הנחת תפילין, רפואת דיקור סינית ויסורי מחלת השלבקת חוגרת

נקודות המגע של התפילין חופפות את נקודות הדיקור

חשוב: קיים חיסון נגד שלבקת חוגרת שכל אדם מעל גיל 50 חייב לקחת [יוני 2014]

סטיבן שרם הוא רופא יהודי בן 51 המתגורר במנהטן ומתמחה באקופונקטורה ובכירופרקטיקה. תחילה למד כימיה אך החליט לעבור לרפואה סינית ותוך שנים מעטות עשה קריירה מזהירה כחוקר וכמרצה בשורה של אוניבריסטאות אמריקניות מכובדות. השתלם גם במחשבים, שילב את הידע שלו בתחומים רבים, החל בפרקטיקה פרטית והקים חברה למתן טיפול בדיקור על פי הרפואה הסינית. בקצרה: בחור יהודי מבריק ומצליח, גאווה לכל אמא יהודיה.

כמו יהודים רבים הניח תפילין בפעם הראשונה בחייו בהגיעו למצוות. וכמו יהודים רבים אחרים הניח אותם לאחר מכן בארון.

סטיבן שרם

סטיבן שרם

לפני כחמש שנים פנה אליו חבר נעורים ואמר לו: " כדאי לך להניח פעם תפילין, זה יעשה לך טוב. זה פשוט נותן הרגשה נפלאה" . שרם, המטפל בשיטות הרפואה הסינית בעיקר בחולים הסובלים מלחץ ודיכאון, החליט לנסות. הניסוי הזה הביא אותו למסקנה שפורסמה ב JOURNAL OF CHINESE- MEDICINE, כתב עת הרואה אור בלונדון. המסקנה: נקודות המגע של תפילין של ראש ותפילין של יד חופפות בדייקנות את נקודות הדיקור של הרפואה הסינית, שבאמצעותן ניתן לפי ניסוחו " לרומם את הרוחניות ולטהר את המחשבה" .

במאמרו (" Tefillin: An Ancient Acupuncture Point Prescription for Mental Clarity) הוא מצייר רישומים מפורטים של נקודות המגע של תפילין של ראש בצד הקדמי ובצד האחורי (מקום הקשר), נקודות הלחץ של תפילין של יד בקיבורת, על גב כף היד ולאורך הזרוע. כל הנקודות הללו, לדברי שרם, הן הנקודות המשמשות באקופונקטורה להשגת המטרות האמורות. הדבר נכון הן לגבי הנחת תפילין בשיטה הספרדית והן לגבי השיטה האשכנזית. הוא מטעים גם את החשיבות של הנחת התפילין בדרך הנכונה (והוא טרח ללמוד זאת מפי רבנים ניו יורקיים). יתר על כן: גם הדרך בה מניחים תפילין, קודם של יד ואחר כך של ראש ושוב אל השדי של יד, הולמת את דרך הטיפול של הרפואה הסינית.

המאמר בכתב העת לרפואה סינית

המאמר בכתב העת לרפואה סינית

בעקבות הגילוי שלו החליט שרם לרכוש תפילין מהודרות ולצרף הנחת תפילין לפעילות היומית שלו, הכוללת תרגילי טאיי צ"י ויוגה. הוא מוסיף לזה גם שמע ישראל שלדעתו מהווה דרך אידאלית למדיטציה.

סטיבן שרם הוא הראשון שגילה את הקשר בין הנחת תפילין לרפואה הסינית. אבל הוא מצא לדבריו סימוכין לגילוי שלו בספרות הקבלית. בדברי הסיכום של מאמרו אומר שרם כי אין לו הסבר לעובדה שמסורת יהודית בת אלפי שנים, שלא היה לה כל קשר לתרבות הסינית, מצאה פרוצדורה הפועלת בדיוק לפי שיטת הרפואה הסינית. יהיה ההסבר אשר יהיה, הוא אומר, אין ספק שהנחת תפילין היא דרך " לטהר את הנשמה ולהביא להרמוניה של הרוח" .

תפילין של ראש ושל יד

תפילין של ראש ושל יד

פניתי לדוד פרלה, מומחה לרפואה סינית ושאלתי לדעתו על הנושא. פרלה למד רפואה סינית בקולג" אמריקני, הוסמך על ידי שלטונות הבריאות בקליפורניה לעסוק באקופונקטורה ועובד ביחידה לרפואה משלימה בבית החולים שיבא. הוא גם חיבר ספר בנושא (" הרפואה הסינית הספר השלם" הוצאת יידועת אחרונות).

