תפסיקו לאיים עם השד הדמוגרפי

–                                                 – מאת יורם אטינגר –

ב-2010 מהווה הגידול המרשים בשיעור הפיריון היהודי בישראל מגמה ארוכת-טווח וחריגה בעולם, לצד קיצוץ חד ומתמשך בשיעורי הפיריון בעולם השלישי בכלל ובעולם המוסלמי בפרט.

ב-2010 קיים רוב יהודי של 66% ב-98.5% מהשטח בין הירדן לבין הים התיכון (ללא עזה) – או רוב של 58% עם עזה – הנהנה מרוח גבית דמוגרפית ומפוטנציאל גבוה של עלייה ושל "יורדים"-חוזרים.

מנפחים ומזייפים מספרים

זאת, לעומת מיעוט יהודי נטול תשתיות כלכלה, טכנולוגיה וצבא של 8% ו-33% ב-1900 וב-1947בהתאמה. ב-2010 "מנופח" מספר ערביי יו"ש ב- 900,000 (1.6 מיליון ולא 2.5 מיליון) על ידי ספירת כ-400,000 תושבי חו"ל, ספירה כפולה של כ-200,000 ערביי ירושלים (המוגדרים כערביי ישראל וגם כערביי הגדה המערבית), התעלמות ממאזן הגירה שלילי שנתי מאז 1950 (17,000 ב-2009), ועוד. סקר "הבנק העולמי" מתעד "ניפוח" של 32% בנתוני הלידות ביו"ש ובעזה.

צפויה צניחה דמוגרפית

מאז הקמת התנועה הציונית טוען הממסד הדמוגראפי שהיהודים נידונו להיות מיעוט בין הירדן לבין הים התיכון וכי יש לוותר על גיאוגרפיה כדי להציל את הדמוגרפיה. אך מה אם הפטליזם הדמוגראפי נשען על נתונים משוללי-יסוד? מה אם הממסד הדמוגראפי אימץ את נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה ללא בדיקה, למרות שהם מופרכים מדי שנה ע"י בדיקת תיעוד לידות, פטירות, הגירה והרשמה לכיתות א'? מה אם כדי לאמץ את הנתונים הפלסטינים יש להאמין ששיעור גידול האוכלוסין הפלסטיני כמעט כפול מארבע המדינות המובילות בעולם, בעוד עזה מדורגת כ-5 ויו"ש כ-38 בעולם בשיעור גידול האוכלוסין? מה אם הממסד הדמוגראפי לא הבין שהזינוק הדמוגראפי הערבי של 1949-1969 (ב"קו הירוק") ו-1967-1990 (ביו"ש ובעזה) חייב להוביל לצניחה דמוגרפית?

עליה בפיריון היהודי

בניגוד לתחזיות הממסד הדמוגראפי, המחצית הראשונה של 2010 ממשיכה את מגמת גידול שיעור הפריון היהודי וצניחת מהירה שיעור הפריון הערבי – בכל העולם המוסלמי ובין הירדן לים התיכון – כתוצאה מהאצת תהליכי מודרניזציה ועיור כגון חינוך, בריאות, תעסוקה, תכנון משפחה, צמצום הריון גיל הנעורים, השרשת תודעת קריירה נשית ושקולי בטחון-פנים. "המרכז הוושינגטוני לחקר אוכלוסין" מדווח על ירידה חדה בשיעור הפריון המוסלמי הגלובלי לכיוון 2 לידות לאישה! לדוגמא, שיעור הפריון באיראן התכווץ מ-8 לידות לאישה לפני 30 שנים ל-1.7 לידות ב-2010, מצרים – 2.5 לידות, צפון אפריקה – 1.9 לידות, ירדן – האחות התאומה של יו"ש – ירדה מתחת ל-3 ומספר הלידות לאישה ביו"ש ירד ל-3.2 ב-2010. תקדימים מבהירים שקיים סיכוי קלוש לשחזר שיעורי פריון גבוהים בעקבות ירידה שיטתית ומהותית.

