מכתב גלוי ל-400,000 "אידיוטים שימושיים"

אי שם בעתיד, אם ישאל אותך בנך איפה היית במוצאי שבת ה-3 בספטמבר תוכל להשיב בפנים כבושות בקרקע – כן, הייתי שם, לא ידעתי שהייתי "אידיוט שימושי".

השבח לאל. שישה מיליון אזרחים ישראליים אחרים יוכלו להגיד:
"אני גאה בכך שלא נפלתי בפח. אני לא הייתי שם".

 

לנין

מה זה "אידיוט שימושי"

זהו מונח שטבע אבי המהפכה הקומוניסטית לנין, כדי לאפיין את מיליוני האנשים שבמערב הדמוקרטי שניתן לרתום אותם בלי ידיעתם בשרות הקומוניזם.

לנין קבע שעם יריב אין להתווכח אלא יש להשמיד אותו. והיריב בעיניו היו המשטרים הסוציאל דמוקרטיים של המערב. המטרה הייתה להרוס משטרים אלה מבפנים.

את הדרך להריסת המשטרים מבפנים פיתח גרמני מחוגו הקרוב של לניו, וילי מינצנברג. השיטה הייתה להקים ארגונים אד-הוק למען עניינים שונים ומגוונים, שמאחוריהם אינטרסים סמויים. כך הוקמו במהלך השנים בכל רחבי העולם המערבי וגם בישראל ועדי פעולה שמשכו אליהם המונים, שיצאו להפגנות כי האמינו שהם פועלים למען מטרה צודקת.

שיטת מינצנברג כללה עריכת אירועי תרבות, אמנות וספורט בעלי אוריינטציה פוליטית, הפצת סרטים, מימון קבוצות תיאטרון, עריכת משפטי ראווה, הרצת קמפיינים המבוססים על דיסאינפורמציה, ארגון מצעדי מחאה, הקמת ארגוני ״שלום״, ארגונים ״אנטי־פשיסטיים״ ארנוני נשים, וארגוני סולידריות. הפעלת "מועדוני תרבות" ו"קבוצות דיון" והקמת ארגוני ידידות. במקרים רבים, המעגלים הארגוניים האלה יצרו ״חזית עממית״ וכל זאת בלי לחשוף את היד הבוחשת בפעילות זו מאחורי הקלעים.

מינצנברג הבין את התועלת הרבה שמגולמת באינטלקטואלים הליברלים, אנשי הרוח והאמנים הגדולים. כל אותם אנשים, שלנין באינסטינקט היה מעדיף לירות בעורפם. משהבחין בחשיבותם למערכה נגד המשטרים הדמוקרטיים של ״הקפיטליזם הבורגני״, כינה אותם ״אידיוטים שימושיים״.

בישראל לא הצליחה המפלגה הקומוניסטית להפעיל את השיטה הזו והייתה תמיד מוקצה מחמת מיאוס. אך מפ"ם הקומוניסטית למחצה הפעילה את השיטה באורח שיטתי והדוגמה הבולטת ביותר להצלחתה בתחום זה הוא מועדון "צוותא".

 המחאה החברתית הוכיחה כי אידיוטים שימושיים אינם מתים. הם רק מתחפים.

האם המחאה אינה אותנטית

אין ספק שהתפרצות המחאה כפי שבאה לביטוי במחנות האוהלים שצמחו כפטריות הייתה אמיתית.

אין גם ספק שהמחאה הזו מבטאת מצוקה אמיתית ולא רק פינוק של צעירי דיזנגוף.

אך ככל שהמחאה הלכה והתרחבה החלו לבצבץ סימנים שמאחורי מה שנראה ככאוס מוחלט יש יד בוחשת. בצד הכרזות הפשוטות שצוירו על בריסטולים בטוש הופיעו לפתע כרזות מודפסות היטב. שלטי ענק מנוסחים בידי ספינולוגים מנוסים. בעקבות הגיטרות של דרי האוהלים הופיעו פתאום אמנים מן השורה הראשונה. ופתאום מופיעים אישים מוכרים  כדוברי המחאה. כמו פרופסור יונה איש "הקשת המזרחית" שקרא בעבר לביטול חוק השבות ולמעשה להקמת מדינת כל אזרחיה.  הרבה כסף זרם שם ואיש לא סיפר מניין.

לפתע נתברר כי לכאוס הזה יש איזו מנהיגות שאיש לא בחר בה. שיש התכנסויות בבתים שבהם מתקבלות החלטות שלא ברור את מי הן משרתות.

והתקשורת עברה במהירות מהאח הגדול, כוכב נולד ופרשת מרגול לקדם את תנועת המחאה הזו, בדיוק כפי שמינצנברג תכנן.

כי "אידיוטים שימושיים" וסתם אידיוטים רגילים יש גם בתקשורת.

המחאה הספונטנית שתוכננה מראש

שני עיתונאים אמיצים העיזו לשחות נגד הזרם. קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל מ"מעריב".

ליבסקינד גילה כי המחאה ה"אותנטית" וה"ספונטנית" לא נולדה במוחה של דפנה ליף. היא רק הייתה הניצוץ שהדליק את התבערה. הדלק כבר היה מוכן מזמן.

