איך משיגים " תעודת יושר?

את הסיפור הזה סיפר לי ידיד. הוא בשנות החמישים המאוחרות לחייו, פוטר ומצא מיד עבודה אחרת – איש שיווק במפעל המייצא מוצרים ביטחוניים. על מנת לקבל את העבודה הוא נדרש להציג תעודת יושר מן המשטרה. על התלאות שעברו עליו סיפר:

" פניתי לתחנת המשטרה. השוטר המופקד על האישורים פעל בזריזות. הוא הפיק למעני שני גיליונות. אחד מהם, לדבריו, נועד " לעיני בלבד" והשני להצגה בפני הגורם הממשלתי.

רישום פלילי

" בטופס להצגה נאמר כי לא נמצא לגבי רישום פלילי. ובנוסף הופיע המשפט הבא: " לאדם זה בוער תיק הת.א." .

" אני יליד הארץ, בוגר 16 שנות לימוד לפחות. שפת אימי, עברית. לא הבנתי מה פרוש הדבר שיש לי תיק בוער. השוטר הסביר לי באדיבות כי איני קורא כהלכה את הכתוב. אין הכוונה לתיק בוער כמו "הסנה בוער באש", אלא לתיק שבוער כחמץ בערב פסח.

" בגליון שנמסר לעיני בלבד- הופיע הפרוט הבא :

לאדם זה בוער תיק על מתן הצהרת שקר, סעיף 120 לפקודת החוק הפלילי 1936. ניסיון למרמה. חוק לתיקון דיני עונשין ועבירות מרמה , סחיטה ועושק תשכ" ג 1963.

" למרות שחלפו 30 שנה מאז הפשעים הנוראים המתוארים בתיק המבוער שלי, עדיין בוער בי כאש, הזעם על מה שעשו לי אז" .

תודת המדינה

" הדבר היה זמן קצר לאחר תום קרבות מלחמת יום הכיפורים.

אני וחבריי למילואים, שרתנו מ 6/10/73 עד מרץ/ אפריל 1974. לאחר תום הקרבות נשמעו דיבורים רבים מפי כל על החוב שחבה המדינה לחיילי המילואים.

" כזוג צעיר עם תינוקת בת יומה, עקבנו אני ורעייתי בעיון אחרי ההבטחות בדבר משכנתא לזוגות צעירים, עם דגש על חיילי המילואים, להם מגיעה תודת המדינה.

" הייתה לנו אז דירה קטנה ועלובה בת שני חדרים וחצי. שאפנו לרכוש דירה בת שלושה חדרים ולצורך כך היינו זקוקים להלוואה, לכיסוי הפער בין מחיר המכירה למחיר הקניה.

" התייצבנו בפני פקיד העירייה במקום מגורינו. הפקיד הוציא טופס בקשה. הקריא לנו את הסעיפים הרלוונטיים, רשם את תשובותינו והושיט לנו את טופס הבקשה לחתימה.

" לאחר כחודש, קבלנו בדואר אישור לקבלת המשכנתא אותו היה עלינו להציג בפני הבנק. כשקראנו את המופיע בטופס, נתברר כי עלינו להצהיר כי "אין ברשותנו ולא הייתה ברשותנו דירה". מובן שלא יכולנו להצהיר הצהרה כזו. נפגשתי בקריה בתל אביב, עם נציג משרד השיכון, האחראי על המשכנתאות ואמרתי לו שיש לנו כבר דירה קטנה ואנו זקוקים למשכנתא לצורך רכישת דירה גדולה יותר. הפקיד הסביר לי כי אין למשרד השיכון תוכנית משכנתאות להחלפת דירה. עוד אמר כי אם לא אגיש את הבקשה היא תבוטל אוטומטית.

" לאחר מספר חודשים גויסתי שוב למילואים. יצאתי לחופשת שבת. בתיבת הדואר חיכתה לי מעטפה מן המחלקה לחקירות הונאה במשטרת ישראל.

 

טופס בקשה לתעודתיושר

טופס בקשה לתעודתיושר

" ביום ראשון, בדרכי ליחידה, עברתי ברחוב סלמה בתל אביב ועליתי למחלקת חקירות הונאה. נתקבלתי על ידי שוטר בדרגת פקד אשר חקר אותי ארוכות מבלי להסביר לי במה מדובר. רק לאחר שעמדתי לקום ולנסוע ליחידה, הסביר לי , לתדהמתי, כי בת זוגי ואני ניסינו להונות את מדינת ישראל וכי בטופס הבקשה שחתמנו אצל פקיד העירייה הופיעה בין האותיות הקטנות פיסקה האומרת כי אין ברשותנו ולא הייתה ברשותנו דירה.

" תיארתי באוזניו את השתלשלות הדברים. לקחתי אותו ברכבי למשרד השיכון ואכן זכרו שם שבאתי להתעניין כיצד מבטלים את הבקשה. באדיבותו הרבה, הסכים לבוא עימי לביתי ולחקור את רעייתי שהייתה מטופלת בתינוקת רכה.

טביעת אצבעות

" לאחר שסיים לאמת את דבריי, נתבקשנו להילוות אליו לתחנת המשטרה על מנת להשאיר את טביעות אצבעותינו. הוא הסביר שזה ההליך המקובל. חשבנו שבזה נגמר העניין וכי התיק נסגר. אך תוך זמן קצר נתברר כי עומדים להגיש נגדי תביעה.

" הייתי מעוניין לעמוד למשפט ולו רק על מנת לראות את נציג מדינת ישראל מישיר מבט בעיני וטוען כי אני ניסיתי להונות. אבל חברים המצויים בנושא הזהירו אותי כי קיימת אפשרות קפקאית שהשופט עלול להרשיע אותי על לא עוול בכפי. פניתי לעורך דין שמשרדו התמחה בתחום הפלילי, כולל הגנה על רוצחים, על מנת שיטפל בתיקי. הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה דאז והביא לסגירת התיק. פעולה שעלתה לי כמה אלפי לירות טובות" .


4 תגובות בנושא “איך משיגים " תעודת יושר?

  1. פינגבאק: אריאל שרון כליוויתן של תומאס הובס

  2. פינגבאק: איך הצליח שודד ה"ברינקס" לשדוד 4.7 מיליון ₪ בקלות | היגיון בשיגעון

  3. אפא

    ריססתי מנורה על חומת בר-אילן (גרפיטי). כמו כל מי שיש לו קיר חיצוני – האוניברסיטה יכלה לצבוע תקופתית את הקיר החיצוני שלה וזהו אבל כיוון שמדובר ב"מקום חכם" = תבעו אותי שלא ביקשתי רשות לפרסם את הגרפיטי והורשעתי עם מאסר על תנאי. להזכירכם – לא מדובר בסמל מאיים אלא בסמל המדינה =בבית משפט השלום בתל אביב למרות שהאוניברסיטה ממוקמת ב.רמת גן או בגבעת שמואל. אולי יש ניגוד ענינים בין ציור-חילוני לאוניברסיטה דתית = דרך אגב "הציווי למחות זכר עמלק" – מדובר בפעו לה פלילית-דהיום… מעניין אם האוניברסיטה חטאה בכך במסגרת לימודי הכימיה שלה ((אולי תביעה נגדית יום אחד…))

השאר תגובה