כשראש הממשלה ברק "התחרפן" ו"בעל הבית השתגע"

אחד השרים המקורבים לראש-הממשלה אמר, בעקבות יוזמת ברק ל"מהפכה חילונית", כי אהוד ברק "התחרפן". הלכתי למילונים כדי להבין לעומקו את משמעות המושג הסלנגי הזה. מסתבר כי זהו מושג שזכה לאריכות ימים, דבר די נדיר במונחי סלנג. מה שמעיד כנראה על חיוניותו בחיינו.

 

אהוד ברק ויקישיתוף

 

בעבר היתה משמעות המושג להתבטל, לא לעשות דבר. (אולי הוא בא מן הביטוי היידי חראפען שפרושו לנחור). הוא מצוי כבר במילון הסלנג של דן בן אמוץ ונתיבה בן יהודה (כרך ב'), שם מובא הפרוש התבטל כפרוש הראשי "כל היום שוכב במיטה ומתחרפן, הפדלאה הזו". הפרוש השני והמאוחר יותר, ששרד עד ימינו הוא השתגע. "בהתחלה הוא עוד דיבר לענין אחרי זה התחרפן והתחיל לצעוק שטויות איומות". פרוש אחר שנותנים בן אמוץ ובן-יהודה הוא לאדם המשים עצמו כמשוגע. "הוא לא משוגע, הוא סתם מתחרפן". פרוש אחר הוא "התקלקל". והדוגמא שמביא בן אמוץ "כשעזר וייצמן הופיע פתאום צולע על הגבס, דיין נראה כאילו שכל הוויזיט של סאדאת התחרפן".

"לקסיקון הסלנג העברי והצבאי", המודרני יותר, מגדיר כך את המושג "להתחרפן": "לאבד את שיקול הדעת באופן זמני, להשתגע. ממתי שמים קומקום חשמלי על האש? התחרפנת לגמרי". ואילו מילון רב מלים של יעקב שוויקה, שיש בו הכל מכל, מפרש: "איבד את שיקול הדעת והתחיל לעשות שטויות, התחלק על השכל".

הקורא חיים איתן מירושלים מביע את הדעה כי מקור הסלנג התחרפן איננו כפי ששערתי בשפה היידית. לדעתו מקור המילה הוא בערבית שמשמעותה השתגע, התהולל, שוטה, זקן, פטפטן, חסר דעת.

מכירת חיסול

"התחרפן" בהחלט מתאר נכונה את מצבו של ראש הממשלה. אך לי נראה כי ביטוי מתאים יותר למצבו הוא "בעל הבית השתגע". אני אוהב לשמוע את הקריאה הזו, כשאני מטייל בשווקים המרחיבים את הלב ואת הדעת בצבעוניותם, בריחותיהם ובצליליהם. כאלו הם שוק הכרמל, שוק התקווה ושוק לוינסקי בתל-אביב והגדול מכולם הוא שוק מחנה יהודה בירושלים. כשאני שומע את הקריאה "בעל הבית השתגע" אני יודע שיש סיכוי למצוא מציאה של ממש.

מתי קורא הרוכל "בעל הבית השתגע"? – כאשר הוא מוכר סחורה בזיל הזול, ולרוב זה על באמת. אתה מתקרב לדוכן של "בעל הבית השתגע" ואתה מוצא גרביים מצויינות בחמישה שקלים הזוג, חולצות "טי שרט" בעשרה שקלים, אנציקלופדיה בריטניקה לנוער בחמש מאות שקלים, פחות ממחצית המחיר בחנויות וכל חפץ שרק עולה בדעתך. מקור הסחורה הזולה הזו הוא בדרך כלל ממכירות חיסול של עסקים שפשטו את הרגל. רוכלי השוק יודעים להריח מתי יש להם עסק העומד לפשוט את הרגל והם עטים עליו, מנפנפים מול פניו הרעבות של בעל העסק מעט מזומנים וקונים את הסטוק כולו באפס מחיר. אחרי כן הם יכולים לצעוק בקולי קולות " בעל הבית השתגע".