 

אלדד יניב – ויקישיתוף

והיוזמה החלה עוד לפני חצי שנה בכנס של אנשי שמאל. בראש הקבוצה עמד אלדד יניב, האיש שהמציא את הנוסחה המינצנברית "שמאל לאומי". יניב וחבריו שוברים לעצמם את הראש מזה זמן רב, איך מפילים ממשלה ימנית של עם ימני. הם התכנסו ושמעו תורה מפי היועץ הפוליטי סטנלי גרינברג, שאחראי לכמה מהפכים פוליטיים שמאלנים בעולם.

וכך כותב ליבסקינד:

"… נדמה שבלי שמישהו טרח לספר להם, גויסו כמה עשרות אלפי אזרחים ישראלים אכפתניקים לאחת מתוכניות הריאליטי הרחבות, המתוכננות והמוקפדות שראינו…

"גרינברג אחראי לחלק חשוב מהאסטרטגיה של מחאת יוקר המחיה. הקו המרכזי שהתווה, ואשר מולא בהקפדה, הנחה שלא לרכז בשום אופן את הפעילות בגוף אחד, אלא לחלק אותה לכמה שיותר יוזמות ולכמה שיותר מקומות. יש להביא ל״ריבוי פעולות, מרובי קולות וגוונים", קבע.

"סעיף נוסף במסמך שהנפיק סימן את הצורך לכרוך כל העת את הדיון על המצב הכלכלי חברתי, בזה המדיני. ההפרדה, הסביר, משחקת לידי הימין. אבל הסעיף הכי חשוב במשנה של גרינברג היה סעיף ה״אקשן״. הרבה ״אקשן״. ״פעולה, לא מחשבות. אקשן, כל הזמן, ללא הפסקה, עד הניצחון״, ביקש.

"חודשיים וחצי אחרי המפגש הזה, עוד לפני שעשינו היכרות ראשונה עם המחאה ה״עממית״ של דפני ליף, כבר יצאה תוכניתו של גרינברג לדרך. אלדד יניב ו״השמאל הלאומי״ פרסמו בדף הפייסבוק שלהם כי ״בקרוב אנו יוצאים בקמפיין למען הוזלת מחירי הדיור לצעירים״. יניב חיפש מתנדבים שיפעילו את המחאה הזו. בריאיון לאראל סג״ל במוסף זה, הודה כי ידע על הכוונה להקים את המאהל עוד בטרם הגיעה ליף לרוטשילד…"

עד כאן דברי קלמן ליבסקינד.

 

קלמן ליבסקינד (באדיבות המצולם)

שובת הרעב שנשכח

חיזוק לדברי ליבסקינד ניתן למצוא בראיון שקיים אראל סג"ל עם אדם דובז'ינסקי, מראשוני תנועת האוהלים. דובז'ינסקי – שבת רעב שלושה שבועות עד שהתמוטט וחזר לאוהל ברוטשילד.

עד מהרה גילה שמישהו מקבל שם החלטות בלי לשאול את דרי המאהלים. ניסיון להקים מסגרת שתייצג את דרי כל האוהלים בדרג המחליט נדחתה על הסף.

על מובילי המחאה הוא אמר: "האינטרס שלהם שהמאבק יימשך כמה שיותר זמן. איזה משא ומתן יכול להתנהל אתם כשהם לא רוצים להגיע לפתרונות. הם לא רוצים בכלל הישגים. האינטרס שלנו למצוא פיתרון לבעיית הדיור, מתנגש ברצון שלהם למשוך את המחאה. מאחוריהם עומדים גופים שרוצים להפיל את ביבי. וזה משגע אותי לקחו הזדמנות של פעם בחמישים שנה להגיע לשינוי ומסמסו אותה. אנחנו ישבנו במאהל, סבלנו בחום לא כדי לנגן בגיטרה ולעשן ג'וינטים . הרי אף אחד מהנהגת רוטשילד לא היה פעיל חברתי. מאפה הם צצו."

ומה הלאה?

שום דבר.
האוהלים יפורקו. הצונאמי הפלסטיני ההולך ומתקרב ישטוף את כל השלטים והסיסמאות.
ועדת טרכטנברג לא תמליץ המלצות שיביאו לפריצת מסגרת התקציב שפרושן פשיטת רגל, מיתון ואבטלה – כמו ביוון, בפורטוגל, באיטליה ובמדינות אחרות.

יהיו פה ושם שינויים ושיפורים. אך טיפול השורש המחייב הדחת האוליגרכיות והפסקת המבנה הטפילי לא יבוא בעקבות הדגל שהניפה דפנה ליף.

ובבחירות הבאות יצביעו ששת המיליונים שלא היו בכיכרות. והשמאל לא יעלה לשלטון. כי השמאל הלאומי יבטיח פתרון דיור בעיקר לפליטים הפלסטיניים שיחזרו למדינה הפלסטינית, לפני שובם ליפו לרמלה ולעכו.

