זהירות: חמור טרויאני במדפסות 6500A של HP


המדפסת המצויינת שלי השתגעה לפתע * פלטה הודעות מוזרות ממקור לא ברור שחיסלו את מיכלי הדיו * חששתי מוירוס קטלני או שסוס טרויאני אלים חדר למחשב שלי * אבל נתברר שזה רק חמור

לפני כשנה רכשתי מדפסת מדגם A6500 של חברת HP. המדפסת הזו היא מלאכת מחשבת של הטכנולוגיה הדיגיטלית. גם מדפיסה בצבעים, גם מצלמת מסמכים, גם סורקת תמונות, גם שולחת ומקבלת פקסים. והכל במחיר מגוחך של פחות מ-400 שקלים.

רוויתי הרבה נחת מן המדפסת הזו [אם להתעלם ממחיר מיכלי הצבע], עד לפני כשלושה חודשים. ואז לפתע השתגעה המדפסת. היא החלה לפלוט מדי יום הודעות מוזרות שלא הבנתי מנין הגיעו.

המדפסת וחלק מן העלונים שחיסלו את מיכלי הצבע שלי

ניתקתי את המדפסת מקו הטלפון, בהנחה שמישהו משגר אלי פקסים שלא הזמנתי. אך המדפסת המשיכה להשתולל. הפעלתי את תוכנת האנטי וירוס המצוינת שלי [קספרסקי], שסרקה את המחשב על כל קרביו משך יממה שלמה. שום דבר.

והמדפסת ממשיכה להשתולל. התחלתי לחשוש כי מישהו החדיר סוס טרויאני למחשב שלי. אין לי הרבה סודות להסתיר במחשב, אך בכל זאת לא נעים שמישהו חודר למרחב הפרטי שלך.

החלטתי להתלבש על הנושא ברצינות ורק לאחר ברורים ועמל שארכו כמה שבועות [שבהם נידלדלו מחסניות הצבע שמחירן כמחיר המדפסת כולה] פענחתי את התעלומה.

לא סוס טרויאני ולא נעליים. אבל משהו דומה, שהייתי מכנה אותו חמור טרויאני.

מה הדפיסה המדפסת

עברתי ביסודיות על כל החומרים שהדפיסה המדפסת ונתברר שזה משהו מעין "ניוזלטר" [עלון חדשות, או מכתב שיווק] של איזו חברה המפיצה משהו.

מה היא מפיצה?

להלן מבחר כותרות של העלון הזה:
• זהו מקרה חרום
• מה הופך צוות למצליח
• איך להיות נואם מצליח
• לקרוא, לזכור, או לרשום הערות
• איך לעבוד מחדש עם אנשים שעבדת עמם בעבר
• איך לשמור שנואמים לא יחרגו מהזמן שהוקצב להם
• האם אתה וחבריך לעבודה משחקים בנייד שלכם?

ועוד כותרות כאלה למכביר.

אחד העלונים שנשלחו דרך המדפסת

למותר לציין שלא טרחתי לקרוא את הטקסטים שהכותרות האלה משקפות. רציתי להבין איך חודרים יוזמי הטקסטים למדפסת, דרך המחשב שלי, בלי שהזמנתי את הצרה הזו. בלי שתהיה לי שליטה אלא אם אכבה את המדפסת ואשליך אותה לפח.

פניה לשולחים ותשובה מ"ליסה"

בעזרת זכוכית מגדלת הצלחתי לפענח את כתובת האימייל המודפסת באותיות זעירות בשולי העלונים. שלחתי הודעה בדוא"ל קצרה ותקיפה: "עלון המידע הפרסומי שאתם מעבירים לי מהווה עברה על חוק ה"ספאם" בישראל. ראו הוזהרתם".

תוך יממה קיבלתי תשובה ארוכה, מפורטת ומנומסת, חתומה בידי "ליסה ואנשי צוותה".

לאחר דברי התנצלות על עוגמת הנפש שנגרמה לי כתבה לי ליזה כי את העלון הפרסומי קיבלתי לפי בקשתי.

לפי בקשתי?

