דן חלוץ – רמטכ"ל ההתנתקות והתבוסה בלבנון

דן חלוץ היה הרמטכ"ל הגרוע ביותר בתולדות צה"ל. הוא פתח את המלחמה במכירת מניותיו. ניהל אותה בהתרוצצות מאולפן טלוויזיה למשנהו. לא בילה אפילו שעה בבור הפיקוד, לא תפס בכלל שהוא נמצא במלחמה אלא באיחור של שבועיים יקרים. לא הכריז על גיוס משק לשעת חרום והפקיר רבבות אזרחים לחסדי הטילים של החיזבאללה.

"אחראי אישית ופיקודית"

ועדת וינוגרד בד"וח הביניים שלה קבעה בין היתר: "הרמטכ"ל לא שטח בפני הדרג המדיני את מלוא המידע שהיה נדרש לצורך החלטות מסוג אלו שהתקבלו באותו יום", ושגה ב"אמונת-יתר בכוחו של חיל האוויר ואי הערכה נכונה של כוחו והיערכותו של היריב".

במקום לנהל את המלחמה מן הבור התרוצץ מאולפן לאולפן. דן חלוץ מתראיין בעיצומה של המלחמה.

במקום לנהל את המלחמה מן הבור התרוצץ מאולפן לאולפן. דן חלוץ מתראיין בעיצומה של המלחמה.

חלוץ נמצא "אחראי אישית ופיקודית לעובדה כי ביום הפקודה לא היו באמתחתו תכניות מוכנות ריאליות למצב הסלמה בזירת הלבנון, שיכלו לסייע לדרג המדיני לבחון בצורה טובה את האפשרויות שעמדו בפניו". כל אלה לדעת הוועדה "מצטרפים לכשלים חמורים של הצבא ושל הרמטכ"ל לשעבר בראשו" (עמ' 141-143).

נבחר בדרך מושחתת

הוועדה לא ציינה את הרקע לכשליו של הרמטכ"ל. כי אלה לא היו מקריים. דן חלוץ נבחר לתפקידו בדרך מושחתת על ידי "צוות החווה" של אריאל שרון, ראש הממשלה המושחת ביותר בתולדות המדינה.

דן חלוץ הקדיש את רוב תקופת הרמטכ"לות שלו להכנת צה"ל לתפקיד הנפשע של חורבן גוש קטיף. מבצע שתכליתו האחת והיחידה הייתה להציל את שרון מחבל התליה המשפטי.

במקום להכין את צה"ל למלחמה הוא הקים מחנות להכנת צה"ל להכשרת אנשים לפינוי. יזם את ההמב"ג – הכנה מנטאלית לביצוע גרוש – תהליך פסיכולוגי של שטיפת מוח שנועד להפוך קצינים וחיילים לרובוטים ממלאי פקודות. למטרה זו אף גייס משרתי קבע, טייסים, אנשי מקצוע מעולים שעתידם האישי היה תלוי בציות לפקודות הגרוש.

על רקע זה הכרזתו של דן חלוץ על כוונתו להיכנס לפוליטיקה מעוררת צמרמורת. צריך להגיד לו בנחישות וללא שום רגישות – הואל בטובך להישאר בבית. תמשיך למכור מכוניות זה מה שמתאים לך לעשות.

הורים שכולים אינם שוכחים

דן חלוץ סומך על הזיכרון הקצר של הציבור. אך יש אנשים שיש להם סיבה לא לשכוח אותו עד יומם האחרון. אלה ההורים השכולים ששילמו ביקר להם את מחיר כישלונו. בימים אלה פרסמה קבוצת הורים מכתב גלוי הקורא למנוע מחלוץ להיכנס לפוליטיקה.