אבל כל ממשלה שתיבחר תצטרך לזכור גם את החלק האמיתי שבמחאה הזו. את העושק, הגזל, העוני שהיא נחלתם של רבים. היא תצטרך לתקן מן היסוד את חוליי החברה והמשק.

ראה גם

על משנתו של מינצנברג

http://www.zeevgalili.com/?p=13095
העיתונאי שהציל את כבוד התקשורת
http://www.zeevgalili.com/?p=887

מהפכת הצדק החברתי
http://www.zeevgalili.com/?p=15893
 

תגובות שהגיעו במייל ישיר

אוי לבושה

 .דבריו של ליבסקינ מעוררותי סלידה

 מקום לפעול למען צדק ושוויון בנטילת המעמסה של קיום  המדינה,הוא זורק בוץ ורשף  באלפי ישראלים שרוצים מדינה צנועה יותר,צודקת יותר, מחנכת לערכים   של שוויון

כן הייתי שם לא בכיכר המדינה אלה בהוד השרון  .עם אלפי ישראלים . שאיכפת להם לאן הולכת המדינה ,מובלת עי עשירים ועובדי אלילים  מעודדת  עי ערוצי טלביזיה מפיצי תרבות קלוקלת של רייטינג  וזמר  כאילו ים תיכוני.

 תתביש לך בהצגת אלפי ישראלים  כאידיוטים.  

עמיקם שוב

============================================== 

הפסקנות שלך מפליאה אותי.

 גם הדבקות שלך ב-"דטרמיניזם היסטורי".

 דן ירדני

 +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

קראתי בשקיקה את מאמרך אודות זרמי המעמקים של המחאה החברתית ושרשי המנהיגות שם.
כחניך קבוץ של השומר הצעיר המכיר את "המטריה", מאד נהניתי  מהקישור  אל לנין: " אידיוטים שימושיים".
כמו כן קראתי את המאמרים  הנוספים שלך שהופיעו בקישור על משנתו של מינצנברג וההפניה לספריו של אמנון לורד על אבנרי ועל ה'שמאל' שאיבד דרכו בארצנו החמה.

רפי אשכנזי

53 תגובות בנושא “מכתב גלוי ל-400,000 "אידיוטים שימושיים"

 1. גיא שירן

  אדון גלילי, אתה פשוט גאון!!!
  אני יושב עכשיו כמעט לפני הזריחה ואני לא מפסיק לקרוא כתבות שלך כמה טוב שיש אנשים כמוך!!!

  1. אני

   כולי תקווה שאנשים יתחילו להחרים את אמצעי התקשורת.
   אחרי שבמשך חודשיים פימפמו לנו את המחאה הסוציאליסטית-אסקיפיסטית הזו, אחרי שהם החרישו את שבוע התמיכה של גלן בק במדינת ישאל, התשקורת בארץ איבדה את זכות הקיום שלה.

   המלך החדש הוא האינטרנט, ואתה זאב- אתה נסיך.

   1. רענן

    מזימותיהם של אנשי השמאל ידועות
    אי אפשר להתעלם מהמחאה משום שהשמאל מחכה לנפילה של ביבי
    אם ביבי כזה חכם יש לו שנתיים להוכיח ואם לא שילך הביתה
    לא מכיר את הכותב אך באותה מידה ניתן להגיד שהטייקונים שעומדים בצד השני של המתרס שעליהם ייפול חלק גדול מהגזירות ממנים אותו או אחרים כדי להסיט את הנושא
    שיהיה טוב לכולנו

  2. עמית

   לא רוצה מדינת רווחה ולא את משנתו של יוסי יונה אבל הימין החברתי צריך לשאול את עצמו שאלה אחת….

   אנשים במדינה הזו קורסים ואם למישהו יש אשליות שזה יכול להמשיך ככה בלי שהמדינה תפגע במגוון רבדים אזי הוא משלה את עצמו. אין לי בעיה לשמוע רעיונות אחרים אבל הבעיה היא שאין כאלה. הימין החברתי והמדיני לא מציג חלופות ומתמקד בסיבות למה לא נכון לעשות כל מה שעושה השמאל. אני חושב שמדינת רווחה \ סוציאליזם טהור זה דבר לא מוסרי אבל גם אם המחאה הזו תתפוס כיוון לא טוב האשמה תרבוץ במידה לא פחותה לפתחו של כל מי שעוסק רק בביקורת ולא נותן ומציע חלופות אחרות או שמדיר את עצמו מהשיח הציבורי.

   להעביר ביקורת זה קל, מה האלטרנטיבה שלכם?

 2. מארק ליברמן

  לא חידשתה. השמאל לא ציפה להצלחה כזו אך לא הצליח להנהיג כי איננו מסוגלץ ביבי צריך ללכת הביתה כי דרוש מנהיג עם ביצים וכזה לא ניראה באופק. עד כו ביבי וחונטה פירקו די בהצלחה את מוקש המחאה.

 3. עופר

  סבבה, כן?
  אבל בכל הניתוחים שלך לא מצאתי פתרון לזה שהגן של הילד שלי עולה 3,000 ש"ח בחודש וכמעט 40,000 ש"ח בשנה, שכל קנייה הכי בסיסית בסופר עולה 400-500 ש"ח, שאני לא אצליח לעולם לקנות דירה עם השכר הממוצע שלי, שיותר ויותר שירותים הופכים להיות בתשלום, שרבבות קשישים חיים בתת-תנאים, ושהחינוך המקומי רק יורד בדירוג העולמי.

