זהירות: חמור טרויאני במדפסות 6500A של HP


המדפסת המצויינת שלי השתגעה לפתע * פלטה הודעות מוזרות ממקור לא ברור שחיסלו את מיכלי הדיו * חששתי מוירוס קטלני או שסוס טרויאני אלים חדר למחשב שלי * אבל נתברר שזה רק חמור

לפני כשנה רכשתי מדפסת מדגם A6500 של חברת HP. המדפסת הזו היא מלאכת מחשבת של הטכנולוגיה הדיגיטלית. גם מדפיסה בצבעים, גם מצלמת מסמכים, גם סורקת תמונות, גם שולחת ומקבלת פקסים. והכל במחיר מגוחך של פחות מ-400 שקלים.

רוויתי הרבה נחת מן המדפסת הזו [אם להתעלם ממחיר מיכלי הצבע], עד לפני כשלושה חודשים. ואז לפתע השתגעה המדפסת. היא החלה לפלוט מדי יום הודעות מוזרות שלא הבנתי מנין הגיעו.

המדפסת וחלק מן העלונים שחיסלו את מיכלי הצבע שלי

ניתקתי את המדפסת מקו הטלפון, בהנחה שמישהו משגר אלי פקסים שלא הזמנתי. אך המדפסת המשיכה להשתולל. הפעלתי את תוכנת האנטי וירוס המצוינת שלי [קספרסקי], שסרקה את המחשב על כל קרביו משך יממה שלמה. שום דבר.

והמדפסת ממשיכה להשתולל. התחלתי לחשוש כי מישהו החדיר סוס טרויאני למחשב שלי. אין לי הרבה סודות להסתיר במחשב, אך בכל זאת לא נעים שמישהו חודר למרחב הפרטי שלך.

החלטתי להתלבש על הנושא ברצינות ורק לאחר ברורים ועמל שארכו כמה שבועות [שבהם נידלדלו מחסניות הצבע שמחירן כמחיר המדפסת כולה] פענחתי את התעלומה.

לא סוס טרויאני ולא נעליים. אבל משהו דומה, שהייתי מכנה אותו חמור טרויאני.

מה הדפיסה המדפסת

עברתי ביסודיות על כל החומרים שהדפיסה המדפסת ונתברר שזה משהו מעין "ניוזלטר" [עלון חדשות, או מכתב שיווק] של איזו חברה המפיצה משהו.

מה היא מפיצה?

להלן מבחר כותרות של העלון הזה:
• זהו מקרה חרום
• מה הופך צוות למצליח
• איך להיות נואם מצליח
• לקרוא, לזכור, או לרשום הערות
• איך לעבוד מחדש עם אנשים שעבדת עמם בעבר
• איך לשמור שנואמים לא יחרגו מהזמן שהוקצב להם
• האם אתה וחבריך לעבודה משחקים בנייד שלכם?

ועוד כותרות כאלה למכביר.

אחד העלונים שנשלחו דרך המדפסת

למותר לציין שלא טרחתי לקרוא את הטקסטים שהכותרות האלה משקפות. רציתי להבין איך חודרים יוזמי הטקסטים למדפסת, דרך המחשב שלי, בלי שהזמנתי את הצרה הזו. בלי שתהיה לי שליטה אלא אם אכבה את המדפסת ואשליך אותה לפח.

פניה לשולחים ותשובה מ"ליסה"

בעזרת זכוכית מגדלת הצלחתי לפענח את כתובת האימייל המודפסת באותיות זעירות בשולי העלונים. שלחתי הודעה בדוא"ל קצרה ותקיפה: "עלון המידע הפרסומי שאתם מעבירים לי מהווה עברה על חוק ה"ספאם" בישראל. ראו הוזהרתם".

תוך יממה קיבלתי תשובה ארוכה, מפורטת ומנומסת, חתומה בידי "ליסה ואנשי צוותה".

לאחר דברי התנצלות על עוגמת הנפש שנגרמה לי כתבה לי ליזה כי את העלון הפרסומי קיבלתי לפי בקשתי.

לפי בקשתי?

מייד בא ההסבר המקומם

נאמר בו כך [בתרגום חופשי ומקוצר]: מדפסת HP שברשותך כוללת אפליקציה שלפיה המדפסת שולחת את ההודעות שלנו למדפסת שלך. ההודעות נשלחות רק למי שלחץ על הסכמתו לקבל את האפליקציה הזו מן ה- front panel של המדפסת שלך.

ייתכן שמישהו לחץ בטעות על האפליקציה הזו ולכן אתה מקבל את העלון שלנו".

