "שתוקים"

לפני זמן לא רב קיבלתי באינטרנט סידרת תמונות מדהימה: צילום מקרוב  של המעבורת המתפוצצת "קולומביה" (שבתוכה נמצא כזכור האסטרונאוט הישראלי  אילן רמון).  בכיתוב נאמר כי התמונות צולמו בידי לוויין ישראלי שעבר בקרבת המעבורת בעת התפוצצותה. ברור קצר העלה כי לא היו דברים מעולם. שום לוויין ישראלי לא צילם את המעבורת. סידרת התמונות הייתה עבודה בעיניים באמצעות תוכנה לעיבוד צילומים.

התופעה הזו  של מסרים הנשלחים באינטרנט, בלי שיש להם ידיים ורגליים, נפוצה מאד. רבים מנסים להוליך שולל, אך רבים יותר הפתאים שמאמינים למסרים וממשיכים בהפצתם. אני מציע לקבוע מונח חדש  למסר אינטרנטי  שאין לו אבא – "שתוקי". ה"שתוקי" הוא מושג תלמודי שמשמעותו ילד שלא ידוע מי אביו. הוא נקרא כך משום שכאשר הוא שואל את אמו מי אבא היא משיבה לו "שתוק".
אני מציע לקוראיי לברר מי ה"אבא" של המסר שהם מקבלים. אם השולח אומר כי אינו יודע וכי קיבל ממישהו, מקומו של המסר הוא לפח האשפה של המחשב.

מגן דוד על הדולר

יש "שתוקים" המבוססים על איזו עובדה נכונה ולכן מעוררים אמון. כזהו השתוקי שקיבלתי לפני זמן על דמות יהודית חשובה בהיסטוריה של ארצות הברית – חיים סלומון.  לפי הסיפור שקיבלתי גייס חיים סלומון את הקהילה היהודית של ארצות הברית לעזרתו של ג'ורג' וושינגטון. לפי המסר הורה וושינגטון להנציח את תרומתו של סלומון בשטר הדולר האמריקני. זאת,  על ידי סימון מגיני דוד מעל ראשו של הנשר ומתחתיו ציור מנורת שבעת הקנים. השולח המקורי של המסר (שזהותו אינה ידועה כמובן) העיד על עצמו כי היה עד לכך שבימים אלה הוקם לוח זיכרון לזכרו של סלומון בבית כנסת באקדמיה הצבאית האמריקנית ווסטפוינט. המכתב הזה התגלגל גם למדור המכתבים של "מקור ראשון" ונראה על פניו כמסמך אותנטי.

ביקשתי מידיד אמריקני לבדוק את העניין ונתברר כי סלומון היה אכן מממן חשוב של המהפכה האמריקנית ויש עליו  שפע של חומר אמיתי באתרים רבים באינטרנט. אבל שטר הדולר הנוכחי עוצב בשנת 1956, שנים רבות אחרי המהפכה האמריקנית.  הכוכבים שמופיעים בציור הם בני 5 קצוות (ולא 6 כבמגן דוד)  ומנורת שבעת הקנים היא תשע נוצות של הנשר שבכנף. כל הסיפור  אינו אלא בדותה או אגדה אם תרצו.

מסרים מעוררי חרדה

יש שתוקים שפורטים על חרדותיהם של בני אדם. כזה היה המסר על ניסוי שנערך כביכול לגבי השפעת הקרינה של שני טלפונים סלולריים. השתוקי האלמוני שלח אפילו תמונה בה נראית ביצה המוצבת בין שני ניידים ונאמר שם כי לאחר שיחה של 65 דקות הפכה הביצה הטריה לביצה קשה.  והנמשל ברור: שיחה ממושכת בנייד מטגנת את המוח שלך.

קבצנים מתאבדים

מסר מפחיד אחר מופץ עדיין בימים אלה. נאמר בו:
"בימים אלו מסתובבים קבצנים ברחובות ובצמתים קבצנים אלו יושיטו אליכם יד בבקשה לקבל כסף קטן. בשום אופן אין לגשת אליהם/לתת להם כסף או אפילו לדבר איתם. מדובר במחבלים מתאבדים אשר חולים בשפעת עופות פרוסטטית. כל מגע עם האנשים האלו מדבק מאד. נא להפיץ הודעה זו לכל מי שאתם מכירים. רב פקד ג'ורש, משטרת ישראל מרחב מרכז, ד"ר הילה בקר, ראש מחלקת מחלות מדבקות,בי"ח איכילוב".