  תנתח עד מחר את כל הניתוחים הללו, אבל עדיין לא נתת פה חצי פתרון למצוקה האמיתית.

 4. לא אידיוט, מאוד שימושי

  דבר פעוט היה חסר גם אצל ליבסקינד ("300 אוהלים כפול 2 אנשים באוהל = 600 מפגינים" – לפני העצרת הראשונה) וגם אצל סג"ל – הוכחות.
  והעליהום המביך הזה על דפני ליף (פתאום שמולי ושות' לא נחשב?) רק מראה עד כמה בעצם אין לכם מה לומר.

  שאלה קטנה, אם המחאה הזו שמאלנית קיצונית ותו לא, איך זה שלא שומעים מילה אחת נגדה מהחרדים (ציבור שאי אפשר להגיד עליו שהוא שמאלני, או אדיש…)

 5. גולן

  כשאתה מזכיר עיתונאים שלא הולכים שולל
  אתה חייב להזכיר גם את בן דרור ימיני שהוא ללא כל צל של ספק אחד האנשים היותר ישרים בתקשורת הישראלית

 6. גל א

  זאב, יופי של מאמר! אבל לדעתי זה יותר עמוק מזה. הכסף, לדעתי, הגיע מה"טיקונים", שראו, בחרדה, את מחאת הקוטג' מצליחה, ומאיימת להמשיך לכל שאר המשק. כי בלי לצאת לרחובות, האזרחים הבינו פתאום שהכח בידיהם, כי ככה פועל קפיטליזם: את מחיר המוצר קובע הלקוח, לא היצרן או המשווק. הלקוח מאותת ליצרן, "המחיר שלך גבוה מדי, תוריד או תפסיק ליצר".
  אתה מבין את ההשלכות של התנהלות כזו על מוקדי הכח פה?
  אז פתאום קמה, בתאום זמנים מופלא, מחאה שבאה להשתיק את האזרחים, להחזיר אותם לעמדה פאסיבית (כן, לצאת לכיכר זה פאסיבי לעומת מחאת הקוטג'). עם שיושב ורק "זועק" לאיזו ממשלה שתעשה לו מחיר, במקום עם שהופך להיות אקטיבי ביום יום, שותף פעיל בניהול המשק!

 7. מירב

  לא, אז הכי טוב זה לשבת על הגדר.
  ולהביט.
  ואם יהיה טוב – לקפוץ על הגל
  ואם לא- להגיד אמרתי לכם.
  אכן, תבונה במיטבה.
  כי מתבונה כזו בטוח יבוא שינוי…
  אין לי ספק!

 8. רון קציר

  תודה לך על ההרצאה המלומדת.
  הרבה תארים רכשתי בעברי וכעת אני מודע לכך שאני גם "אידיוט שימושי" ואני גאה על כך..
  לא חשוב מי ומה הם היוזמים- חשובה המטרה.. והמטרה היא מדינה שפויה ולא שבויה בידי ימין קיצוני המשבש לאט אך בבטחה את הדמוקרטיה ומפנה משאבים לחרדים ולהתנחלויות ומחייב את העובדים בשלש משרות להסתדר לבד, ללא מערכת ממשלתית הגובה כספים באחוזים נכבדים, מהמעט שאנו מרוויחים.
  אז סוף כל סוף מתעוררים 450 אלף ה"אידיוטים השימושיים" ומראים כי גם להם העתיד של המדינה ושלהם חשוב..

  1. ר.בקצה

   זו אולי המטרה שלך, לא שלהם..
   ולראיה,בצוות המומחים שלהם יושבים אנשי הקרן החד"שה המחוייבים לחורבן ישראל.
   מי הנציג שלך בצוות המומחים?

 9. me

  הישארו עמנו לכתבות ההמשך: הקרן החדשה לישראל היא זו שעומדת מאחורי רצח קנדי. שמעון פרס ביים את הנחיתה על הירח.

 10. מרקס

  כתבה מטעה. אדון נכבד האם אתה מוכן לשלם פי 2-3 על מכונית חדשה רק בגלל המבנה הכלכלי הדפוק שיש בארץ? יוגורט בגרמניה עולה 1.5 ש"ח! בארץ 4.5! אם המשכורת הממוצעת בגרמניה היא 14000 ש"ח אצלנו חייבים להרוויח פי 2 לפחות, כל מי שעובד פה ומרוויח פחות מזה הוא טיפש מוחלט, עד מתי?? האם תרצה שגם ילדיך ונכדיך ונינך יהיו עבדים מודרניים?? ועוד לא אמרנו כלום על מחירי הדירות בארץ (כמובן גבוהים ב50-100 אחוז מהמדינות המפותחות).
  זה לא חשוב אם השמאל ארגן את ההפגנות בכלל!! מי שיצליח לטפל בזה מגיע לו להיות בשלטון שנים רבות זה יכול להיות ביבי, ליברמן, ליצמן, שלי, עמיר רק שיעשו משהו דחוףףף!!

