אודות זאב גלילי

ספרי החדש "בריחה מצפת" זמין לרכישה – לחץ כאן לפרטים נוספים​ ולרכישה באמצעות כרטיס אשראי או משלוח צ'ק.

עיתונאי. ב"ידיעות אחרונות" – משכתב ראשי בדסק החדשות, ראש כתבים, מרכז מערכת וממלא מקום העורך הראשי. בעל טור בעיתון "מקור ראשון". מלמד באקדמיה (תקשורת, פילוסופיה), מדריך כתיבה אפקטיבית בעשרות עסקים, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור, מחבר ספרי ילדים, סופר צללים – הכל לשעבר.

• • •

יליד צפת (1936) דור שביעי בארץ למשפחה מן הישוב הישן (שהיתה בין מקימי ראש פינה). עד גיל 7 למד ב"חדר" ולאחר מכן במסגרת חינוך ממלכתי דתי בצפת, בנתניה ובתל-אביב. למד בתיכון שליד סמינר לוינסקי בתל-אביב ואחר כך שורה של מקצועות באקדמיה.

החל את עבודתו העיתונאית בגיל 14 בעיתוני ילדים ונוער ("הצופה לילדים", "חרות לנוער",  "הטכנאי הצעיר"). בשנת 1954, עוד במהלך לימודיו בתיכון, החל לעבוד בעיתון "חרות", בעריכת יוסף וינצקי (ולאחר מכן אייזיק רמבה). היה כתב בתל-אביב ולאחר מכן בירושלים, כולל סיקור הכנסת. בתום שרותו הצבאי ב-1958 חזר לעיתון "חרות" כעורך חדשות ובעל טור לעניני מדע. במקביל מילא אותם תפקידים בעיתון "הבוקר", בעריכת גבריאל צפרוני.

עם סגירת שני העיתונים עבד שנה בעיתון הכלכלי "שער", שהוקם על ידי אורי סלע ובשנת 1966 הצטרף ל"ידיעות אחרונות". החל כעורך חדשות זוטר וכעוזר עורך למוספים והתקדם לתפקיד משכתב ראשי בדסק החדשות. ב-1985 מונה לראש הכתבים ושנה לאחר מכן למרכז מערכת (יחד עם 4 מרכזים אחרים – אדם ברוך, צבי קסלר, משה ורדי, דב עצמון).

כשפרש משה ורדי ל"הארץ", בגלל סיכסוכיו עם דב יודקובסקי, מונה לממלא מקום קבוע של יודקובסקי. בתפקיד זה ניהל את ההתמודדות מול עיתון "חדשות".

הכשרת עורכי חדשות

לאחר פרישת דב יודקובסקי מעריכת "ידיעות אחרונות" ומינוי משה ורדי לעורך ב-1989, נשאר בתפקיד ראש כתבים בלבד. ב-1991 הודח מתפקידו ונענה להצעה להקים סדנה להכשרת עורכי חדשות לעיתון. במהלך השנתיים הבאות פיתח שיטה להדרכת כתיבה עיתונאית, וכמה מבוגרי הקורסים שניהל הגיעו לתפקידים בכירים בעיתונות, ביניהם שילה דה-בר שהיה לראש מערכת החדשות של ערוץ 10 (וכיום עורך ידיעות אחרונות) ורון ירון שמונה לסגן עורך העיתון.

בשנת 1994 פרש מידיעות אחרונות במסגרת תכנית פרישה. התמסר לפיתוח נושא הדרכת הכתיבה העיתונאית ולימד באוניברסיטת בר-אילן, בבית הספר לעיתונאות "כותרת", באוניברסיטה הפתוחה, במכללת תל-אביב ובמכללת "אורות".

במקביל התאים את השיטה שפיתח בהדרכת כתיבה עיתונאית להדרכת כתיבה עיסקית. הדריך עשרות מפעלים ומוסדות ציבור: כל הבנקים הגדולים, מבקר המדינה, מפעלי הייטק, המוסד לביטוח לאומי ועוד.