את המסר הזה קיבלתי מידיד שאני מכיר כאדם רציונאלי וחכם. שאלתי אותו: האם לא עלה בדעתך שלמשטרת ישראל יש דרכים יעילות יותר להפצת אזהרה כזו? מה זה בכלל שפעת עופות פרוסטטית ואיך בדיוק פועלים המחבלים האלה בהדבקת הנהגים ? לידידי לא היתה תשובה. הוא קיבל את ההודעה מאיזה אדם שלא נדבק  בשפעת העופות אלא בחרדה.

העיתונאי שלא היה

והרשימה ארוכה: תמונה אותנטית  כביכול של מוצב צה"ל ועליו השלט :"מחבל יקר, עקב המשחק יהיה הש.ג. סגור. מקרים דחופים יטופלו במחצית". או תמונה בה נראית קבוצה של זקנות  סביב מחשב לפטופ, או תמונה של מפגינים איסלאמיים הנושאים שלטים"אנחנו אידיוטים", "הפציצו אותנו" ועוד.

רבים נופלים בפח  ומפרסמים את ה"שתוקים" כמסמכים אותנטיים. כזה היה המאמר שפרסם כאילו עיתונאי ספרדי  שבו אמר בין היתר: "גרשנו את היהודים מספרד והשמדנו אותם באירופה ובמקומם קיבלנו את הקללה המוסלמית". מאמר מצויין. הבעיה היתה (וכך העלתה בדיקה שערכתי) שלא קיים עיתונאי בשם שהופיע בכתבה ולא קיים עיתון כזה. ובינתיים המאמר הופיע בשני מקומות ב"מקור ראשון" ובעוד כמה עיתונים.

המשיבון המצחיקון

והנה דוגמא ל"שתוקי" שגם בו נפלו רבים בפח. מורה ששלח לי אותו  היה מוכן להישבע שזה מסמך אמיתי. ונימוקו עמו:  זה מתאים למה שקורה בבית הספר שלו – אמר.

 מדובר בהודעת הפתיחה של המערכת לניתוב שיחות בבית-הספר התיכון "פסיפיק" בקליפורניה

"שלום, הגעתם למערכת לניתוב השיחות של בית-הספר. על מנת לעזור לכם להגיע לשלוחה הרצויה אנא הקשיבו לכל האפשרויות העומדות בפניכם,לפני בחירת השלוחה המתאימה.
המעוניינים לשקר בקשר לחיסורים של בנכם/בתכם אנא הקישו 1
לתרץ את סיבת אי הכנת שיעורי הבית של ילדכם אנא הקישו 2
להתלונן על מעשינו נא להקיש 3
לקלל מישהו מצוות בית-הספר נא להקיש 4
לברר מדוע לא קבלתם מידע המופיע במכתבים שנשלחו אליכם בדואר או נמסרו לכם דרך ילדיכם אנא הקישו 5
אם ברצונכם שנגדל את ילדכם יש להקיש 6
אם ברצונכם להכות או להעיף למישהו סטירה אנא הקישו 7
על מנת לבקש שיחליפו את המורה בפעם השלישית השנה נא להקיש 8
למעוניינים להתלונן על ההסעות נא להקיש 9
לתלונות על ארוחות הצהריים נא להקיש 0

הרקע להודעה המצחיקה הזו במשיבון, לפי אותו מסר, היה יישום המדיניות בה הוטלה על ההורים האחריות לכך שהתלמידים יכינו שעורים ולא ייעדרו מבית הספר.

למעלה: הפגנת מוסלמים הנושאים כתובות: "אנו אידיוטים", "הפציצו אותנו" ,"בבקשה בעטו בעכוזנו".  כפי שניתן לקרוא מתחת לתמונה מישהו כבר עשה מזה ביזנס ומוכר את הצילום המזוייף כפוסטר.