עליה בילודה במיגזר החילוני

במקביל, חלקן של הלידות היהודיות מסך הלידות השנתיות ב"קו הירוק" ממשיך לעלות ב-2010 – בעיקר עקב המגזר החילוני! – ל- 76% לעומת 75% ב-2009 ו-69% ב-1995. מ-80,400 לידות יהודיות ב-1995 זינק היקף הלידות ל-121,000 ב-2009, לעומת ממוצע שנתי של 39,000 לידות ערביות ב-16 השנים האחרונות כתוצאה מהשתלבות מרשימה בתשתיות המודרניזציה. הפער בין הפריון הערבי (3.5 לידות ובמגמת ירידה) והיהודי (2.9 לידות ובמגמת גידול) הוא 0.6 לעומת 6 לידות ב-1969. שיעור הכרסום בפריון הערבי מהיר ב-20 שנים מתחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מקורות העלייה לא התייבשו

ב-2010 טוען הממסד הדמוגראפי שהתייבשו מקורות העלייה. בשנות ה-80 הוא טען שלא תהיה עלייה מסיבית גם אם יפתחו השערים בגלל סיבות תרבותיות, כלכליות וביטחוניות. אבל, למעלה ממיליון עלו כתוצאה מיוזמת ראש הממשלה יצחק שמיר לחייב טיסות ישירות ממוסקבה לישראל ולהפסיק הנפקת תעודות פליט אמריקניות ליהודי ברית המועצות. בשנות ה-70 נטען שיהודי המערב יכולים לעלות אך לא רוצים, ויהודי הגוש הקומוניסטי רוצים אך לא יכולים. אבל, 300,000 עלו עקב יוזמות ראש הממשלה גולדה מאיר.

כשראשי ממשלה רוצים יש עליה. עולי מרבד הקסמים

ב-1948 נאמר שלא תהייה עלייה מסיבית למדינה מוכת-מלחמות ונטולת-כלכלה. אבל, מיליון עולים הגיעו בגלל יוזמות בן גוריון. ב-2010 מהווים הקריסה הכלכלית והחרפת האנטישמיות בברית המועצות לשעבר, צרפת, בריטניה וארגנטינה והמשבר הכלכלי המתמשך בארה"ב – יחד עם הסדר מחלוקת הגיור – פוטנציאל אדיר של עלייה וחזרת "יורדים". האם ממשלת ישראל תתעשת ותבין שעלייה היא הליבה המוסרית של המדינה היהודית, כלכלתה וביטחונה, תזניק את העלייה לראש סדר העדיפויות הלאומי, תשדרג באופן דרמטי את הרוב היהודי ותעקור את הפטליזם הדמוגראפי מהדיון הציבורי על עתיד גבולות המדינה היהודית?

אתר קרוואנים לעולי שנות ה-90 מברית המועצות. צילם מיכאל יעקובסון ויקיפדיה

מאמר זה פורסם ב-13 באוגוסט בYnet ומתפרסם כאן באדיבותו של המחבר.
יורם אטינגר כיהן כציר לענייני הקונגרס (בדרגת שגריר) בשגרירות ישראל בוושינגטון, היה קונסול כללי בטקסס, שימש כמנהל לשכת העיתונות הממשלתית בירושלים והקים וניהל מחלקה לחקר המזרח התיכון.
הוא חבר ב"צוות האמריקני-ישראלי למחקרים דמוגרפים" (צמ"ד), המתעד טעויות חמורות של ה"לישכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה" ושל גורמים ישראלים המתבססים על הלמ"ס הפלסטינית. צמ"ד מתעד רוב יהודי מוצק וארוך-טווח של 67% מערבית לירדן, ללא רצועת עזה.

יורם אטינגר

יורם אטינגר

יורם אטינגר מקבל תגובות והערות ב- Twitter: @YoramEttinger

3 תגובות בנושא “תפסיקו לאיים עם השד הדמוגרפי

 1. משה א.

  כדורבנות.

  מעניין איך פעם אחר פעם – מתבדים כל ה"מומחים" בפרוטה וגם אז מתברר שלא למדו דבר ולא שכחו דבר.

  מר גלילי – מאמרים מאלפים משובחים, כיאות לתחליף העלוב דמתקרייה עיתונות, אשר היא למעשה לא יותר מאשר קומץ ליצני חצר ובדחנים בפרוטה, אבק קרסוליים לרגליך.

  תודה

 2. פינגבאק: בילאדי בילאדי – פצצת זמן או בלון ניסוי ל"מדינת כל אזרחיה"

 3. מנחמי בן-ציון

  כשלמדתי בתיכון ,אמר המורה לערבית, שאין לנו
  סיכוי בנושא הדמוגרפי, מול הערבים. זה היה
  בשנת 1950.מאז ,כשאני שומע את הטעונים
  האלה ,אני מצטער שהמורה שלי כבר לא חי .
  אבל יש לו ממשיכים נאמנים, בעיקר בשמאל
  שזה חלק מהאורינטציה שלהם,לגבי העתיד.

השאר תגובה