ערפאת כרוכל

הרוכל במקרה שלנו הוא יאסר ערפאת, שבהחלט יכול לצעוק "בעל הבית השתגע". ערפאת הריח מכבר כי אהוד ברק הוא פושט רגל הזקוק לתזרים של חמצן, למזומנים של איזה השג או כאילו השג. לכן יכול היה ערפאת ללכת לפיסגת קמפ דייויד שברק עצמו יזם ברוב יאושו. פושטי רגל הם תמיד היוזמים את המכירה. לכן יכול היה ערפאת להתמקח על המחיר כי ידע שליריבו אין כלום ואין ברירה. כבר בראשית המשא והמתן נדהמו האמריקנים לגלות שאהוד ברק מודיע מראש על כל הוויתורים שהוא מוכן לעשות. וברק עצמו הכריז "ירינו את כל התחמושת שלנו". וכך יכול היה ערפאת להתעקש ולהתעקש עד שפושט הרגל יסכים לכל התנאים שלו. הוא כאילו לא הסכים בפיסגה. אבל הוא יסכים לפני תום פגרת הכנסת שבסיומה יהפוך אהוד ברק לראש ממשלה לשעבר. פושטי רגל תמיד מסכימים לכל הצעה שנותנים להם.

מפקד חוליית נ"ט

להלן כמה עובדות (כולן פורסמו בתקשורת ולא הוכחשו) המוכיחות את התיזה הזו:

 • * יוזמת ברק ל"מהפכה החילונית" לא היתה פרי מחשבה מתוכננת אלא תגובה מבוהלת בעקבות הדברים הקשים מאד שאמר עליו סגן מנהל לישכתו, שמעון בטאט, בראיון לבן כספית ב"מעריב".
 • בטאט, לשעבר פיקודו של ברק בסיירת מטכ"ל וכיום סגן אלוף במילואים בסיירת, אמר בין היתר את הדברים הבאים:
 • *היינו אמורים להפוך את לישכת ראש הממשלה לסיירת מט"ל קטנה. אבל ברק, במקום להיות מפקד סיירת מטכ"ל נראה היום כמו מפקד חוליית נ"ט בצבא השחרור האפגני".
 • * ראש הממשלה מתקרב לסחרור. עוד מעט הוא יישאב למערבולת ממנה לא ייצא.
 • * לא יכול להיות ברדק כזה. אי אפשר לפעול רק על פי סקרים ומחקרים.
 • * אחד מבכירי הלישכה של ברק אמר שלא היה ממנה את רוני בונדי, היועץ הפוליטי של ברק, להיות עוזר רס"ר בפלוגה שלו.
 • * יש לו חמישה יועצי תקשורת. עם כל אחד הוא צריך לסגור נושא אחר. כשהוא מגיע ליועץ השלישי הוא כבר מבולבל… כל הישיבות האינסופיות נגמרות עם
 • 'המשך בישיבה הבאה'. שום דבר לא נחתך. שום דבר לא קורה באמת. כולם מיואשים מסביב.
 • * כשמדיניות המסרים משתלטת על המדיניות בפועל אנחנו בצרות.אין לי בעיות אם המדיניות מייצרת מתוכה מסרים. אבל כשהמסרים מייצרים מדיניות זה מסוכן. אי אפשר ללכת ולעשות כל ערב מה שהסקרים הראו שהעם רוצה בבוקר.

עד כאן דברי בטאט. את התוצאות של מה שקורה בלישכתו ראינו בקמפ דייויד, אנו רואים ב"מהפכה החילונית" ועוד נראה בהסכם חפוז שברק ודאי יחתום עם ערפאת ברגע האחרון.

"התנהגות אסונית"

בכיר אמריקני אמר כי נדהם מהצורה הלא בוגרת שבה התנהל ברק מול ערפאת. "זה נראה לנו לעיתים התנהגות אסונית, לחשוף את כל הקלפים בהתחלה ואחר כך לשבת ולהמתין במשך ימים לתגובתו של ערפאת".

ואילו ברק אמר בימים אלה לשרים: "תעשו מה שתרצו, רק תביאו הסכם".

הוא אשר אמרנו: בעל הבית השתגע.

את מי מבקש ברק להפחיד

ברק השמיע אזהרה מפני כוונת הפלסטינים להכריז חד צדדית של מדינה פלסטינית..

בדברי אזהרתו אמר בין היתר: "אני מקווה שהם ישנו את דעתם. נקיטת צעדים חד צדדיים שיחייבו צעדי נגד תקיפים מצידנ, לא תשרת את עניין השלום ותפגע באינטרסים של שני הצדדים. מצב כזה טומן בחובו סכנה של הידרדרות לאלימות שאי אפשר לחזות את ממדיה. הידרדרות שכזו תפגע בראש ובראשונה בפלסטינים, אך אני מודע לכך שהיא עלולה להזיק גם לנכסים שהשיגה ישראל, וביניהם ליחסים עם ירדן, מצרים מדינות ערביות ואיסלמיות אחורות. אסור להגיע למצב כזה".