למטה: הצילום המדומה של מעבורת החלל "קולומביה" שנעשה כביכול מלווין ישראלי.

חוקר ארץ ישראל  שלא ביקר בפלסטינה

בשנים האחרונות נפוץ באינטרנט סיפור משובב לב. תחילה כמכתב של אספן מקיסריה. אחר כך בצורת מכתב של עורך דין ולבסוף מופצת גם מצגת.

מדובר בספר "סיור בפלסטינה 1696". מפיצי המכתב, ההודעה והמצגת מגלים בקיאות רבה בשפה הלטינית בה נכתב הספר ומביאים פרטי פרטים על סיור שערך המחבר בארץ באותה שנה. במכתב הראשון שקיבלתי בנושא בשנת 2004 מאת יהודי בשם אבי גולדרייך, נאמר כי גילה בחנות ספרים עתיקים בבודפשט  ספר מופלא החושף את המצב בארץ במאה ה-17. וכך כתב בין היתר:

"הספר מתאר תמונת מצב של פלסטינה בין השנים 1695 עד 1705
הגיאוגרף תיעד עיר עיר, חורבה חורבה, הכל מבוסס על השמות שמצא  בתלמוד ובמשנה".

סיור בפלסטינה שער הספר

ולסיום כתב:

"כמעט ולא היו מוסלמים בארץ באותה עת. בשכם, היו רוב התושבים שומרונים. היו נוצרים, יהודים והמוסלמים היו מיעוט!!!
הספר נרכש על ידי ומצוי ברשותי.כמובן שאין כל אקסמפלר נוסף."

פניתי אז לידידי דן ירדני, אספן ומומחה לספרים עתיקים. הוא צינן את התלהבותי הראשונית מן הספר. הוא גילה לי שלא רק שהספר שרכש מר גולדרייך איננו אכסמפלר יחיד אלא שירדני עצמו רכש לפני כמה שנים עותק אחד ב-300 דולר ומכר אותו, הואיל ולספר אין שום ערך היסטורי. המחבר, הדריאני רלאנדי שמו, כתב הרבה עמודים על ארץ ישראל אך  לא ביקר כאן מעולם. ירדני ידע לספר לי כי זו תופעה ידועה של התקופה. למשל כמעט כל המפות של ארץ ישראל צוירו על ידי אמנים שלא ביקרו בארץ והוסיפו פרטים מדמיונם (כמו נהר בין הים התיכון לכינרת ומקור חדש לירדן בשם יור).

בעקבות חוות דעת זו עזבתי את העניין. אך האינטרנט המשיך לפעול במרץ. את הטיפול בנושא נטל על עצמו  עו"ד חיים יואבי רבינוביץ שפנה במכתב פומבי לרבים, וביניהם אלי, לפעול לתרגום הספר שלדעתו מוכיח סופית את אי קיומו של עם פלסטיני בארץ. הוא הוסיף שהמחבר נשלח לארץ וסייר ב-2500 מקומות וגילה שבארץ היו יהודים, שומרונים ונוצרים ומעט מאד מוסלמים.

לאחר מכתב זה הופיעה באינטרנט מצגת בלי שם של אבא. כאן כבר מגלה המחבר האלמוני שהספר לא כל כך נדיר ועותק שלו נמצא גם באוניברסיטת חיפה. במצגת "גילויים" שאינם גילויים למי שמצוי קצת בספרות הנוגעת לתולדות ארץ ישראל. למשל שמכל הישובים בארץ רק רמלה הוקמה על ידי הערבים וכל יתר הישובים הוקמו על חורבות ישובים עתיקים.

לפי הדיווח  של חסידי הספר הארץ היתה באותה שנה ריקה לגמרי מתושבים מוסלמים. רוב התושבים בערים היו יהודים והאחרים נוצרים.

אין לי ספק שמגלה הספר והמתאמצים להפיץ את תוכנו לא התכוונו להוליך שולל וכוונתם היתה טובה. אך הם הקדיחו את התבשיל. אין צורך להגיע למגילת סתרים בחנות נדחת בבודפשט  כדי לדעת מה היה בארץ בתקופה האמורה.  ראשית יש בידינו עשרות ספרי מסע של יהודים מן המאה ה-11 ועד המאה ה-19 (האחד יצא על ידי אברהם יערי והשני על ידי יהודה דוד אייזנשטיין). ראו אור עשרות ואולי מאות ספרי מסע של נוצרים לארץ ישראל. ומעל לכל יש מחקרים מפורטים המבוססים על עדויות ומסמכים מארכיונים מאותה  תקופה.