 11. מורא

  זאב המסר שלך וקריאת המפה משקפים בעיני את האמת המסתתרת מאחורי ההתלהמויות של שמולי ודפני חברי רק"ח – השמאל הקיצוני. אלה שהצליחו בסיוע נדיב מכספי הקרן הישראלית החדשה ומדינות באירופה וכמובן בסיוע ערותי תקשורת ברדיו בטלויזיה באינטרנט ובעיתונות הכתובה למשוך באף כל כך הרבה ישראלים טובים ( לא ישראלים חדשים עליהם דיבר שמולי, רמז לקשר לחד"ש.) התקשורת התרכזהו אך ורק בקידום תעמולת המחאה המהפכה והתעלמו מנושאים בוערים שעל סדר יומנו . שופט עליון דנצינגר על כס הנאשמים. בועז הרפז רונית וגבי אשכנזי עם גילויים על התנהלות פלילית חמורה. מחדל בגבול מצריים בתקרית עם החיילים המצרים – המחבלים ואף כתב לא טורח להאיר את עינינו.. משפטו של אהוד אולמרט, משפטו של קצב, התפתחויות בלוב בסוריה באירן בטורקיה. הכל לא חשוב ולא קיים. המטרה מקדשת את האמצעים . בנוסף מתעסקים במיחזור נוסף של שיטת העבר – עיסוק מחליא בפרשית המטפלת התורנית טרה ושרה נתניהו.

 12. שי צור

  זאב גלילי היקר
  השמאל הפסיד והוא נלחם שגבו על ואל הקיר ואנשים לא יודעים כמה עמוקה אצל השמאל
  תחושת הכשלון ההפסד הנחרץ צריך לקרוא את עתון "הארס " כל יום כדי להפנים את זה
  הפגנת המיליון היתה אוויר חם שיצא ממקור נמוך ומזוהם
  יש לי שני חברים טובים שמאלני וימני – וזה אמיתי
  לשמאלני יש בן בישראל ובת בארהב ושני נכדים נקודה הבן שוקל לעזוב
  לימני יש 8 בנים ובנות מפוזרים ב6 התנחלויות בלתי חוקיות ולהם 43 נכדים ועוד היד נטויה
  כל מפגש עם השמאלני וחבריו הם מלאי שנאה על רוב תושבי המדינה ואחוזי פסמיות עמוקה
  בכל פעם שאני מבקר את השבט של החבר השני אני חוזר אופטימי יש אצלו שמחת חיים אושר
  ובטחון שכל מצעד האידיוטים יגמר יותר מהר ממה שאנחנו משערים

  1. שמאלנית

   ברור, מן הסיבה הפשוטה שהמדינה היום זה החלום הרטוב של הימין. לו המדינה היתה נראית שיוויונית יותר, דתית פחות, ימנית פחות וכו' – חברך המתחל היה ממורמר וכועס והשמאלן שמח בחלקו.
   אבל מה, שטחיות החשיבה של הימין, פשטנות ועיוורון כתכונת בסיס, חיוניים לקיומן של דעות ימין אצל כל אדם באשר הוא.

 13. עמי

  מר גלילי אתה **** **** [נערך לפני פירסום על ידי טל גלילי, אין מקום לשפה גסה בתגובות באתר הזה]
  קלמן לבסקינד גם הוא משרתם של כמה אדונים ראה הפרסום של ערוץ 1 ואיך השתמשו בקלמן כדי לערוך פוטש ממלכתי ולמנוע מינוי של אלוף ראוי .
  מסתבר שבפוליטיקה הישראלית אין רגע דל וכל נושא מייד מקוטלג בין ימין לשמאל וחבל שכך .
  המחאה היא אוטנטית .לצערנו בשנים האחרונות לקחו את הקפיטליזם רחוק מדי הכול תחת השם הפרטה ומשפטיזציה של הבריוקרטיה הישראלית .
  האוצר (ולצורך העניין לא רק השר)זכוך דעת והם עושים בנו ניסויים בבעלי חיים!
  שים לב לפני שנתיים מחיר חבית נפט היה 142.20$ ומחיר ליטר בנזין 6.35 ש"ח
  והיום מחיר חבית +- 85$ ומחיר ליטר בנזין 7.50ש"ח
  אז מי כאן נוהג בנו כ "אידיוטיים שימושיים" ?????????????????

  1. מלכה קנטורוביץ

   אני לא מבינה בכלכלה, ולא יודעת כמה אתה מבין. אבלכולם מבינים שכתוצאה של מדיניותו הכלכלית של נתניהו כלכלת ישראל הוא השורדת ביותר מכלכלות רבות וחזקות ממנה בעולם. כן, גם אתה נהנה מזה. אבטלה נמוכה, חסכונות בטוחים יותר, אין אינפלציה, וכו'. אין זה אומר שאין מה לתקן, יש ויש. אבל לא זו היתה מטרת מנהיגי המהפכה שלך, ולא הם יספקו לך את מאווייך. ההיפך, המדיניות הכלכלית שלהם רק תביא עוני ואבטלה קשה שאף אחד לא יעזור לנו לצאת ממנו.

