הסוד האפל של מנהיג "השומר הצעיר" מאיר יערי


מאיר יערי הוא אולי הדמות הבולטת ביותר של דור הנפילים לאחר דוד בן גוריון. יערי עיצב את דמותה של תנועת "השומר הצעיר" משך שנות דור. לזכותו יש לזקוף את השגיה הרבים של התנועה ולחובתו את כשלונותיה המונומנטאליים.

 

מאיר יערי

מאיר יערי

יערי היה ממקימי הקיבוץ הראשון של השומר הצעיר "ביתניה" וממקימי קיבוץ "מרחביה" בו התגורר עד יום מותו בשנת 1987. במהלך השנים הקים "השומר הצעיר" עשרות קיבוצים, שתרמו תרומה מכרעת לקביעת גבולות הארץ. רבים מבוגרי התנועה היוו את עמוד השדרה של הפלמ"ח, שהיה הגוף הלוחם המאורגן הראשוני, שקדם להקמת צה"ל במלחמת הקוממיות. במהלך השנים נסחפו לתנועה רבבות חניכים בכל העולם שדרך חייהם עוצבה על ידי מערכת חינוכית בעלת עוצמה רבה.

עשר דיברות

עשרת הדיברות של התנועה (שהשתנו והתעדכנו במהלך השנים) כללו ערכים כמו: נאמנות לעם, אמירת אמת, חלוציות, עבודה, שיוויון, שלום ואחוות עמים, משמעת, שמירת הטבע, ועוד.

 

"השומר הוא איש אמת". כרזה של \,השומר הצעיר".

"השומר הוא איש אמת". כרזה של \,השומר הצעיר".

דיבר אחד הטביע חותמו גם על החיים האישיים של חברי התנועה. נאמר בו: "השומר הוא טהור במחשבותיו, דבריו ומעשיו, אינו מעשן, אינו שותה כוהל ושומר על הטוהר המיני. השומר הוא ישר וטהור בהליכותיו, יוצר ומגשים סגנון חיים חלוצי".

הרבה נאמר ונכתב על דרכו של מאיר יערי והתנועה שעיצב. עם כישלונותיו מנו בעיקר את עמדתו הפוליטית והאידיאולוגית שדגלה בקולקטיביזם רעיוני על בסיס של מארכסיזם אדוק, באוריינטציה פרו סובייטית ובהקמת מדינה דו לאומית. כשהקים יערי את מפ"ם בשנת 1948 היא זכתה ב-19 מנדטים בכנסת הראשונה. מפא"י שקיבלה אז 46 מנדטים יכלה להקים ממשלה "פועלית" בעלת רוב מוצק. אך בן גוריון ראה באוריינטציה הסובייטית של מפ"ם סכנה קיומית, סילק מן הצבא את רוב קציני הפלמ"ח, העמיד לדין את אחד מעסקניה באשמת ריגול והפעיל את השב"כ שהטמין מכשירי האזנה במגרות מנהיגיה. לאחר שנים נתברר שהצעדים שנקט בן גוריון לא נבעו מפרנויה. מפ"ם הקימה מחתרת בתוך צה"ל, אליה הצטרפו קצינים בעלי דרגות גבוהות.

 

שומרים על "טוהר מיני" כאחת הדיברות של השומר. נער ונערה בשומריה.

שומרים על "טוהר מיני" כאחת הדיברות של השומר. נער ונערה בשומריה.

מפ"ם בראשות יערי החזיקה בעמדה הפרו סובייטית שנים רבות לאחר שכל העולם ידע על מעשי הזוועה שביצע סטאלין. אחרי השואה הוא התנגד לעליה המונית לארץ וטען כי צריך להכשיר קודם את היהודים בגולה ולהעלותם טיפין טיפין.

 

כרזה של השומר הצעיר 1944.

כרזה של השומר הצעיר 1944.

על כשלונו של "השומר הצעיר" בתחום החינוכי דובר לא מעט. והנה בימים אלה נחשף סוד שמור על אישיותו של המנהיג הדגול שרבבות נהו אחריו.