 אבל חסידים שוטים אינם מתייחסים לעובדות. הסיפור על הביקור בפלסטינה נפוץ בעשרות אתרים (ראה בגוגל) ואיש לא טרח לתקן.


כל החוקרים הרציניים מצאו כי הישוב הערבי בארץ ישראל בתקופה זו – עד לסיום השלטון העותמני – היה סטטי ונע כנראה בסביבות 300 אלף נפש או פחות (המספר המדוייק לא ידוע), רובם מהגרים שבאו או הובאו בכוח  מארצות שכנות וגם מארצות רחוקות  (אפילו ממלטה). אין שום קשר בין נתונים אלו לבין שלילת קיומה של ישות פלסטינית. גם הקיצונים שבחסידי הפלסטינים יודעים כי כישות הם הופיעו רק סמוך לראשית המנדט הבריטי. אפילו חבר הכנסת הנמלט עזמי בשארה הצהיר בתכנית טלוויזיה כי לדעתו אין עם פלסטיני וכי העם הפלסטיני הוא המצאה של הקולוניאליזם.

לתועלת הקורא העברי כמה ספרים שיאירו את עיניו:

יצחק בן צבי – ארץ ישראל וישובה בימי השלטון העותמני

יהושע פראוור – תולדות ממלכתהצלבנים בארץ ישראל

שמואל קליין – תולדות הישוב היהודי בארץ ישראל

אברהם יערי – אגרות ארץ ישראל

מיכאל איש שלום – מסעי נוצרים לארץ ישראל

 

האם נתגלו שילדי הנפילים

מזה זמן מופצות באינטרנט תמונות מדהימות. נראים בהם שילדי אדם ענקיים הנראים גדולים פי שלושה או ארבעה משלדים של אנשים רגילים. לתמונות מצורף טקסט המתאר את גודל הגילוי ואפילו מפה של האזור בו נתגלו השרידים המאמתים את שנאמר בספר במדבר :"וְשָׁם רָאִינוּ אֶת הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק מִן הַנְּפִלִים וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים וְכֵן הָיִינוּ בְּעֵינֵיהֶם" (ספר במדבר פרק יג  פסוק לג).

בדיקה יסודית של הצילומים מלמדת כמובן שזו עבודה בעיניים.

גולגולת של "נפיל"

האם כתב נפוליאון הצהרת העצמאות של מדינת היהודים

 באינטרנט מופץ  (ינואר 2011) המסמך הבא:

 ב-20 באפריל 1799, במהלך הטלת המצור על עכו, סבר נפוליאון כי הוא מרוחק מהלך יום מירושלים, וצפה כי עם כיבושה, הוא יכריז על עצמאותה של מדינת היהודים. לפיכך, הוא חיבר הצהרה, בהנחה שהוא אכן יוכל להכריז ביום המחרת על המדינה היהודית, בירושלים. אלא שהאנגלים עצרו את התקדמותו של נפוליאון, שנאלץ לסגת. הצהרת נפוליאון לא הוכרזה מעולם, והיא נגנזה בארכיונים הצרפתים.

להלן נוסחה המקורי של ההצהרה:

הכרזה אל האומה היהודית, המטה הכללי ירושלים, ה-20 באפריל 1799, השנה ה-VII לרפובליקה הצרפתית

מאת: נפוליאון בונפארטה, המפקד הראשי של הצבאות הצרפתים באפריקה ובאסיה

אל: היורשים החוקיים של פלסטינה –בני ישראל, בני אומה ייחודית אשר במשך אלפי שנים הצליחו הכיבושים והעריצות לגזול מהם את אדמתם, אבל לא את שמם ולא את קיומם הלאומי.