עם הקמת עיתון "מקור ראשון" בשנת 1998 נענה להצעת העורך המייסד, מאיר עוזיאל, והחל בכתיבת טור אישי שנשא את השם "היגיון בשיגעון". הטור שינה את אופיו במהלך השנים מטור פובליציסטי לטור העוסק בענייני ספרות, תרבות ומדע, מראיין אישים מן האקדמיה ומביא סיפורים אנושיים ותחקירים בנושאים חברתיים. זה הטור היחיד שהופיע בעיתון ברציפות מאז הקמתו, משך 10 שנים. פרש ביוזמתו מ"מקור ראשון" בראשית 2008 ומתמסר מאז להעלאת עיקר הטורים שכתב לאינטרנט ולכתיבת טור שבועי באתר הנושא את השם"היגיון בשיגעון".

לימודים אקדמיים

במהלך עבודתו העיתונאית למד כלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית, מדעי המדינה בבית הספר למשפט וכלכלה בתל-אביב, ספרות והיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב, פילוסופיה יהודית וכללית בבר-אילן (תואר ראשון ושני) ופנה לעבודת דוקטור באוניברסיטה העברית בהדרכת פרופסור רבקה ש"ץ. (העבודה לא הגיעה לידי גמר בשל מותה של המנחה).

חיבר שורה של ספרי ילדים: סיפורי התנ"ך (ב-15 כרכים), ירושלים שלי, תל-אביב שלי, איכות הסביבה זה אנחנו, הג'ינג'י מכדורי, ספר הדינוזאורים, סידרת ספרי רגשות (יחד עם ירון לונדון). הפיק וערך שורה של ספרים ביניהם א-ב של יהודה אטלס, אלבום יצחק רבין, קרע בין הכיפות (של הרב מנחם הכהן).

כתב כסופר צללים שורה של ספרים ביניהם "על החתום" של איש העסקים אפרים אילין ו"עדות" של אשר ידלין.

נשוי משנת 1958 ליסמין (לבית מרכזי), אב לארבעה ילדים וסב ל-5 נכדים

המניע להקמת האתר

בעידן בו תוחלת החיים של העיתונות המודפסת קצרה אפילו מן המרחק בינה לבין שוק המליחים.
בעידן בו אורך החיים של ספרים על מדפי החנויות קצר מזה של עגבניות.
בעידן שבו ספרים מודפסים על נייר המכיל חומצות שיכלו אותם בזמן הקצר מחיי אדם ממוצע.
בעידן כזה הדרך היחידה שנותרה לאדם המבקש לשמר את פרי רוחו היא לפנות אל הבלוגוספירה.

אין לכותב שורות אלה אשליות לגבי מקומו ביקום. כמו שנאמר בתפילת ראש השנה: "אָדָם יְסוֹדוֹ מֵעָפָר. וְסוֹפוֹ לֶעָפָר. בְּנַפְשׁוֹ יָבִיא לַחְמוֹ. מָשׁוּל כְּחֶרֶס הַנִּשְׁבָּר. כְּחָצִיר יָבֵשׁ. וּכְצִיץ נוֹבֵל. כְּצֵל עוֹבֵר. וּכְעָנָן כָּלָה. וּכְרוּחַ נוֹשָׁבֶת. וּכְאָבָק פּוֹרֵחַ. וְכַחֲלוֹם יָעוּף".

אך מאז עמד האדם, כל אדם, על דעתו, הוא שואף להותיר חותם כלשהו בעולם.

אלה המחשבות שעלו בראשי כשהקמתי, בהשפעת בניי, טל ושוקי, את האתר הזה. בתחילה התייחסתי לאתר כאל דיסק חיצוני בו אוכל לשמור את פרי רוחי (המאמרים שכתבתי ב"מקור ראשון" ובעיתונים אחרים ובשלב מאוחר יותר גם חלק מהספרים שכתבתי). וכן גם אמצעי להמשיך ולהביע את השקפותיי בפומבי. לא השליתי עצמי שהאתר שלי יהפוך אמצעי לתקשורת המונים נוכח העובדה שחלל האינטרנט מלא במאות אלפי בלוגים מן היקב ומן הגורן.

בלי שהתכוונתי לכך התרחש נס קטן. באחד הימים בדקתי את מספר הכניסות לאתר ונתברר שהוא מגיע לרבבות.  נתברר שבצד קוראיי הנאמנים מ"מקור ראשון", ששעורם בין הקוראים הלך וקטן, רוב הכניסות באות מקוראים המחפשים תשובות לשאלות ב"גוגל", או בעקבות הפניות  מכ-110 אתרים גדולים, ובראשם "ויקיפדיה".