   ההולכים אחרי מנהיגי המהפכה האנרכיסטים הולכים כמו אחרי החלילן מהמלין "לעתיד טוב יותר"

   1. ארילו

    אכן את לא מבינה בכלכלה. אם היית מבינה היית רואה שבעשור האחרון כמעט כל מדינות המערב צמחו יותר מאיתנו. היציבות הישראלית היא אשליה ואני אסביר לך מדוע:

    בישראל יש יותר עניים מבכל מדינות המערב
    התוצר בישראל לנפש נמוך מיוון, ספרד, איטליה, ארה"ב וכו'
    אחוז המועסקים בישראל מתוך כלל האוכלוסיה הוא הנמוך בעולם המערבי
    וחלוקת ההכנסות בישראל היא המעוותת בכל העולם המערבי. אז לא רק שאנחנו מרוויחים מעט, העשירים מרוויחים את הרוב.

    הערה,
    אם כלכך רע אז למה כל כך טוב. למה ספרד, יוון איטליה אירלנד פושטות רגל?
    ז.ג.

 14. נתין מדמנת ישראל

  השיטה המקיאווליסטית הנושקת לשיטה הבולשביקית- להיראות לעיני האידיוטים, בתחפושת המציל החברתי, מוכרת לי היטב, כמו גם הצביעות והציניות של הסמאל. הבעיה היא שבנוסף לאידיוטים השימושיים, יש כאלה שיודעים היטב מה מטרת המשתמשים בהמון התמים (אידיוטים שימושיים), אבל חושבים שיוציאו מתוק מעז, ומעצימים את ה"מחאה" המתוזמרת, כי ילדיהם אכן נתונים בקשיים פיננסיים אמיתיים פחות או יותר. הם לא יגורו ב"שטחים הכבושים" ששם זול יותר, משפחותיהם נמצאות באיזור ת"א ומה איכפת להם אם המממנים וה"מוחים" המארגנים פשוט רוצים לחסל את המדינה- לפחות כמדינה יהודית, והקומוניסטים הסמויים והגלויים שביניהם- לחסל בכלל.

 15. מיכאל לזר

  הכתובת היתה על הקיר ממההתחלה. כתבנו לכולם שדפנה ליף וכל האנשים מסביבה הם שמולאנים הזויים אוהבי ערבים ושונאי דת והימין הוא השפוי היחידי בארץ.
  לצערנו הרבה טובים נפלו באחיזת העיניים הזו.
  כל מי שזוכר בשנות השבעים את נסיונות ההדברות עם הערבים מהשטחים בתור תלמידי תיכון יכול לזכור את השיטת הסאלמי של מפלגת העבודה ולאחר מכן את שינוי מר"צ ועוד מלפגות קיקיוניות שקמו עם יוסי ידין ועוד שקמלו עם בוא הקיץ.
  מי שנשאר שפוי אלה היו הימניים שתמיד בחרו לא להיות פופוליסטיים, אך יצאו בגדול בימים שאחרי מלחמת יום הכיפורים שראו את השחיתות שחשף בגין ז"ל ומאז העבודה (מערך) החלו לגסוס יותר ויותר
  ברוך השם שרוב העם יודע היום שאין משחקים עם העתיד.
  רק ארץ ישראל שלימה, חזקה, עם התישבות בכל חלקי הארץ שלנו!!! תביא לציון את חוסנה.
  עם החזקת התורה ולימוד התורה ישראל יצא מכל הבעיות והשם ירחם על עמו ישראל ובא לציון גואל!

 16. אורי לוי

  יש להפיץ את המאמר הזה כמה שיותר, כדי שאנשים יבינו שהם כלי משחק בסך הכל בידי טל רוזנשטיינים למיניהם

  המחאה חשובה, ואני בעצמי הייתי במחאה נגד הדלק והחרמתי את הקוטג'

  אבל המחאה הזאת היא משהו אחר, היא שימוש במצוקות החברתיות האמיתיות למטרות אחרות לחלוטין

 17. אנימשנה את העולם

  כל מילה – נכונה. אבל קשה יהיה להוכיח את אמיתות הכתבה לאלפי האנשים שעדיין מייחלים לשינוי ובאמת כואבים את מצבם. אנשים לא אוהבים להיקרא אידיוטים, ולכן יקח להם זמן רב להבין שהולכו שולל ושהיוו אובייקט למטרות של אחרים. גם חלומות לשינוי קשה מאד לנפץ, וזו עוד סיבה מדוע יהיה קשה לשכנע את ההמון באמיתות העובדות שכאן. רבים ראו את העניינים נכוחה עוד בתחילה. הרי בפייסבוק היו מאות תגובות נגד המחאה. אני לא ידעתי את העובדות, אבל הכל נראה חשוד, מלאכותי, מוזר, ריקני… גם אני רוצה בשינוי, אבל לא בשינוי שמתרחש במשך יום אחד ואין בו רצון לשאת ולתת עם ועדה ממשלתית! השינוי יכול לבוא מכל אחד ואחד מאיתנו, בדברים קטנים כמו הקמת עסקים מסוג אחר, הקמת בתי ספר מצויינים, כתבות בבלוגים, הצעה לחוקים חדשים, וגם הפגנות, אבל לא בלהט אספסופי שכזה!
  והעיתונות הישראלית – איזו בושה!

