ברוך שפטרנו מ"אברום" בורג

אהוד ברק נשאל פעם לדעתו על אברהם בורג. במקום תשובה ציטט את הפתגם הארמי הידוע "איסתרא בלגינה קיש קיש קריא" . כלומר: " מטבע בכד קורא קיש קיש קיש" . והמשמעות: מטבע אחד בכד ריק משמיע קול חזק. אדם ריקני מקים רעש גדול.

אברהם בורג. צילום: ויקיפדיה David Shankbone

 

פרישתו של בורג מן הפוליטיקה היא מבחינות רבות סימן דרך בתנועת העבודה. בורג נמנה עם קבוצת הצעירים הנצחית שלטשה עיניה לתפוס את מקום "הצעירים" מן הדור הקודם והזקינה לפני שמחצית תאוותה בידה.

עם קבוצה זו נמנו יוסי ביילין, חיים רמון, יעל דיין, עמיר פרץ, רפי אלול, נאף מסלחה ועוד. המאפיין קבוצה זו הוא שמדובר בעסקנים קרייריסטים, שבעצם לא עשו מאומה בחייהם פרט למלחמה על מקומם בצמרת. אלה אנשים שהקריירה שלהם מתחילה בדרך כלל בתא סטודנטים באוניברסיטה, נמשכת בסניף המפלגה ובהידבקות לאיזו אישיות בכירה, כניסה לכנסת ותאבון להיות שר וראש ממשלה.

גם הדור הקודם של "צעירי מפא"י" לא ליקק דבש. אך אלה היו אנשים עם רקורד מפואר של עשיה ויכולת כמו משה דיין ושמעון פרס. ולחשוב שחיים רמון למשל פילס דרכו לכנסת לאחר שסילקו את אבא אבן, מלמד יותר מכל על הידרדרותה של המפחגה.

חלק מן ה"צעירים" הללו הלכו לשמאל הקיצוני כמו יוסי ביילין ויעל דיין. חלקם נותרו חסרי מעש וחלקם, כמו ביילין ועמיר פרץ, סובלים מהיפראקטיביות קטלנית.

אברהם בורג נמנה עם קבוצת ההיפראקטיבים כשעיקר כוחו במילים. ב-15 בספטמבר אשתקד פירסם בורג בגארדיין הבריטי מאמר תחת הכותרת " קץ הציונות" . במאמר כותב בורג בין היתר: "קץ הציונות עומד בפתחנו. יש סיכוי ריאלי שהדור שלנו הוא הדור הציוני האחרון" .

כמה שבועות לאחר מכן פורסם המאמר גם ב"לה מונד" הצרפתי, על מנת שגם אוהבי ישראל בצרפת יזכו למעט נחת.

האייש שתרגם את המאמר לצרפתית הוא ההיסטוריון לוסיאן לזר, חותנו של אברהם בורג. בתגובה החרימו מתפללי בית הכנסת שלו את האיש ערב יום הכיפורים.

 סיפר לי על כך לזר, בראיון שקיימתי עמו לפני כמה חודשים (בנושא אחר): " חלק מדוברי צרפתית של בית הכנסת כתבו לי מכתבים רבים (בענין מאמרו של בורג). אחד היה מכתב קולקטיבי מאד פוגע בחתימת כארבעים גברים ונשים ואני מרגיש מנודה. אני לא רוצה לתת להם את ההרגשה שהם הצליחו לקיים עלי נידוי. הפסקתי להתפלל בבית הכנסת הזה" .

================================================================

 ראה

אנליהו שפייזר האיש שחזה את קיצה של מפלגת העבודה

תסמונת השינאה למתנחלים

הפוליטיקאי המקצועי כסכנה קיומית

תגובה 1 בנושא “ברוך שפטרנו מ"אברום" בורג

  1. פינגבאק: "שושנת קהיר הסגולה" ומפלגת "שינוי" | היגיון בשיגעון

השאר תגובה