כשקראתי טקסט זה בפעם הראשונה חשבתי שיש להכתיר את הקטע במילים "איפה השכל". אם ברק רוצה להזהיר את הפלסטינים מה טעם שהוא נותן בידיהם נימוק שיצפצפו עליו. כי הרי ברק אומר שגם אנחנו עלולים להינזק ואפילו לאבד את הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן.

אך לאחר קריאה מדוקדקת של הטקסט, ובהנחה שאהוד ברק איננו אומר דברים ללא מחשבה באתי למסקנה שבדברים אלה ברק לא מתכוון כלל להזהיר את הפלסטינים. האזהרה מופנית כלפי אזרחי מדינת ישראל, כדי להכין אותם לכך שהוא ישלים עם הכרזה של ערפאת. אחרת אוי ואבוי.

ראה מילון בשיטת תזארוס ומילונים אחרים

===============================================

2.אם אין להם לחם

מה הם רוצים, שאלה מרי אנטואנט, אשתו של לואי ה-16 מלך צרפת, לשמע קולות ההמון שחולל את מהפכת ה-14 ביולי בצרפת.

אין להם לחם, השיבו לה משרתיה.

אז שיאכלו עוגות, אמרה מרי אנטואנט ובאמירה זו הטביעה את חותמה על ההיסטוריה. יש אומרים כי ראוותנותה היתה בין הגורמים למיגור המלוכה.

מה רוצים המפוטרים ב"עוף קור" שואל ברק את עוזריו.

והם משיבים לו: הם רוצים לחם ועבודה.

אז נוריד להם את המיסים על מוצרי חשמל – משיב ברק – ומעכשיו יוכלו לרכוש פריז'ידרים, מכונות כביסה, מכשירי וידאו וטלוויזיה, מכשירי DVD  . הכל בחצי מחיר.

=======================================================================

3. מי זה אמר שאין כסף במדינה?

תקחו למשל את עורך הדין יגאל ארנון. עורך דין צנוע, החי מיגיע כפיו. הוא רצה לשריין לעצמו מקום ביציע הכבוד באיצטדיון טדי למשחקי בית"ר ירושלים. בשביל כבוד צריך לשלם כי הפרקליט המכובד רצה מקום טוב באמצע – שורה 14 כיסא 16. אומרים שזה האמצע של האמצע של הכבוד.

שלף הפרקליט את פנקס השיקים שלו ושילם 20 אלף דולר טבין ותקילין. את המקום המכובד קנה הפרקליט במסגרת ארוע מכירת מנויי זהב וכסף שערך נשיא הקבוצה, איש העסקים גד זאבי.

=====================================================================

4. בייגה כ"שר הצמיחה"

עברנו לפוסט סמוך

=========================================================================

======================================================================

6. ערוץ פורנוגראפי כחול לבן

סוף סוף זכינו ויש לנו ערוץ כחול שהוא כחול לבן – הערוץ הפורנוגרפי. הערוץ

עלה לפני שבוע לאוויר באמצעות לווין של חברת הלווינים "יס" המבקשת להתחרות בערוצי הטלוויזיה בכבלים. ניסיון למנוע את עליית הערוץ לאוויר נעשה ברגע האחרון על ידי יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל ועל ידי שולמית אלוני. אך השופטת דורית בייניש סרבה להענות לבקשה להוציא צו ביניים לאסור את שידורי הערוץ.

אפשר לנחש מראש מה יטענו חסידי ערוץ התועבה. ראשית, זה ישודר (כך בתנאי הרישיון שנתנה המועצה לשידורי כבלים) רק בשעות הלילה המאוחרות. שנית השידורים יהיו מוצפנים כך שניתן יהיה למנוע גישה מילדים. שלישית הסרטים יוגבלו רק לפורנוגרפיה רכה בלי ילדים, בלי בהמות, בלי סטיות, בלי מעשי אונס וכפיה. עוד יטענו ודאי שהצפיה בסרטים כאלו אינה מזיקה, היא משפרת את הזוגיות, מפרקת מתחים ואולי מונעת מעשי אונס.

לא חשוב מה יטענו מצד זה או אחר. מה שברור הוא ששידור ערוץ תועבה באישור רשמי של מדינת ישראל הוא שלב נוסף בדקדנציה של החברה הישראלית.