 18. שוקי

  גם לי יש תיאוריה על אידיוטים שימושיים, רק שבתיאוריה שלי האידיוטים הם אחרים.

  טוב שקלמן ליבסקינד ותחקירנים מצטיינים אחרים משתדלים להיות ביקורתיים ולבדוק שאף אינטרס לא בוחש בקלחת. רק חבל שהם לא משקיעים מאמץ דומה בבדיקת המניפולציות-לכאורה של כוחות פוליטיים ימניים, או השלטון או טייקונים כאלו ואחרים, על המאהלים והמוחים.

  כגון: אנשים שמופיעים בפתאומיות, מאיימים עליהם ונעלמים. פריצות מפתיעות לתיבות דואר וגניבות רחבות היקף של מכשירי טלפון. הופעה של בריונים אלימים ממקור לא ידוע באסיפות הדמוקרטיות במאהלים. התקפות אלימות של אנשי עולם תחתון מהמגזר הערבי, שחתכו אוהלים בסכינים. הופעת ראווה שנראות מתואמות, היטב, תנועות ימניות קיצוניות במאהל רוטשילד – תחילה "קואליציית צעירי המהפיכה", אחר-כך מרזל ואנשיו, "לוחמי ציון", "ישראל שלי" וכן הלאה. הופעה פתאומית של פעילות רחבת היקף של הנ"ל ואחרים באינטרנט – כולל הקמת אתרים, טוקבקים זהים בכמויות גדולות, יצירת משתמשים פיקטיביים בפייסבוק ועוד.

 19. מלי

  מעולם לא קראתי מאמר כל כך מדוייק – שמתאים אחד לאחד למחשבותיי מיום תחילת המחאה.
  כשהמחשבות עלו בראשי -לא היו ידועות העובדות שמצויינות במאמר זה

  גם אנ רוצה לחשוב שחלק גדול מהעם יראה ויבין – את מה שאנחנו מבינים כבר מזמן
  המחאה צודקת – אבל מנהיגיה לא מחפשים פתרון אלא הפלת שלטון ימין !!!

 20. איתי

  כל אדם רואה את המציאות לפי השקפת עולמו. הייתי מציע לך דבר אחד , תבדוק לעומק את מה שאדם דוברז'נסקי אומר – לא הייתי קונה ממנו אפילו זהב 24 קארט ..

 21. דודי

  אבירי הכזבים של עיתון הבית של נוחי דנקנר וסוחרי האופיום (להמונים) שמוכרים לנו את האיום הפלשתינאי הם אלה שרואים בנו אידיוטים. ומנסים לנופף לנו באותן אטריות מחוממות של שמאל וימין. למי אכפת בכלל מהפוליטיקה הטרחנית הזו, אלדד יניב עם כריזמה של מנהל חשבונות לא שווה את קרסולה השמנמן של דפני, ומיהו אותו גרינברג תככן שמסתודד איתו? ממש הפרוטוקולים של זקני השמאל הציוני

 22. אלון

  הרשה לי לחלוק על דעתך בתור נציג של אחד מה"אידיוטים השימושיים", ראשית אני מסכים איתך בחלקי האמת שהצגת שכמעט כל מהפכה אלימה בעבר דרשה את האידיוטים השימושיים שלה וזה תמיד הוביל לאסון לכן אנחנו נגד כל גילוי אלימות במחאה זאת.

  אבל כרגע האידיוטים הם אנשי הליכוד שמפלגתם לא עושה את עבודתה היטב כמו שניתן לראות באתר כנסת פתוחה
  http://oknesset.org/agenda/1/
  לכן אני ממליץ לחברי הליכוד להתפקד ולא לתת לקבלני הקולות לקבוע
  http://www.mitpakdim.co.il/registration/

  דבר שני אם באמת אתה פטריוט דמוקרטי אמיתי שבז לסטלין חובה עליך לתרום ולשכנע אנשי ימין אחרים
  https://www.facebook.com/maahal.kikar.hamedina?sk=app_169636556420716

  ולגבי השמאל הלאומי, התגובה שלך מביכה, אם תיכנס לאתר שלהם תראה שה"גילויים" חשופים לכולם, הם בסך הכל פועלים לפי חזונם, אם זה מפריע לך על תצביע להם, מה הקשר למחאה, נראה לך שאלדד יניב מאמין שהוא משפיע על יותר מ20000 איש? אפילו הוא לא כל כך אופטימי.

 23. רוני

  "אבל כל ממשלה שתיבחר תצטרך לזכור גם את החלק האמיתי שבמחאה הזו. את העושק, הגזל, העוני שהיא נחלתם של רבים. היא תצטרך לתקן מן היסוד את חוליי החברה והמשק" רק בשביל זה שוה להיות "אדיוט שימושי" כזה שלא רק משרת אינטרסים נסתרים אלא גם גורם לשינוי בסדר עדיפויות.