מייד בא ההסבר המקומם

נאמר בו כך [בתרגום חופשי ומקוצר]: מדפסת HP שברשותך כוללת אפליקציה שלפיה המדפסת שולחת את ההודעות שלנו למדפסת שלך. ההודעות נשלחות רק למי שלחץ על הסכמתו לקבל את האפליקציה הזו מן ה- front panel של המדפסת שלך.

ייתכן שמישהו לחץ בטעות על האפליקציה הזו ולכן אתה מקבל את העלון שלנו".

בהמשך בא הסבר מפורט על הדרך בה אני יכול לבטל את ההזמנה שלא הזמנתי. פעולה המחייבת כמה שלבים.

ואם איני מסתפק בהסבר היפנו אותי לאתר של HP שבו יש הסבר מלא על האפליקציה הזו: www.hp.com/go/manageprint .
הכותבת הוסיפה שאם אין לי גישה לאינטרנט [?] אני יכול להתקשר עם מרכז השרות של החברה בצפון אמריקה.

הכותבת סיימה בהתנצלות ואף מסרה את מספר הטלפון הנייד שלה.

פניה למנכ"ל HP בישראל

פניתי ליהושוע בקולה, מנכ"ל HP בישראל במכתב שכותרתו: האם טמונה מלכודת במדפסות שלכם.

במכתב כתבתי בין היתר:

אני מבקש תשובות לשאלות הבאות:

א. האם HP הטמינה מעין מלכודת המאפשרת למפרסמים להעביר בדרך כלשהי הודעות דרך המדפסת.

ב. האם זה מותקן רק במדפסת מן הסוג שבידי או גם במדפסות מדגמים אחרים.

ג. האם אין באפליקציה הזו עברה על חוק הספאם

גילוי נאות: אני עיתונאי במקצועי ובעל בלוג נפוץ ואני מתכוון לפרסם את הפרשה בצרוף תגובתכם.

מר בקולה לא טרח להשיב לי. אבל האחראי לפניות הציבור, עמית בנור, התקשר אלי טלפונית וגם בדוא"ל. באדיבות רבה אישר אכן את העובדות הכלולות במכתבה של ליסה האמריקנית.

גם הוא אמר לי כי יש אפשרות לבטל את פעולת האפליקציה על פי הוראות הנמצאות בכתובת שמסרה לי ליסה. הוא אף הביע נכונות לשלוח טכנאי לביתי כדי לסייע לי.

באמת תודה.

תשובתי ל-HP

בתשובה כתבתי ל-HP מכתב בו נאמר בין היתר:

הבנתי שהיישום הזה מאפשר הדפסה של עלוני פרסומת ישירות אל תוך המחשב.

אולי תסבירו לי:

1. מה טעם ביישום זה. אם אני מבקש לקבל ניוזלטר מגוף כלשהו אני פונה אליו ומקבל באימייל, ואז אני יכול להחליט אם להדפיסו או לשמור אותו בצורה דיגיטלית.

2. היישום הזה מפקיר את המדפסת לחומר שיודפס בה בכל צבע ובכל כמות, בלי שיש לי שליטה עליו. וגם אם אני מעוניין בו איני יכול לשומרו בצורה דיגיטלית.

3. ייתכן שטכנאי שטיפל במדפסת [או אני עצמי] הפעיל שלא במתכוון את היישום ובעקבותיו קיבלתי חומר מגוף כלשהו בחוץ לארץ שאין לי שום עניין בתכניו.4. יש בעיה שלדעתי עליכם לתת עליה את הדעת אם אין ביישום עצמו משום עברה על החוקים נגד הספאם.

5. האם חברתכם נתנה פרסום נאות לקיומו של היישום הזה, שיש בו משום מכשול בפני עיוור,על מנת שיידעו להיזהר שלא יקרה מה שקרה לי.

על שאלות אלה לא קיבלתי תשובה.

ובינתיים המדפסת המשיכה לפלוט את הודעותיה של ליסה ולכלות את מיכלי הדיו היקרים שלי.

בעזרתו של טכנאי טוב, [בחור חמד ששמו יהל מחברת "פסקל"] נפתרה הבעיה.

ואני שואל אתכם הקוראים. מה היגיון באפליקציה הזו והאם לא מן הראוי לכנותה חמור טרויאני?