רינה ומשה מוסקל בהפגנה ליד קבר גולדה זמן קצר לאחר המלחמה (צילום זאב גלילי)

ההורים השכולים רינה ומשה מוסקל בהפגנה ליד קבר גולדה זמן קצר לאחר המלחמה (צילום זאב גלילי)

וזה נוסח המכתב:

                                                   ערב חג הסוכות התשע"א
לכבוד רא"ל במיל' מר דן חלוץ
שלום.
מצורף הספר "בסבך הלבנון" שאת הוצאתו לאור יזמו ההורים שבנינו נפלו על הגנת המולדת ושאף נטלו חלק מרכזי בכתיבתו. הוא מוענק לך כתזכורת . אנו בטוחים שדפדוף בספר , מבט בפניהם  של  הצעירים שהקריבו את חייהם במלחמה יחדד אצלך את שאלת אחריותם של מנהיגים בפני העם והמדינה.
לידיעתך – אנו, בני משפחות, שבנינו נפלו על הגנת המולדת במלחמת לבנון השנייה, רואים בחומרה רבה את הודעתך ואת מעשיך לאחרונה, המעידים כי החלטת להיכנס לפוליטיקה ולהצטרף למעגל מקבלי ההחלטות שתשפענה על בטחונה ושלומה של מדינת ישראל.

"עבורנו המלחמה אינה זיכרון רחוק"

זמן קצר אחרי תום המלחמה, הכריז מר אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר ושותפך הבכיר לניהול המערכה ש"המלחמה היא זיכרון רחוק"!  עבורנו, מר חלוץ,  המלחמה איננה ולעולם גם לא תהיה זיכרון רחוק ואנו זוכרים את תפקודך כמפקד העליון של הצבא.
להזכירך, כך כתבו עליך בין השאר, חברי הוועדה שחקרה את אירועי המלחמה בדו"ח וינוגרד :
הרמטכ"ל "לא הציב בפני הדרג המדיני את המורכבות של הזירה…ואת המגבלות הגדולות במוכנות של הצבא." הוא שגה ב"אמונת-יתר בכוחו של חיל האוויר ואי הערכה נכונה של כוחו והיערכותו של היריב" וכן  "לא נתן משקל הולם לנזקן של הקטיושות" וגם  "לא נערך מיד לגיוס מילואים..לקראת מהלך קרקעי אם יידרש."  חלוץ נמצא "אחראי אישית ופיקודית לעובדה כי ביום הפקודה לא היו באמתחתו תכניות מוכנות ריאליות למצב הסלמה בזירת הלבנון"  " בכל אלה תרם הרמטכ"ל תרומה מכרעת לליקויים ולכשלים במהלך ההחלטות על היציאה למלחמה".

זוכרים ונזכיר לאלה ששכחו

מר דן חלוץ, אתה אומנם הקדמת והתפטרת מתפקיד הרמטכ"ל סמוך לפני פרסום מסקנות הוועדה.  אך, מעולם לא קיבלת עליך בכנות את מסקנות וועדת וינוגרד ,מעולם לא התמודדת באופן גלוי וענייני עם קביעותיה החמורות המציגות את תפקודך במלחמה ככישלון ומעולם לא הצגת ראיות כי ביום פקודה נוסף , אם חלילה יתרחש, תנהג אחרת. אתה יוצא כעת אל הציבור ומבקש ממנו שייתן בך אמון. ובכן  מדוע ? מדוע שניתן בך אמון ? מדוע שנפקיד שנית את גורלנו ואת גורל ילדינו בידיך ? מה עשית מאז שעזבת את משרת הרמטכ"ל שעשוי היה לשנות את הרושם הקשה שהותיר בנו תפקודך בקיץ 2006 ? יותר מידי אנו נתקלים בעת הזאת באישים המצפים שנעלים עין מכשלונותיהם, שנעבור לסדר היום ולא נקטע קריירה מבטיחה. יותר מידי אנו מתפתים, ושוב ושוב אנו מוסרים את ניהול חיינו לידיים הלא נכונות.
הגיע הזמן לחדול מכך ! אתה ,מר דן חלוץ ,אולי בונה על זיכרונם הקצר של הבוחרים בפוטנציה אבל אנו זוכרים ואנו גם נזכיר לאלה ששכחו.