חשיפת הסוד האפל

הסוד נחשף בגיליון האחרון של בטאון האוניברסיטה הפתוחה, בו פורסם ראיון עם ד"ר אביבה חלמיש, מן המחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות של האוניברסיטה.


ד"ר חלמיש כותבת עכשיו ביוגרפיה על מאיר יערי ובראיון עמה אמרה בין היתר:
"…בהיותו בן 23 יערי כותב במכתב לחברי תנועת השומר הצעיר בחו"ל ובו תיאור חי מאד של סער רגשי ויצרי שתקף אותו בעת שצפה בפועלים שיצאו במחולות (וכך כתב): 'הווי המחול ושירת הפועל. אתה משתוקק לכלות את כל יצריך בעלמה. הדם התאב פועם בחוזקה. הבחור רוצה לגנוח, כי אין לו בחורה ומשפחה. תוססים בו אונים אדירים ואין להם מוצא. מחול זה הוא טרוף ההדחקה. שירה צרודה היא האורגיה היחידה. בה ימצא פורקן. המחול יכול לשמש תחליף לאהבה נכזבת, לאוננות'. (עד כאן דברי יערי).

לילה בחברת צעיר בלונדיני

"באותה מכתב", אומרת ד"ר חלמיש, "יש קטע חושפני מאד שבו מספר יערי על לילה שבילה בחברת צעיר בלונדיני על שפת הכינרת. היה זה ליל ירח ודמו של יערי החל לסעור. הוא קם על רגליו משך את חברו, 'בעל פני הגוי', אחריו, השניים פשטו את בגדיהם נכנסו שיכורי התרגשות למים 'לדוג את הירח' (ואז כותב יערי (: 'גם בו תססו הזיות והנימה הרומנטית פעמה גם בו. פרענו את פניהם החלקים (של המים) והשתוללנו כל עוד נשמה בקרבנו. זרועותיו עוררו בי פחד ותשוקה … ברגע כזה אפשר לארש את המוות'. אלא שאז קרבה אליהם סירה, שהחזירה אותם "אל החיים הריאליים" והם נסוגו בבהלה אל החוף.

"נימה הומוסקסואלית"

"קשה להתעלם מהנימה ההומסקסואלית של הקטע", אומרת ד"ר חלמיש, "וביוגרף לא יכול להתעלם מעדויות כאלה. חוץ מזה יערי, לפני שהיה למנהיג פוליטי, היה מנהיגה של תנועה חברתית שרצתה לקבוע כללים בכל תחומי החיים, כולל מערכת היחסים בינו לבינה ולכן בדיקת ההתנההגות של יערי בתחומים אלה היא ממש מתקשת.

 

סמל השומר הצעיר

סמל השומר הצעיר

"לדעתי יותר משיש כאן עדות על נטיה מינית אצל יערי, גם הקטע הזה וגם קטעים אחרים שבהם מדבר יערי בשבחה של חבורה על טהרת המין הגברי, מה שעומד מאחורי הדברים הוא חשש שהמשפחה הזוגית הדו מינית תהרוס את הדבר שאצל יערי צריך היה לעמוד במקום הראשון – הקומונה ("הנשים אינן בשלות לקומונה", הוא טען).

ראה, האזן  וצפה:

סודו של מאיר יערי

המנון ניצולי השומר הצעיר

פורסם בקטגוריה אישים היסטוריים, מרקסיזם, שמאלנות, תולדות המדינה, תנועת העבודה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

11 תגובות בנושא הסוד האפל של מנהיג "השומר הצעיר" מאיר יערי

  1. פינגבאק: כשהשמאל הקים מחתרת בצה"ל ומנהיגיו העבירו סודות לרוסיה | היגיון בשיגעון

  2. פינגבאק: המרקסיזם כבר מת מזמן מדוע רבים כל כך מתגעגעים אליו | היגיון בשיגעון

  3. פינגבאק: גייס חמישי – מקור המושג, משמעותו וגילגוליו

  4. פינגבאק: הצד השני של אורי אבנרי | היגיון בשיגעון

  5. פינגבאק: עולם חדש עד יסוד נחריבה | היגיון בשיגעון

השאר תגובה