תוספת יוני 2013

עכשיו מסתבר שלא הומרוס אשם אנחנו איננו טרויה ולא חמור טרויאני הכנסנו לביתנו. אנחנו החמורים הרוכשים מדפסת זו. נתברר לי  שיש במספסת עוד שתי שיטות לכיסוח מיכל הדיו.

1. מדי פעם כשאני מבקש להדפיס מכתב אני מגלה שהמדפסת מתחילה לפלוט העתקים בזה אחר זה. בדיקה קלה מעלה כי הנומרטור קפץ למאה. כלומר אם לא אפסיק אקבל 100 עותקים של אותו מכתב. יגידו ודאי שבטעות לחצתי על הכפתור הלא נכון. ובכן ידי יציבה לגמרי ובמדפבת אחרת מתוצרת סמסונג זה מעולם לא קרה.

2. אני מקפיד לרכוש מיכל צבע מקורי של תוצרת HP למרות שמיכלים ממולאים עולים חצי מחיר. מסתבר שהמדפסת הזו כוללת אפליקציה המגלה שהמיכל אינו מקורי והיא מפסיקה להדפיס. מילא, זה עוד סביר. אך השבוע נתברר לי כי המיכל בו השתמשתי בחודש האחרון, שהיה מקורי למהדרין, מתחיל לגמגם בטרם נגמר. קל לגלות שלא נגמר כי טלטול קל מגלה שיש בו עדיין נוזל צבע. ואז מודיעה לי המדפסת כי המיכל שהיה כשר למהדרין משך למעלה מחודש  הפך פתאום להיות מזוייף.

תחליטו אתם מי כאן החמור.

 

================================================================

תגובות

ההיגיון ברור, לגרום לך לקנות דיו שמאפשר לHP להרוויח לאחר שמכרו את המדפסת מתחת למחיר עלות.
על כל אדם עקשן ונחוש כמוך יש אלף חמורים שמשלמים ושותקים.
 
בועז ארד

 ——————–

 1.ממליץ לא  לקנות "מתנות משלמות", כשאני רוכש מוצר, אני משתדל לבדוק כמה הוא עולה לי באמת  ומעדיף לשלם קצת יותר ברכישה בתנאי שההוצאות השוטפות נמוכות יותר
2. במחיר כה זול  של מדפסת,עדיף לרכוש מילוי תחליפי שהינו יותר זול משמעותית (לא נוכחתי בנזק שנעשה למדפסת כתוצאה מהשימוש בתחליף)
3.  אני משתמש  במה שמוגדר כ"פקס טו מייל"(קידומת 153)  ואז כל פקס מגיע לי למחשב,רציתי להדפיס -הדפסתי,רציתי לשמור -שמרתי,רציתי למחוק- מחקתי.
גדעון כהן
תגובה
אכן עצות טובות, אבל:
1.  לא מדובר במתנה משולמת. כל המדפסות להזרקת דיו של כל החברות זולת  ומחיר הדיו רצחני. עדיף אכן לרכוש מדפסת לייזר שהיא יקרה יותר אבל חסכנית בדיו. אך אני זקוק עדיין ל-HP לא כמדפסת אלא כסורק , לצילום מסמכים  ולמשלוח פקס דרך המחשב. [תכנת הפקס של WןNDOWS  לא יעילה.
2. בדגמים קודמים של מדפסות HP רכשתי אכן תחליפי דיו זולים מאד. בדגם החדש יש במדפסת זו תוכנה הדוחה דיו שלא מתוצרת החברה. ניסיתי פעם ונאלצתי לזרוק את התחליף. 
3. אכן כבר מזמן איני משתמש במדפסת לקבלת פקס אלא באופציה של חברות הטלפון הקוויות של מספר המעביר כל פקס הנשלח אליך לתא הדואר האלקטרוני.
ז.ג.
—————————–

שלום ידידי

חמור מי שקונה צעצועים אלקטרונים מתוך בורות ולא משוטט באינטרנט כדי ללמוד איזה זוועות החברות הבינלאומיות הגדולות מכניסות לצעצועים שלהן[ כמו מעגל שמפסיק את פעולת המדפסת אחרי 28000 דפים או משהו וגורם לכל חנות להגיד שהמדפסת מקולקלת ולנסות למכור לך מדפסת חדשה] . תפקיד המעגל הזה הוא לבזבז לך דיו שהוא מקור הרווח העיקרי של יצרני המדפסות ולהשתיל למוחך רעיונות שבעלי ענין, בעיקר בארצות הברית, רוצים לשתול במוחות של אזרחים בעיקר אמריקנים בניגוד לרצונם.