רכוש ספרי "בסבך הלבנון"


יש לנו בשבילך הצעה ערכית מה לעשות ב – 400,000  השקלים שגייסת לצורך הצטרפותך לפוליטיקה. בכסף הזה תוכל לרכוש כעשרת אלפים עותקים של הספר "בסבך הלבנון" המצורף בזה, ולהעניק אותו לקציני ולוחמי צה"ל כדי שיפנימו ויישמו את לקחי מלחמת לבנון השנייה.
בני משפחות שבנינו נפלו על הגנת המולדת במלחמת לבנון השנייה ואיכפת לנו מה קורה במדינתנו.
איינהורן רויטל ודוד,  חסון ליאורה ויעקב, כהן גיורא ונאוה, מוסקל ריבה ומשה,
מורנו סילביה ואילן,  צמח אלישבע וחיים,  קלאוזנר אורית וישראל , שחר יונה ויוסי

 

הפגנת הורים שכולים ליד קבר גולדה בקריאה לאחראים למחדל להתפטר

הפגנת הורים שכולים ליד קבר גולדה בקריאה לאחראים למחדל להתפטר – צילום: זאב גלילי

קישורים

אלה השאלות שדן חלוץ לא השיב עליהן

הקשר בין האי היווני והשחיתות בצה"ל

הרשע בסיפור הזה הוא דן חלוץ

מטרת ההכנה המנטאלית

מדליית הרגישות והנחישות

4 תגובות בנושא “דן חלוץ – רמטכ"ל ההתנתקות והתבוסה בלבנון

 1. אדית

  אכן ראוי שדן חלוץ ישחרר אותנו נוכחותו הציבורית ושיתפנה לחשבון נפש אמיתי.

  לצערנו, הרמטכ"ל החדש יואב גלנט,נבחר על סמך כישורים דומים לאלה של חלוץ בזמנו–

  נאמנות ללא סייג למי שמינה אותו
  וללא הבעת עמדה מקצועית-בטחונית.

  גלנט היה בין היחידים שלא הזהירו את שרון ואת הציבור נגד הסכנות הבטחוניות הצפויות לאחר הנסיגה מרצועת עזה.
  אלה שכן הזהירו, נפסלו כנראה אוטומטית על ידי אהוד ברק.
  .

 2. אריק

  איני מזוהה עם חלוץ ואני מממתנגדי הפינוי .
  דן חלוץ ומי שמשמש כרמטכל – עליו לבצע את ההוראות שמטיל עליו הדרג המדיני – לפיכך אם יש מישהו שאליו צריך להפנות את התלונות זה אריק שרון . חלוץ למרבה האירוניה קיבל פקודה וביצע אותה בנחרצות כפי שמצופה מרמטכל . במידה נחרצת זו שהייתי מצפה ממנו, במידה ויקבל פקודה כזו, להפציץ מתקן זה או אחר של אויבנו

  בנוסף ליבי עם משפחות הנופלים , עוד לא נחשפו הפרוטוקולים של המלחמה ולדעתי מה שהתרחש במטכל ישנה את תפשתך על דן חלוץ

 3. פינגבאק: כל מה שידענו על שרון והעדפנו לשכוח | היגיון בשיגעון

 4. עמי שחר

  היי זאב, האם לא דובר פעם כי לא נכון להציב רמטכ"ל מחיל האויר או חיל הים?
  מה להללו ולהבנת מערכתית צבאית. לחיל האויר יש תמיד תפקיד חשוב בהכרעת מלחמה, אבל כזרוע ולא כמח

  לבד מכך, גם השחץ הרב המלווה טייסים לאורך דרכם (גם מיתוס עולמי וגם הודות לעיזר ויצמן), מותיר בוץ רב על עיניהם ומונע מהם לראות מעברו השני.

  עמי שחר

השאר תגובה