בהמשך בא הסבר מפורט על הדרך בה אני יכול לבטל את ההזמנה שלא הזמנתי. פעולה המחייבת כמה שלבים.

ואם איני מסתפק בהסבר היפנו אותי לאתר של HP שבו יש הסבר מלא על האפליקציה הזו: www.hp.com/go/manageprint .
הכותבת הוסיפה שאם אין לי גישה לאינטרנט [?] אני יכול להתקשר עם מרכז השרות של החברה בצפון אמריקה.

הכותבת סיימה בהתנצלות ואף מסרה את מספר הטלפון הנייד שלה.

פניה למנכ"ל HP בישראל

פניתי ליהושוע בקולה, מנכ"ל HP בישראל במכתב שכותרתו: האם טמונה מלכודת במדפסות שלכם.

במכתב כתבתי בין היתר:

אני מבקש תשובות לשאלות הבאות:

א. האם HP הטמינה מעין מלכודת המאפשרת למפרסמים להעביר בדרך כלשהי הודעות דרך המדפסת.

ב. האם זה מותקן רק במדפסת מן הסוג שבידי או גם במדפסות מדגמים אחרים.

ג. האם אין באפליקציה הזו עברה על חוק הספאם

גילוי נאות: אני עיתונאי במקצועי ובעל בלוג נפוץ ואני מתכוון לפרסם את הפרשה בצרוף תגובתכם.

מר בקולה לא טרח להשיב לי. אבל האחראי לפניות הציבור, עמית בנור, התקשר אלי טלפונית וגם בדוא"ל. באדיבות רבה אישר אכן את העובדות הכלולות במכתבה של ליסה האמריקנית.

גם הוא אמר לי כי יש אפשרות לבטל את פעולת האפליקציה על פי הוראות הנמצאות בכתובת שמסרה לי ליסה. הוא אף הביע נכונות לשלוח טכנאי לביתי כדי לסייע לי.

באמת תודה.

תשובתי ל-HP

בתשובה כתבתי ל-HP מכתב בו נאמר בין היתר:

הבנתי שהיישום הזה מאפשר הדפסה של עלוני פרסומת ישירות אל תוך המחשב.

אולי תסבירו לי:

1. מה טעם ביישום זה. אם אני מבקש לקבל ניוזלטר מגוף כלשהו אני פונה אליו ומקבל באימייל, ואז אני יכול להחליט אם להדפיסו או לשמור אותו בצורה דיגיטלית.

2. היישום הזה מפקיר את המדפסת לחומר שיודפס בה בכל צבע ובכל כמות, בלי שיש לי שליטה עליו. וגם אם אני מעוניין בו איני יכול לשומרו בצורה דיגיטלית.

3. ייתכן שטכנאי שטיפל במדפסת [או אני עצמי] הפעיל שלא במתכוון את היישום ובעקבותיו קיבלתי חומר מגוף כלשהו בחוץ לארץ שאין לי שום עניין בתכניו.4. יש בעיה שלדעתי עליכם לתת עליה את הדעת אם אין ביישום עצמו משום עברה על החוקים נגד הספאם.

5. האם חברתכם נתנה פרסום נאות לקיומו של היישום הזה, שיש בו משום מכשול בפני עיוור,על מנת שיידעו להיזהר שלא יקרה מה שקרה לי.

על שאלות אלה לא קיבלתי תשובה.

ובינתיים המדפסת המשיכה לפלוט את הודעותיה של ליסה ולכלות את מיכלי הדיו היקרים שלי.

בעזרתו של טכנאי טוב, [בחור חמד ששמו יהל מחברת "פסקל"] נפתרה הבעיה.

ואני שואל אתכם הקוראים. מה היגיון באפליקציה הזו והאם לא מן הראוי לכנותה חמור טרויאני?

תוספת יוני 2013

עכשיו מסתבר שלא הומרוס אשם אנחנו איננו טרויה ולא חמור טרויאני הכנסנו לביתנו. אנחנו החמורים הרוכשים מדפסת זו. נתברר לי  שיש במספסת עוד שתי שיטות לכיסוח מיכל הדיו.

1. מדי פעם כשאני מבקש להדפיס מכתב אני מגלה שהמדפסת מתחילה לפלוט העתקים בזה אחר זה. בדיקה קלה מעלה כי הנומרטור קפץ למאה. כלומר אם לא אפסיק אקבל 100 עותקים של אותו מכתב. יגידו ודאי שבטעות לחצתי על הכפתור הלא נכון. ובכן ידי יציבה לגמרי ובמדפבת אחרת מתוצרת סמסונג זה מעולם לא קרה.