תודה על כתיבתך המרתקת וחג סוכות שמח

 ליאנה ואוריון

 תגובה

 בשם קהל החמורים, הרוכשים צעצועים אלקטרוניים, אשמח אם הכותבים החביבים יסבירו לקוראי האתר הזה  מה הם מצאו לאחר שיטוט באינטרנט. האם גילו חברות הגונות וישרות? האם יש חברות המייצרות מוצרים טובים שאינם מתקלקלים, ואינן שותלות בהם מלכודות מרושעות.

זאב גלילי

10 תגובות בנושא “זהירות: חמור טרויאני במדפסות 6500A של HP

 1. benzi301

  כמו שיש יתרונות לטכנולוגיה, כך גם יש חסרונות לטכנולוגיה
  וזו אחת מחסרונותיה.
  דעתי שזה היה במתכוון ולא טעות וזו אחת הדרכים לשיווק אגרסיבי

 2. Ami

  A very detailed and interesting article. I would not have gone though that much trouble. It seems to me that you have not mentioned one thing. How many sites have you said "OK" to a request to accept information. I assume that like many people, you have clicked the "OK" button many times. Not just tens to times, but hundreds. So this time "they got you". I venture to guess that once you go back to your e-mail account, you will see lots of messages that you have been ignoring with all kind of "tricks" like this. So what, this is what they call social engineering spam. People do this all the time. Except this time, you "lost" an ink cartridge. Not so bad.

 3. צביקה

  על שולחני משקולת שחורה ומקוללת הנושאת תווית 4500 HP OFFICE JET.
  קניתי אותה כי הובטח כי תסרוק תדפיס וגם תשמש תחליף למכונת FAX.
  קניתי וירקתי דם בכדי לזכות בשירותיה. לאחר שסוף סוף הצלחתי לצלוח את ה"התקנה" הצלחתי אפילו להנות משירותיה מספר מועט של ימים. עד שעניתי בכן על השאלה הוירטואלית של HP האם אני מעוניין בשדרוג? הפעם לא הצלחתי להשלים את ה"התקנה". נציגה של HP ניסתה ללא הצלחה – במשך שלוש שעות – לסייע לי. לאחר אותן שלוש השעות ניסיתי עוד פעם אחת ואחרי שלושים דקות הבנתי ש"אכלתי אותה".
  כיום אני שומר את המשקולת על שולחני כתזכורת וכאמצעי הוכחה למי ששוקל לרכוש מוצר HP. אני מקווה שלא יתגבר עלי יצרי לקחת אותה ולהטילה לרגליו של של מנהל שרות לקוחות מלוקק של HP.
  אם אדרש אציג את המקוללת.

 4. מדמוני אסף

  קהל צרכנים נכבד, מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננים. כלל ראשון בצרכנות נבונה, נדפקתם בחברה מסויימת – הטילו עליה חרם עולמים.

  בני, הדר שמו, שיחק בילדותו טניס. בחנות הנעליים המכובדת "גלי" ביקשתי נעלי טניס משובחות, קיבלתי, שילמתי וחזרתי למושב. לאחר חמישה ימים חזרתי אל החנות בבאר-שבע, ומנהל החנות השתתף בצערי, אך אחריות לא לקח ואני עם הגרוטאות חזרתי הביתה. כמובן עם נעליים מחנות אחרת. מאז אותו יום לא נכנסתי בשערי חנויות "גלי" כבר למעלה מ-25 שנים. זו צרכנות נכונה.

  ובעניין HP . החברה הזו היא בין המובילות בעולם, אבל לעיתים השתן עולה לראש ומאבדים את המצפון ואיתו את המוסר, ואז חוברים אל הטריקים המושחתים. העונש חייב לבוא. זורקים את המדפסת במשרדי החברה ומודיעים להם כי זבל אינו רצוי וישמרו אותו לעצמכם.

