גייס חמישי – מקור המושג, משמעותו וגילגוליו

האם חנין זועבי ואחמד טיבי הם פוטנציאל לגייס חמישי?

עידכון נובמבר 2015

רבים משתמשים במושג "גייס חמישי"  כשהם מתייחסים לאוייב פנימי המסייע לאוייב מבחוץ.המושג אינו מופיע בתנ"ך אך כאשר גזר פרעה את הגזרה להמית כל זכר מקרב בני ישראל הנימוק שלו היה כי אם יבוא אוייב מבחוץ ונוסף גם הוא על שונאינו. דהיינו: בני ישראל נחשדו כגייס חמישי. באחרונה עלה הנושא שוב נוכח התבטאויותיהם של חברי כנסת ערביים.

בתקופת ראשית המדינה  הקימה מפ"ם (מפלגת הפועלים המאוחדת בראשות מאיר יערי ויעקב חזן) מחתרת בתוך צה"ל שהתואר "גייס חמישי"  הולם אותה. מטרת המחתרת היתה למנוע "עליה לשלטון של הפאשיזם". וחשוב מזה לסייע לכוחות הסובייטיים שלפי חזונם יכבשו את המזרח התיכון ואז יוכלו לסייע לו.

יש הרואים בערביי ישראל גייס חמישי פוטנציאלי, נוכח העובדה שאחיהם במדינות ערב הסמוכות הן מדינות אוייב. נראה שרוב ערביי ישראל השלימו עם קיומה ונהנים מחרות ששום ציבור ערבי אינו נהנה ממנו באף מדינה ערבית. כמה מערביי ישראל אכן נוהגים כגייס חמישי ולא מעטים נתפסו והורשעו בסיוע לחיזבאללה  ולגורמים עוינים אחרים.

חמורה לא פחות היא תופעת הגייס החמישי התעמולתי כפי שבאה לביטוי בהצהרות של חברי כנסת ערביים ובראשם הגברת חנין זועבי וחבר הכנסת אחמד טיבי.

חנין זועבי [ויקיפדיה]

חנין זועבי [ויקיפדיה]

מקור הביטוי "גייס חמישי" הוא בבמלחמת ספרד שההתחוללה ב-1936 בין השלטון השמאלני שנתמך על ידי סטאלין לבין מורדים הפשיסטיים בראשות גנראל פרנצ'יסקו פרנקו, שנתמכו על ידי היטלר. 

 בעת שעלה הגנראל פרנקו על מדריד הבירה, הכריז אחד הגנרלים שלו, מולה: "ברשותי ארבע גייסות הפועלים נגד מדריד ועולים עליה וגייס חמישי הפועל בתוכה – אוהדיי".

גם אצלנו יש גייס חמישי הפועל למען האוייב מבחוץ. אלה אינם אזרחי ישראל הערבים דווקא. הם כוללים חלק גדול מן השמאל הפוסט ציוני ופוסט יהודי הבא לביטוי בתקשורת, חלק מהפרופסורים באקדמיה וחלק גדול מן המנהיגות של ערביי ישראל.

פרנצ'סקו פרנקו ויקישיתוף

פרנצ'סקו פרנקו ויקישיתוף

השאר תגובה