   הבוחנים בקפידה וללא משוא פנים את גורל האומות, אפילו אם הם חסרים את היכולת הנבואית של ישראל ושל הנביא יואל, מסיקים את האמת שבדברי הנבואות של הנביאים הגדולים, אשר ערב חורבן ציון ניבאו כי ילדיו של האל יחזרו למולדתם בשירה וברינה וכי העצב והאנחות ייעלמו לעד.

    קומו ברינה, הגולים!

   מלחמה זו שאין לה אח ורע בהיסטוריה כולה, נערכה כמלחמת הגנה עצמית על ידי אומה שאויביה ראו באדמותיה המוּרָשות שלל שיש לחלוק אותו. כעת, מתנקמת אומה זו על אלפיים שנות ביזיון. אף על פי שנדמה כאילו התקופה והנסיבות אינן הולמות את ההצהרה ואפילו את עצם הביטוי של דרישותיכם, מלחמה זו מציעה לכם כיום, בניגוד לכל צפי, את מורשתכם הישראלית.

   ההשגחה העליונה שלחה אותי לכאן עם צבא צעיר, המודרך על ידי הצדק והמלווה בניצחון. המטה הכללי שלי הוא בירושלים, ובעוד כמה ימים אהיה בדמשק, שקירבתה שוב אינה מהווה סכנה לעיר דוד.

   היורשים החוקיים של פלסטינה!

   האומה הגדולה אינה עוסקת במקח וממכר של בני אדם ושל ארצות כדוגמת אלה שמכרו את אבותיכם לכל האומות, והיא אינה קוראת לכם לכבוש את ירושתכם. לא, כל שהיא מבקשת הוא ליטול ממנה את מה שהיא כבר כבשה, כשהיא תומכת בכם ומתירה לכם להמשיך ולהיות הבעלים על הארץ הזו ולשמור עליה למרות כל היריבים.

   קומו!

   הוכיחו כי כל העוצמה של מדכאיכם לא הצליחה לקטול את אומץ ליבם של צאצאי הגיבורים שהיו מביאים כבוד לספרטה ולרומא.

   הוכיחו כי אלפיים שנות עבדות לא הצליחו לחנוק את האומץ הזה.

   הזדרזו!

   זהו הרגע, שייתכן כי לא יחזור שוב במשך אלף שנה, כדי לדרוש את החזרת זכויות האזרח שלכם, את השבת מקומכם בקרב עמי העולם. יש לכם מלוא הזכות לקיום פוליטי כאומה בקרב האומות האחרות. יש לכם הזכות לעבוד את אלוהיכם בהתאם לדתכם.

 
זהו הרגע, שייתכן כי לא יחזור שוב במשך אלף שנה, כדי לדרוש את החזרת זכויות האזרח שלכם, את השבת מקומכם בקרב עמי העולם. יש לכם מלוא הזכות לקיום פוליטי כאומה בקרב האומות האחרות. יש לכם הזכות לעבוד את אלוהיכם בהתאם לדתכם  
 
 *תרגמה מצרפתית: ציונה בודנסקי 
 עד  כאן לשון המסמך.

 

האם זה מסמך אמיתי?

ראו מה כתוב עליו בערך נפוליאון והיהודים בויקיפדיה ותשפטו:
 נפוליאון ומדינה יהודית בארץ ישראל

ייתכן שבמהלך המצור על עכו (1799) הכין נפוליון הצהרה להכרזת מדינה יהודית בפלסטינה. אך ההצהרה מעולם לא נישאה בפומבי, ועצם קיום המסמך המאשש אותה מוטל בספק. ההיסטריון אנרי לוארנס רואה במסמך זיוף ומביא ראיות לכך שההצהרה מעולם לא נכתבה . המצור הסתיים בתבוסה לצרפתים והתוכנית, אם הייתה כזו, מעולם לא קרמה עור וגידים. היסטוריונים אחרים, בהם נתן שור בספרו "נפוליאון וארץ הקודש", מאמינים שההצהרה נבעה בעיקר מטעמי תעמולה ושנפוליאון לא היה רציני בכוונותיו להקים מדינה יהודית. יש הסבורים שההצהרה נעשתה במטרה לקנות את ליבו של חיים פרחי, היועץ היהודי לשליט עכו, אחמד אל ג'זאר