  אצלי בבית ובמשרד משמשים שתי מדפסות של BROTHER הן יודעות להדפיס ולסרוק, לצלם, ולשלוח פקס, והן זולות ונוחות לתפעול, את הדיו אני קונה במצעים של "דיו-סנטר" במחירים מצחיקים לעומת HP. מומלץ .ובטוחני כי תמצאו המלצות נוספות מחברות ממוצעות גודל אבל עולות לאין שעור על החברה הכושלת מוסרית.

 5. יניב

  קודם כל- איך כל הדברים האלה נופלים דוקא עליך? :-)

  דבר שני, מחזק שני דברים שאמרו לפניי-
  רק מדפסת לייזר! הבנתי מזמן שזה ממש לא הגיוני לקנות מדפסות הזרקת דיו שמתקלקלות אחרי שנה.
  ראיתי את אבא שלי זורק כסף על הזבל הזה, והחלטתי שכשאני קונה מדפסת לעצמי אני משקיע קצת יותר והולך על מדפסת לייזר שחור-לבן. (בשביל מה צריך בבית מדפסות צבע?)
  המדפסת אצלי מ 2004 !!! מדפסת של Brother, טובה ואמינה, בינתיים החלפתי רק פעמיים טונר.

  לא יודע מה הולך היום בשוק, אבל עדיין צריך להיות חשדן כלפי מוצרים במחיר מאוד נמוך שהתחזוקה שלהם יותר יקרה מהרכישה

  תגובה

  למה הכל נופל עליי?
  יש שתי אפשרויות, או שאני פרנואיד שמישהו באמת רודף אותו.
  או שמה שקורה לי קורה לרבים. אך תופעה ידועה היא שאדם אינו מודה שנפל בפח וקנה מוצר זבל.
  בעניין המדפסת אתה צודק. יש לי גם מדפסת לייזר סמסונג הפועלת ללא דופי.
  כשאזרוק במהרה בימינו את ה-HP כבר אהיה חכם יותר.
  ז.ג.

 6. אשה אחת מהיישוב

  לאחר הרבה שנים עם HP לייזרג'ט IIIP אמינה ומעולה ולאחר מכן סדרת אכזבות בעשור האחרון עם מדפסות HP (ברמה צרכנית) קניתי מדפסות לייזר זולות של OKI ושל זירוקס. שתיהן ללא ממשקים ויישומים מתוחכמים וחוסכי זמן (בבל"ת) אבל אמינות, מתקתקות ועושות את העבודה בעסק קטן. באחת התעוררה מייד בעיה עם טונר פגום (ייתכן שבגלל טעות משתמש…) והיבואן שלח טונר תקין על חשבונו עם שליח.

 7. יהודית שטיינברג

  זאב גלילי, אכן מרגיז מאוד.
  פעם ייצרו מוצרים טובים באמת, בלי כל מיני דברים כאלה.
  מרגיז בעיקר שאדם רוכש מוצר מאיכות שאמורה להיות מעולה – ובלי סיפורים כאלה.. ובשנים האחרונות זה קורה הרבה יותר מדי..
  יש לי אחת לייזרג'ט של HP יותר ישנה (אצלם 7 שנים זה הרבה זמן…) שחור לבן – סוס עבודה נהדר, ובינתיים בלי שום דברים כאלה כמו שאתה חווית.
  ואחת אחרת של אפסון שאמורה הייתה להחליף את זו כבר לפני כשלוש שנים – אמורה לצלם, וגם וגם וגם …
  הדבר היחיד שפועל שם כמו שצריך זה הסורק… אז אני לא משליכה אותה. אבל – הרגיזה אותי בתקופה הראשונה אחרי הרכישה ברמות שקשה לתאר… ו-לך לדבר ביחס לאחריות ושרות… פעם לתעודת אחריות היה ערך… היום ?….

  1. זאב גלילי מאת

   אם כבר משתמשים במחשב עדיף להעביר ולקבל אימייל. אך יש עדיין גופים ומוסדות החיים בתקופת האבן ומקבלים ומעבירים פקסים. המדפסת המשולבת נועדה בעיקר לצורכי הדפסה וסריקת תמונות. עברתי לסמסונג גדולה ואין בעיות.
   זאב

השאר תגובה