דב יודקובסקי ז"ל 1923- 2010

דב יודקובסקי (צילום: זאב גלילי)

 

מדוע פורסמה מודעת האבל על יודקובסקי ב"הארץ"

                        – עוזי בנזימן –

שלשום פורסמה ב"הארץ" מודעת אבל גדולה על מותו של דב יודקובסקי, עורך "ידיעות אחרונות" ומי שאחראי במידה רבה למעמד שרכש כ"עיתון של המדינה". היו חתומים עליה 25 מוותיקי העיתון, שביכו את מותו של "העורך, הבונה והמוביל של 'ידיעות אחרונות' במשך יובל שנים", כלשון המודעה.

מאחורי פרסומה של המודעה ב"הארץ" דווקא, ולא בעיתון האם של יודקובסקי ושל עמיתיו האבלים, מסתתר סיפור קטן המשקף, כנראה, משהו מהאווירה השוררת בבניין "ידיעות אחרונות" ומכל מקום זורה אור על הלך הרוח של דור הוותיקים בעיתון.

המודעה נולדה לפני כארבעה חודשים, כאשר מצבו של יודקובסקי הורע מאוד; הוא איבד את ההכרה והערכת הרופאים היתה שהוא עומד למות. הנוסח שנקבע הוא זה שפורסם שלשום ב"הארץ", אבל לפני ארבעה חודשים היתה כוונת ותיקי העיתון לפרסמו ב"ידיעות אחרונות". אלא שאז הם קיבלו מסר שלפיו נוני מוזס, מו"ל העיתון, יסרב לפרסם מודעה המעניקה ליודקובסקי את הבכורה בהובלת "ידיעות אחרונות" להצלחתו המסחררת. יוזמי המודעה סירבו לשנות את ניסוחה והחליטו לפרסמה ב"הארץ". מיעוט מבין הוותיקים לא צירף את חתימתו.

 
יודקובסקי שכב על ערש דווי ארבעה חודשים נוספים, ועם מותו השבוע פורסמה המודעה, בנוסחהּ המקורי, ב"הארץ", בלי שתוצע ל"ידיעות אחרונות". לא ברור אם המסר שקיבלו ותיקי העיתון לפני ארבעה חודשים, על התנגדותו של המו"ל לנוסח המוצע, היה מבוסס על בדיקה ממשית (היינו, הוא ראה את הנוסח והסתייג ממנו), או על הנחה המתיימרת לקרוא נכונה את תגובותיו. מכל מקום, הסיפור הקטן הזה מעיד על ההערצה העצומה של ותיקי "ידיעות אחרונות" ליודקובסקי, כמו גם על הכעס והעלבון הצורב שהם חשים לנוכח האופן שבו נוני מוזס וההנהגה הנוכחית של העיתון התייחסו אליו בשנים האחרונות.

לפני חודשים אחדים ציין "ידיעות אחרונות" 70 שנה להופעתו. שמו של יודקובסקי נפקד לחלוטין מהגיליון החגיגי. ותיקי העיתון וחוקרי התקשורת הישראלית הוקיעו את "ידיעות" על התנהגותו זו. מותו של האיש אמנם סוקר השבוע ב"ידיעות" במתכונת סבירה, אך הידיעה על הלווייתו היתה מוצנעת והוא הוצג בה רק כמי ש"עבד ב'ידיעות אחרונות' במשך 40 שנה".

ותיקי "ידיעות אחרונות" חשים שקברניטיו הנוכחיים של העיתון חותרים לגמד את פועלו ולמחוק את זכרו של מי שעמד, לצדו של נוח מוזס, ליד ההגה במשך עשרות שנים ואשר מילא תפקיד של מורה דרך לדורות רבים של עיתונאים. נאמנותם לזכרו של יודקובסקי וקנאותם לכבודו היא ההוכחה הניצחת לרישום שטבע בהם האיש.

פורסם ב"העין השביעית". מובא כאן באדיבות עוזי בנזימן
http://www.the7eye.org.il/DailyColumn/Pages/010111_Three_comments.aspx#p2

 

ראה:

העורך האלמוני של העיתון של המדינה

 http://www.zeevgalili.com/?p=373

 ידיעות אחרונות הסיפור האמיתי

http://www.zeevgalili.com/?p=7961

השאר תגובה