2. אני מקפיד לרכוש מיכל צבע מקורי של תוצרת HP למרות שמיכלים ממולאים עולים חצי מחיר. מסתבר שהמדפסת הזו כוללת אפליקציה המגלה שהמיכל אינו מקורי והיא מפסיקה להדפיס. מילא, זה עוד סביר. אך השבוע נתברר לי כי המיכל בו השתמשתי בחודש האחרון, שהיה מקורי למהדרין, מתחיל לגמגם בטרם נגמר. קל לגלות שלא נגמר כי טלטול קל מגלה שיש בו עדיין נוזל צבע. ואז מודיעה לי המדפסת כי המיכל שהיה כשר למהדרין משך למעלה מחודש  הפך פתאום להיות מזוייף.

תחליטו אתם מי כאן החמור.

 

================================================================

תגובות

ההיגיון ברור, לגרום לך לקנות דיו שמאפשר לHP להרוויח לאחר שמכרו את המדפסת מתחת למחיר עלות.
על כל אדם עקשן ונחוש כמוך יש אלף חמורים שמשלמים ושותקים.
 
בועז ארד

 ——————–

 1.ממליץ לא  לקנות "מתנות משלמות", כשאני רוכש מוצר, אני משתדל לבדוק כמה הוא עולה לי באמת  ומעדיף לשלם קצת יותר ברכישה בתנאי שההוצאות השוטפות נמוכות יותר
2. במחיר כה זול  של מדפסת,עדיף לרכוש מילוי תחליפי שהינו יותר זול משמעותית (לא נוכחתי בנזק שנעשה למדפסת כתוצאה מהשימוש בתחליף)
3.  אני משתמש  במה שמוגדר כ"פקס טו מייל"(קידומת 153)  ואז כל פקס מגיע לי למחשב,רציתי להדפיס -הדפסתי,רציתי לשמור -שמרתי,רציתי למחוק- מחקתי.
גדעון כהן
תגובה
אכן עצות טובות, אבל:
1.  לא מדובר במתנה משולמת. כל המדפסות להזרקת דיו של כל החברות זולת  ומחיר הדיו רצחני. עדיף אכן לרכוש מדפסת לייזר שהיא יקרה יותר אבל חסכנית בדיו. אך אני זקוק עדיין ל-HP לא כמדפסת אלא כסורק , לצילום מסמכים  ולמשלוח פקס דרך המחשב. [תכנת הפקס של WןNDOWS  לא יעילה.
2. בדגמים קודמים של מדפסות HP רכשתי אכן תחליפי דיו זולים מאד. בדגם החדש יש במדפסת זו תוכנה הדוחה דיו שלא מתוצרת החברה. ניסיתי פעם ונאלצתי לזרוק את התחליף. 
3. אכן כבר מזמן איני משתמש במדפסת לקבלת פקס אלא באופציה של חברות הטלפון הקוויות של מספר המעביר כל פקס הנשלח אליך לתא הדואר האלקטרוני.
ז.ג.
—————————–

שלום ידידי

חמור מי שקונה צעצועים אלקטרונים מתוך בורות ולא משוטט באינטרנט כדי ללמוד איזה זוועות החברות הבינלאומיות הגדולות מכניסות לצעצועים שלהן[ כמו מעגל שמפסיק את פעולת המדפסת אחרי 28000 דפים או משהו וגורם לכל חנות להגיד שהמדפסת מקולקלת ולנסות למכור לך מדפסת חדשה] . תפקיד המעגל הזה הוא לבזבז לך דיו שהוא מקור הרווח העיקרי של יצרני המדפסות ולהשתיל למוחך רעיונות שבעלי ענין, בעיקר בארצות הברית, רוצים לשתול במוחות של אזרחים בעיקר אמריקנים בניגוד לרצונם.

תודה על כתיבתך המרתקת וחג סוכות שמח

 ליאנה ואוריון

 תגובה

 בשם קהל החמורים, הרוכשים צעצועים אלקטרוניים, אשמח אם הכותבים החביבים יסבירו לקוראי האתר הזה  מה הם מצאו לאחר שיטוט באינטרנט. האם גילו חברות הגונות וישרות? האם יש חברות המייצרות מוצרים טובים שאינם מתקלקלים, ואינן שותלות בהם מלכודות מרושעות.

זאב גלילי

פורסם בקטגוריה כלכלה, מחשבים ואינטרנט, מחשבים ואינטרנט, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

10 תגובות בנושא זהירות: חמור טרויאני במדפסות 6500A של HP

השאר תגובה