לעובדה שמאות שאילתות המופנות מדי יום לגוגל מעלות את האתר לעשיריה הראשונה של תוצאות מנוע החיפוש המופלא הזה יש כנראה סיבה טובה. תוכל למצוא אותה אולי אם תקרא את אודות הבלוג.

24 תגובות בנושא “אודות זאב גלילי

 1. טל הופרט

  זאב שלום,
  גם אני כמו רבים אחרים הגעתי אל האתר מהפניה "גוגלית" כשחיפשתי מידע על אלמה מאהלר- ורפל. (גם אני כמו רבים אחרים שבתי נפעמת ומסוקרנת מההצגה של סובול).
  הסקרנות והטכנולוגיה (שתחיה)הביאו אותי לבלוג שלך. כך, כניסה מקרית אחת, שאמורה הייתה להיות קצרה, הפכה ארוכה ומעניינת להפליא- מצאתי עצמי צוללת אל הדפים ושותה בצימאון את המילים שלך. בדרך כלל אין זה ממנהגי להגיב. אבל משהו בתוכי חש צורך להודות לך על בלוג נפלא. (אולי אלה השורשים הצפתיים שלך, כמו גם שלי שהכריעו את ההחלטה לכתוב אליך). אז תודה על שעזרת לי להחכים, ובה בעת הסבת הנאה צרופה.
  דע שהוספת בזאת מבקרת חדשה אך קבועה לאתר.
  תודה
  טל הופרט

 2. אסנת

  זאב שלום.
  זהו מפגשי הראשון עם אתרך. במסגרת עבודתי הסימינריונית לתואר שני חיפשתי את מקור הביטוי "העגלה המלאה" שכנראה הופיע בתלמוד, ומאז נעשו עמו שימושים רבים, וכך הגעתי לאתר המעניין שלך.
  לצערי עדיין לא תמו חיפושי, ואם תוכל להעלות מזכרונך או ממקורות כתיבתך את האזכור העיתונאי למפגש בין בן גוריון כנראה לחזון איש, ואאולי תפנה אותי אל המאמר, או אל מקור אחר, יהיה הדבר לי לעזר רב.
  אני בודאי אמשיך את חיפושי.
  תודה מראש
  אסנת שאלתיאל.

  1. אביטל

   אסנת-
   אין מדובר בעגלה מלאה כי אם באניה/ספינה מלאה,
   החזו"א אמר לבן גוריון כי ספינה טעונה קודמת לספינה ריקה, כאשר המעבר צר מלהכיל את שתיהן.
   כוונתו בדבריו היתה כי בן גוריון- שהתנער ממורשת אבותיו ופילס לעצמו דרך שבדה מליבו, בא בלא רקע , בלא מטען. ולכן- החזו"א (והיהדות החרדית) קודמים לו- בהגיעם עמוסים וטעונים בדורי -דורות שהם ממשיכים בדרכם.

 3. צבי קפקה

  שש אני על אתרך כמוצא שלל רב
  מאז פסק טורך ב"מקור ראשון" נוצר אצלינו במשפחה חלל.
  והנה היום בגיגול מצאתי לתדהמתי והפתעתי את היגיון בשגעון
  מר גלילי הנכבד יש לי יום חג
  אבי שהוא בן גילך גם הוא חסיד גדול של כתיבתך ואף הוא ישמח על אתרך
  יה"ר שתזכה לבריאות טובה ונהורא מעליא
  ונזכה להנות מהגיונותיך

  בכבוד ובתודה

  צבי קפקה

 4. שלום

  כיף לי לקרוא את הבלוג הזה ולדעת שיש גם אנשי תקשורת מן הימין ולא ש-כל אנשי התקשורת הם שמאלנים אוייבי המדינה

 5. איל סתיו

  זאב הגלילי שלום:
  גם אני הגעתי דרך גוגל. במועקה גדולה חיפשתי להבין מה קורה במדינת היהודים המשוגעת שלי, איך נסיכים הופכים עורם ויוצאים נגד הוריהם וסבם האם זהו סינדרום אבשלום המורד באביו ? מה מניע אותם לצוץ כה קרוב לאור הזרקורים רק כדי להטיל צל גדול כככל שניתן על דיוקנאות הוריהם וסבם. מאמרך משך את ליבי מיד כבר עם השורה הראשונה. תודה.