  אז לא כולם חכמים ככותב אשר השכינה שרתה עליו והאמת שלו מוחלטת, יכול להיות שהאמת היא איפה שהוא באמצע?
  יכול להיות ש"האידיוטים" אכן יביעו לשינוי?
  האם כל האנשים מובלים כסומים?

  את העתיד ניתן לחזות לאלו שמסוגלים, אני לא נמנה אליהם אולי הכותב כן?

 24. נשומה

  אוחחח כמה כיף לחיות קונסיפירציות. אתה רק מודע לעובדה שלנין מעולם לא השתמש בביטוי "אידיוטים שימושיים"? אני דווקא מעדיף להשתמש בביטוי הזה כדוגמא לאנשים שמכשירים שרצים אנטישמים, אירופאים (רוצחי אבותיהם) ואחרים רק בשביל לזכות בשביב תמיכה בכיבוש בשטחים. בדומה לאיך שחירט וילדרס, גלן בק, הניאו פאשיזם האיטלקי ואחרים מקבלים לגיטימציה כ"ידידי ישראל" רק בשביל לתמוך בימין הישראלי המטורלל ובשנאת המוסלמים שלו.

  רגע רגע רגע, גם לליכוד (לחירות) היו מוסדות אלטרנטיבים לשל מפא"י (בדומה למפ"ם) אז האם גם הם קומוניסטים בוגדים חתרנים מסוכנים??? או שזה שמור רק לשמאל?

 25. אחד קונספירטור

  יפה לדעת שגם אצל המבוגרים האחראיים יש קונספירטולוגיה שיודעת להצדיק את עצמה מכל כיוון.

  האם הכותב טוען שכל המחאה הינה מזימה של הסמולנים? הימניים? הקומוניסטים? הספינולוגים?
  שכל סלון בו מקתבלות החלטות הוא בהכרח "השולט" ?
  שלא בכל דור ודור מופלות ממשלות ישראל על עניינים לא עניינייים?
  שהואקום הגיופוליטי לא קשור למצב?

  כל הנחת המוצא שלו מפוררת את העוצמה מהפרט. זה נראה כמו מניפסט של מישהו שנכבתה בו להבת השינוי.
  האם הוא באמת לא רואה את החוט המקשר בין איי המחאה בעולם?
  והרי איזה פתרון הוא מציע מלבד ניתוח פסימי ופטליסטי?

  הרי הכותב, עם הנימה הזו שלו הוא האידיוט הכי שימושי, להריסת ההשגים (קטנים/גדולים ככל שיהיו) שנוצרו.

  תגובה

  לכותב הנכבד שהואיל לכבד אותי בתואר "אידיוט הכי שימושי" יש כנראה בעיה בהבנת הנקרא של הדברים שכתבתי.
  לי יש בעיה בהבנת הנכתב.
  מילא אם היה מכנה אותי סתם אידיוט זה סביר. אך אם היה מבין את דבריי היה יודע שאידיוט שימושי יכול להיות אדם חכם מאד, אך הוא משרת אינטרסים של גופים שיודעים לאתר אידיוטים
  שימושיים שלעתים הם גם אידיוטיםמשומשים..

  אם אני אידיוטי שימושי את מי בדיוק אני משרת?

  ניתן היה לצפות מאדם ש"להבת השינוי" לא כבתה בו יואיל להסיר את המסכה של כינוי אנונימי בו הוא מבטא את עמדתו ויחתום בשמו המלא.

  בברכת להבת השינוי
  זאב גלילי

 26. דתיה לשעבר , אידיוטית שימושית גאה בהווה

  הסיבה ששני עיתונים אלו אינם תומכים במחאה, הרבה יותר פרוזאית – הם דתיים וימניים.
  וכידוע, הדתיים ברובם המכריע, שברובם המכריע עוד יותר בעלי דעות ימניות ימינה מן הימין-מרכז, לא מזדהים עם המחאה ה"שמאלנית".
  מן התוצאות הם יהנו בכל מקרה, בין אם תהיה מחאה ובין אם לא.

 27. פינגבאק: ההסתדרות היא שהקימה את מדינת עבדי הקבלן | היגיון בשיגעון

 28. פינגבאק: הרגל של אישתי כואבת לנו « אַבְלַאסְטִינָה

 29. פינגבאק: הרגל של אישתי עדין כואבת, לנו. « אַבְלַאסְטִינָה

 30. פינגבאק: זמן המתנחלים • מחאת הדיור

 31. רננה

  צרף לחגיגה את העיסה שהישראלים מוכנים תמיד לבלוע. ויצאת גדול.
  כך הופיע לפיד על הבמה, כך הופיעה מחאת המילקי.
  לכולם מכנה משותף, קושי כלכלי אמיתי + טייקונים רעבים לעוד + העדר דבק חברתי רעיוני + העדר תוכן פנימי להיותנו עם ושייכותנו לארץ הזאת.
  מסביב יהום הסער,
  מזרח תיכון בוער, ופה שאננות, מחפשים את מי לשנוא….
  אידיוטים שימושיים אינם מתים הם רק מתחלפים….

השאר תגובה