פרלה לא הופתע כשהצגתי לו את השאלה. הוא קרא את המאמר כי הוא מנוי על כתב העת בו פורסם. לדבריו זהו אחד מכתבי העת הרציניים ביותר העוסק ברפואה סינית. " הגילוי של הרופא האמריקני אין בו שום מסתורין" , אמר לי פרלה. " שרם עשה דבר מאד פשוט. הגוף כולו מכוסה בנקודות דיקור (או לחיצה). מה שעשה החוקר האמריקני היה לבדוק על איזה נקודות לוחצות הרצועות והבתים של התפילין. אילו לכאורה היו מניחים את התפילין במקומות אחרים בגוף גם אז ניתן היה לגלות נקודות לחיצה שמתייחסות אליהן. עם זאת ההקשרים שמצא בין הנחת תפילין לבין השפעת לחיצה באותן נקודות הוא הקשר מעניין ויפה. זה לא איזה קוריוז" .

שאלתי את פרלה אם הוא מוצא אצל מטופלים דתיים תגובה או התנהגות אחרת משהוא מוצא אצל מטופלים שאינם דתיים. תשובתו: " יוצא לי לא מעט לעבוד עם אוכלוסייה דתית. יש אצלם פתיחות מאד גדולה לנושאים של רפואה משלימה. העניין של האמונה מוסיף הרבה מאד לטיפול. הם גם מאד ממושמעים ומבצעים את ההוראות הטיפוליות בדייקנות רבה".

(ותודה לקורא יוסף מלקי שהפנה תשומת לבי לנושא) ולמי שמעונין במאמר ובמחברו:

Steven B. Schram, Ph.D., D.C., L.Ac.

140 East 28th Street (1F)
New York NY 10016
Phone: (212) 696-4426
E-Mail: DrSteve@DrStevenSchram.com

כמה מילים אישיות על הרפואה הסינית

לפני כשמונה שנים חליתי במחלה איומה הנושאת בעברית שם מוזר " שלבקת חוגרת" . כל מה שידעתי עד אז על המחלה הוא שראש הממשלה גולדה מאיר לקתה בה. ואחרי שהתנסיתי במכאוביה חשבתי לא פעם על השפעת המחלה הזו על החלטות שקיבלה ראש הממשלה.

על המחלה למדתי בעיקר על בשרי ממש והרבה גם מתוך קריאה. המחלה נגרמת על ידי התעוררות וירוס רדום הנמצא בגופנו מתקופת הילדות בה חלינו באבעבועות רוח. הוירוס הזה עובר שינוי ומתפרץ אצל גברים ונשים מעל גיל חמישים. הוא תוקף את מערכת העצבים שמתחת לעור. לרוב תוקפת המחלה באזור המותניים, אך לעתים היא תוקפת במקומות רגישים יותר בגוף. אותי היא תקפה בעור הגולגולת.

הסימנים הראשונים של המחלה הן בועות דמויות כוויה המופיעות על פני העור. בשלב זה עדיין ניתן לטפל בה באמצעות תכשירים שונים. השלב הזה חולף במהירות ואז מגיעים יסורי תופת, שתאוריו של דאנטה על השאול נשמעים כגן עדן לעומתם. זהו כאב התוקף אותך בהפרשי זמן, הנעים מדקות ספורות ועד כמה שעות. וכשמתרחש הכאב אי אפשר לעשות מאומה מלבד לילל ככלב מוכה. שום משכך כאבים לא משפיע וכל מה שיש לעשות הוא להמתין עד שהמחלה חולפת. וזה אורך ימים שבועות ולעתים חודשים.

למזלי הרע הגעתי בשלב הראשון לטיפול אצל סנדלר שהתחזה לרופא שנתן לי תרופה אסורה שרק דיכאה את המחלה לזמן קצר עד שהתפרצה בצורה נוראה. זה היה בדיוק ערב ליל הסדר בו ישבתי ולא שאלתי מה נשתנה – הכל נשתנה אז.

למזלי הטוב הגעתי לרופא מומחה (מנהל מחלקת עור בבית החולים שיבא) שתיקן את מה שקילקל קודמו. הוא נתן לי קוקלטייל הדרגתי של תרופות, גילה לי על קיום משחה המבוססת על מסורת אינדיאנית ומבוססת פלפל חריף. והעיקר: הוא נתן לי עצה שממש הצילה אותי – ללכת לרופא מדקר טוב שיסייע לי להתגבר על הכאב. עד אז ל ישנתי יותר מכמה דקות רצופות משך כמעט שבועיים. הרופא שמצאתי היה ממש צדיק. הסכים לקבל אותי בביתו ביום גשר שמשבת לחג. נתן לי טיפול דיקור אחד וזה היה הלילה הראשון שישנתי בלי אף התקף.

חלפו שנים והמחלה נשכחה ממני. והנה לפני כשנה נתקפתי שעול מטריד שלא פסק משך כמה שבועות. הלכתי לרופאים קיבלתי סירופים עברתי בדיקות, צילומים, כדורים סירופים – שום דבר לא הועיל. לא מצאו מאומה והשיעול לא פסק. הלכתי לרופא מדקר ואחרי טיפול אחד ונטילת שיקוי צמחי מרפא פסק השיעול לגמרי.

====================================================

 

תגובה 1 בנושא “הנחת תפילין, רפואת דיקור סינית ויסורי מחלת השלבקת חוגרת

השאר תגובה