 6. צביקה עמית

  ואני זוכר אותך מהדסק הישן של "ידיעות אחרונות", מהימים שעמודי החדשות של העתון, הופקו בשעות הבוקר.
  אתה במקומך הרגיל, מול דב יודקובסקי ואני נכנס לחדר מגיש ידיעה ואתה אפילו בלי לקרוא, כמו שעשית לכל הכתבים, מכניס גליון נייר למכונת הכתיבה ומקליד את הטקסטים שלך לידיעה שלי.
  ואני זוכר את עצמי נעלב ואפילו כועס. אני הרי כותב טוב ולמה לכתוב מחדש שאפשר רק לשים "אפזצים" ולתקן?!
  אבל זו הייתה דרכך ואולי אפילו צדקת שהרי התוצאות של "ידיעות אחרונות" מדברות בעד עצמן.
  ועכשיו גיליתי אותך כאן. נכון, ידעתי שאתה אדם מלא וגדוש, אבל אני מודה שלא ידעתי כמה ואת "מקור ראשון", לא קראתי, בעוונתי כי רבים.

  אז כיף לי להפגש עמך מחדש ועשיתי זאת כמה וכמה פעמים בשבועות האחרונים, נסחף לתוך הטקסטים ולידע העמוק שמאחריהם. נכון, כל ביקור כזה הוא "שודד זמן" נוראי. שכן בכל מאמר שנגמר מתעורר החשק לחפש עוד בקישורים, אבל למי איכפת ובגילנו כמה עוד תענוגות נשארו לנו?!

  אז תודה זאב ותמשיך כך. ו…את הטקסט הזה, אתה לא צריך להמשיך ולקלוד. :)

 7. עפרה

  טרם נכנסתי לבלוג שלך אבל הופניתי אליו על יד הווארד ניסן.האמת שבזמנו קראנו מקור ראשון בבית, היום ל א.הייתי מציצה לפעמים במקור ראשון בבית בני כשבקרתי אצלו וגם כיום.
  במקור משפחתי טויסטר. אבי היה יליד צפת. גרנו כל השנים בחיפה (גם כיום אני מתגוררת בחיפה)אחיו של אבי, פרט לאחות אחת שהגרה לארצות הברית, כולם הגרו לאוסטרליה, רובם לפרת, אחד לסידני שאחד מבניו נמצא בארץ במבשרת.אני מבוגרת ממך בשנתיים וכנראה שאוכל לתרום לך אי אלו פרטים על המשפחה. אם אתה מעונין אנא פנה למייל שלי. כל טוב. אם האי מייל לא יוצג אני כותבת לך כאן:caspi-a@zahav.net.il

 8. אלון גת

  שלום
  הגעתי במקרה אל הבלוג שלך ושמחתי לראות שיש עדיין אנשים שפויים ברחבי הבלוגוספרה השמאלנית,
  יש לי שתי שאלות
  א.האם ואיך אפשר למצוא את הפוסטים שלך על פי מועד הופעתם בבלוג
  ב.האם זה רלבנטי להגיב על פוסט שהופיע לפני מספר חודשים
  בכל מקרה הוספתי אותך למועדפים שלי , יישר כח.
  אלון

  שלום אלון,

  הפוסטים מסודרים לפי מועד הופעתם מהיום לאחור עד שנת 1997. אבל אינך חייב לקרוא את כל 800 הפוסטים. אתה יכול לבחור לפי נושאים בתיבת הקטגוריות. או לחפש על פי שמות ומושגים בתיבת החיפוש המתאימה. אתה רשאי להגיב על כל פוסט גם אם נכתב לפני 10 שנים. האתר בנוי במיוחד כך שהחומר שנכלל בו, גם אם הוא מגיב על נושאים אקטואליים, נשאר באתר רק אם הוא בעל ערך העומד מעבר למועד פרסומו.
  זאב גלילי

 9. moni yakim antizioni

  לקח לי כמה דקות להבין שהאתר שלך מיועד לשיח פנים אשכנזי אז אני מסתובב
  אחורה ונימלט במהירות האפשרית.