7. ויצמן: את הכסף

הקורא יוסף הירש מגבעתיים שואל מדוע נתתי הנחה לויצמן ושלחתי אותו לנוח בקיסריה. ויצמן אמנם לא הועמד לדין בשל חוסר ראיות והתישנות. אבל זה לא משנה את העובדה כי הוא נטל לכיסו הרבה מאות אלפי דולרים שהיה חייב לשלם למס-הכנסה. החזרת החוב הזה היא המינימום שאפשר לדרוש מויצמן.

==========================================================================

8. מי אמר את הדברים הבאים על הערבים

חובבי הערבים בתוכנו הביעו מורת רוח מכך שהכל תקפו את הרב עובדיה יוסף על הדברים שאמר בעניין השואה, אך איש לא ביקר אותו על מה שאמר על הערבים.

הרב עובדיה יוסף אמר כזכור כי הישמעאלים הם נחשים וכי הקדוש ברוך הוא ניחם על שברא אותם.

ובכן הבה תנסו לנחש מי אמר את הדברים הבאים על הערבים:

"העם הערבי נושא תכונות אופייניות שנתגבשו בתולדותיו. דורות של דיכוי פיאודלי ושל עריצות תורכית יצרו תכונות שליליות שלא בנקל ישורשו. האקלים, מיעוט הצרכים, השמאי והנושך, הרגילו לחוסר מרץ, נטייה למנוחה ועצלות. עבודה שלא יצרה אושר ועושר נעשתה לבושה. תחת לחץ העריצות נהיה העם בלתי מהימן לגבי מילוי חובות שלעומתן לא נזקפה כל זכות. אדיש לגבי ההבדל הדק בין אמת ולא אמת בשעה שחייו ורכושו היו תלויים מנגד. הלחץ הכלכלי והעוני עשוהו לאופורטוניסט, רודף בצע, דואג רק לעצמו. הרודנות והדיכוי יצרו הרגל של הרכנת ראש. את המנטליות ההמסורתית מבטא בצורה מוחשית המשל העממי:

* "היד שלא תוכל לקטעה נשקנה"

* "כלב האמיר הוא אמיר"

* "אם זקוק אתה לדבר מה מאת הכלב קרא לו חאג' אחמד".

ובכן את הדברים שלמעלה לא כתב מאיר כהנא ולא גנדי וגם לא הרב יוסף. הם נכתבו על ידי חוקר החברה הערבית י. וושיץ, בספר "הערבים בארץ ישראל". הספר יצא בהוצאת ספרית פועלים, הוצאת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר מרחביה בשנת ,1947 והוא מתייחס כמובן לתקופה שקדמה להקמת המדינה.

=====================================================================

9. "הארץ" אחד מול כל הצהוב

עיתון "הארץ" יצא פעם בסיסמה הבאה: הארץ אחד מול כל הצהוב. רוצה לומר: אם אתה רוצה לקרוא עיתון רציני, הגון, נקי, חף מכל רכילות קנה "הארץ" דבר ראשון כל בוקר.

בשבוע שעבר קראתי את "הארץ" כמו בכל בוקר ולרגע חשבתי שאני קורא סתם עיתון צהוב ולא עיתון רציני, הגון ונקי. בידיעה שהתייחסה לנסיבות מותה של אישיות ציבורית מסויימת נאמר כי האיש מת בנסיבות לא ברורות, בבית מלון, בלי מאבטחים, בלי שהודיע לאן הלך ומה עשה באותו מלון.

אם מבקשים דוגמה טובה להגדרה של עיתון צהוב – זו הדוגמה. מעניין שדווקא הצהובונים של כל השנה נמנעו מלתת את הידיעה באותו יום. ואילו "הארץ" המשיך גם למחרת, ודן בשאלה כבדת הראש האם תערך חקירה בנסיבות המוות של אותה אישיות או יעזבו את המנוח ואת בני משפחתו לנפשם.

עיתון רציני, הגון, נקי.

ראה המהפכה החילונית של אהוד ברק

פורסם בקטגוריה אישים פוליטיים, כלכלה, לשון, פוליטיקאים, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא כשראש הממשלה ברק "התחרפן" ו"בעל הבית השתגע"

 1. פינגבאק: אהוד ברק – מפצח מנעולים או רב בריח | היגיון בשיגעון

 2. פינגבאק: זו התוכנית לחיסול ישראל מבפנים ומבחוץ | היגיון בשיגעון

השאר תגובה