 10. דורית לנץ

  וואו!! שני קולות מן העבר!
  אני הגעתי לאתר ברגע זה, כאשר שלחו לי קישור לשירו של איתמר יעוז – מחנכי הדגול מתיכון ה. המורה הכי לא סטנדרטי שהיה אי פעם. ואז גיליתי את גלילי . גם אני זוכרת אותך מ"ידיעות" בשנים שהייתי סתם סטודנטית שהקלידה חדשות בבוקר ואחר כך עבדה עם להב וורדי. כמה נעים לגלות ששניכם כותבים במלוא המרץ.
  אני רחוקה – כנראה – מרחק רב מהדעות המובעות ומובאות כאן – אבל מענין לי לקרוא אותן. ואם התגובה מגיעה גם למשורר – שלא בטוח שיזכור מי אני – אז הנה הזדמנות להודות על שנים מיוחדות.

 11. מאור רובין

  שלום זאב,
  קוראים לי מאור ואני בן 17 מנצרת עלית ורק רציתי להגיד לך תודה. נפחת בי רוח של תקווה שאני בתור מדריך (מדריך של"ח צעיר) ונער פעיל אצלי בעיר עושה את הדבר הנכון ומחנך על ערכים נכונים.
  זה לא היה חדש לי הרעיון הכללי שהבלוג שלך מדבר עליו, אבל העובדות וההוכחות הצולבות לכל הפוסטים שאתה מעלה כאן רק מעלים לי את המוטיבציה להמשיך ולדון עם אנשים על נושאים כאלו ואחרים ובאמת שאני שמח שאני יכול לשאוב מכאן המון מידע.

  תודה :)

 12. יעקב

  שלום זאב,
  כמה וכמה פעמים הגעתי לאתר שלך, בעיקר בחיפושים בנושא המחתרות, ובנושאי חינוך שונים.
  קראתי הרבה, והסכמתי הרבה, ועם הרבה גם פחות הסכמתי, אבל בכל מקרה, תמיד רואים שהכותב הוא אדם עם ראש על כתפיים, חושב בהגיון, כותב בהגיון, ויפה, וממש מהנה לקרוא פה.
  בעידן שכל גמד בעל כשרון לכתוב שתי שורות רצופות עם תחביר נכון וקשר בין המשפטים נהיה "הוגה דעות", ו"איש רוח" וכותב טורים הזויים, בהחלט נדיר, ונחמד למצוא מקום של "הגיון בשגעון".
  תודה רבה.
  חודש טוב.

 13. לאה מנדל

  זאב שלום, קראתי על שורשי משפחתך במאה שנים האחרונות ומדהים היה לקרוא את קורות המשפחה,וחגיגת התהליך והגילוי תוך כדי המסע.
  תודה.לאה מנדל 0528990258

 14. סובול זאב

  למר זאב גלילי שלום וברכה,
  קראתי בשקיקה את כתיבתך בנושאי היסטוריית ארצנו ואני מעוניין מאד לשוחח עמך ולחלוק עמך סיפור מיוחד הקשור לכפר הנוער מאיר שפיה.
  אשמח להתקשר ולשוחח עמך, אנא שלח לי טלפון בו אוכל להשיגך או לחילופין צור קשר עמי בטלפון 0505496976 או 099555358.
  בברכה,
  זאב סובול

 15. נדב שרגאי

  שלום זאב – אשמח אם תתקשר אלי בהקדם בעניין ג'ואן פיטרס –

  נדב שרגאי
  עתון ישראל היום
  02-6422131

 16. נילי דיסקין

  כל אחד והזכרונות שלו. מאחר וגדלתי בקריית-חיים ( דרך האתר של גייזי הגעתי לכאן), ומאחר ובקריה היתה "דת" של חילוניות. קצרה היריעה מלפרטה כאן. הרי שזכרונותי אינם ממש זכרונות דתיים. אפילו לא ממלכתיים-דתיים. אבל , בני , ליאור , התאום של בתי טלי , נולד ב19 לינואר 1978. הפרשה וההפטרה שלו היו ב"שבת שירה" ואני שרציתי שיידע יותר על יהדות, שלחתי אותו ללמוד אצל הרב האורתודוכסי של רמת השרון , וביקשתי שילמד אותו את עיקרי היהדות ( קצת מעבר ל"ואהבת לרעך כמו )וכך למד ליאור מהר מאד את הפרשה , שהיא כידוע לך ארוכה במיוחד . עד היום גם הוא וגם אני שרים מדי פעם בחיוך נוסטלגי את "ודבור-ה אשה נביא-א-אה. אשת לפידות,,…………." כל שאר החדשים הוקדשו ללימודי עיקרי היהדות, כולל שיעורי בית. אבל מה,אני מאמינה גדולה ב"מענטש טראכט אונ גוט לאכט" וכך אחרי לימוד מסיבי ברמת השרון, מצא עצמו ליאור קורא את הפרשה וההפטרה בבית הכנסת בבברלי בולבארד בלוס – אנג'לס, לשם הגענו עם הטיסה האחרונה שיצאה לארה"ב מהארץ אז ,כשהוא קורא אחר כך מכתב תודה לרבי שלימד אותו את הפרשה וההפטרה. כל זה – מפני ששבת שירה היתה אז יום אחרי שהחלו ליפול על ישראל טילי סדאם חוסיין במלחמת המפרץ , ואביו של ליאור גר בלוס אנג'לס. אז הוא עמד עם האבא שלו ( שבא ממשפחה דתית בירושלים) וקרא מן התורה ללא מוזמנים. רק עם משפחה גרעינית מצומצמת.(ממילא גם ככה אין לנו משפחת מוצא בכלל, חוץ מהורי ז"ל. הנאצים כבר דאגו לזה …….).ואני ישבתי כמעט לבד , מהרהרת על גורלו המוזר של העם היהודי.סתם. זכרונות שהרשימה שלך על "שבת שירה " עוררו. נילי דיסקין – טדניר

 17. אלי שרוני

  לקרוא כתבות איכותיות ואמיתיות מאדם ששם את האמת העובדתית כבסיס לעבודתו העיתונאית וחף מכל אינטרס סמוי של אתנן או תועלתיות עתידית. הבלוג שלך הוא נדבך של יושרה בחברה שאבדה את הבושה במעשיה.

 18. Dina Cohen

  זאב שלום,
  מצאתי את הבלוג שלך דרך חיפוש גוגל על שיר שמאד נגע לליבי
  "משירת העשבים נעשה ניגון של הלב"
  ורק אחרי שקראתי את הפוסט המעמיק והמרגש שלך, http://www.zeevgalili.com/2015/02/20169
  הבנתי באמת למה השיר כל כך נגע לליבי ועל כך אני מאד מודה לך.

  ומשם, מתוך רצוןם להכיר את הבלוג שלך, עברתי לפוסט חדש יותר "מה באמת קרה בירי במחבל הפצוע בחברון"
  שאף הוא נכתב בצורה מאד ייחודית והגיונית. ההסבר שלך אפשר לי להזדהות עם אותו חייל.
  הרי מי מאיתנו לא עשה שיקול דעת לא הגיוני בחייו, ובטח שזה קורה יותר במצבי לחץ.
  וגם על זה אני מודה לך

  אני מאחלת לך שפע של בריאות, כי היום יותר מתמיד אנו זקוקים לקול השפוי שלך.

  1. זאב גלילי

   לדינה כהן השלום,
   תודה על מחמאותייך ואני שמח שקלעתי לדעתך.
   את מוזמנת להירשם כמנוי לאתר ולקבל כל מאמר חדש. תוכלי גם בקלות למצוא עשרות מאמרים בנושאים המעניינים אותך על ידי הקשה בתיבת החיפוש או ברשימת הקטגוריות.
   שבוע טוב
   זאב גלילי

 19. ישראל גלעד

  זאב שלום
  בהיותך צאצא לאנשי ראש פנה עליך לדעת שזה הכיתוב הנכון מקור השם "אבן מאסו הבונים והייתה לראש פנה" תהילים קי"ח למרות שהכיתוב הנהוג הוא לפי כללי הדקדוק שאינו תופס במקרה דנן.
  בהיותך שכזה נשמח לצרף אותך לכוחותינו עמותת העלייה הראשונה על מנת להילחם בתופעה ההיסטוריה המיתית "120 שנות ציונות" ביל"ו ההתיישבות העובדת ועוד ועוד…
  יו"ר העמותה מיכה גולדמן מכפר תבור
  ישראל גלעד – 0522450421
  מזכיר עמותת העלייה הראשונה

השאר תגובה